Рішення від 09.10.2025 по справі 580/6413/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2025 року справа № 580/6413/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді: Янківської В.П.,

за участю секретаря судового засідання: Цаплі І.Ю.,

представника позивача - Кірси В. (за ордером),

представника відповідача - Сінельнік А. (у порядку самопредставництва),

розглянувши за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом комунального підприємства “Черкасиводоканал» Черкаської міської ради до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про визнання протиправним та скасування висновку,

встановив:

05 червня 2025 року комунальне підприємство “Черкасиводоканал» Черкаської міської ради подало позов до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати висновок Північного офісу Держаудитслужби від 22.05.2025 року про встановлення порушень КП “Черкасиводоканал» вимог підпункту 2 пункту 44 Постанови КМУ № 1178 від 12.10.2022 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» при здійсненні закупівлі за ідентифікатором UA-2025-04-15-013098-a та зобов'язання щодо здійснення заходів щодо усунення виявлених порушень.

В обґрунтування позову зазначено, що висновок про результати моніторингу процедур закупівлі UA-2025-04-15-013098-a є незаконним, таким, що ґрунтується виключно на суб'єктивних висновках посадової особи контролюючого органу та не відповідають дійсності, а зміст зобов'язання щодо усунення порушення у сфері публічних закупівель, яке міститься у висновку не відповідає вимогам чинного законодавства України.

Ухвалою суду від 10.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження та постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем надано відзив, в якому просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Обгрунтовуючи свою позицію зазначив, що аналізом питання розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця процедури закупівлі встановлено, що на порушення абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовником не відхилено тендерну пропозицію ТОВ «БУДІНВЕСТКОМПАНІ» як таку, що не відповідає умовам Технічної специфікації. З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2, 5 Закону України №2939, пунктом 5 частини сьомої статті 8 Закону № 922 та підпунктом 14 пункту 6 Положення № 18 від 20.10.2016, Управління в оскаржуваному висновку зобов'язало вжити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом припинення зобов'язань за договором з дотриманням вимог Господарського та Цивільного кодексів України, та відповідно до частини восьмої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 постановлено здійснити розгляд справи № 580/6413/25 за правилами загального позовного провадження.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити повністю.

Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували та просили відмовити у його задоволенні.

Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

КП «Черкасиводоканал» в електронній системі закупівель Prozorro проведено закупівлю (відкриті торги із особливостями) товару - Назва предмета закупівлі: Запірна арматура, код за Єдиним закупівельним словником: ДК 021:2015:42130000-9: Арматура трубопровідна: крани, вентилі, клапани та подібні пристрої, ідентифікатор закупівлі - UA-2025-04-15-013098-a, очікуваною вартістю 4 149 660,00 грн з ПДВ. Переможцем торгів було визнано ТОВ "БУДІНВЕСТКОМПАНІ" ( код ЭДРПОУ 33876118) із ціновою пропозицією 4121764,80 UAH з ПДВ.

Між зазначеним ТОВ "БУДІНВЕСТКОМПАНІ" ( код ЭДРПОУ 33876118) та Замовником ( КП «Черкасиводоканал» ) 14.05.2025 підписано договір поставки № 760, який є чинним та виконується сторонами.

Управління відповідно до статті 8 Закону №922 розпочало 07.05.2025 моніторинг процедури закупівлі, яка проведена позивачем за предметом ДК 021:2015:42130000 9: Арматура трубопровідна: крани, вентилі, клапани та подібні пристрої (Запірна арматура), інформацію про яку опубліковано в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozorro за номером ID: UA-2025-04-15-013098-a, та 22.05.2025

За результатами моніторингу складено Висновок відповідно до вимог частин шостої та сьомої статті 8 Закону № 922.

У Висновку зазначено, що аналізом питання розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця процедури закупівлі встановлено, що на порушення абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовником не відхилено тендерну пропозицію ТОВ «БУДІНВЕСТКОМПАНІ» (далі - Учасник) як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.

Так, моніторингом встановлено, що згідно із протоколом уповноваженої особи Замовника від 15.04.2025 № 244 затверджена тендерна документація процедури закупівлі за кодом CPV за ДК 021:2015 42130000-9 Арматура трубопровідна: крани, вентилі, клапани та подібні пристрої (Запірна арматура), яка розроблена відповідно до вимог Закону №922 та Особливостей (пункт 1 Розділу І тендерної документації).

Згідно із пунктом 6 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідна технічна специфікація (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі)» Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації Замовник зазначив таке: «Учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій інформацію та документи , тендерної пропозиції учасника які підтверджують відповідність технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником Додатку №1 тендерної документації».

Згідно із пунктом 1 Додатку №1.1 Додатку №1 до тендерної документації (далі Технічна специфікація) Замовник визначив такі вимоги як найменування товару , серед яких зокрема: п. 5 - «Засувка клинова Ду 200 мм PN10 бар»; п. 6 - «Засувка клинова Ду 250 мм PN10 бар»; п. 7 - «Засувка клинова Ду 300 мм PN10 бар». Моніторингом встановлено, що Учасник в тендерній пропозиції надав інформацію (лист 16.04.2025 №249), в якій запропоновував постачання товару, назва якого повністю відповідає вимогам Технічної специфікації, а саме: «Засувка клинова Ду 200 мм PN10 бар»; «Засувка клинова Ду 250 мм PN10 бар»; «Засувка клинова Ду 300 мм PN10 бар».

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2, 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», пунктом 5 частини сьомої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» та підпунктом 14 пункту 6 Положення про Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, затвердженого наказом Північного офісу Держаудитслужби від 20 жовтня 2016 р. № 18, Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області зобов'язало вжити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом припинення зобов'язань за договором з дотриманням вимог Господарського та Цивільного кодексів України , та відповідно до частини восьмої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку.

Позивач, не погодившись з таким висновком Держаудитслужби, звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні від 26 січня 1993 року № 2939-XII (далі Закон № 2939-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

За приписами частин першої, другої статті 5 Закону № 2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України Про публічні закупівлі, проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначені Законом України Про публічні закупівлі від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (далі Закон № 922-VIII, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до визначення, наведеного у пункті 14 частини першої статті 1 Закону № 922-VIII моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Згідно з частиною першою статті 8 Закону № 922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи.

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Тобто, орган державного фінансового контролю може проводити моніторинг процедури закупівлі в період дії договору про закупівлю.

Під час розгляду справи встановлено, що за результатами проведення процедури закупівлі між ТОВ "БУДІНВЕСТКОМПАНІ" ( код ЭДРПОУ 33876118) та Замовником ( КП «Черкасиводоканал») 14.05.2025 підписано договір поставки № 760, який є чинним та виконується сторонами.

За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця процедури закупівлі ТОВ «БУДІНВЕСТКОМПАНІ» встановлено порушення абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей. За результатами аналізу питань визначення предмета закупівлі; відображення закупівлі у річному плані; повноти відображення/розміщення інформації про закупівлю; оприлюднення інформації про закупівлю; відповідності умов тендерної документації вимогам Закону з урахуванням Особливостей; надання інформації, документів у випадках, передбачених законом; дотримання вимог законодавства під час укладення договору про закупівлю - порушень не встановлено.

Надаючи оцінку доводам та доказам сторін суд зазначає таке.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII (далі - Закон №2939-XII).

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Відповідно до статті 2 Закону №2939-XII Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 5 Закону №2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється, зокрема, шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України “Про публічні закупівлі». Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України “Про публічні закупівлі».

Відповідно до п.14 статті 1 Закону моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Частиною 1 статті 8 Закону визначено, що моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії (ч.2 статті 8 Закону).

Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі (ч.3 статті 8 Закону).

Строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель (ч.4 статті 8 Закону).

Протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі (ч.5 статті 8 Закону).

Частиною 6 цієї статті передбачено, що за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за дотриманням законодавства у сфері публічних закупівель шляхом їх моніторингу, за результатами здійснення якого посадовою особою складається висновок про результати моніторингу закупівлі.

Моніторинг проведено відповідно до частини другої статті 8 Закону № 922, пункту 23 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 (далі - Особливості), підпункту 16 пункту 10 Положення про Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, затвердженого наказом Північного офісу Держаудитслужби від 20 жовтня 2016 року № 18 та на виконання доручення Державної аудиторської служби України від 28 березня 2025 р. № 003100- 18/3940-2025 в порядку та у строки, визначені Законом № 922.

Пунктом 31 частини 1 статті 1 Закону України “Про публічні закупівлі» передбачено, що тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Згідно з частиною 1 статті 22 Закону України “Про публічні закупівлі» тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель.

Частина 2 ст. 22 Закону України “Про публічні закупівлі» містить перелік відомостей, що зазначаються у тендерній документації, в тому числі: інструкція з підготовки тендерних пропозицій (п.1);

- розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати) (п.15).

Відповідно до підпункту 2 пункту 44 Постанови КМУ № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» зазначено, що Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації , крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей; є такою, строк дії якої закінчився; є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації; не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Відповідно до пункту 22 ч. 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» предмет закупівлі це - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/ пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

Як вбачається із оголошення про закупівлю та тендерної документації Замовника предметом закупівлі за ідентифікатором № UA-2025-04-15-013098-a була : Запірна арматура, код за Єдиним закупівельним словником: ДК 021:2015:42130000-9: Арматура трубопровідна: крани, вентилі, клапани та подібні пристрої. Додатком №1.1 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі . Запірна арматура за кодом CPV за ДК 021:2015 42130000-9 Арматура трубопровідна: крани, вентилі, клапани та подібні пристрої. Технічна специфікація до предмета закупівлі» до тендерної документації (далі Додаток №1.1), Замовником також було встановлено сукупність технічних функціональних та якісних вимог, які визначають характеристики товару, що закуповується, і в якому наявна потреба, а саме: Засувки клинові Призначені для застосування на трубопроводах як арматура для перекриття потоку рідин ( питної води ) з t° від + 4° С до + 40° С:

1) засувка клинова Ду 50 мм PN16 бар, 180мм згідно ГОСТ 3706-93;

2) засувка клинова Ду 80 мм PN16 бар, 210мм згідно ГОСТ 3706-93;

3) засувка клинова Ду 100 мм PN16 бар, 230мм згідно ГОСТ 3706-93;

4) засувка клинова Ду 150 мм PN16 бар, 280мм згідно ГОСТ 3706-93;

5) засувка клинова Ду 200 мм PN10 бар, згідно EN 558-1-14(F4) L-230 mm;

6) засувка клинова Ду 250 мм PN10 бар, згідно EN 558-1-14(F4) L-250 mm;

7) Засувка клинова Ду 300 мм PN10 бар, згідно EN 558-1-14(F4) L-270 mm.

Матеріали та характеристики: засувки пружнозакриваючі клинові з обгумованим клином, укомплектовані штурвалом, гладким вільним прохідним каналом, що розраховані на тиск не менше 10 бар; виготовлені з ковкого чавуну;- стрілці;- закривання засувок здійснюється за рахунок обертального руху по часовій засувки клинові повинні бути 100% герметичні в обох напрямках (клас герметичності А): можливість монтажу засувок без влаштування оглядових колодязів (безколодязна установка). Гарантійний термін заводу виробника - не менше 10 років.

Судом встановлено, що на виконання умов тендерної документації, учасником - ТОВ "БУДІНВЕСТКОМПАНІ" надані технічні паспорти на запірну арматуру, в яких міститься інформація, що в повній мірі підтверджує відповідність пропозиції Учасника технічним та якісним вимогам визначених Замовником щодо предмета закупівлі «запірна арматура», а саме:

1) засувка каталожний номер 4000Е1: клинова; Ду 200 мм; PN10 бар, чавунна фланцева; діаметр-тиск-кількість 200-10-20 - ці характеристики зазначені в технічному паспорті і відповідають вимогам визначеним в Додатку №1.1.;

2) засувка каталожний номер 4000Е1: клинова; Ду 250 мм; PN10 бар, чавунна фланцева; діаметр-тиск-кількість 250-10-2 - ці характеристики зазначені в технічному паспорті « 2. Техвимоги» і відповідають вимогам визначеним в Додатку №1.1.;

3) засувка каталожний номер 4000Е1: клинова; Ду 300 мм; PN10 бар, чавунна фланцева; діаметр-тиск-кількість: 300-10-1 - ці характеристики зазначені в технічному паспорті « 2. Техвимоги» і відповідають вимогам визначеним в Додатку №1.1.

На виконання п. 6 Додатку №1.1 до тендерної документації, учасником ТОВ "БУДІНВЕСТКОМПАНІ" надано в складі пропозиції порівняльну таблицю № 254 від « 16» квітня 2025 року, якою ТОВ "БУДІНВЕСТКОМПАНІ" підтверджено повну відповідність характеристик запропонованого ним товару, вимогам щодо предмета закупівлі, визначених в тендерній документації.

Як вбачається із пункту 6 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідна технічна специфікація (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі)» Розділу ІІІ тендерної документації, вказано: «У цій документації всі посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб'єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва вживаються у значенні «…. «або еквівалент»».

Таким чином, умови тендерної документації в зв'язку із існуванням на ринку множинності марок, моделей та виробників подібних виробів також передбачали можливість пропонувати учасникам Замовнику еквівалент предмета закупівлі. Еквівалент - це продукт або товар, який є рівнозначний, рівноцінний іншому продукту або товару за своїми характеристиками. При цьому, суд звертає увагу, що тендерна документація також не містила окремих вимог щодо тотожності в найменуванні товару в Додатку № 1.1 та у документах, що повинні надаватись учасником згідно пп. 2.3 п. 2 Додатку №1.1.

Встановлені в судовому засіданні обставини справи підтвердженні свідком, допитаним судом у судовому засіданні.

Суд зазначає, що відповідачем не наведено об'єктивних обставин та доводів , які б свідчили що надані Учасником ТОВ "БУДІНВЕСТКОМПАНІ" технічні паспорти зокрема на виріб: «Засувка клинова Ду 200 мм PN10 бар»; «Засувка клинова Ду 250 мм PN10 бар»; «Засувка клинова Ду 300 мм PN10 бар» не відповідають вимогам щодо якісних та технічних характеристик (матеріал, лінійні розмірі, інші характеристики) предмета закупівлі ( засувка ) згідно умов технічної специфікації Замовника, що в свою чергу не утворює для останнього диспозиції п.п. 2 п. 44 Особливостей щодо обов'язку відхилити пропозицію такого Учасника.

З огляду на викладене, встановлені відповідачем обставини не могли створювати підстави для відхилення тендерної пропозиції учасника торгів.

Стосовно зазначеного в оскарженому позивачем висновку способу усунення порушень суд вважає за необхідне звернути увагу на таке.

За змістом пункту 5 частини сьомої статті 8 Закону № 922-VIІІу висновку обов'язково зазначається зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Висновок про результати моніторингу закупівлі є індивідуальним актом у розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України, породжує права і обов'язки для позивача.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Висновок про результати моніторингу закупівлі в частині вимоги про усунення виявлених порушень, встановлених органом фінансового моніторингу, не відповідає критеріям, встановленим частиною другою статті 2 КАС України, оскільки не є пропорційними виявленим порушенням, відповідачем не дотримано необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи (у вигляді розірвання укладеного договору через порушенням вимог Закону України “Про публічні закупівлі» і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (застосування заходів впливу на винну особу задля уникнення у майбутньому порушення вимог Закону України “Про публічні закупівлі»).

Тобто, відповідачем не запропоновано позивачу будь-яку альтернативу припиненню зобов'язань за договором серед яких замовник мав обрати та визначити, яким чином він має намір усунути виявлені порушення.

За таких обставин, суд дійшов висновку, щодо задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене та згідно із ст.139 КАС України судові витрати позивача у сумі 2422,40 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 14, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати висновок Північного офісу Держаудитслужби від 22.05.2025 № UA-2025-04-15-013098-a.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області на користь Комунального підприємства “Черкасиводоканал» судовий збір у сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 20.10.2025.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА