Справа № 560/14669/25
20 жовтня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року відкрито провадження в цій справі.
Разом з тим, частиною 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Так, суд встановив наявність підстав для залишення позовної заяви без руху, зважаючи на таке.
Відповідно до ч. 2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналась або могла дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли їй стало відомо про прийняття певного рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності, внаслідок чого відбулось порушення прав, свобод чи інтересів особи. Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав (свобод чи інтересів). Особа вважається такою, що повинна була дізнатись про порушення своїх прав, якщо вона знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дії, і у неї не було перешкод для того, щоб дізнатись про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Зазначена правова позиція викладена Верховним Судом у постанові в справі №380/2355/20 від 28.05.2021.
Щодо позовних вимог зазначених під номерами 1-4, а саме про: визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у відмові 27 листопада. 2024 року представнику ОСОБА_1 адвокату Баблонюк Олені Віталїївні у допуску до канцелярії ІНФОРМАЦІЯ_2 для реєстрації заяви ОСОБА_1 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 27 листопада 2024 року; визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 що полягають у не направленні позивачу ОСОБА_1 відповіді на заяву про оформлення відстрочки від 27 листопада 2024 року; зобов'язання відповідача виконати вимоги п.60 Порядку-проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого 16 травня 2024 року Постановою Кабінету міністрів .України № 560, а саме надати позивачу ОСОБА_1 відповідь на його заяву про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 27 листопада 2024 року.; визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 що полягають у відмові 07 лютого 2025 року представнику ОСОБА_1 адвокату Баблонюк Олені Віталіївні у допуску до канцелярії ІНФОРМАЦІЯ_2 для реєстрації заяви ОСОБА_1 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 07 лютого 2025 року, суд зазначає наступне.
Позивач з позовною заявою звернувся 25.08.2025 року, тобто з пропуском встановленого ч. 2 статті 122 КАС України строку звернення до суду.
Відповідно до ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З огляду на це, необхідно подати заяву про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин пропуску строку та доказами, що підтверджують такі причини.
Крім того, пунктами 5 та 9 частини п'ятої статті 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначається: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень зазначаються - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Частиною першою статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Зміст та обсяг порушеного права та виклад обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть бути різними, але поряд з цим принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові рамки події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне із обов'язкових процесуальних рішень, пов'язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.
При цьому, суддя вважає за необхідне зазначити, що предмет позову має бути визначений чітко та конкретизовано в прохальній частині позовної заяви.
Суд звертає увагу на те, що вимога стосовно визнання протиправними дій відповідача щодо недопуску його представника - Баблонюк О.В. до канцелярії відповідного органу не відповідає ст. 5 КАС України, оскільки стосується безпосереднього його представника.
Таким чином, відповідно до статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин адміністративний позов належить залишити без руху. Недоліки можуть бути усунені шляхом подання до суду:
-заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, оформленої відповідно до вимог статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України/або обґрунтувань за яких позивач вважає, що строк звернення до суду з позовними вимогами не пропущено; доказів на підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду з позовними вимогами.
- позовної заяви, сформованої згідно вимог КАС України, відповідно кількості сторін у справі.
Керуючись частиною 13 статті 171, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 , залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя П.І. Салюк