Рішення від 20.10.2025 по справі 560/9210/25

Справа № 560/9210/25

РІШЕННЯ

іменем України

20 жовтня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо відмові у видачі ОСОБА_1 , яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади держаної служби, довідок про заробітну плату для призначення пенсії за віком за грудень 2024 року - за відповідною/рівнозначною посадою за останнім місцем роботи на державній службі, за формами, затвердженими постановою правління ПФУ № 1-6 від 17.01.2017 з врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів від 12.07.2024 № 823.

2. Зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області надати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця за віком - по посаді старшого державного податкового інспектора - інспектора податкової служби І рангу, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби - за грудень 2024 року, згідно з пунктами 10 та 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу», відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу», на підставі заяви від 06 січня 2025 року, у відповідності до Порядку № 622 від 14.09.2016 року, за формами, затвердженими постановою правління ПФУ № 1-6 від 17.01.2017 року з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів від 12.07.2024 № 823:

- довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулась до Головного управління ДПС у Хмельницькій області з заявою, у якій просила виготовити довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Однак листом від 27.01.2025 відповідач повідомив, що в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області відсутні посади, які можна було б прирівняти до посаду старшого державного податкового інспектора сектору обробки введення податкових документів платників податків відділу обліку звітності Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції.

Позивач вважає відмову у виготовленні довідок протиправною, оскільки це позбавляє її права на отримання пенсії державного службовця відповідно до пункту 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу".

Ухвалою суду від 03.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що юрисдикція Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області поширювалась на територію району з посадовими окладами, встановленими для державних органів районного рівня, а юрисдикція Головного управління ДПС у Хмельницькій області поширюється на територію Хмельницької області та діє схема посадових окладів територіальних органів ДПС, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, затверджена постановою КМУ від 28.12.2020 №1346.

Враховуючи різні рівні державних органів, відсутня підстава для визнання рівнозначності посад старшого державного податкового інспектора - інспектора податкової служби І рангу Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції та старшого державного інспектора Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

На переконання відповідача, оскільки останнім місцем роботи позивача була Кам'янець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Хмельницької області, яка станом на момент розгляду справи припинена, органом, який уповноважений на видачу відповідних довідок є районний підрозділ з питань соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації).

У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 з 24.10.2006 звільнена з посади старшого державного податкового інспектора сектору обробки та введення податкових документів платників податків відділу обліку та звітності Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції.

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На звернення позивача щодо видачі довідок про складові заробітної плати, відповідач, листом від 27.01.2025, повідомив, що Головне управління ДПС у Хмельницькій області є правонаступником Головного управління ДФС у Хмельницькій області. У вказаному листі відповідач також зазначив, що відповідно до п.1 Положення про Головне управління ДПС у Хмельницькій області, затвердженого наказом ДПС від 12.11.2020 №643, ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Хмельницької області. Згідно з п.7 Положення у складі ГУ ДПС діють ДПІ, які є його структурними підрозділами.

Оскільки юрисдикція Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції поширювалась на територію району, в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області відсутні посади, до яких можна прирівняти посаду старшого державного податкового інспектора сектору обробки введення податкових документів платників податків відділу обліку звітності Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 N 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889-VIII).

Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.

У зв'язку з набранням чинності Законом №889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-VIII окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Обчислення пенсій, що призначаються особам, зазначеним у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу", здійснюється відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Порядок № 622).

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" від 12.07.2024 за №823 (надалі по тексту також Постанова №823) внесено зміни до Порядку №622, зокрема, пунктом 3 визначено, що така постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2024 року.

Так, згідно пункту 5 Порядку №622 у оновленій редакції, довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Судом встановлено, що листом Головного управління ДПС у Хмельницькій області за №1102/6/22-01-10-02-14 від 27.01.2025 позивачу повідомлено, що відповідач позбавлений можливості видати спірні довідки, з огляду на відсутність у штатному розписі посади з посадовими окладами районного рівня, які б відповідали прирівняній посаді, яку ОСОБА_1 займала на момент звільнення.

Суд зазначає, що пунктом 6 Порядку № 622, із внесеними змінами, визначено, що у разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Отже, враховуючи приписи пунктів 5 та 6 Порядку №622 у редакції Постанови №823, застосовної з 01.01.2024, а також обставину оформлення відмови ГУ ДПС у Хмельницькій області листом від 27.01.2025, застосуванню підлягає чинна на момент виникнення спірних правовідносин редакція Порядку №622.

З матеріалів справи також встановлено, що 24.10.2006 позивач звільнена з посади старшого державного податкового інспектора сектору обробки та введення податкових документів платників податків відділу обліку та звітності Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання, як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів служби, зокрема, Кам'янець-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, шляхом реорганізації Державної фіскальної служби шляхом поділу на дві окремі державні служби.

У абзаці 4 пункту 2 вказаної постанови зазначено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України 06.03.2019 №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" затверджено положення про ДПС України та ДМС України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", утворені як юридичні особи публічного і права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області.

Відповідно до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019, №537, Головне управління ДФС у Хмельницькій області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області.

Як визначено нормами цивільного законодавства, реорганізація - це форма припинення юридичної особи, під час якої всі її права й обов'язки у порядку правонаступництва переходять до нової (іншої) юридичної особи. Реорганізація може здійснюватись злиттям, приєднанням, поділом, відокремленням та перетворенням юридичної особи за рішенням учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби. Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідувалися, перейшли до Державної податкової служби та її територіальних підрозділів у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 утворені відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи, зокрема, Головне управління ДПС у Хмельницькій області.

Відтак, Головне управління ДПС у Хмельницькій області (ЄДРПОУ 44070171) є правонаступником прав та обов'язків Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (ЄДРПОУ 43142957), яке в свою чергу є правонаступником Кам'янець-Подільської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області.

Отже, саме Головне управління ДПС у Хмельницькій області уповноважене видати позивачу довідки про заробітну плату для призначення пенсії.

Посилання відповідача на пункт 3 Порядку №750, як на підставу для відмови у видачі позивачу довідок, суд вважає безпідставними.

За змістом цієї норми обов'язок щодо видачі довідки для призначення пенсії особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію області або району, виникає у відповідних структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у разі ліквідації державного органу без правонаступника.

Тому, зазначена норма не може бути застосована до правовідносин щодо видачі довідок для призначення пенсії позивачу, яка звільнилась з посади державної служби в Кам'янець-Подільській ОДПІ, правонаступником якої є відповідач.

За змістом пункту 3 Порядку № 622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають, зокрема, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, довідки про заробітну плату для призначення пенсії видаються особі за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 Порядку №622 та відповідного віку.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі є протиправними.

За таких обставин, суд вважає, що належним захистом прав позивача буде зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату працюючого державного службовця Головного управління ДПС у Хмельницькій області за відповідною (прирівняною, рівнозначною) посадою та відповідного рангу, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, для призначення пенсії державного службовця, а саме: довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн., тому ці витрати слід присудити на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідок про заробітну плату державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату працюючого державного службовця Головного управління ДПС у Хмельницькій області за відповідною (прирівняною, рівнозначною) посадою та відповідного рангу, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, для призначення пенсії державного службовця, а саме: довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 жовтня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя Д.А. Божук