Рішення від 21.10.2025 по справі 420/25230/25

Справа № 420/25230/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенка А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 47754-5306-1503 від 07.05.2020 року;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 192636-2405-1503 від 20.04.2021 року.

Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що прийняті Головним управлінням ДПС в Одеській області податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки у позивача відсутня заборгованість зі сплати орендної плати за землю згідно з договором оренди та вказана земельна ділянка більше не належить позивачу.

14.08.2025 року від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що листом Кароліно-Бугазької сільської ради від 28.01.2021 № 66/22-07 надано Перелік орендарів, з якими укладено договори оренди землі державної та комунальної власності. Відповідно наданого Переліку договір оренди земельної ділянки за кадастровим номером 5123781500:02:002:0455 (адреса: Одеська область, Овідіопольський район, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, 27 Б) укладений 29.11.2018 на 5 років з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), загальна площа - 0,6563 га. Відповідно до п. 286.5 ст. 286 ПКУ платники податку мають право письмово або в електронній формі засобами електронного зв'язку (з дотриманням вимог, визначених п. 42.4 ст. 42 ПКУ) звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження земельних ділянок для проведення звірки даних по платі за землю. Фізична особа - платник податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з заявою щодо проведення звірки по орендній платі з фізичних осіб за 2020 - 2021 роки до Головного управління ДПС в Одеській області не звертався.

Заяви чи клопотання від сторін не надходило.

Процесуальні дії, вчинені судом.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01.08.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Обставини справи.

28.11.2018 року між ОСОБА_1 (Орендар) та Кароліно-Бугазькою сількою радою Овідіопольського району Одеської області в особі сільського голови Апанасенка А.В. (Орендодавець) укладено Договір оренди землі № 135, відповідно до умов якого Орендодавець, відповідно рішення тридцять п'ятої сесії сьомого скликання сільської ради № 1722- VII від 02 листопада 2018 року «Про передачу в оренду строком на 5 (п'ять) років земельної ділянки пл.0,6563 га розташованої за адресою: вул.Приморська, 27-Б с.Кароліно-Бугаз», надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,6563 га, яка знаходиться по АДРЕСА_1 (в межах населеного пункту) на території Кароліно-Бугазької сільської ради Овідіопольського району Одеської області.

Відповідно до п.2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6563 га (кадастровий номер ділянки 5123781500:02:002:0455), цільове призначення якої - для обслуговування та експлуатації виробничих будівель і споруд станції технічного обслуговування, що розташована по АДРЕСА_1 (в межах населеного пункту).

Пунктом 7 Договору передбачено, що Договір укладено на 5 (п'ять) років.

Відповідно до п.п.8, 10 Договору, орендна плата за користування земельною ділянкою складає 4,2 % (чотири цілих дві десятих відсотки) від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, що становить 130490,37 (сто тридцять тисяч чотириста дев'яносто гривень 37 коп.) в рік.

Орендна плата сплачується орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

02.09.2020 року між ОСОБА_1 (Продавець) та ТОВ «Оберіг і К» (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу, відповідно до умов якого Продавець передає у власність Покупця, а Покупець приймає у власність та сплачує відповідно за придбану станцію технічного обслуговування, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (далі за текстом - «Нерухоме майно»), грошову суму на умовах та у строки, визначені цим договором.

04.09.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Кароліно-Бугазької сілької ради Овідіопольського району Одеської області із заявою щодо припинення договору оренди землі від 28.11.2018 року№ 135.

На підставі рішення Кароліно-Бугазької сілької ради Овідіопольського району Одеської області № 155-VІІІ від 31.03.2021 року «Про розірвання договору оренди земельної ділянки від 28.11.20218 р., укладеного між Кароліно-Бугазькою сількою радою та гр. України ОСОБА_1 », розірвано договір оренди земельної ділянки, укладений 28.11.2018року між Кароліно-Бугазькою сільською радою та гр. України ОСОБА_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,6563га, для обслуговування та експлуатації виробничих будівель і споруд станції технічного обслуговування, (кадастровий номер ділянки 5123781500:02:002:0455) зареєстрованого в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 29.11.2018 року номер запису про інше речове право 9225259, за згодою сторін в зв'язку з набуттям іншою особою права власності на споруди, які розташовані на земельній ділянці.

02.06.2021 року укладено Додаткову угоду до договору оренди від 28.11.2018 року щодо розірвання договору оренди земельної ділянки від 28.11.20218 р., укладеного між Кароліно-Бугазькою сількою радою та гр. України ОСОБА_1

Головним управлінням ДПС в Одеській області позивачу нараховано оренду плату з фізичних осіб за 2020 рік у сумі 130490,37 грн. та за 2021 рік у сумі 130490,37 грн.

Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення № 47754-5306-1503 від 07.05.2020 року та № 192636-2405-1503 від 20.04.2021 року за платежем орендна плата з фізичних осіб.

Вважаючи податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Джерела права й акти їх застосування.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При вирішені спору суд виходить із того, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).

Відповідно до п.15.1 ст.15 Податкового кодексу України (далі - ПК України), платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з п.16.1.4 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно із ст. 21 Закону України "Про оренду землі" та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Визначення платників орендної плати, база оподаткування та порядок справляння орендної плати, встановлено статтею 288 Податкового кодексу України.

Згідно зі ст. 288 ПКУ підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. 288.3. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПКУ розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.

Відповідно до пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Податковий період для орендної плати застосовується відповідно до вимог статті 285 Податкового кодексу України, відповідно до якої, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Згідно ч.1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року №161-XIV (далі - Закон №161-XIV).

За ст. 2 Закону №161-XIV пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі, який, за змістом статті 13 цього Закону є договором, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статті 17 Закону №161-XIV передбачено, що об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Згідно статті 19 Закону №161-XIV строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладення.

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.

Статтею 21 Закону №161-XIV передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) обов'язковій державній реєстрації підлягають право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Висновки суду.

Аналіз наведених вище приписів ПК України свідчить про те, що обов'язок платника податків сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності виникає саме з дня набрання чинності договору оренди земельної ділянки, тобто, з моменту його державної реєстрації.

За правовим висновком Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду в постановах від 8 вересня 2020 року у справі №807/2849/14 та від 29 листопада 2019 року у справі №360/3442/18 набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов'язки по договору, тобто, коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) стає правовідносинами, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.

З наявної у матеріалах справи інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо орендованих позивачем ділянок встановлено наявність у позивача на праві оренди земельних ділянок з 29.11.2018 року до 02.06.2021 року.

Відповідно до п.1 Розділу ІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2015 року №1204 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за №124/28254 (в редакції чинній на час направлення платнику податків податкових повідомлень-рішень) контролюючий орган визначає суму нарахування (зменшення) грошових, податкових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, і складає податкове повідомлення-рішення, якщо згідно з податковим, митним та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Встановлений обов'язок контролюючого органу визначити суму податкових зобов'язань кореспондується з правом контролюючого органу отримувати безоплатно від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, у тому числі від органів, які забезпечують ведення відповідних державних реєстрів (кадастрів), інформацію, документи і матеріали, що встановлено пп.20.1.3 п. 20.1 ст.20 ПК України.

Отже, саме на відповідача покладався обов'язок перевірити розмір земельної ділянки, її нормативно грошову оцінку, період дії договору оренди земельної ділянки та час його державної реєстрації для правильного визначення суми податкових зобов'язань позивача за платежем "орендна плата з фізичних осіб" за 2020-2021 роки.

За умови дотримання наведених обов'язків відповідач мав встановити дійсний період користування позивачем земельною ділянкою, як необхідної передумови для нарахування орендної плати. Фактично позивач орендував земельну ділянку з 28.11.2018 року по 02.09.2020 року, натомість податкові зобов'язання позивачу визначені з розрахунку за весь 2020 рік та за весь 2021 рік, що не відповідає фактичним обставинам.

Щодо нарахування податковим органом орендної плати за землю за 2020 рік у сумі 130490,37 грн., суд зазначає наступне.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивачем повністю сплачено орендну плату за 2020 рік згідно з Договором оренди землі від 28.11.2018 року, що підтверджується квитанціями №ПН1455 від 07.02.2020 року, № 0.0.1799387224.1 від 13.08.2020 року та № ПН974 від 03.09.2020 року.

Також, підтвердження сплати коштів по орендній платі підтверджуються листом ГУ ДКС України в Одеській області від 08.07.2020 року № 02-27-08/464.

Щодо нарахування податковим органом орендної плати за землю за 2021 рік у сумі 130490,37 грн., суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 був користувачем земельної ділянки до 02.09.2020 року, оскільки 02.09.2020 року відбулась фактична заміна орендаря, й обов'язки користувача земельної ділянки перейшли до ТОВ «Оберіг і К».

Таким чином, податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби України в Одеській області № 47754-5306-1503 від 07.05.2020 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Разом з тим, враховуючи, що відповідно до норм законів України «Про оренду землі» та «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право оренди земельної ділянки виникає після державної реєстрації такого права, яка проводиться державним реєстратором у порядку, передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», на підставі договору оренди землі та інших документів, що згідно із законодавством підтверджують набуття права оренди земельної ділянки. Отже, після проведення державної реєстрації ТОВ «Оберіг і К» та переходу до нього в силу вищенаведених норм Закону прав і обов'язків орендаря земельної ділянки за договором оренди землі таке господарство звертається до державного реєстратора для проведення державної реєстрації відповідного права оренди на підставі поданого ним договору оренди землі державної та комунальної власності, укладеного засновником цього підприємства.

З досліджених доказів судом встановлено, що право оренди земельної ділянки у ТОВ «Оберіг і К» не виникло при укладенні договору купівлі-продажу від 02.09.2020 року, а відбулося 14.06.2021 року на підставі укладеного договору оренди земельної ділянки між ТОВ «Оберіг і К» та Кароліно-Бугазькою сількою радою Овідіопольського району Одеської області.

Суд не приймає до уваги твердження позивача щодо відсутності у нього необхідності сплати орендної плати за землю, оскільки у 2021 році він не був користувачем земельної ділянки. Так, суд зазначає, що продаж об'єкта нерухомості, розташованого на орендованій земельній ділянці, не анулює договір оренди. Зобов'язання з оплати орендної плати залишаються чинними, поки договір не буде розірвано або укладено новий.

Отже, оскільки фактично договір оренди земельної ділянки від 28.11.2018 року був розірваний 02.06.2021 року, у позивача був наявний обов'язок щодо сплати орендної плати за договором від 28.11.2018 року.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 192636-2405-1503 від 20.04.2021 року.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Розподіл судових витрат.

Згідно з вимогами ст.139 КАС України судові витрати не стягуються, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст.2, 6, 7, 9, 12, 77, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 47754-5306-1503 від 07.05.2020 року;

3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя А.В. Бутенко