Рішення від 21.10.2025 по справі 380/7093/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 рокусправа № 380/7093/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області (Київський майдан, 4 м. Луцьк, код ЄДРПОУ 44106679) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Овація» вул. Городоцька, 286-Б, м. Львів, код ЄДРПОУ 22392394) про стягнення фінансових санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Овація», у якій позивач просить суд стягнути з ТОВ «Овація» заборгованість по фінансових санкціях в сумі 6800,00 грн. до місцевого бюджету.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що

29.06.2023 року працівниками Луцького РУП ГУНП у Волинській області складено протокол (№798558 серія ВАВ) про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.156 КУпАП на продавця магазина, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Ковельська, 3/1. Згідно протоколу ОСОБА_1 продала неповнолітньому ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) алкогольний напій «Єгермейстер» у кількості 2-х пляшок, ємністю 0,5 літра та 0,2 літра, міцністю 35% на суму 479грн. 30 коп. В протоколі продавець ознайомлена, є підпис.

Постановою №570 адміністративної комісії при виконавчому комітеті Луцької міської ради від 17.07.2023 року продавця магазину визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого статтею ст.152 КУпАП, та звільнено від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП за малозначністю скоєного, провадження по справі закрили та обмежитись усним зауваженням.

Продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла віку 18 років є порушенням ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями). Згідно ст. 17 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР (із змінами та доповненнями) у разі порушення вимог ст. 15-3 цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800 гривень.

На дане місце торгівлі СГД ТзОВ «ОВАЦІЯ» було придбано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, реєстраційний номер №03180308202102322 від 05.10.2021р. термін дії з 22.10.2021р. до 22.10.2022 року ліцензія на право роздрібної торгівлі не анульовується оскільки термін її дії закінчився. СГД ТзОВ «ОВАЦІЯ» було повідомлено про розгляд матеріалів листом №16282/6/03-20-09-01-06 від 30.11.2023р. Клопотання від підприємства, чи його представників, про участь у розгляді справи на засіданні Комісії не надходили, тому були всі підстави для розгляду матеріалів перевірки без участі СПД та його представників. Відповідач не оскаржив рішення про застосування фінансових санкцій ні в адміністративному ні в судовому порядку. Відповідачем не було сплачено фінансові санкції в сумі 6 800,00 грн. Заборгованість становить 6 800,00 грн.

Позивач вказує, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій, згідно п.10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв тютюнових виробів та пального», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790, стягується на підставі рішення суду.

Ухвалою суду від 05.04.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що в провадженні Волинського окружного районного суду знаходиться аналогічна справа про спір між тими самими сторонами - Товариством з обмеженою відповідальністю «Овація» та Головним управлінням ДПС у Волинській області, про той самий предмет і з тих самих підстав - Рішення №00797-09 від 28.12.2023 р. про застосування штрафних санкцій ГУ ДПС у Волинській області на суму 6800,00 грн.

Вважає, що на даний момент сума фінансових санкцій є неузгодженою, оскільки оскаржується в судовому порядку, а тому заборгованість в товариства відсутня. Просить позовну заяву залишити без розгляду.

Ухвалою суду від 28.05.2024 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду. Зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 140/1425/24.

Ухвалою суду від 20.10.2025 поновлено провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Рішенням ГУ ДПС у Волинській області від 28.12.2023 №000797-09, за результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального у СГД ТзОВ «ОВАЦІЯ» (ЄДРПОУ22392394), на підставі матеріалів Луцького РУП ГУНП у Волинській області протокол про адміністративне правопорушення серія ВАВ №798558 від 29.06.2023, встановлено факт продажу алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років. Відповідно до абз. 14 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» до СГД ТзОВ «ОВАЦІЯ» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн.

Оскільки відповідач не оскаржив рішення про застосування фінансових санкцій в адміністративному чи в судовому порядку, а також не сплатив фінансові санкції в розмірі 6800,00 грн., позивач вважає, що наявні підстави для стягнення таких в судовому порядку.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно ч. 23 ст. 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин, а для малих виробників виноробної продукції алкогольних напоїв без додавання спирту: вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Як визначено п. 2 ч. 1 ст. 15-3 Закону №481/95-ВР забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особам, які не досягли 18 років.

Передбачена статтею 15-3 Закону №481/95-ВР правова норма містить загальні превентивні положення з метою запобігання продажу алкогольних напоїв чи тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, тобто вчиненню продавцем порушення, передбаченого статтею 156 КУпАП, і застосуванню адміністративно-господарських санкцій податковим органом до суб'єкта господарювання.

За приписами ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону №481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

У разі невиконання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду (ч. 5 ст. 17 Закону №481/95-ВР).

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону №481/95-ВР, визначає Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (далі - Порядок №790), згідно п. 5 якого підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Пунктом 6 Порядку №790 передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним (ДПС та її територіальні органи), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держпродспоживслужби відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Відповідно до п. 7 Порядку №790 органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального зобов'язані повідомити про ці порушення орган, який видав ліцензію на провадження зазначеного виду діяльності.

З матеріалів справи суд встановив, що рішенням ГУ ДПС у Волинській області від 28.12.2023 №000797-09, відповідно до абз. 14 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР, на підставі матеріалів правоохоронних органі, до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн. за факт продажу алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років.

Суд також встановив, що в провадженні Волинського окружного адміністративного суду перебувала справа № 140/1425/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Овація» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування розпорядження та рішення.

У вказаній справі ТОВ «Овація» просило, зокрема, визнати протиправним та скасувати рішення від 28 грудня 2023 року №000797-09 про застосування фінансових санкцій.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 у справі №140/1425/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2024, позов ТОВ «Овація» задоволено повністю. Зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 28 грудня 2023 року №000797-09 про застосування фінансових санкцій у сумі 6800,00 грн. Рішення суду набрало законної сили 03.12.2024 року.

У вказаному рішенні Волинський окружний адміністративний суду зробив висновок, що відповідач не надав об'єктивної оцінки усім доказам, які надійшли йому від Головного управління Національної поліції у Волинській області 23 листопада 2023 року, а лише керувався формальними підставами, визначеними статтями 15 та 17 Закону №481/95-ВР для анулювання ліцензії та застосування фінансових санкцій до ТзОВ «Овація» при прийнятті рішення від 28 грудня 2023 року №000797-09 та розпорядження від 01 січня 2024 року №1-р.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на викладене, оскільки рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.05.2024 у справі №140/1425/24, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 28 грудня 2023 року №000797-09 про застосування до ТОВ «Овація» фінансових санкцій у сумі 6800,00 грн., суд робить висновок про відсутність правових підстав для задоволення позову ГУ ДПС у Волинській області про стягнення з ТОВ «Овація» заборгованості по фінансових санкціях в сумі 6800,00 грн. до місцевого бюджету.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про відмову у задоволенні позову повністю.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 КАС України розподілу не підлягають. Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

у задоволенні позову Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Овація» про стягнення фінансових санкцій - відмовити повністю.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 21.10.2025 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович