справа№ 813/6339/13-а
з питань відстрочення і розстрочення виконання,
зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення
16 жовтня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд
у складі головуючої-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Петровської А.М.,
представника заявника Кецко В.Я.,
представника стягувача Нестерович Б.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» про відстрочення виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду у справі №813/6339/13-а від 09.10.2013 року за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» про стягнення коштів з рахунків у банках,-
08.10.2025 за вх. № 80490 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» про відстрочення виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду в справі №813/6339/13-а від 09.10.2013 року за позовом Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» про стягнення коштів з рахунків у банках.
В обґрунтування заяви заявник посилається на скрутне фінансове становище, що значно утруднює виконання судового рішення та унеможливлює погасити борг одним платежем. Зазначає, що підприємство працювало з перебоями, що не надало можливості для отримання необхідних коштів, що є обставинами, що ускладнюють погашення податкового боргу за минулі періоди по даній адміністративній справі. Відтак, з метою збереження трудового колективу підприємства, досягнення відповідних фінансових показників для реалізації послідовного погашення податкового боргу, заявник вважає, що вкрай необхідне відстрочення виконання судового рішення. Більш того, на даний час першочерговим є вирішення питання щодо виплати заробітної плати працівникам підприємства та сплата поточних зобов'язань. Ненадання на даний час відстрочення судового рішення призведе до зупинення господарської діяльності підприємства, до накопичення нових боргів та поставить під питання подальше існування підприємства. При цьому, підприємство вийшло на певний рівень прибутковості, що надає перспективу у послідовному виконанні поточних зобов'язань. Також зазначив, що Львівською обласною військовою адміністрацією визнано ДП «Угерський спиртовий завод» критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період з врахуванням нарахувань по заробітній платі, сплаті поточних обов'язкових платежі в бюджет (в т.ч. податків, ЄСВ та ін.), що підтверджується розпорядженням Львівської обласної військової адміністрації від 20.02.2025.
Зазначив, що боржником здійснено погашення податкового боргу на підставі рішення у справі на загальну суму 1510975,00 грн. Крім цього, вказує, що за період з травня 2023 року по дату подачі до суду даної заяви, заявник, одночасно із сплатою поточних податкових зобов'язань, здійснює оплату заборгованості по податковому боргу. Вважає, що все зазначене в сукупності вказує на реальний намір заявника виконувати рішення суду, а відтак вказує на наявність обставин для вирішення питання щодо відстрочення виконання судового рішення, що надає заявнику і надалі продовжувати виконувати дане судове рішення.
З огляду на наведені обставини та приписи ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Державне підприємство «Угерський спиртовий завод» просить задовольнити заяву та відстрочити виконання постанови суду від 09.10.2013 у справі №813/6339/13-а строком на один рік, починаючи з 29.10.2025.
15.10.2025 за вх.№82333 до суду від представника стягувача надійшли заперечення про відстрочення виконання судового рішення. Посилається на те, що заявник вже неодноразово звертався до суду зі заявами про відстрочення виконання судового рішення. Вказує, що механізм відстрочення виконання судового рішення є винятковою мірою, який спрямований на досягнення кінцевої мети судового розгляду - виконання ухваленого судом рішення, попри це відповідач понад вісім років не може виконати рішення суду про стягнення заборгованості, що свідчить про відсутність наміру та бажання виконати постанову суду у повному обсязі. Представник вважає, що ДП «Угерський спиртовий завод» ухиляється від виконання рішення суду та уникає його виконання, не шукає жодних способів для погашення заборгованості Зазначає, що відстрочення виконання судового рішення повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників, а тривале невиконання судового рішення у повному обсязі загрожує ненадходженням коштів до бюджету України. Також зазначив, що заявником не подано до суду довідки про стан банківських рахунків платника, з якої вбачалося б реальна ситуація руху коштів на рахунках платника, з якої було б можливо зробити висновок про платоспроможність/неплатоспроможність підприємства. Враховуючи наведене, просить відмовити в задоволенні заяви.
Представник заявника подану заяву про відстрочення виконання рішення підтримав, просив суд таку задовольнити. Вказав, що борг частково сплачується, однак є перешкоди, які не дають змогу здійснювати діяльність на повну потужність, однак боржником здійснюються кроки щодо погашення заборгованості.
Представник стягувача щодо задоволення заяви про відстрочення виконання рішення заперечив, просив суд у задоволенні такої відмовити. Ствердив, що певна сума боргу сплачується, поточні платежі теж платить до бюджету боржник.
Розглянувши подану заяву, всебічно і повно дослідивши письмові докази, що подані на підтвердження вимог заяви, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення повністю, з огляду на таке.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду у справі №813/6339/13-а за позовом Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» про стягнення коштів з рахунків у банках - позов Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області задоволено, вирішено стягнути з рахунків Державного підприємства «Угерський спиртовий завод», відкритих у банківських установах, які обслуговують такого платника податків на користь державного бюджету борг для погашення податкового боргу.
Ухвалою суду від 13.05.2019 відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2013 у справі №813/6339/13-а строком на один рік з дати набрання законної сили даної ухвали.
Ухвалою суду від 07.05.2020 відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2013 у справі №813/6339/13-а строком на один рік з дати набрання законної сили даної ухвали.
Ухвалою суду від 28.04.2021 відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2013 у справі №813/6339/13-а строком на шість місяців з дати набрання законної сили даної ухвали.
Ухвалою суду від 26.10.2021 року по справі №813/6339/13-а задоволено повністю заяву платника, надано відстрочку строком на один рік, з дати набрання законної сили даної ухвали.
Ухвалою суду від 20.10.2022 року по справі №813/6339/13-а задоволено заяву платника, відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2013 року у справі №813/6339/13-а за позовом Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» про стягнення коштів з рахунків у банках строком на один рік з 26.10.2022.
Ухвалою суду від 20.10.2023 відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2013 року у справі №813/6339/13-а за позовом Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» про стягнення коштів з рахунків у банках строком на один рік з 27.10.2023.
Ухвалою суду від 17.10.2024 відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2013 року у справі №813/6339/13-а за позовом Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» про стягнення коштів з рахунків у банках строком на один рік з 28.10.2024.
Вказані ухвали, судом апеляційної інстанції залишені без змін.
Питання відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначає ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частина 4 ст. 378 КАС України передбачає, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відповідно до ч.5,6 ст. 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови. При відстроченні або розстроченні виконання судового рішення суд може вжити заходів, передбачених статтею 151 цього Кодексу.
Відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
Оцінюючи доводи заяви про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, суди повинні враховувати, що ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися не лише реальний майновий стан боржника, але й його наміри, що свідчать про бажання виконати рішення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.12.2019 року у справі №2а/0570/6531/2011, постанові від 30.01.2020 у справі № 819/150/17.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Угерський спиртовий завод» є комерційним державним підприємством. Майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання.
Як встановлено з матеріалів справи, підприємство майже сім років не здійснювало господарську діяльність за наслідками заходів реорганізації на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №672 «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості». Фактично, з листопада 2016 року відновлено господарську діяльність підприємства на підставі наказу №16 від 10.11.2016 «Про відновлення виробництва».
Згідно додатку № 2 до наказу Фонду державного майна України від 11.10.2021 № 1799 «Про внесення змін до наказу Фонду державного майна України від 06.01.2021 № 5 "Про затвердження переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації у 2021 році (із змінами)» Єдиний майновий комплекс державного підприємства «Угерський спиртовий завод» включено до переліку об'єктів приватизації. Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях від 19.06.2023 №00995 було затверджено умови продажу об'єкта приватизації - єдиного майнового комплексу державного підприємства «Угерський спиртовий завод» (ЄДРПОУ 00374733) за адресою: Львівська обл., Стрийський район, село Угерсько, вул. Івана Франка 2. Станом на даний час заходи щодо процедури приватизації даного об'єкту (єдиного майнового комплексу державного підприємства «Угерський спиртовий завод») ще не завершені
При цьому, на даний час підприємство здійснює виробництво лише технічних рідин, а саме: переважно засіб проти обмерзання «Зима - У» згідно з ТУ У 24.1-003374733:002-2004, а також розріджувач органічний для лаків, фарб і розчинників «РОЛФ» за ТУ У 24.6-00374733.003-2004, які є сезонною продукцією.
Незважаючи на відновлення господарської діяльності, підприємство і надалі працює з перебоями, у зв'язку із тимчасовою зупинкою заводу через обмеження реалізації продукції внаслідок чого приймалось рішення у формі наказу № 87 від 07.04.2023 про переведення працівників виробництва на п'ятиденний робочий тиждень. Також впродовж 2024 року мала місце зупинка виробництва через обмеження реалізації продукції, у зв'язку з чим працівники основного виробництва переводились на п'ятиденний робочий тиждень, що підтверджується наказом від 05.02.2024 №25 «Про переведення на п'ятиденний робочий тиждень» та наказом від 16.02.2024 №42 «Про переведення на п'ятиденний робочий тиждень».
При цьому, суд також враховує, що за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 року заявником сплачено 41 788 651,46 грн податків, зборів, платежів державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску за загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується листом ГУ ДПС у Львівській області від 21.01.2025 № 1506/6/13-01-19-04-03.
При цьому, судом враховується, що відповідно до Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 року №138 (надалі - Порядку) згідно якого з 01.01.2020 встановлено норматив відрахувань частини чистого прибутку до державного бюджету державними унітарними підприємствами та об'єднаннями у розмірі 80%. Відповідно із розрахунку чистого прибутку (доходу) дивідендів на державну частку, чистий прибуток, що підлягає сплаті державі за 2024 рік становить 3 409 600 грн (4 262 000 (чистий прибуток) х80/100, яку заявник сплатив, окрім цього, решта залишку суми від фінансового результату підлягає оподатковуванню та сплаті в бюджет (18% від суми), яку також сплачено, що підтверджується долученими до заяви платіжними інструкціями. Також, із розрахунку чистого прибутку (доходу) дивідендів на державну частку, чистий прибуток, що підлягає сплаті державі за 1 півріччя 2025 року становить 248000 грн (310 000 (чистий прибуток) х 80/100), яку заявник сплатив з врахуванням оплати за 1 квартал 2025 року, що підтверджується долученими до заяви платіжними інструкціями.
Як вбачається із звіту про фінансові результати за 2025 рік основними елементами операційних витрат (тобто які безпосередньо пов'язані з операційною діяльністю підприємства) були матеріальні витрати (сировина, матеріали, тощо), які необхідні для реалізації та підтримки виробничого процесу, витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, оперативні витрати (світло, паливо, вода та ін).
Згідно копій оборотно-сальдових відомостей по рахунках 661, 6411, 65, 6424 за 2024 рік та І півріччя 2025 року, вбачається, що у зазначений період підприємство сплачувало грошові кошти для забезпечення першочергових платежів, а саме: на заробітну плату - 22 306,6 тис грн, на ЄСВ - 5 233,00 тис грн, на військовий збір - 362, 95 тис грн, на ПДФО - 4472,22 тис грн, а також на виконання інших поточних податкових зобов'язань. Також, за 1 півріччя 2025 року сплачено грошові кошти для забезпечення першочергових платежів, а саме: на заробітну плату - 6 949,91 грн; на ЄСВ - 1 940, 57 тис грн, на військовий збір - 301,07 тис грн, на ПДФО - 862,63 тис грн.
Із досліджених вище доказів суд дійшов висновку, що на сьогодні підприємство не набуло відповідного фінансового показника прибутковості для можливості підтримувати виробничий процес, сплачувати поточні обов'язкові платежі і одночасно погашати суми податкового боргу за минулі періоди у великих розмірах.
Судом прийнято до уваги, що сума боргу, яка підлягає стягненню на виконання рішення суду, з урахуванням показників діяльності підприємства є значною для нього та може призвести до тяжких фінансових наслідків, в тому числі негативно відобразитися на роботі всього підприємства. Відстрочення виконання не призводить до невиконання рішення суду, а навпаки створює умови для його добровільного виконання боржником з урахуванням його реального майнового стану.
Вказані обставини дають підстави для висновку, що Державне підприємство «Угерський спиртовий завод» на даний час не є прибутковим, на що, зокрема, вплинуло введення воєнного стану на всій території України, проте вживає заходи зі сплати поточних податкових зобов'язань та заробітної плати працівникам, що істотно ускладнює виконання судового рішення, а відстрочення його виконання матиме важливе значення для відновлення господарської діяльності підприємства та надасть в подальшому можливість отримувати кошти для погашення суми податкового боргу.
Виконання рішення може негативно вплинути на виробничий процес підприємства, а відтак і на стан виконання робіт, відповідно до яких підприємство віднесено до критично важливих підприємств.
Такий висновок суду не суперечить умовам відстрочення/розстрочення податкового боргу, встановленим пунктами 100.5, 100.6 статті 100 Податкового кодексу України, а також пунктам 1, 8 Переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1235 (далі - Перелік №1235).
Відповідно до розділу I Переліку №1235 обставинами, що є підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, зокрема є: 1) ненадання (несвоєчасне надання) бюджетних асигнувань або бюджетних зобов'язань заявнику та/або недоведення (несвоєчасне доведення) фінансування видатків до заявника - отримувача бюджетних коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов'язань та/або погашення податкового боргу, а також неперерахування (несвоєчасне перерахування) заявнику з бюджету коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов'язань та/або погашення податкового боргу, у тому числі в рахунок оплати наданих заявником послуг (виконаних робіт, поставлених товарів); 2) виконання заявником особливо важливого замовлення у рамках соціально-економічного розвитку регіону або надання ним особливо важливих (у тому числі виключних) послуг населенню (пункти 8 Переліку), виконання державних замовлень та інше. Підприємство критично важливе з огляду на сплату відрахувань й обов'язкових платежів до бюджету, що впливає на економіку держави. Суд звертає увагу, що відстрочення виконання судового рішення у даній справі не змінює статус заборгованості, податковий борг - несплачена сума узгодженого грошового зобов'язання, та не спростовує того факту, що боржник вчинив податкове правопорушення у вигляді несплати такого і таке правопорушення триває до часу погашення боргу в добровільному чи примусовому порядку. Наявність боргу і відстрочення виконання рішення суду про стягнення боргу не є шляхом уникнення виконання такого, тобто рішення про стягнення має бути виконано боржником, борг повинен бути сплачений.
Отже, з наведеного вище вбачається, що на сьогодні підприємство не набуло відповідного фінансового показника прибутковості для можливості підтримувати виробничий процес, сплачувати поточні обов'язкові платежі і одночасно погашати суми податкового боргу за минулі періоди у великих розмірах.
Вказані вище обставини суд вважає такими, що істотно ускладнюють виконання судового рішення, а відстрочення його виконання матиме важливе значення для відновлення господарської діяльності підприємства та надасть в подальшому можливість отримувати кошти для погашення суми податкового боргу.
Відтак, дослідивши долучені заявником докази, з метою дотримання розумного балансу між інтересами стягувача та реальними можливостями боржника погасити борг, з огляду на критичне фінансове становище підприємства, а також відсутність заперечень з боку боржника, суд доходить висновку, що є підстави для задоволення вказаної заяви щодо відстрочення виконання рішення суду.
Окрім того, обставини й події не дають змогу здійснювати й розвивати діяльність підприємства, так як значний проміжок часу припадає як на запровадження карантину та згодом введення воєнного стану в України з огляду на збройну агресію російської федерації. Призвело до зупинки заводу, введено простій, змінено розпорядок робочого тижня, зупинено діяльність заводу, що в сукупності свідчить про важке фінансове становище підприємства. А з долучених доказів вбачається вжиття заходів боржником до погашення заборгованості. В засіданні суду наголошено представником, що всі поточні виплати й сплати підприємство здійснює, нові борги не з'являються. Наявність і форс мажорних обставин перешкоджає належному виконанню обов'язку боржником.
Також судом береться до уваги, що Львівською обласною військовою адміністрацією визнано ДП «Угерський спиртовий завод» критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період з врахуванням нарахувань по заробітній платі, сплаті поточних обов'язкових платежі в бюджет (в т.ч. податків, ЄСВ та ін.), таке підтверджується розпорядженням Львівської обласної військової адміністрації від 20.02.2025, тобто поточна сплата обов'язкових податків і зборів здійснюється, так як підприємство відповідає ознакам за якими таке віднесено до критично важливих підприємств.
З огляду на долучені докази і встановлені фактичні обставини у справі суд вважає за доцільне відстрочити виконання рішення суду.
Поруч з тим, беручи до уваги той факт, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2013 року у справі №813/6339/13-а строком на один рік з 28.10.2024, тобто до 28.10.2025, то суд вважає за можливе відстрочити виконання постанови суду починаючи з 29.10.2025.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
заяву Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» про відстрочення виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2013 року у справі №813/6339/13-а за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» про стягнення коштів з рахунків у банках - задовольнити.
Відстрочити виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09.10.2013 року у справі №813/6339/13-а за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Державного підприємства «Угерський спиртовий завод» про стягнення коштів з рахунків у банках строком на один рік з 29.10.2025.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки визначені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку передбаченому ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України та у строки, визначені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 21.10.2025.
Суддя Сподарик Наталія Іванівна