Рішення від 20.10.2025 по справі 640/14203/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 рокусправа № 640/14203/21

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АККОРД-УКРАЇНА" до Державної казначейської служби України, Державної податкової служби України, за участю третіх осіб, які не заявляють не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “СОФІЯ ОЙЛ», Головного управління Державної податкової служби у м. Києва про зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю “АККОРД-УКРАЇНА» з адміністративним позовом до Державної казначейської служби України (далі відповідач-1), Державної податкової служби України (далі відповідач-2), в якому просить:

- зобов'язати Державну казначейську службу України повернути суму 100000,00 грн на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю “СОФІЯ ОЙЛ» № НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ “ПРИВАТБАНК», з якого здійснювалось поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку на додану вартість № UA2889999803 85109000000177696, відкритого у Казначействі України на ім'я Товариства з обмеженою відповідальністю “АККОРД-УКРАЇНА», згідно Платіжного дорученням № 4452 від 05.05.2020;

- зобов'язати Державну податкову службу України надати Державній казначейській службі України реєстр щодо перерахування коштів в сумі 100 000,00 грн на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю “СОФІЯ ОЙЛ» № НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ “ПРИВАТБАНК»;

- зобов'язати Державну податкову службу України не зменшувати суму податку, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю “АККОРД-УКРАЇНА» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що розраховується відповідно п.200-1.3 ст.200-1 Податкового кодексу України, шляхом зменшення показника загальної суми поповнення з поточного рахунка платника його електронного рахунка під час повернення Державною казначейською службою України суми 100000,00 грн. на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю “СОФІЯ ОЙЛ» № НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ “ПРИВАТБАНК», з якого здійснювалось поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку на додану вартість № UA288999980385109000000177696, відкритого у Казначействі України на ім'я Товариства з обмеженою відповідальністю “АККОРД-УКРАЇНА», згідно Платіжного дорученням № 4452 від 05.05.2020.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що позивач виставив ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ» рахунок на оплату № 45 від 27.04.2020 на загальну суму 362638,08 грн, в т.ч. ПДВ 60439,68 грн, який оплачено частинами 30.04.2020 - 162638,08 грн та 04.05.2020 - 100000 грн. При цьому, як стверджує позивач, 05.05.2020 ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ» помилково зі свого рахунка № НОМЕР_1 , який відкритий у АТ КБ «Приватбанк» перерахувало кошти в сумі 100000,00 грн на електронний рахунок позивача № UA288999980385109000000177696, який відкритий в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (СЕА ПДВ). Повідомив, що після виявлення власної помилки, ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ» звернулося до Головного управління ДФС у м. Києві з заявою про повернення помилкового сплачених грошових зобов'язань. Вказав, що листом від 15.06.2020 Головне управління ДФС у м. Києві відмовив у поверненні вищевказаних коштів у зв'язку з тим, що кошти з рахунку платника в СЕА ПДВ можуть бути перераховані в погашення боргу виключно з ПДВ, а сума коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань з ПДВ та суму податкового боргу з ПДВ, може бути перерахована на поточний рахунок платника податку за його заявою. Зазначив, що на звернення позивача відповідачі фактично відмовили у визнанні платежу помилковим, а також у поверненні такого платежу, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.06.2021 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю “СОФІЯ ОЙЛ» (08131, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. південна, 7, корпус 3, кв. 208) та Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19).

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2025 прийнято адміністративну справу № 640/14203/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АККОРД-УКРАЇНА" до Державної казначейської служби України, Державної податкової служби України, за участю третіх осіб, які не заявляють не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «СОФІЯ ОЙЛ», Головного управління Державної податкової служби у м. Києва про зобов'язання вчинити дії до провадження судді Качур Р.П.

На адресу суду від відповідача Державної податкової служби України надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 26136 від 27.03.2025) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування такого вказав, що в рамках ст. 43 ПК України платник податків має право на повернення грошового зобов'язання, яке сплачене до відповідного бюджету. Натомість у даному випадку, позивач не сплачував ПДВ до відповідного бюджету, оскільки згідно платіжного доручення кошти сплачено на рахунок іншого суб'єкт господарювання а тому не можуть бути застосовані норми законодавства, які регулюють повернення помилково та /або надміру сплаченого податку. Щодо позовних вимог у відношенні ДПС України, а саме щодо незастосування до ТОВ «СОФІЯ ОЙЛ» наслідків повернення коштів у рамках п. 2001.6 ст. 2001 ПК України вказав, що за ІТС «Податковий блок» на електронний рахунок № НОМЕР_2 ТОВ «АККОРД-Україна» поповнено на суму 100000,00 грн 05.05.2020. Поповнення проведено з рахунку № UA623052990000026001016800230, який за даними ІТС ДПС відкрито та взято на облік в контролюючому органі по ТОВ «СОФІЯ ОЙЛ». Повідомив, що збільшення ПопРах ТОВ «АККОРД-Україна» на 100000,00 грн не відбулось. Вказав, що для повернення зайво зарахованих коштів з електронного рахунку на поточний рахунок платнику податків необхідно у складі податкової звітності з ПДВ на наступний звітний (податковий) період із заповненою заявою та забезпечити наявність достатнього обсягу реєстраційної суми на дату подання такої заяви. Зазначив, що повернення коштів іншому платнику податків норма п. 2001.6 ст. 2001 ПК України не передбачає, так як в такому випадку, це по суті пряме втручання у підприємницьку діяльність ТОВ «СОФІЯ ОЙЛ» та ТОВ «АККОРД-Україна». У зв'язку з цим, збереження реєстраційного ліміту в СЕА ПДВ ТОВ «СОФІЯ ОЙЛ» лежить в площині відносин виключно даного платника податку, та ніяким чином не зачіпають інтереси та не порушують права ТОВ «АККОРД-Україна» у спірних правовідносинах. Щодо доводів позивача про помилковість зазначення в платіжного доручення від 05.05.2020 № 4452 на суму 100000,00 грн вказав, що відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ і подала до обслуговуючого банку. Повідомив, що якщо платник податків в банківських платіжних документах на сплату господарських зобов'язання зазначив неправильні реквізити, то кошти не надійдуть до відповідного рахунку, в той же час третьою особою цілеспрямовано сплачено кошти на вказані реквізити, адже номер рахунку містить 27 знаків, що свідчить про неможливість технічної помилки або випадкового співпадіння (ймовірність випадкового введення такого числа складає близько 1026), з чого слідує, що враховуючи чинне законодавство на підставі якого працює в тому числі й банківська система (інтернет банкінг), отримати номер електронного рахунку Третя особа могла лише від позивача, тобто ТОВ «АККОРД-Україна». Також повідомив, що згідно з даними Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ «Аккорд -Україна» відсутня реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування на контрагента ТОВ «Софія ОЙЛ» за період травень 2020 року. Просив у задоволенні позову відмовити.

Також просив здійснити розгляд справи за участю представника Державної податкової служби України. Оскільки вказане клопотання відповідача не відповідає загальним вимогам до форми та змісту будь-якої письмової заяви чи клопотання, встановленим статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України, таке судом не розглядається.

На адресу суду від відповідача - Державної казначейської служби України надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 18688 від 04.03.2025). В обґрунтування вказав, що 05.05.2020 на рахунок №UA288999980385109000000177696 (далі - Рахунок), відкритий у Казначействі в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - СЕА ПДВ) на ім'я ТОВ «Аккорд-Україна» зараховано кошти в сумі 100000,00 грн (далі - спірна сума коштів), які надійшли від платника ТОВ «Софія Ойл» (код ЄДРПОУ 39440179) із призначенням платежу: «оплата за паливо з-но рах. 45 вiд 27.04.20 у сумi 83333.33 грн, ПДВ - 20 % 16666.67 грн». На підставі реєстрів ДПС протягом 2020 року-травня 2024 року відбулося списання з Рахунку до бюджету (на рахунок, відкритий в Головному управлінні Казначейства у м. Києві) всіх розміщених там коштів, зокрема, 07.05.2024 на підставі платіжної інструкції ДПС від 07.05.2024 № 652635381 до Державного бюджету України зараховані кошти у розмірі 100 186,91 грн (що включають в себе спірну суму у цій справі). 08.05.2024 Рахунок був закритий відповідно до реєстру ДПС. Разом із тим, за період з 05.05.2020 (дата зарахування спірної суми коштів на Рахунок) до 08.05.2024 (дата закриття Рахунка) реєстри ДПС про повернення коштів у сумі 100 000,00 грн з Рахунку ТОВ «Аккорд-Україна» в СЕА ПДВ до Казначейства не надходили. Таким чином, протягом часу перебування спірної суми коштів на Рахунку (до її перерахування до бюджету) Казначейство не отримувало правової підстави для перерахування 100 000,00 грн з вищевказаного рахунку ТОВ «Аккорд-Україна» в СЕА ПДВ на банківський рахунок ТОВ «Софія Ойл» (або на банківський рахунок позивача). Також повідомив, що повернення з бюджету помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, регламентовано статтею 43 ПК України та Порядком інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 (далі - Порядок № 60). Відповідно до Порядку № 60 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, здійснюється органами Казначейства на підставі електронних висновків, сформованих територіальними органами ДПС та надісланих ДПС до Казначейства. За наявною інформацією, станом на дату подання цього відзиву висновок ДПС про повернення з бюджету коштів у сумі 100000,00 грн на користь ТОВ «Софія Ойл» або ТОВ «Аккорд-Україна» до Казначейства не надходив. Отже, наразі відсутні правові підстави для перерахування з Державного бюджету України спірної суми коштів. Просив у задоволенні позову відмовити.

Копію ухвали від 20.02.2025 та позовної заяви надіслано третім особам. Зокрема, конверт рекомендованого поштового відправлення за ШКІ № 0610235012254, яким направлено копію ухвали від 20.02.2025 ТОВ «Софія Ойл» повернувся на адресу суду 21.03.2025 із відміткою про неможливість вручення такого поштового відправлення «за закінченням терміну зберігання».

Копію ухвали від 20.02.2025 надіслано третій особі - Головному управлінню Державної податкової служби у м. Києві засобами електронного зв'язку за допомогою сервісу «Електронний суд», що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про доставку електронного листа.

В матеріалах справи наявні письмові пояснення третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «СОФІЯ ОЙЛ» в яких просив задовольнити позовні вимоги ТзОВ «АККОРД-УКРАЇНА» в повному обсязі. Повідомив, що належним способом захисту порушених прав Позивача є зобов'язання Державної податкової служби України надати Державній казначейській службі України відповідних реєстр на повернення коштів ТОВ «СОФІЯ ОЙЛ». В обґрунтування доводів повідомив, що 05.05.2020 ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ» помилково зі свого рахунка № НОМЕР_1 , який відкритий у АТ КБ «Приватбанк» перерахувало кошти в сумі 100000,00 грн на електронний рахунок позивача № UA288999980385109000000177696, який відкритий в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (СЕА ПДВ). Повідомив, що після виявлення власної помилки, ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ» звернулося до Головного управління ДФС у м. Києві з заявою про повернення помилкового сплачених грошових зобов'язань.

В матеріалах справи також наявні пояснення Головного управління ДПС у м. Києві в яких третя особа просить відмовити у задоволенні позову у зв'язку з тим, що перерахування коштів проводиться на підставі реєстру центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів після граничного терміну, встановленого Податкового кодексу України для самостійної оплати платником сум податкових зобов'язань.

Ухвалою суду від 17.10.2025 відмовлено у задоволенні клопотання третьої особи про залучення до участі в справі у якості належного відповідача 3 Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ.

Ухвалою суду від 17.10.2025 відмовлено у задоволенні клопотання третьої особи про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

Суд всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.

ТзОВ «АККОРД-УКРАЇНА» виставило ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ» рахунок на оплату № 45 від 27.04.2020 на загальну суму 362638,08 грн, в т.ч. ПДВ 60439,68 грн.

ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ» 05.05.2020 зі свого рахунку № НОМЕР_1 , який відкритий у АТ КБ «Приватбанк» перерахувало кошти в сумі 100000,00 грн на електронний рахунок позивача № UA288999980385109000000177696, який відкритий в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (СЕА ПДВ).

Після виявлення власної помилки, ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ» звернулося до Головного управління ДФС у м. Києві з заявою від 03.06.2020 про повернення помилкового сплачених грошових зобов'язань.

Листом від 15.06.2020 № 90093/10/26-15-04-01-18 Головне управління ДФС у м. Києві відмовив у поверненні вищевказаних коштів у зв'язку з тим, що кошти з рахунку платника в СЕА ПДВ можуть бути перераховані в погашення боргу виключно з ПДВ, а сума коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань з ПДВ та суму податкового боргу з ПДВ, може бути перерахована на поточний рахунок платника податку за його заявою.

ТзОВ «АККОРД-УКРАЇНА» звернулося до Головного управління ДПС у м. Києві та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві із заявою від 30.11.2020 у якій просило визнати платіж у сумі 100000,00 грн, перерахований ТзОВ «СОФІЯ-ОЙЛ» з поточного рахунка № НОМЕР_1 , платіжним дорученням № 4452 від 05.05.2020 на рахунок ТзОВ «АККОРД-УКРАЇНА» № НОМЕР_2 відкритий в СЕА ПДВ помилковим; повернути з електронного рахунку ТзОВ «АККОРД-УКРАЇНА» № НОМЕР_2 , відкритого в СЕА ПДВ 100000,00 грн на поточний рахунок ТОВ «СОФІЯ-ОЙЛ» № НОМЕР_1 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» як помилково перераховані кошти. Також просив здійснюючи перерахунок вищевказаних коштів, не зменшувати показники УНакл та УПопРах, оскільки при помилковому зарахуванні коштів на електронний рахунок ТОВ «АККОРД-УКРАЇНА» № НОМЕР_2 , відкритий в СЕА ПДВ збільшення даних показників не відбулося.

Листом від 31.12.2020 № 05-08/13702 Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві повідомило позивача про те, що здійснення розрахунків по електронним рахункам з адміністрування ПДВ (у тому числі по ТОВ «АККОРД-УКРАЇНА») не належить до компетенції Головного управління Казначейства, тому запропонував звернутися до органу Державної податкової служби України за місцем реєстрації.

Листом від 08.12.2020 № 154935/10/26-15-04-01-18 Головне управління ДПС у м. Києві повідомило позивача про те, що перерахування зайво зарахованих коштів з рахунку в СЕА ПДВ на поточний рахунок може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунку (УПопРах) не призведе до формування від'ємного значення суми податку, визначеної відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Кодексу та у разі, якщо Заяву подає розпорядник та власник електронного рахунку, на якому знаходяться надміру сплачені кошти.

Не погодившись з такими відмовами, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору, суд керується таким.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

За правилами пункту 200-1.5 статті 200-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах «а» - «в» пункту 200-1.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня. Реквізити такого спеціального рахунка платник - сільськогосподарське підприємство, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зобов'язаний зазначати у податковій звітності з податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 200-1.6 статті 200-1 ПК України за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 цього Кодексу.

Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку.

На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника.

Перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі, якщо таке зменшення загальної суми поповнення електронного рахунка не призведе до формування від'ємного значення суми податку, визначеної відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Для відповідного перерахування таких коштів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету/на поточний рахунок та реквізити поточного рахунку платника (у випадку подання заяви платника на повернення коштів на такий рахунок).

На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів після граничного терміну, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати платником сум податкових зобов'язань, здійснює таке перерахування до бюджету/на поточний рахунок платника податку.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову політику, має право надсилати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість:

реєстри - для перерахування податку до бюджету в разі подання платником податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій;

коригуючі реєстри - для уточнення інформації, зазначеної у раніше надісланих реєстрах.

Викладене свідчить, що кошти, які зараховані на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку, повертаються на поточний рахунок саме такого платника податків. Повернення коштів іншому платнику податків норма пункту 200-1.6 статті 200-1 ПК України не передбачає. При цьому положення пункту 200-1.4 статті 200-1 ПК України свідчить, що на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника не зараховуються кошти, які надійшли на цей рахунок від інших платників податків (окрім випадків, передбачених підпунктом «в» цього пункту).

У свою чергу, пунктом 43.1 статті 43 ПК України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно з пунктом 43.4-1 статті 43 ПК України у разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.

Повернення у випадках, визначених законодавством, сум податку на додану вартість, контроль за справлянням яких покладено на контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, при ввезенні товарів на митну територію України здійснюється в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент оформлення митної декларації/аркуша коригування, на підставі яких здійснюватиметься таке повернення.

Під помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями слід розуміти суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету та/або на єдиний рахунок від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов'язань, та у випадках, передбачених статтею 35-1 цього Кодексу (підпункт 14.1.182 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Натомість, грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Відповідно до пункту 4 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569, рахунок у системі електронного адміністрування податку - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який перераховуються кошти відповідно до пункту 200-1.4 статті 200-1 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі.

Згідно з пунктом 20 Порядку №569 для перерахування до бюджету сум узгоджених податкових зобов'язань відповідно до поданої податкової декларації з податку ДПС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.

На підставі такого реєстру Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету з електронних рахунків платника податку.

У разі подання платником податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з податку за попередні звітні (податкові) періоди, які передбачають збільшення податкових зобов'язань з податку, що підлягають перерахуванню до бюджету, для перерахування таких зобов'язань до бюджету ДПС не пізніше наступного робочого дня подання таких уточнюючих розрахунків надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.

На підставі такого реєстру Казначейство перераховує суми податку до бюджету.

У разі подання платниками податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з податку за попередні звітні (податкові) періоди, за результатами яких зменшуються позитивні нарахування в межах залишку узгоджених податкових зобов'язань, не сплачених до бюджету, що обліковуються Казначейством до виконання в повному обсязі, ДПС не пізніше наступного робочого дня подання таких уточнюючих розрахунків надсилає Казначейству коригуючий реєстр.

На підставі такого реєстру Казначейство уточнює інформацію, зазначену в раніше надісланих реєстрах.

У разі зміни даних платника податку, зазначених в абзаці першому цього пункту, та/або реквізитів його поточного рахунка, на який зараховуються кошти з електронного рахунка, ДПС надсилає Казначейству коригуючі реєстри.

Пунктами 26-27 Порядку № 569 передбачено, що повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку, зарахованих до бюджету з електронного рахунка платника податку в порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 Кодексу, здійснюється шляхом перерахування таких коштів виключно на електронний рахунок платника податку, а у разі його відсутності на дату звернення платника податку із заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку чи на дату фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податку в установі банку.

У разі анулювання реєстрації платника податку податкові зобов'язання визначаються на підставі податкової звітності з податку за підсумками останнього звітного (податкового) періоду, визначеного пунктом 184.6 статті 184 Кодексу. Залишок коштів на електронному рахунку платника податку після розрахунків з бюджетом за результатами останнього звітного (податкового) періоду перераховується до бюджету.

Якщо після анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на електронному рахунку недостатній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з податку на підставі поданих контролюючому органу податкових декларацій з податку, остаточний розрахунок з бюджетом таким платником здійснюється з поточного рахунка на електронний рахунок.

Якщо залишок коштів на електронному рахунку, який після анулювання реєстрації платника податку перераховано до бюджету, перевищує суми узгоджених податкових зобов'язань з податку за результатами останнього звітного (податкового) періоду, такі суми повертаються з бюджету в порядку, передбаченому статтею 43 Кодексу, за заявою платника податку.

Отже, електронний рахунок платника податку на додану вартість відкривається Казначейством останньому на безоплатній основі та виключно з цього рахунку здійснюються розрахунки з бюджетом у частині сплати цього податку. Відтак, зарахування коштів на такий рахунок неможливо ототожнювати із зарахуванням коштів до бюджету. Повернення за правилами статті 43 Податкового кодексу України коштів з такого рахунку допускається виключно у випадку, коли після анулювання реєстрації платника податку кошти з цього рахунку переховано до бюджету і вони перевищують суму узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ за результатами останнього звітного (податкового) періоду.

Як встановлено судом, грошові кошти, що надійшли на рахунок ТзОВ «АККОРД-УКРАЇНА» в СЕА ПДВ від ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ» згідно з платіжним дорученням від 05 травня 2020 року № 4452 на суму 100000 грн та зараховані на електронний рахунок позивача.

Отже, у межах спірних правовідносин має місце випадок, за якого безпосередньо собі на рахунок повернути помилково сплачені кошти ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ» не має можливості, адже для цього немає відповідного нормативного механізму. Кошти, що були зараховані на електронний рахунок для сплати ПДВ ТзОВ «АККОРД-УКРАЇНА», не збільшили йому ліміт ПДВ у СЕА, тобто, не надійшли в його розпорядження, що, зі свого боку, виключає можливість звернення позивача до свого контрагента з вимогами про повернення коштів, як і повернення таких коштів щонайменше на рахунок ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ» без наслідків для свого реєстраційного ліміту. При цьому списання коштів з рахунку в СЕА ПДВ відбувається у суворо визначених законодавчих випадках - коли податковий орган подасть органу Казначейства реєстри на списання коштів з ПДВ-рахунку та у визначеній цими реєстрами сумі.

У розрізі наведеного, повертаючись до положень Порядку № 569, суд звертає увагу, що за загальним правилом право розпорядження коштами на рахунку в СЕА ПДВ належить двом особам - платнику податку і податковому органу. Проте, за відсутності участі коштів, що надійшли на такий рахунок від іншого платника податку, у формуванні реєстраційного ліміту, можливість розпоряджатися такими коштами у платника податку відсутня, що свідчить, що таке право залишається лише за податковим органом.

Уже згаданими нормами пункту 200-1.4 статті 200-1 ПК України визначено, що електронний рахунок у СЕА ПДВ може поповнюватися тільки з поточного рахунку платника податків. Тобто, грошові кошти, перераховані не з поточного рахунку самого платника, не повинні були взагалі зараховуватися на електронний рахунок. У свою чергу вказана прогалина у нормативному механізмі зарахування коштів на рахунок у СЕА ПДВ не може бути перешкодою у можливості реалізації особою права на повернення помилково перерахованих коштів на власний рахунок з огляду на таке.

Згідно зі статтею 1 Протоколу Першого Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права

Верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції, а тому, при будь-якому втручанні державних органів у право на мирне володіння майном повинно бути забезпечено справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи.

У справі "Беєлер проти Італії" Європейський суд з прав людини зазначив, що будь-яке втручання органу влади у захищене право не суперечитиме загальній нормі, викладеній у першому реченні частини 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, лише якщо забезпечено "справедливий баланс" між загальним інтересом суспільства та вимогам захисту основоположних прав конкретної особи. Питання щодо того, чи було забезпечено такий справедливий баланс, стає актуальним лише після того, як встановлено, що відповідне втручання задовольнило вимогу законності і не було свавільним.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 09 лютого 2023 року у справі № 380/2458/21, від 20 лютого 2025 року у справі № 320/45550/23.

У відповідності до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 рахунок у СЕА ПДВ - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який перераховуються кошти відповідно до п. 200-1.4 ст. 200-1 Кодексу. Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі.

При цьому ДПС України не зараховує кошти, сплачені на електронний ПДВ-рахунок платника, відкритий в Казначействі. Тобто, ДПС України не приймає участі у здійсненні зарахування коштів на ПДВ-рахунок, а лише констатує факт надходження/ненадходження коштів на такий рахунок для адміністрування податку.

Суд враховує, що незважаючи на визначенні позивачем Державної казначейської служби України відповідачем у справі, вимоги до Казначейства ТзОВ «АККОРД-УКРАЇНА» не заявлені.

Враховуючи позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 20 лютого 2025 року у справі №320/45550/23, про те, що вказана прогалина у нормативному механізмі зарахування коштів на рахунок у СЕА ПДВ не може бути перешкодою у можливості реалізації особою права на повернення помилково перерахованих коштів на власний рахунок, суд вважає, що позивач був зобов'язаний в порядку п. 200-1.6 ст. 200-1 ПК України звернутись до Державної податкової служби із заявою про перерахування коштів на власний рахунок, відкритий у банківській установі.

З матеріалів справи не встановлено, що саме платник податку, на рахунку у СЕА ПДВ якого перебувають кошти, тобто ТзОВ «АККОРД-УКРАЇНА» звертався із заявою про перерахування коштів на власний рахунок, відкритий у банківській установі.

Судом встановлено лише звернення ТзОВ «СОФІЯ ОЙЛ», яке не є власником рахунку у СЕА ПДВ, на якому розміщені кошти.

Таким чином, у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання ДПС України повернення суми 100000,00 грн на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю “СОФІЯ ОЙЛ» № НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ “ПРИВАТБАНК», з якого здійснювалось поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку на додану вартість № UA2889999803 85109000000177696, відкритого у Казначействі України на ім'я Товариства з обмеженою відповідальністю “АККОРД-УКРАЇНА», згідно Платіжного дорученням № 4452 від 05.05.2020 слід відмовити.

Як вже зазначалось судом, з аналізу положень п. 200-1.6 ст. 200-1 Кодексу, яким власне регламентовано процедуру повернення коштів з ПДВ рахунку, кошти, які зараховані на рахунок в СЕА ПДВ платника податку повертаються на поточний рахунок саме такого платника податків. Повернення коштів іншому платнику податків норма п. 200-1.6 ст. 200-1 Кодексу не передбачає.

З цих же мотивів суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання ДПС України надати Державній казначейській службі України реєстр щодо перерахування коштів в сумі 100000,00 грн на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю “СОФІЯ ОЙЛ» № НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ “ПРИВАТБАНК».

Так само не підлягає і задоволенню позовна вимога щодо зобов'язання ДПС України не зменшувати суму податку, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю “АККОРД-УКРАЇНА» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що розраховується відповідно п.200-1.3 ст.200-1 Податкового кодексу України, шляхом зменшення показника загальної суми поповнення з поточного рахунка платника його електронного рахунка під час повернення Державною казначейською службою України суми 100000,00 грн. на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю “СОФІЯ ОЙЛ» № НОМЕР_1 , відкритий у АТ КБ “ПРИВАТБАНК», з якого здійснювалось поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку на додану вартість № UA288999980385109000000177696, відкритого у Казначействі України на ім'я Товариства з обмеженою відповідальністю “АККОРД-УКРАЇНА», згідно Платіжного дорученням № 4452 від 05.05.2020, оскільки така є передчасною.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На переконання суду, питання, які можуть вплинути на результат розгляду справи, судом було розглянуто та надано їм оцінку повною мірою.

Учасниками справи суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Підсумовуючи викладене, у задоволенні позовної заяви слід відмовити.

В силу приписів ст. 139 КАС України, судові витрати слід покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АККОРД-УКРАЇНА" до Державної казначейської служби України, Державної податкової служби України, за участю третіх осіб, які не заявляють не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “СОФІЯ ОЙЛ», Головного управління Державної податкової служби у м. Києва про зобов'язання вчинити дії відмовити.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Р.П. Качур