20 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4547/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд в особі судді Дегтярьової С.В. розглянув в полрядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача Міністерства оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітряних сил, 6, ЄДРПОУ 00034022)
про визнання протиправним та скасування висновку,
Представник позивача звернулася до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №25/д від 21.03.2025 р. в частині, яким повернуто на доопрацювання заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейських та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 р.;
- зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.12.2024 р. про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті Україна, Донецька область м. Вугледар та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки суду.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що ОСОБА_2 , який був її цивільним чоловіком, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Вказує, що вона проживала з померлим однією сім'єю, що підтверджено рішенням суду, а тому має право на отримання вказаної виплати.
Ухвалою від 20.08.2025 відкрите провадження у справі.
10.09.2025 відповідач подав відзив на позов та вказав, що позивач не надала документів на підтвердження того, що вона входить до кола осіб, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги. Відповідно до наданих документів заявниця не відноситься до одного з подружжя загиблого, який не одружився вдруге, або утриманця померлого військовослужбовця.
Рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 24.10.2024 (справа №390/899/23), яке набрало законної сили 05.12.2024 року, про встановлення факту постійного проживання однією сім'єю, не встановлює факт, що має юридичне значення, про перебування заявниці на утриманні ОСОБА_2 , відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому права на виплату вона не має.
Суд дослідивши матеріали справи, доводи сторін, встановив наступне.
Позивач ІНФОРМАЦІЯ_2 , уклала 26.07.1997 шлюб з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який було зареєстровано в Володимирівській сільській раді Кіровоградського району та області, актовий запис №03.
ІНФОРМАЦІЯ_4 від шлюбу народилася донька ОСОБА_3 , про що в книзі записів актів громадянського стану про народження 23.05.1998 року зроблено відповідний запис № 02 та Володимирівською сільською радою Кіровоградського району та області видано свідоцтво про народження НОМЕР_2 .
11.11.2013 року шлюб, укладений 26.07.1997 між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , розірвано, що сторонами не заперечується.
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 46 років про що 07.02.2023 складено відповідний актовий запис №14. Місце смерті - Україна, Донецька область, місто Вугледар. Місце державної реєстрації Виконавчий комітет Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області видано свідоцтво про смерть 07.02.2023 року серія НОМЕР_3 (а.с.63зв.).
Рішенням Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 24.10.2024 у справі №390/899/23 встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 однією сім'єю на час відкриття спадщини із цивільним чоловіком ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце смерті Україна, Донецька область місто Вугледар (а.с.18-20).
Після набрання рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 24.10.2024 у справі №390/899/23 законної сили позивач звернулася із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_6 про отримання одноразової грошової допомоги та компенсації в разі загибелі військовослужбовця.
Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум було прийнято рішення №25/д від 21.03.2025, яким повернуто на доопрацювання заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейських та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022. У протоколі вказано, що відповідно до наданих документів заявниця не відноситься до одного з подружжя. Шлюб між нею та ОСОБА_2 розірвано у 2013 році, а за наявними документами не можливо встановити, чи є заявниця непрацездатною (особою з інвалідністю) та чи перебувала на утриманні колишнього чоловіка. Підтверджуючих документів про право на призначення пенсії у разі втрати годувальника або факт призначення даного виду пенсії відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на розгляд Комісії не надано. Рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області (справа №390/899/23 від 24.10.2024 року), яке набрало законної сили 05.12.2024, про встановлення факту постійного проживання однією сім'єю не встановлює факт, що має юридичне значення, про перебування заявниці на утриманні ОСОБА_2 , відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В протоколі від 21.03.2025 №25/д вказано, що документи ОСОБА_1 належить повернути на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підтверджують той факт, що вона перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.
19.06.2025 адвокат позивача звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_7 , щодо надання висновку про призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до пункту 3.2 розділу III Порядку і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 25.03.2023 №45, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 № 176/39232, після померлого військовослужбовця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце смерті Україна, Донецька область місто Вугледар (а.с.15).
24.06.2025 була надана відповідь в якій зазначено, що після розгляду документів (вх. від 19.12.2024 №31323) комісія дійшла висновку про повернення їх на доопрацювання (протокол від 21.03.2025 №25/д).
Не погодившись з рішенням відповідача про повернення на доопрацювання заяви про призначення одноразової грошової допомоги, ОСОБА_1 , оскаржила таке рішення до суду.
Предметом спору у даній справі є наявність права у позивача на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 , з яким позивач спільно проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 20.12.1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно із частиною першою статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 1 частини другої статті 16 Закону №2011-ХІІ визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Відповідно до статті 16-1 Закону №2011-ХІІ (в редакції на час загибелі ОСОБА_2 ) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі по тексту - Порядок №975) (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Вказаний Порядок №975 визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Згідно абзацу 2 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Згідно пункту 3 Порядку №975 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 46 років про що 07.02.2023 складено відповідний актовий запис №14 місце смерті Україна Донецька область місто Вугледар, місце державної реєстрації Виконавчий комітет Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області видано свідоцтво про смерть 07.02.2023 року серія НОМЕР_3 (а.с.63зв.).
Відтак, хоча особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права, проте одноразова грошова допомога призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Згідно пункту 5 Порядку №975 визначено, зокрема, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Пунктом 10 Порядку №975 визначено перелік документів, які члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 16.12.2024 звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою, в якій просила виплатити їй одноразову грошову допомогу як одному з подружжя у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 .
До заяви від 16.12.2024 позивач долучила копії наступних документів: паспорту; ідентифікаційного номера платника податків; свідоцтва про смерть; рішення суду (а.с.67).
Рішенням комісії Міністерства оборони України, оформленого протоколом від 21.03.2025 року №25/д, заява з документами для призначення виплати ОСОБА_1 повернута на доопрацювання через відсутність документів про право на призначення пенсії у разі втрати годувальника або факт призначення даного виду пенсії відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відмова обґрунтована тим, що за поданими документами заявниця не відноситься до одного з подружжя загиблого, інформація щодо актового запису про шлюб з ОСОБА_2 на дату загибелі відсутня, а рішенням Кіровоградського районного суду Кіровоградської області (справа №390/899/23 від 24.10.2024 року), яке набрало законної сили 05.12.2024 року, задоволено заяву про факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, а не факт перебування на утриманні загиблого військовослужбовця.
Розглядаючи спір щодо протиправності оскаржуваних дій (бездіяльності) та порушення такими діями прав, свобод або інтересів осіб, які звернулися до суду, суди насамперед перевіряють, чи відповідає оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.
З наведених вище норм права вбачається, що одноразова грошова допомога виплачується:
1) членам сім'ї військовослужбовця; утриманцям;
2) якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Обставина, що причина смерті ОСОБА_2 пов'язана із захистом Батьківщини, є доведеною та сторонами не заперечується.
Спірним питанням у межах розгляду цієї справи є те, чи належить ОСОБА_1 до членів сім'ї військовослужбовця ОСОБА_2 або його утриманців, які відповідно до статті 16-1 Закону №2011-ХІІ мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Суд зазначає, що позивачем надано відповідачу та до матеріалів справи рішення Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 24.10.2024 року (справа №390/899/23), яким встановлено факт проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в Донецькій область, місто Вугледар, однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу без зазначення періоду (а.с.18-20).
Разом з цим, відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції на день смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ) право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Крім того, суд зазначає, що рішенням Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 24.10.2024 встановлено лише факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу.
Відповідно до статті 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
Відповідно до статті 36 Сімейного кодексу України саме шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.
Верховний Суд у постанові від 06.07.2022 року по справі №809/1346/17 зазначив, що встановлення рішенням суду факту спільного проживання із загиблим військовослужбовцем може впливати на виникнення та припинення окремих цивільних прав та обов'язків, однак не створює підстав для набуття статусу члена його сім'ї для одержання гарантій, передбачених Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 31 жовтня 2019 року у справі №461/3169/17, від 23 січня 2020 року у справі №804/1501/18, від 24 лютого 2025 року №240/12904/23.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Вказаним рішенням Кіровоградського районного суду Кіровоградської області від 24.10.2024 у справі №207/242/23 не встановлювався факт перебування позивача на утриманні загиблого військовослужбовця.
Згідно статті 31 Закон №2262-XIІ члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Доказів того, що ОСОБА_1 була утриманцем ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачем суду не надано, та в матеріалах справи такі докази відсутні.
Суд знову звертає увагу, що нормами законодавства, які були чинними на час день виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги (26.01.2023 року - день смерті військовослужбовця), визначалося, що особи, з якими військовослужбовець проживав однією сім'єю без реєстрації шлюбу, до цієї категорії осіб, які мають право на призначення одноразової грошової допомоги, не відносяться.
Зміни до частини четвертої статті 16-1 Закону №2011-ХІІ, відповідно до яких до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать, зокрема жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили, внесені лише 29.03.2024 року, а тому не можуть бути застосовані для врегулювання спірних правовідносин.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем прийнято законне та правомірне рішення про повернення на доопрацювання заяви про призначення одноразової грошової допомоги через відсутність документів про право на призначення пенсії у разі втрати годувальника або факту призначення даного виду пенсії відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Повне судове рішення виготовлене 20.10.2025.
Сторони:
позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач Міністерство оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітряних сил, 6, ЄДРПОУ 00034022).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА