21 жовтня 2025 року м. Київ 320/49859/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса 65609, Одеська обл., місто Одеса, вул. Канатна, буд. 83, ЄДРПОУ 20987385), в якому просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови, яка оформлена рішенням № 104850010160 від 28 серпня 2025 року про відмову у перерахунку пенсії, у призначенні та виплаті ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з незарахуванням до спеціального педагогічного стажу періодів роботи:
- з 23 червня 1985 року по 25 травня 1987 року - служба в Радянській армії (Збройних Силах СРСР);
- з 01 листопада 1988 року по 31 серпня 1990 року на посаді інструктора відділу комсомольських організацій “Переяслав-Хмельницького міськкому ЛКСМ України»;
- з 01 вересня 1990 року по 30 листопада 1991 року на посаді завідуючого відділу комсомольських організацій “Переяслав-Хмельницького міськкому ЛКСМ України»;
- з 01 грудня 1991 року по 01 вересня 992 року на посаді учителя фізкультури в Єрковецькій середній школі (нинішня назва Єрківецька гімназія Дівичківської сільської ради);
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській призначити та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до спеціального педагогічного стажу періоди роботи:
- з 23 червня 1985 року по 25 травня 1987 року - служба в Радянській армії (Збройних Силах СРСР);
- з 01 листопада 1988 року по 31 серпня 1990 року на посаді інструктора відділу комсомольських організацій “Переяслав-Хмельницького міськкому ЛКСМ України»;
- з 01 вересня 1990 року по 30 листопада 1991 року на посаді завідуючого відділу комсомольських організацій “Переяслав-Хмельницького міськкому ЛКСМ України»;
- з 01 грудня 1991 року по 01 вересня 1992 року на посаді учителя фізкультури в Єрковецькій середній школі (нинішня назва Єрківецька гімназія Дівичківської сільської ради).
До суду надійшло клопотання позивача про передачу справи за територіальною підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду за зареєстрованим місцезнаходженням відповідача.
Згідно з положеннями частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом адміністративної справи є оскарження актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
Відтак, у даному випадку, застосуванню підлягають положення частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України (територіальна підсудність справи за вибором позивача).
Суд зазначає, що для цілей визначення територіальної підсудності даної справи до уваги необхідно брати відомості щодо зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) особи-позивача, як того вимагає частина 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як вбачається із матеріалів справи, зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання позивача є: АДРЕСА_1 .
Місцезнаходженням відповідача є: 65609, Одеська обл., м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83.
Отже, в даному випадку, підлягає застосуванню альтернативна територіальна підсудність за вибором позивача.
До відкриття провадження у справі до суду надійшло клопотання представника позивача про передачу справи за територіальної підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Враховуючи підсудність даної справи одночасно як Київському окружному адміністративному суду так і Одеському окружному адміністративному суду (за місцезнаходженням відповідача), беручи до уваги положення статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, позицію позивача щодо суб'єктного складу даної справи, що викладена у позовній заяві, його клопотання, з метою дотримання засад рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом шляхом забезпечення гарантії доступності правосуддя та реалізації права на судовий захист, тобто розумну можливість представляти справу в умовах, що не ставлять одну сторону у становище суттєво менш сприятливе ніж іншу сторону, забезпечення фактичної змагальності, процесуальної рівності, враховуючи фактор навантаження, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для передачі даної справи за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з частиною 6 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою, яка може бути оскаржена.
Керуючись статтями 29, 48, 52, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративну справу № 320/49859/25 передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
3 . Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Панченко Н.Д.