Рішення від 21.10.2025 по справі 280/7686/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

21 жовтня 2025 року Справа № 280/7686/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого Лазаренка М.С., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області»,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна медична (військово-лікарська) комісія Міністерства внутрішніх справ України,

про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

02.09.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна медична (військово-лікарська) комісія Міністерства внутрішніх справ України (далі - третя особа) в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним рішення Медичної (військово-лікарська) комісії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» у постанові ВЛК, оформленої довідкою ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» №896/С від 03 червня 2025 року в частині встановлення причинного зв'язку захворювання;

- зобов'язати Медичну (військово-лікарська) комісію Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» внести зміни до постанови ВЛК оформленої довідкою ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» №896/С від 03 червня 2025 року в частині встановлення причинного зв'язку захворювання, а саме “Захворювання, ТАК, пов'язане із проходженням військової служби» змінити на “Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини»;

- стягнути з Медичної (військово-лікарська) комісії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» на користь ОСОБА_1 судові витрати, а саме: витрати на правову допомогу у розмірі 5000,00 грн. (п'ять тисяч гривень, 00 копійок)

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходив військову службу за контрактом з 01.10.2020 по 17.06.2025 у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України, був звільнений у зв'язку з небажанням продовжувати військову службу після звільнення з полону, в якому він перебував з 14.03.2022 по 30.12.2024. 03.06.2025 позивачу проведено медичний огляд ВЛК ДУТМО МВС України по Запорізькій області, на підставі якого прийнято спірне рішення. Позивач згоден з встановленими діагнозами але вважає, що військово лікарською комісією був неправильно встановлений причинний зв'язок деяких заховорювань. На думку позивача вони не є такими, що пов'язані з проходженням військової служби, а такими, що пов'язані з захистом Батьківщини, оскільки позивач потрапив у полон за таких обставин, отримав встановлені захворювання під час перебування у полоні. Зазначає, що відповідно медичної картки позивача з 14.03.2022 він вважався практично здоровим, однак після звільнення з полону стан його здоров'я значно погіршився. 30.06.2025 спірне рішення відповідача оскаржено до Державної установи "Головний Медичний Клінічний Центр "МВС України, однак з відповіді на скаргу вбачається, що підстав для зміни встановленого причинного зв'язку захворювань позивача немає. За таких обставин, вважає спірне рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

08.09.2025 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі № 280/7686/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач позов не визнав. У письмовому відзиві, що надійшов до суду 12.09.2025 за вх.№45885 посилається на те, що підпункт 5 пункту 13 Розділу ІХ Положенням про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2017 № 285 передбачає, що рішення про причинний зв'язок захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців приймається у формулюванні “Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України під безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України. Рішення (постанова) в такому формулюванні приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання в період участі в бойових діях. Жодним з перелічених у позові медичних документів не визначаються діагностовані хвороби як посттравматичні (такі, що виникли внаслідок отримання травми). Вбачає в діях позивача бажання пов'язати всі діагностовані хвороби позивача із Захистом Батьківщини, тобто визначити для різних за характером та сутністю й підставністю захворювань пов'язаність з бажаним позивачем проміжком часу, не маючи при цьому жодного прямого та належного доказу.

Зазначає про те, що позивачем здійснювалось оскарження до ЦМ(ВЛ)К в адміністративному порядку лише частини), відповідно до якого просив змінити причинний зв'язок Довідки тільки у частині «операція: 20.03.2025 - видалення кили С5-С6, МОС передній спондилодез С5-С6, встановлення титинового кейджу». В свою чергу, позовні вимоги суттєво відрізняються, а обсяг захворювань, відповідно до яких позивач бажає змінити причииний зв'язок збільшився. Водночас, представник позивача вказав, що заходи досудового врегулювання спору не вживались.

Посилається на позицію Верховного Суду, відповідно якої перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.

У зв'язку з чим вважає, що відповідач не вчиняв протиправних дій та не порушив визначену чинним законодавством процедуру медичного огляду позивача. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

18.09.2025 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій проти доводів відповідача заперечено у повному обсязі. Вказує на помилковість висновків щодо обов'язковості у даній справі досудового врегулювання у вигляді оскарження висновку ВЛК до Центральної військово-лікарської комісії. Вважає, що долучені до матеріалів справи медичні документи позивача підтверджують, що він до проходження військової служби не мав хронічних захворювань або значних відхилень у стані здоров'я.

Посилається на зміни в законодавстві, зокрема на оновлення Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджені Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (у редакції, що діє з урахуванням останніх змін від 14.08.2025 № 543), яким удосконалено порядок встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм або інвалідності, що настали під час встановленого факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Пояснення від третьої особи надійшли до суду 18.09.2025. Зазначено, що ЦМ(ВЛ)К у межах своєї компетенції надано оцінку експертному висновку М(ВЛ)К, прийнято рішення по заяві та направлено позивачу обґрунтовану відповідь на його заяву.

Заперечення на відповідь на відзив надійшло до суду 22.09.2025. Наполягає, що позивач не надав жодних доказів, які б свідчили про посттравматичність через захист Батьківщини діагностованих у позивача хвороб, які були віднесені до таких, що отримані під час військової служби. Посилання представника позивача у даній на Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджені Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 у редакції, що діє з урахуванням останніх змін від 14.08.2025 № 543 вважає неприпустимим, оскільки чинність таких положень сталась після виникнення спірних правовідносин.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом з 01.10.2020 по 17.06.2025 у складі військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України.

З 24.02.2022 по 13.03.2022 позивач приймав безпосередньо участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в м. Маріуполь Донецької області.

З 14.03.2022 по 30.12.2024 позивач перебував в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України, що підтверджується довідкою Служби безпеки України від 06.01.2025 №34/Г-11д.

03.06.2025 позивач пройшов медичний огляд в Державній установі “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області», за результатами якого прийнято рішення у формі довідки № 896/С.

Довідкою встановлено діагноз позивача та причинний зв'язок його виникнення.

Наслідки мінно-вибухової травми (14.03.2022): вогнепального осколкового сліпого поранення лівого передпліччя, переломів 8,9 ребер зліва, кульового поранення лівого стегна, у вигляді зміцнілих рубців, консолідованих переломів ребер з задовільним стоянням уламків, цефалгічного, церебрастенічного синдромів з гіпертензійно лікворною дистензією, нервових тіків (обличчя), легко вираженого вестибулоатактичного синдрому, тінітусу, розладу адаптації, змішаної тривожної та депресивної реакції легко вираженої з виходом в астенію. Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини.

Початкові прояви деформуючого остеоартрозу лівого ліктьового суглобу , больовий синдром, без порушення функції. Деформуючий остеоартроз 1 плесне-фалангового суглобу лівої стопи, без порушення функції. Варикозна хвороба. Варикозно розширені вени обох нижніх кінцівок без виразки чи запалення, хронічна лімфовенозна недостатність змішаного генезу CEAP с3 ( операція: 04.02.2025 - лазерна термоабляція великої підшкірної вени стегна зліва та справа, мініфлебектомія варикозно розширених притоків). Остеохондроз шийного та поперекового відділів хребта: з грижею міжхребцевого диску в сегменті C5-С6 з компресією C5 корінця, з відносним стенозом хребетного каналу, протрузій міжхребцевих дисків в сегментах СЗ-C4, C4-C5, C6-C7, Th9-Th12, L1-S1, гриж Шморля в тілах Th8-Th12, L1-L5, деформуючим спондильозом, гемангіомою L4.(Операція: 20.03.2025- лівобічна фораменальна кила С5-С6, дегенеративний стеноз ХК С5-С6, протрузії С3-4, С4-С5, С6-С7, протрузії L1-L5, L5-S1, гемангіома тіла L4, спондилоартроз дуговідросчатих суглобів (операція: 20.03.2025 - видалення кили С5-С6, МОС передній спондилодез С5-С6, встановлення титинового кейджу; 27.03.2025 - вертебропластика), у вигляді зміцнілого післяопераційного рубця, з помірним порушенням статико-динамічної функції хребта. Хронічний вазомоторний риніт нейровегетативної форми, ремісія. Хронічний правобічний кістозний верхньощелепний синусит. Простий міопічний астигматизм правого ока (0.75Д). Гострота зору 0.8 з корекцією цил.-0.75д ах 55 град=1.0. Ангіопатія сітківки обох очей. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.

Викривлення носової перегородки праворуч з помірним порушенням носового дихання. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби.

На підставі статей 23б, 42б, 64б, 61в, 75в, 78в, 456, 17в та графи II ТДВ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад що визначають ступінь придатності до військової служби Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МО України №402 від 14.08.2008, зі змінами придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

На звернення позивача від 30.06.2025 про зміну відомостей в довідці №896/С від 03.06.2025 в частині встановленого причинного зв'язку отримуваних захворювань, Центральна медична (військово-лікарська) комісія Міністерства внутрішніх справ України листом від 23.07.2025 повідомила про відсутність підстав для перегляду зазначених висновків.

Не погоджуючись з рішенням відповідача частині встановлення причинного зв'язку отриманого захворювання, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами статті 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів визнано обов'язком громадянина України. Громадяни відбувають на військову службу відповідно до закону.

Вказане кореспондується також з положеннями частини першої статті 1 Закону України від 25 березня 1992 року №2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII, у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. (частина перша статті 2 Закону №2232-XII)

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України “Про Національну гвардію України» від 13.03.2014 № 876-VII (далі - Закон № 876-VII, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від кримінальних та інших протиправних посягань, охорони громадської безпеки і порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами - із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій.

Статтею 4 Закону № 876-VII визначено, що Національна гвардія України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них нормативно-правовими актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статей 50, 61, 65, 77 Закону України “Про Національну поліцію», частини десятої статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», статті 21 Закону України “Про Національну гвардію України», статті 70 “Основи законодавства України про охорону здоров'я» та з метою нормативно-правового врегулювання організації медичного обстеження кандидатів на службу в поліцію, поліцейських, кандидатів на військову службу за контрактом, резервістів та військовослужбовців Національної гвардії України затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС від 03.04.2017 № 285 (у редакції чинній на час прийняття оскаржуваної постанови).

Згідно із пунктом 1 Положення № 285 це Положення визначає порядок проведення лікарської, військово-лікарської та лікарсько-льотної експертиз медичними (військово-лікарськими) комісіями (далі - М(ВЛ)К), утвореними в закладах охорони здоров'я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - ЗОЗ МВС), та закладах охорони здоров'я, що входять до складу Національної гвардії України (далі - ЗОЗ НГУ).

Пунктом 2 Розділу І Положення № 285 встановлено, що Основними завданнями М(ВЛ)К є:

1) визначення за станом здоров'я та фізичного розвитку, а для окремих видів службової діяльності, крім цього, за індивідуальними психофізіологічними особливостями, придатності кандидатів на службу в поліції, кандидатів на навчання за державним замовленням у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО), здобувачів вищої освіти за державним замовленням у ЗВО, придатності поліцейських до подальшої служби в поліції, проходження служби у відрядженні за кордоном;

2) визначення за станом здоров'я та фізичного розвитку придатності кандидатів на військову службу за контрактом, у військовому резерві, кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах Національної гвардії України (далі - ВВНЗ), курсантів, військовослужбовців Національної гвардії України (далі - військовослужбовці) до подальшого проходження військової служби;

3) визначення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) поліцейських, військовослужбовців, колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби, а також колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - колишні особи рядового і начальницького складу);

4) визначення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв), що спричинили смерть (загибель) поліцейських, військовослужбовців, колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби, колишніх осіб рядового і начальницького складу;

5) визначення придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням;

6) проведення лікарсько-льотної експертизи щодо кандидатів на службу в поліції, поліцейських, кандидатів на військову службу за контрактом, військовослужбовців, працівників поліції та Національної гвардії України (далі - НГУ), які претендують на призначення або призначені на посади льотного складу, персоналу з управління повітряним рухом, персоналу з керування безпілотними авіаційними комплексами (далі - БпАК);

7) формування висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою, наведеною в додатку до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року № 321 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2023 року № 1306).

Відповідно до п. 4 Розділу І Положення № 285 М(ВЛ)К у своїй роботі керуються законодавством, цим Положенням, іншими нормативно-правовими актами з питань охорони здоров'я. Рішення про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби, колишніх осіб рядового і начальницького складу приймаються М(ВЛ)К відповідно до вимог цього Положення, законодавства, чинного на дату звільнення зазначених осіб зі служби.

Згідно з пунктами 1 - 3 Розділу ІІІ Положення №285 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку осіб на дату огляду в цілях визначення придатності до служби в поліції, військової служби, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням. Під придатністю до служби в поліції, військової служби в цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку осіб, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки в поліції та обов'язки військової служби в НГУ в мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не збігаються з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участю провідних (головних) медичних фахівців ЗОЗ МВС, під час якого може бути прийнято рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Особи, які проходять медичний огляд, мають право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при медичному обстеженні.

Створення, поширення, використання та збереження медичної документації, рішень, протоколів, постанов, довідок М(ВЛ)К, інших документів, що містять персональні дані або іншу інформацію з обмеженим доступом, здійснюються відповідно до вимог законодавства.

Члени М(ВЛ)К, медичні працівники та інші особи, яким у зв'язку з виконанням професійних або службових обов'язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя особи, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавством випадків.

Направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи, форму якого наведено в додатку 7 до цього Положення (далі - Направлення на медичний огляд), оформлюється підрозділами кадрового забезпечення поліції, командуванням головного органу військового управління, оперативно-територіальних об'єднань, з'єднань, військових частин НГУ (далі - військові частини).

Відповідно до пункту 19 Розділу ІІІ Положення №285 за результатами проходження медичного огляду та вивчення даних про особу, яка проходить медичний огляд, М(ВЛ)К приймає експертне рішення у формі постанови щодо придатності (непридатності) особи до служби, причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв), що відображається в заключній частині Акта медичного огляду. Залежно від результату медичного огляду оформляються такі документи: Довідка медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 16) (далі - Довідка М(ВЛ)К) або Свідоцтво про хворобу (додаток 17). Інформація про прийняте М(ВЛ)К рішення вноситься до Книги обліку документації медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 18) (далі - Книга обліку документації).

Нормами Розділу IX Положення №285 визначений порядок встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв).

Рішення М(ВЛ)К про причинний зв'язок захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців приймаються в таких формулюваннях, зокрема:

“Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України.

Рішення (постанова) в такому формулюванні приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання в період участі в бойових діях.

“Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво,), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, крім захворювань поранень (травм, контузій, каліцтв,), які виникли (одержані) в періоди служби, передбачені підпунктами 1, 5 цього пункту, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

У такому самому формулюванні приймаються рішення (постанови) під час медичного огляду військовослужбовців за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на дату медичного огляду відсутні або якщо поранення (травма, контузія, каліцтво), отримане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, крім випадків, визначених у підпункті 3 цього пункту.

Визначення причинного зв'язку захворювання поранення (травми, контузії, каліцтва), що призвело до смерті військовослужбовця, особи, звільненої з військової служби, проводиться штатними М(ВЛ)К.

За наявності підстав для зміни (перегляду) постанови М(ВЛ)К про причинний зв'язок захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), зазначених у свідоцтві про хворобу (довідці М(ВЛ)К), рішення (постанова) М(ВЛ)К при прийнятті нового рішення (постанови) підлягає скасуванню. Рішення М(ВЛ)К оформлюється протоколом засідання та постановою штатної М(ВЛ)К щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва).

Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу X Положення №285 залежно від результатів проведеної лікарської та/або військово-лікарської експертизи М(ВЛ)К приймається рішення, яке може бути оформлене як Свідоцтво про хворобу, Довідка М(ВЛ)К або Постанова медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 23) (далі - Постанова М(ВЛ)К).

Рішення М(ВЛ)К оформлюється як Свідоцтво про хворобу, якщо за результатами медичного огляду поліцейський, військовослужбовець, здобувач вищої освіти у ЗВО, курсант визнані непридатними до служби (військової служби). В інших випадках рішення М(ВЛ)К щодо осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення, оформлюється як Довідка М(ВЛ)К або Постанова М(ВЛ)К.

Згідно з пунктом 11 Розділу X Положення №285 у разі проведення лікарської або військово-лікарської експертизи за даними медичної документації у Книзі протоколів засідань зазначаються документи, на підставі яких приймається рішення (витяги з медичної документації, документація щодо участі в антитерористичній операції (операції Об'єднаних сил), у бойових діях, обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва), часу виникнення і загострення захворювання). Наводиться скорочений зміст зазначених документів.

За наявності підстав для встановлення М(ВЛ)К причинного зв'язку патології, придатності особи до служби (військової служби) рішення М(ВЛ)К оформлюється як Постанова М(ВЛ)К та надсилається заявнику.

У разі якщо за результатами розгляду звернення особи немає підстав для задоволення її прохання, Постанова М(ВЛ)К не оформлюється. Особі, яка звертається, надається письмове роз'яснення.

Приписами п. 21 розділу ІІІ Положення № 285 передбачено, що у разі незгоди з рішенням штатної М(ВЛ)К особа, яка проходила медичний огляд, може оскаржити його в ЦМ(ВЛ)К. Рішення (постанови) ЦМ(ВЛ)К можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Матеріалами справи встановлено, що позивач 03.06.2025 пройшов медичний огляд при М(ВЛ)К Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області», за результатами якої було оформлено довідку №896/С.

Не погодившись з визначеним М(ВЛ)К у довідці від 03.06.2025 №896/С причинним зв'язком його захворювання, позивач звернувся зі скаргою до ЦМ(ВЛ)К Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив внести відповідні зміни.

На звернення позивача від 30.06.2025 про зміну відомостей в довідці №896/С від 03.06.2025 в частині встановленого причинного зв'язку отримуваних захворювань, ЦМ(ВЛ)К Міністерства внутрішніх справ України листом від 23.07.2025 повідомила про відсутність підстав для перегляду зазначених висновків.

Також суд зазначає, що питання визначення причинного зв'язку захворювань за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що основним критерієм для встановлення ВЛК причинного зв'язку захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини є підтвердження військовослужбовцем факту виникнення захворювання під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, а також хронічного повільно прогресуючого захворювання за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання в період участі в бойових діях.

Поряд з тим, суд зазначає, що в межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідженні медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

При вирішенні спору суд враховує висновки Верховного Суду у такій категорії справ.

Верховний Суд у постанові від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18 зазначив, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

При прийнятті рішення суд ураховує наведені позивачем підстави позову та виходить із того, що спірне рішення відповідача з процедурних питань не оскаржується.

Отже, суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозам позивача на предмет того, чи виникли такі захворювання в період безпосередньої його участі у бойових діях та перебування в полоні чи є хронічного повільно прогресуючими захворюваннями.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Запорізькій області» (69005, м. Запоріжжя, вул. Дмитра Апухтіна, 29, код ЄДРПОУ 08734500), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна медична (військово-лікарська) комісія Міністерства внутрішніх справ України (04116, м. Київ, вул. Бердичівська, буд 1; код ЄДРПОУ 08735882), про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 21.10.2025.

Суддя М.С. Лазаренко