20 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/23911/24
категорія 108000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про ухвалення додаткового рішення у адміністративній справі за позовом Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради до Житомирської обласної державної (військової) адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради із позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати розпорядження Житомирської обласної державної (військової) адміністрації №845 від 31.10.2024 в частині визнання КП "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради підприємством, яке не відповідає критеріям, визначеним у п. 2 Критеріїв та порядку, за яким здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76.
Рішенням суду від 12.09.2025 позов задоволено, зокрема, визнано протиправним та скасовано розпорядження Житомирської обласної державної (військової) адміністрації №845 від 31.10.2024 в частині визнання Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради підприємством, яке не відповідає критеріям, визначеним у п. 2 Критеріїв та порядку, за яким здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76.
Від представника відповідача надійшла заява про ухвалення додаткового судового рішення щодо вирішення частини позовних вимог.
Згідно з приписами ч.3 ст.252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Враховуючи, що рішення у даній справі приймалося судом у письмовому порядку, а тому, відповідно до ч.3 ст.252 КАС України, розгляд заяви позивача про ухвалення додаткового рішення у справі здійснюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Розглядаючи заяву позивача про ухвалення додаткового судового рішення, суд дійшов наступних висновків.
Процесуальні питання, пов'язані з ухваленням додаткового судового рішення, врегульовані статтею 252 КАС України.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.
Аналіз вищевказаних норм дає підстави вважати, що можливість ухвалення у справі додаткового судового рішення виникає лише з метою усунення такого недоліку, як неповнота судового рішення, тобто невирішеність якихось питань, які необхідно було вирішити у рішенні.
В ході розгляду справи судом досліджувалось питання щодо правомірності розпорядження Житомирської обласної державної (військової) адміністрації №845 від 31.10.2024 "Про невідповідність критеріям" в частині, яка стосувалась позивача.
При цьому, вказаним розпорядженням було визнано Комунальне підприємство "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради підприємством, яке не відповідає критеріям, зазначеним у п.2 Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою № 76 у зв'язку з тим, що у 2 кварталі 2024 року розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб- працівників на підприємстві становить менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 (п.1) та скасовано Комунальному підприємству "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради статус критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (п.2).
За результатами судового розгляду суд дійшов висновку, що вказане розпорядження прийнято без урахування усіх фактичних обставин, що суперечить вимогам частини другої статті 2 КАС України, тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Водночас, у рішенні не було вирішено питання щодо п.2 зазначеного розпорядження, яке є похідною вимогою та такою, що підлягає задоволенню, зокрема слід визнати протиправним та скасувати розпорядження Житомирської обласної державної (військової) адміністрації №845 від 31.10.2024 в частині скасування Комунальному підприємству "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
За таких обставин, заява Житомирської обласної державної (військової) адміністрації про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі щодо вирішення частини позовних вимог підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 139, 242-246, 252 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Заяву представника Житомирської обласної державної (військової) адміністрації про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі щодо вирішення частини позовних вимог задовольнити.
Ухвалити додаткове рішення.
Визнати протиправними та скасувати розпорядження Житомирської обласної державної (військової) адміністрації №845 від 31.10.2024 в частині скасування Комунальному підприємству "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Суддя Л.А.Шуляк
ухвалено додаткове судове рішення, в тому числі за ініціативою суду