Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 жовтня 2025 року Справа №640/27773/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., перевіривши матеріали адміністративного позову Державного концерну «Укроборонпром» (ідентифікацій код: 37854297; 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 36) до Міністерства оборони України (ідентифікаційний код: 00034022) про визнання протиправним і скасування рішення,
У вересні 2021 року Державний концерн «Укроборонпром» звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення МО України, оформлене 09.09.2021 протоколом засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо проведення спрощених торгів із застосуванням електронної системи закупівель процедури закупівлі послуг з ремонту і технічного обслуговування транспортних засобів військового призначення (50630000-0) (послуги з ремонту і технічного обслуговування транспортних засобів спеціального призначення, капітальний ремонт автомобіль-цистерн для води АВЦ-1,7, АЦПТ-4,1, АЦПТ-5,0, авторозливочної станції АРС-14), яким відмінено процедуру закупівлі послуг.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 6 жовтня 2021 року позовну заяву Державного концерну «Укроборонпром» повернуто позивачеві.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2022 року позовну заяву було залишено без руху.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 серпня 2022 року ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 6 жовтня 2021 року скасовано, а справу передано на розгляд до суду першої інстанції.
У вказаній постанові суд апеляційної інстанції зазначив, що Концерн є уповноваженим суб'єктом, якому делеговані владні повноваження з управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі та контрольні функції за всією діяльністю підприємства-учасника, зокрема, КП «Зміївський РЕЗ». Діяльність ДК «Укроборонпром», передбачена пп. 1 п. 18 Статуту, щодо ефективного управління об'єктами майнового комплексу учасників Концерну для реалізації прав держави як власника таких об'єктів включає в себе питання, пов'язанні з процедурою публічних закупівель, учасником яких виступає КП «Зміївський РЕЗ», оскільки, такі впливають, як на стан майна (грошових коштів) КП «Зміївський РЕЗ» (підприємства - учасника Концерну), так і ДК "Укроборонпром". Та обставина, що Казенне підприємство «Зміївський ремонтний енергомеханічний завод» є окремою юридичною особою, не позбавляє Державний концерн "Укроборонпром" права звернутися до суду з цим позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 жовтня 2022 року відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Цю справу передано до Донецького окружного адміністративного суду відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа передана судді Куденкову К.О.
Ця справа не належить до категорії справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження.
Частиною 3 ст. 257 КАС України передбачено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
З огляду на викладене, враховуючи приписи ч. 2 ст. 257 КАС України, суд дійшов висновку про незначну складність цієї справи та можливість її розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України, суд вважає за можливе розглянути цю справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Частиною 4 ст. 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами ч. 2 та ч. 4 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
На підставі наведеного, суд вважає за необхідне витребувати письмові докази, які мають значення для повного та всебічного дослідження обставин у справі.
Також суд зазначає, що за приписами ст. 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству; неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.
При цьому, ураховуючи рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, у зв'язку з введенням воєнного стану, постійними обстрілами міста території Донецької області та веденням активних бойових дій на території Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю і безпеці учасників справи: учасники справи мають право надсилати документи, що стосуються розгляду судових справ, без особистого прибуття до приміщення суду: - через особистий кабінет в системі «Електронний суд»; - у разі неможливості надсилання через систему «Електронний суд» - електронною поштою на е-mail: inbox@adm.dn.court.gov.ua (з обов'язковим підписанням всіх документів кваліфікованим електронним підписом).
Керуючись ст. ст. 12, 52, 77, 171, 248, 256 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти адміністративну справу до провадження.
Розгляд справи розпочати спочатку.
Запропонувати учасникам справи в 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали надати суду письмові пояснення щодо актуальності цього спору та процесуальної позиції по суті заявлених позовних вимог.
Адміністративна справа буде розглядатися і вирішуватися суддею Куденковим К.О. одноособово.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Зобов'язати Міністерство оборони України в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали надати до Донецького окружного адміністративного суду належним чином засвідчені копії: всіх документів, які були враховані або мали бути враховані у спірних правовідносинах.
Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до вимог статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя К.О. Куденков