20 жовтня 2025 рокуСправа № 160/29492/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Бухтіярова М.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
13.10.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
1.визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови від 28.08.2025 №39220-30540/К-01/8-0400/25 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з 23.10.2021:
здійснити перерахунок призначеної пенсії за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення» у розмірі 80% від його заробітної плати (доходу) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», середньомісячний заробіток який визначений відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислений з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2018-2020 роки (9118,81 грн.), яка станом на 23.10.2021 складала 31 669, 63 грн. (9118,81 х 3,47300), де 9118,81 - середній показник заробітної плати для призначення пенсії за 2018-2020 роки, 3,47300 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації, про що зазначено у відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.06.2025,
правильно визначити страховий, пільговий стаж на підземних роботах за Списком №1 за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», додатковий стаж, понаднормовий стаж та здійснити перерахунок пенсії з 23.10.2021 із застосуванням при перерахунку пенсії наступних даних станом на 23.10.2021: загального страхового стажу 52 роки 10 місяців 15 днів, пільгового підземного стажу за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 22 роки 06 місяців 12 днів (провідні професії), додаткового стажу 22 роки, понаднормового стажу 17 років,
здійснити індексацію (перерахунок) пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з 2020 роки в розмірі 9118,81 грн. на коефіцієнт збільшення: 1) у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», 2) у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», 3) у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», 4) у розмірі 1,115 з 01 березня 2025 року згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2025 за період з 01.03.2022 по 28.02.2025.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з 23.10.2021:
здійснити перерахунок, нарахування та виплату призначеної пенсії за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 80% від 31 669, 63 грн. - його заробітної плати (доходу) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із застосуванням середньомісячного заробітку, який визначений відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислений з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2018-2020 роки (9118,81 грн.), яка станом на 23.10.2021 складала 31 669, 63 грн. (9118,81 х 3,47300), де 9118,81 - середній показник заробітної плати для призначення пенсії за 2018-2020 роки, 3,47300 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації, про що зазначено у відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.06.2025. При перерахунку пенсії застосувати наступні дані станом на 23.10.2021 для розрахунку розміру пенсії: загальний страховий стаж 52 роки 10 місяців 15 днів, пільговий підземний стаж 22 роки 06 місяців 12 днів за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (провідні професії), додатковий стаж 22 роки, понаднормовий стаж 17 років.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування індексації пенсії, провести перерахунок (індексацію пенсії) та виплату недоотриманих сум пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2018-2020 роки в розмірі 9118,81 грн. на коефіцієнт збільшення: 1) у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», 2) у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», 3) у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», 4) 1,115 з 01 березня 2025 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату недоотриманих сум індексації до пенсії з 10.04.2025 року.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області після здійснення з 23.10.2021 року перерахунку пенсії згідно з ч.2 позовних вимог, а також після здійснення індексації пенсії згідно з ч.3 позовних вимог здійснити з 01.04.2025 за період з 01.03.2022 по 28.02.2025 перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнту заробітку 3,58404, про який зазначено Головним управлінням пенсійного фонду в Дніпропетровській області 02.05.2025 у відповіді № 0400-010307-8.
Згідно із витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.10.2025 цій позовній заяві присвоєно єдиний унікальний номер судової справи №160/29492/25 та дана адміністративна справа розподілена судді Бухтіяровій М.М.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення позовної заяви, зважаючи на наступне.
Кожна особа має право в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
При цьому, предметом оскарження до адміністративного суду у розумінні ч.1 ст. 5 КАС України можуть бути рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а позовні вимоги про зобов'язання вказаного суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії є способом поновлення порушених прав позивача, які мають бути похідними від основної вимоги про визнання протиправним відповідного рішення, дій чи бездіяльності відповідача.
Право на заявлення кількох вимог в одній позовній заяві передбачено частиною першою статті 21 КАС України, якщо вони пов'язані між собою.
Відповідно до частини першої статті 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Як слідує зі змісту позовної заяви, предметом спірних правовідносин є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
1. щодо перерахунку пенсії, призначеної за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у розмірі 80% від його заробітної плати (доходу) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; та
2. щодо індексації пенсії відповідно до Постанови Уряду №118 з 01.03.2022, Постанови Уряду №168 з 01.03.2023, Постанови Уряду №185 з 01.03.2024 та Постанови Уряду №115 з 01.03.2025.
Отже, у поданій позовній заяві заявлені окремі самостійні позовні вимоги, що виникли фактично з 2 (двох) різних правовідносин з відповідачем щодо перерахунку пенсії у розмірі 80% від його заробітної плати (доходу) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та щодо перерахунку пенсії внаслідок індексації відповідно до Постанов Уряду №118, №168, №185 та №115.
На обґрунтування заявлених вимог позивачем до позовних матеріалів надані докази, які стосуються окремо кожної з заявлених позовних вимог.
Суд зазначає, що предметом даної позовної заяви є об'єднані вимоги, які мають свої підстави (обставини) виникнення, самостійні обсяги доказування та підтверджуються різними доказами.
Підставою позову є обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги і докази, що підтверджують позов, зокрема факти матеріально-правового характеру, що визначаються нормами матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, їх виникнення, зміну, припинення.
Поряд з цим, аналізуючи зміст позовної заяви та додані до неї документи, суд зауважує, що спірні правовідносини між позивачем та відповідачем не пов'язані між собою, виникли з різних підстав, мають самостійні обсяги доказування та підтверджуються різними доказами, що вочевидь свідчить про індивідуальний предмет доказування у кожному конкретному випадку.
За таких обставин, подана позовна заява, попри звернення до одного відповідача, містить окремі позовні вимоги, кожна з яких пов'язана з окремим публічно-правовим спором між позивачем та суб'єктом владних повноважень - Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області, тобто є багатопредметною.
Відповідно до пункту 6 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
Оскільки позивачем у поданому до суду позові об'єднано вимоги, які не пов'язані між собою ані підставою виникнення, ані поданими доказами, суд дійшов до висновку, що позивачем порушено правила об'єднання позовних вимог, тому позовна заява підлягає поверненню позивачеві на підставі пункту 6 частини 4 статті 169 КАС України.
Поряд з цим, суд зазначає, що позивач не позбавлений права звернутись до суду з різними (окремими) позовами до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо оскарження дій по перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та щодо індексації 2022-2025 рр.
Щодо сплаченого позивачем судового збору, суд роз'яснює, що відповідно до статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема, в разі повернення заяви або скарги.
Керуючись ст.ст. 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч.8 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про повернення позовної заяви направити особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст.ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.М. Бухтіярова