Рішення від 20.10.2025 по справі 640/965/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року Справа № 640/965/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТулянцевої І.В.

за участі секретаря судового засіданняКапітоновій К.С.

за участі:

представника позивача представника відповідача Крук Є.Г Бузань Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у м. Києві до ПрАТ "Київський завод по виготовленню технологічного обладнання для агропромислового комплексу" про стягнення заборгованості,-

УСТАНОВИВ:

17 січня 2019 року Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Київський завод по виготовленню технологічного обладнання для агропромислового комплексу», в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

- прийняти рішення яким стягнути з усіх розрахункових рахунків відкритих у банках, що обслуговують Приватне акціонерне товариство «Київський завод по виготовленню технологічного обладнання для агропромислового комплексу» (код ЄДРПОУ 14307340) податковий борг у розмірі 3757674,13 грн.

В обґрунтування позовної заяви зазначається, що в інтегрованих картках платника податків - ПРАТ "ТОДАК" обліковується податковий борг на загальну суму 5499258,11 грн., в тому числі з податку на додану вартість у розмірі 1839220,93 грн., по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 3644626,64 грн, з надходжень від розміщення відходів у розмірі 11756,25 грн., з надходжень від викидів забруднюючих речовин у розмірі 3654,29 грн. При цьому, сума податкового боргу з податку на додану вартість виникла на підставі самостійно узгоджених сум податкових зобов'язань, згідно податкових декларацій з податку на додану вартість за 2016-2018 роки, сума податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб виник на підставі самостійно узгоджених сум податкових зобов'язань, згідно податкових декларацій з плати за землю за 2016- 2018 роки, сума податкового боргу з надходжень від викидів забруднюючих речовин та розміщення відходів виник на підставі самостійно узгоджених сум податкових зобов'язань, згідно податкових декларацій екологічного податку за 2016-2018 роки, а також на підставі донарахованих контролюючим органом сум податкових зобов'язань, згідно прийнятих податкових повідомлень - рішень та нарахованої пені. На наявний у відповідача податковий борг позивачем в порядку ст.59 Податкового кодексу України виставлено податкову вимогу від 04.05.2012р. №1259 яка була надіслана на податкову адресу ПРАТ "ТОДАК". Однак, станом на теперішній час означений податковий борг відповідачем не погашений та не списаний, тому позивач звернувся до суду з позовом про його стягнення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 січня 2019 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

31 січня 2019 року до Окружного адміністративного суду міста Києва від ГУ ДФС у м. Києві надійшла заява про усунення недоліків заяви.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 лютого 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №640/965/19. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено справу до розгляду в підготовчому судовому засіданні на 03 лютого 2021 року на 11:00 год.

26 лютого 2019 року до Окружного адміністративного суду міста Києва від ПРАТ "ТОДАК" надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.

26 лютого 2019 року до Окружного адміністративного суду міста Києва від ПРАТ "ТОДАК" надійшов відзив на адміністративний позов Головного управління ДФС у м.Києві, в якому відповідач пред'явлений позов не визнав та просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог. Так, оскільки у силу приписів ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган позбавлений можливості застосувати штрафні санкції поза межами строків, то відповідно міра відповідальності у формі штрафу та пені застосована до позивача більш ніж через 3 роки, не узгоджується з положеннями податкового законодавства. На переконання відповідача, ДПІ у Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві було прийнято небунтовані та незаконні податкові повідомлення - рішення про нарахування штрафних санкцій, на які міститься посилання в розрахунку заборгованості до позову за період з 24.12.2015 - 30.11.2018 р., а також безпідставно нараховано пеню, оскільки відповідачем за відповідний період було сплачено податкові зобов'язання визначені в податкових деклараціях. За відсутності податкового боргу та наявності факту його погашення у податкового органу відсутні підстави нараховувати пеню. На підставі вказаного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2019 року було задоволено заяву представника позивача про зупинення провадження у справі та зупинено провадження у справі № 640/965/19 до набрання законної сили рішенням суду в справі № 640/3253/19.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2020 року було поновлено провадження у справі № 640/965/19 та призначено підготовче засідання на 09.06.2020 року о 10:00 год.

01 червня 2020 року до Окружного адміністративного суду міста Києва від ПРАТ "ТОДАК" надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 червня 2020 року було задоволено заяву представника відповідача про зупинення провадження у справі та зупинено провадження у справі № 640/965/19 до набрання законної сили рішенням суду в справі № 640/5562/19.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 жовтня 2022 року було поновлено провадження у справі № 640/965/19 та призначено підготовче засідання на 13.12.2022 року о 09:00 год.

13 грудня 2022 року до Окружного адміністративного суду міста Києва від ПРАТ "ТОДАК" надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.

На підставі п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2825-ІХ проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ згідно з Порядком передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа №640/965/19 передана на розгляд Дніпропетровському окружному адміністративному суду.

19 лютого 2025 року на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа №640/965/19 розподілена судді І.В. Тулянцевій.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/965/19, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено справу до розгляду в підготовчому судовому засіданні на 24.03.2025 року об 11:00 год.

14 березня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від ПРАТ "ТОДАК" надійшов відзив на адміністративний позов Головного управління ДФС у м.Києві, в якому відповідач пред'явлений позов не визнав та просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог. Так відповідачем наголошено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 серпня 2019 року, яке набрало законної сили 31.03.2021 року, було задоволено позов Приватного акціонерного товариства "Київський завод по виготовленню технологічного обладнання для агропромислового комплексу" до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 15.01.2015 р. №0000301504 та №0000291504, від 15.05.2015 р. №0005521503, від 17.06.2015 р. №0006401503, від 15.11.2016 р. №0011181203, від 27.12.2016 р. №0012951203, від 16.01.2017 р. №0000291203, від 13.02.2017 р. №0001461203. Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 червня 2021 року, яке набрало законної сили 21.09.2021 року, було задоволено позов Приватного акціонерного товариства "Київський завод по виготовленню технологічного обладнання для агропромислового комплексу" до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 11.02.2016 року № 0002011101, від 20.04.2016 року № 0015841201, від 25.04.2016 року № 0017521201, від 12.05.2016 року №0020161201, від 06.06.2016 року №0027151201, від 04.07.2016 року № 0038681201, від 22.07.2016 року № 0047961201, від 31.10.2016 року № 0069911201, від 30.01.2017 року №0001381201, від 22.11.2017 року №0044711207. Щодо розрахунку заборгованості з земельного податку, відповідачем зауважується, що позивачем необґрунтовано не враховано в розрахунку той факт, що відповідачем було подано уточнюючу декларацію з плати за землю за 2018 рік №99312309392 від 22.02.2021 р., за якими зменшено раніше задекларовані податкові зобов'язання із земельного податку до 0. Дана обставина про відсутність заборгованості з земельного податку в інтегрованій картці платника податків додатково підтверджується Рішенням про результати розгляду скарги Державної фіскальної служби України від 19 серпня 2019 №39730/6/99-99-11-06-01-25. Крім того, відповідачем наголошується, що нарахування нені за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) є необґрунтованим, отже пеня в сумі 1 136 183,94 гри. на борг минулих періодів є безпідставно нарахованою. Щодо розрахунку податкового боргу по деклараціям з податку на додану вартість, то відповідач зауважує, що позивачем не враховано в розрахунку, декларації з ПДВ подані відповідачем з від'ємним значенням у зменшення боргу з ПДВ по податковим деклараціям з ПДВ у період 2016-2018 року. Тобто, на переконання відповідача, за 2016 р. має бути нараховано по деклараціям з ПДВ з урахуванням декларацій з від'ємним значенням 70645,00 грн., а не 152724,00 грн., як відображено позивачем у розрахунку, за 2017 р. має бути нараховано по деклараціям з ПДВ з урахуванням декларацій з від'ємним значенням 20922,00 грн., а не 52781,00 грн., та за 2018 р. має бути нараховано по деклараціям з ПДВ з урахуванням декларацій з від'ємним значенням 0 грн., а не 39975,00 грн., відповідно. Також в розрахунку позивачем не враховано наступні платежі від реалізацій майна відповідача на біржових торгах у розмірі 495176,00 грн. (реалізовано 22.02.2016 р.), 495176,00 грн. ( реалізовано 23.03.2016 р.), 48000,00 грн. (реалізовано 23.08.2016 р.), 48000,00 грн. (реалізовано 03.10.2016 р.) та 40000,00 грн. (реалізовано 15.02.2018 р.) Відповідачем було погашено заборгованість з податку на додану вартість, що підтверджується квитанціями про оплату з погашення податкового боргу від 08.07.2016 р., 20.11.2018 р., 06.11.2018 р., від 08.04.2016 р., від 13.05.2016 р. Щодо розрахунку заборгованості з екологічного податку, то відповідачем наголошено, що позивачем не враховано в розрахунку той факт що 26.10.2021 р. відповідачем було подано уточнюючі податкові декларації з екологічного податку за 2021 р, за рахунок яких було зменшено нарахування по декларації №9079162127 від 03.05.2017

р. Даний факт встановлено Актом про результати камеральної перевірки ГУ ДПС у м. Києві від 04.11.2021року. Дана обставина про відсутність заборгованості з екологічного податку в інтегрованій карий платника податків підтверджується додатково Рішенням про результати розгляду скарги Державної податкової служби України від 27 вересня 2022 р. №11751/6/99-00-06-03-01-06.

Також, 14 березня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від представника ПРАТ "ТОДАК" адвоката Дроботько Ольги Василівни надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі №640/965/19.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року було задоволено заяву представника відповідача адвоката Дроботько Ольги Василівни про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі №640/965/19. Постановлено забезпечити участь представника відповідача адвоката Дроботько Ольги Василівни у судовому засіданні 24.03.2025 року об 11:00 год та наступних судових засіданнях, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів у справі №640/965/19, відповідно до вимог розділу ІII «Порядок функціонування окремих підсистем (модулів) ЄСІТС» Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Відповідно до довідки секретаря судового засідання Лемзікової В.С. №377 від 24 березня 2025 року, у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги у м. Дніпрі об 09:32 год. справа № 640/965/19, призначена на 24.03.2025 року на 11:00 год, знята з розгляду.

Наступне підготовче судове засідання призначено на 14.04.2025 року о 12:00 год.

10 квітня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від представника Головного управління ДПС у м. Києві Володимирського Ярослава Вікторовича надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі №640/965/19.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року було задоволено заяву представника позивача Володимирського Ярослава Вікторовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі №640/965/19. Постановлено забезпечити участь представника позивача Володимирського Ярослава Вікторовича у судовому засіданні 24.03.2025 року об 11:00 год та наступних судових засіданнях, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів у справі №640/965/19, відповідно до вимог розділу ІII «Порядок функціонування окремих підсистем (модулів) ЄСІТС» Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

У підготовчому судовому засіданні 14.04.2025 року було оголошено перерву до 28.04.2025 року о 14:00 год.

15 квітня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від представника Головного управління ДПС у м. Києві надійшло клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи та заява про дистанційне ознайомлення з матеріалами справи та надання електронної копії матеріалів на електронну адресу.

28 квітня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від Головного управління ДПС у м. Києві надійшло клопотання про заміну позивача в порядку процесуального правонаступництва у справі №640/965/19.

У підготовчому судовому засіданні 28.04.2025 року усною ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання було вирішено продовжити строк підготовчого провадження у справі №640/965/19 та оголошено перерву до 19.05.2025 року о 13:00 год.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року було задоволено клопотання представника Головного управління ДПС у Київській області про заміну позивача в порядку процесуального правонаступництва у справі №640/965/19 та замінено позивача в адміністративній справі №640/965/19, а саме: Головне управління ДФС у м. Києві його правонаступником Головне управління ДПС у м. Києві області (код ЄДРПОУ 44116011, адреса місцезнаходження: вул. Шолуденка, буд. 33/19, м.Київ, 04116).

19 травня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від представника ПРАТ "ТОДАК" надійшло клопотання, в якому було, зокрема, зауважено, що по земельному податку заборгованість становить 1093865,44 грн.

Крім того, 19 травня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від представника ПРАТ "ТОДАК" надійшло клопотання про призначення судово-економічної експертизи у справі №640/965/19.

У підготовчому судовому засіданні 19.05.2025 року було оголошено перерву до 26.05.2025 року о 16:00 год.

23 травня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від Головного управління ДПС у м. Києві надійшла заява про уточнення позовних вимог.

26 травня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від Головного управління ДПС у м. Києві надійшли додаткові пояснення у справі.

У підготовчому судовому засіданні 26.05.2025 року було оголошено перерву до 02.06.2025 року о 16:00 год.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 травня 2025 року було витребувано у Головного управління ДПС у м. Києві детальний розрахунок податкового боргу, який обліковується за Приватним акціонерним товариством «Київський завод по виготовленню технологічного обладнання для агропромислового комплексу» із обов'язковим зазначенням відомостей про суму податкового боргу по кожному з податків, в т.ч. за основним платежем, пені та штрафних санкцій, станом на 23 травня 2025 року.

30 травня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява про виконання ухвали суду.

30 травня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від Головного управління ДПС у м. Києві надійшла заява про уточнення позовних вимог.

Відповідно до довідки секретаря судового засідання Лемзікової В.С. №807 від 02 червня 2025 року, у зв'язку з перебуванням головуючого судді Тулянцевої І.В. у відпусці, справа № 640/965/19, призначена на 02.06.2025 року на 16:00 год, знята з розгляду.

Наступне підготовче судове засідання призначено на 16.06.2025 року о 14:00 год.

У підготовчому судовому засіданні 16.06.2025 року було оголошено перерву до 30.06.2025 року о 14:00 год.

24 червня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від Головного управління ДПС у м. Києві надійшли додаткові пояснення у справі.

27 червня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від ПРАТ "ТОДАК" надійшли додаткові пояснення у справі.

У підготовчому судовому засіданні 30.06.2025 року усною ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання було вирішено закрити підготовче провадження по справі №640/965/19 та перейти до розгляду справи по суті, а також оголошено перерву до 21.07.2025 року о 15:00 год.

18 липня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від Головного управління ДПС у м. Києві надійшли додаткові пояснення у справі.

Відповідно до довідки секретаря судового засідання Лемзікової В.С. №1037 від 21 липня 2025 року, у зв'язку з перебуванням головуючого судді Тулянцевої І.В. у відпусці, справа № 640/965/19, призначена на 21.07.2025 року на 15:00 год, знята з розгляду.

Наступне підготовче судове засідання призначено на 31.07.2025 року о 15:00 год.

29 червня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від ПРАТ "ТОДАК" надійшли заперечення на додаткові пояснення позивача у справі.

У судовому засіданні 31.07.2025 року було оголошено перерву до 08.09.2025 року о 15:00 год.

У судовому засіданні 08.09.2025 року було оголошено перерву до 22.09.2025 року о 15:00 год.

19 вересня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від представника позивача Гончаренка Богдана Олександровича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі №640/965/19.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2025 року було задоволено заяву представника позивача Гончаренка Богдана Олександровича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі №640/965/19. Постановлено забезпечити участь представника позивача Гончаренка Богдана Олександровича у судовому засіданні 22.09.2025 року о 15:00 год та наступних судових засіданнях, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів у справі №640/965/19, відповідно до вимог розділу ІII «Порядок функціонування окремих підсистем (модулів) ЄСІТС» Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

У судовому засіданні 22.09.2025 року було оголошено перерву до 29.09.2025 року о 14:00 год.

26 вересня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від представника позивача Крук Єлизавети Григорівни про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі №640/965/19.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року було задоволено заяву представника позивача Крук Єлизавети Григорівни про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі №640/965/19. Постановлено забезпечити участь представника позивача Крук Єлизавети Григорівни у судовому засіданні 22.09.2025 року о 15:00 год та наступних судових засіданнях, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів у справі №640/965/19, відповідно до вимог розділу ІII «Порядок функціонування окремих підсистем (модулів) ЄСІТС» Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

У судовому засіданні 29.09.2025 року було оголошено перерву до 06.10.2025 року о 15:30 год.

У судовому засіданні 06 жовтня 2025 року було оголошено про перехід до стадії оголошення судового рішення на 20.10.2025 року о 15:00 год.

07 жовтня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від представника відповідача надійшла промова в дебатах в судовому засіданні від 06.10.2025р.

14 жовтня 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від представника відповідача адвоката Бузань Юлії Іванівни надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2025 року було задоволено заяву представника відповідача адвоката Бузань Юлії Іванівни про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі №640/965/19 та забезпечено участь представника відповідача адвоката Бузань Юлії Іванівни у судовому засіданні 20.10.2025 року о 15:00 год та наступних судових засіданнях, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів у справі №640/965/19, відповідно до вимог розділу ІII «Порядок функціонування окремих підсистем (модулів) ЄСІТС» Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

В судових засіданнях представник позивача підтримав пред'явлений позов у повному обсязі та, посилаючись на викладені у ньому та у додаткових поясненнях доводи, просив повністю задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судових засіданнях пред'явлений позов визнав частково та, посилаючись на викладені у відзиві на позовну заяву та у додаткових поясненнях доводи, просив задовольнити частково позовні вимоги.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Приватне акціонерне товариство «Київський завод по виготовленню технологічного обладнання для агропромислового комплексу» (код ЄДРПОУ 14307340) є юридичною особою, зареєстрованою 15.11.2004р., про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців зроблено запис номер 10691050001001301; перебуває на податковому обліку у ГУ ДПС у м. Києві, ДПІ в Оболонському районі, як платник податків за основним місцем обліку, починаючи з 19.08.1994 р. Основний вид діяльності: 28.30 Виробництво машин і устаткування для сільського та лісового господарства.

Згідно із інформацією про податковий борг, наданою Головним управлінням ДПС у м. Києві №16524/5/26-15-13-05-06 від 29.05.2025, копія якої міститься в матеріалах справи, станом на 28.05.2025, згідно з даними інформаційно-комунікаційної системи органів ДПС України, в інтегрованих картках ПРАТ «ТОДАК» (код ЄДРПОУ 14307340) обліковується податковий борг за період з 24.12.2015 по 30.11.2018 у розмірі 3757674,13 грн., а саме:

- податок на додану вартість (14060100) у загальному розмірі 1508742,96 грн. з яких за основним платежем 2455492,00 грн., пеня 1250734,52 грн та штрафними санкціями 12516,44 грн;

- земельний податок з юридичних осіб (18010500) у загальному розмірі 2239494,64 грн. з яких за основним платежем 2192739,37 грн. та штрафними санкціями 46755,27 грн;

- екологічний податок (19010100) у загальному розмірі 2177,07 грн.;

- надходження від розміщення відходів (19010300) у загальному розмірі 7259,46 грн.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковим боргом визнається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з п.п.16.1.3, п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У силу пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20, ст. 41 Податкового кодексу України (далі - ПК України), контролюючі органи мають право звертатись до суду щодо стягнення коштів платника податків, якій має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 38.1 статті 38 ПК України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2 статті 38 ПК України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Відповідно до п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Відповідно до п.п.36.1-36.3 ст.36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст. 38 Податкового кодексу України).

За наявними матеріалами справи, заборгованість зі сплати екологічного податку (надходження від викидів забруднюючих речовин) у загальному розмірі 2177,07 грн. виникла в результаті несплати ПРАТ «ТОДАК» (код ЄДРПОУ 14307340) у встановлений термін сум грошових зобов'язань, згідно податкових декларацій з екологічного податку №9079162127 від 03.05.2017р., №9154973346 від 07.08.2017р., №9221901931 від 25.10.2017р., №9297228788 від 26.01.2018р., №9082976456 від 04.05.2018, №9150878893 від 23.07.2018р. та №9229769478 від 22.10.2018р.

Заборгованість зі сплати надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у загальному розмірі 7259,46 грн. виникла в результаті несплати ПРАТ «ТОДАК» (код ЄДРПОУ 14307340) у встановлений термін сум грошових зобов'язань, згідно податкових декларацій з екологічного податку №9079162107 від 03.05.2017р., №9154973367 від 07.08.2017р., №9221901953 від 25.10.2017р., №9297228790 від 26.01.2018р., №9082976423 від 04.05.2018, №9150878904 від 23.07.2018р. та №9229769493 від 22.10.2018р.

Так під час розгляду справи у судових засіданнях, представником ПРАТ «ТОДАК» були визнані вказані зобов'язання, які є узгодженими та не заперечувався їх розмір.

Заборгованість зі сплати земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 2239494,64 грн. виникла в результаті несплати ПРАТ «ТОДАК» (код ЄДРПОУ 14307340) у встановлений термін сум грошових зобов'язань, згідно податкового розрахунку земельного податку №9031235237 від 01.03.2017р., №9020162704 від 15.02.2017 та №9023531377 від 16.02.2018 р., а також податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №01844211209 від 23.11.2017 року.

Також під час розгляду справи у судових засіданнях, представником ПРАТ «ТОДАК» були визнані зобов'язання зі сплати земельного податку з юридичних осіб у розмірі 1047119,22 грн., які є узгодженими.

За 2018 рік відповідачем подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності ) №9023531377 від 16.02.2018 р. та нараховано річну суму до сплати 1249777,42 грн., щомісячно 104148,12 грн.

Крім того, відповідачем зауважується, що ПРАТ «ТОДАК» подано уточнюючу декларацію з плати за землю за 2018 рік №9312309392 від 22.02.2021 року, за якою зменшено раніше задекларовані податкові зобов'язання із земельного податку до 0, а тому нарахування заборгованості із земельного податку за 2018 рік у розмірі 1041481,20 грн. є необґрунтованою.

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 ПКУ, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених статтею 50 ПКУ), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинною на час подання уточнюючого розрахунку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 днів - у разі проведення перевірки відповідно до ст. ст. 39 і 39 прим. 2 ПКУ, застосування вимог п. 141.4 ст. 141 ПКУ) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).

Слід зауважити, що п. 52 прим. 2 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ було передбачено на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупинення перебігу строків давності, передбачених ст. 102 ПКУ.

У результаті зазначених обставин, відповідно до інтегрованої картки платника податку у ПРАТ «ТОДАК» обліковується заборгованість до моменту коригування грошових зобов'язань, тобто до дати подачі уточнюючої податкової декларації, якою зменшено раніше задекларовані податкові зобов'язання.

Суд враховує, що податковим повідомлення-рішення форми «Ш» №01844211209 від 23.11.2017 року позивачем також застосовано до відповідача штраф за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання на суму, яка зменшена ПРАТ «ТОДАК» шляхом подання уточненої податкової декларації.

Отже, у спірних правовідносинах відсутній об'єкт застосування штрафу, передбаченого п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України.

Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 31.07.2018 р. у справі №824/2675/14-а (провадження №К/9901/4618/18), від 03.05.2018 р. у справі №820/4177/17 (провадження №К/9901/25462/18), від 14.08.2018 р. у справі №818/1507/17 (провадження №К/9901/45902/18).

На підставі вказаного, суд вважає, що позивачем - суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність своїх вимог щодо стягнення з відповідача наявної у нього заборгованості у розмірі 1041481,20 грн., нарахованої за платежем земельний податок з юридичних осіб.

Заборгованість зі сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у загальному розмірі 1508742,96 грн. виникла в результаті несплати ПРАТ «ТОДАК» (код ЄДРПОУ 14307340) у встановлений термін сум грошових зобов'язань, згідно податкових декларацій з податку на додану вартість від 17.12.2015р., 20.03.2013р., 22.04.2013р., 22.02.2016р., 20.05.2013р., 21.03.2016р., 20.04.2016р., 17.05.2016р., 16.06.2016р., 20.06.2016р., 20.09.2013р., 18.10.2013р., 19.11.2013р., 20.01.2014р., 10.08.2016р., 20.01.2014р., 20.02.2014р., 20.03.2014р., 16.04.2014р., 18.01.2017р., 17.02.2017р., 20.03.2017р., 20.05.2014р., 20.06.2017р., 16.08.2017р., 19.09.2017р., 18.07.2014р., 18.08.2014р., 19.09.2014р., 20.11.2014р., 22.10.2018р., податкових повідомлень-рішень форми «Ш» №0004961501 від 22.04.2014 року, форми «Ш» №0004971501 від 22.04.2014р., форми «Н» №0248641206 від 27.04.2018, форми «Н» №0092531206 від 09.02.2018р. та пені.

Основний платіж з податку на додану вартість за період 20116, 2017, 2018 становить 245492,00 грн., який виник на підставі податкових декларацій:

- за 2016 рік нараховано ПДВ по деклараціям з податку на додану вартість: №9021707008 від 22.02.2016 р. на суму 211 грн., №9039573324 від 21.03.2016 р. на суму 210, 00 грн., №9060251763 від 20.04.2016 р. на суму 77845,00 грн №9079295439 від 17.05.2016 р. на суму 50409,00 грн №9100192437 від 16.06.2016 р на суму 17678,00, №9141413095 від 10.08.2016 р. на суму 5275,00 грн., №9266469474 від 18.01.2017 р. на суму 1096,00 гри., разом 152724,00 грн.;

- за 2017 рік нараховано ПДВ по деклараціям з податку на додану вартість №9022211727 від 17.02.2017 р. на суму 18863,00 грн., №9045048097 від 20.03.2017 р. на суму 11852, 00 грн., №9117232189 від 20.06.2017 р. на суму 11497,00 рн., №9164182076 від 16.08.2017 р. на суму 651,00 грн., №9191113931 від 19.09.2017 р на суму 9918,00 грн.;

- за 2018 рік нараховано ПДВ по декларації з податку на додану вартість №9229588446 від 22.10.2018 р. на суму 39975,00 грн.

З поданої позивачем інформації щодо нарахованої пені на суми погашеного податкового боргу в ІКП за період 01.01.2016 по 31.12.2016, за період з 01.01.2017 р. по 31.12.2017, за період 01.01.2018 р. по 20.11.2018 р, відповідач сплачував грошові зобов'язання з податку на додану вартість за відповідні податкові (звітні) періоди у 2016, 2017, 2018 роках:

- за січень 2016 року (від 26.06.2016р. №4684675) на суму 211 грн., за лютий 2016 року ( від 24.03.2016 №5046184) на суму 210 грн., за березень 2016 року ( від 25.04.2016 №5329337) на суму 77845 грн., за квітень 2016 року (від 23.05.2016 №5800002) на суму 50409 грн., за травень 2016 року (від 24.06.2016 №6294263) на суму 17678 грн., за липень 2016 року (від 25.08.2016 №7079911) на суму 5275 грн., за грудень 2016 року (від 23.01.2017 №9442087) на суму 1096 грн.;

- за січень 2017 року (від 23.02.2017 №9921677) на суму 18863 грн., за лютий 2017 року (від 23.03.2017 №10305327) на суму 11852 грн.; за травень 2017 року (від 23.06.2017 №11429877) на суму 11497 грн.; за липень 2017 року (від 28.08.2017 №12322853) на суму 651 грн.; за серпень 2017 року (від 26.09.2017 №12644510) на суму 9918 грн.;

- за вересень 2018 року (від 25.10.2018 №59141291) на суму 39975 грн.;

ПрАТ «ТОДАК» сплатив до бюджету кошти з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ за 2016 - 2018 рік по деклараціям з податку на додану вартість: №9021707008 від 22.02.2016 р« №9039573324 від 21.03.2016 р. №9060251763 від 20.04.2016р. №9079295439 від 17.05.2016 р« №9100192437 від 16.06.2016 р., №9141413095 від 10.08.2016 р« №9266469474 від 18.01.2017 р. №9022211727 від 17.02.2017р., №9045048097 від 20.03.2017 р., №9117232189 від 20.06.2017 р., №9164182076 від 16.08.2017 р« №9191113931 від 19.09.2017 р., №9229588446 від 22.10.2018р. у загальній сумі 245 480,00 грн.

Водночас, кошти, що надходили в оплату поточних податкових зобов'язань, були зараховані позивачем в рахунок погашення податкового боргу минулих податкових (звітних) періодів за податковими деклараціями з податку на додану вартість №9022486955 від 22.04.2013, №9029212377 від 20.05.2013, №9065956830 від 18.10.2013, №9020826974 від 16.04.2014, податкові повідомлення рішення форми «Ш» від 22.04.2014 року №0004961501 та №0004971501.

Так, позивачем самостійно зазначається, що ним було змінено напрямок перерахування грошових коштів до бюджету та скеровано їх на погашення податкового боргу, що виник до 01.01.2015 р. (до дати запровадження системи електронного адміністрування податку на додану вартість).

Суд, не заперечуючи того, що контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, однак вважає за необхідне звернути увагу на наступне правове регулювання.

Згідно з пунктом 87.1 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.

Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з рахунків платника податків, відкритих у банках, небанківських надавачах платіжних послуг.

Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також:

а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);

б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу;

в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України".

Не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість (крім податкового боргу, що виник до 1 липня 2015 року), кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для погашення такого податкового боргу за рахунок коштів на рахунку платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову політику, за умови наявності підстав, передбачених статтею 95 цього Кодексу, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, у якому зазначаються найменування платника податків, податковий та індивідуальний податковий номер платника податків та сума податкового боргу, що підлягає перерахуванню до бюджету (крім сум податкового боргу за податковими зобов'язаннями з податку на додану вартість, що підлягали сплаті до державного бюджету та за якими сформовано реєстр для перерахування коштів до державного бюджету з рахунка у системі електронного адміністрування відповідно до пункту 200.2 статті 200 цього Кодексу). Порядок формування та надсилання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, такого реєстру визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з пунктом 87.9 статті 87 ПК України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно пункту 95.1 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.( абзац 1 пункту 95.1 статті 95 ПК України).

Пунктом 95.3 статті 95 ПК України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Пунктами 200-1.5, 200-1.7 статті 200-1 ПК України передбачено, що з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.

Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня. Реквізити такого спеціального рахунка платник - сільськогосподарське підприємство, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зобов'язаний зазначати у податковій звітності з податку на додану вартість.

На запит платника податку йому шляхом надсилання електронного повідомлення надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.

Кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 25 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569, передбачено, що сплата податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом відповідно до підпунктів 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 Кодексу, та сплата передбачених Кодексом штрафних санкцій і пені здійснюються платником податку з поточного рахунка до відповідного бюджету.

При цьому, пунктом 21 указаного Порядку встановлено, що якщо на дату подання податкової декларації з податку сума коштів на електронному рахунку платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати контролюючому органу у складі податкової декларації заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок платника податку, реквізити якого зазначаються в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку, або до бюджету в рахунок сплати податкового боргу з податку, що виник починаючи з 1 липня 2015 року.

Аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновку про те, що в разі коли платник податку на додану вартість не сплатив самостійно узгоджену суму податкового зобов'язання в установлений пунктом 57.1 статті 57 ПК України строк і не сплачує податковий борг, який внаслідок цього виник, контролюючий орган вправі здійснити за платника податку заходи щодо погашення податкового боргу за рахунок коштів на рахунку цього платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість за рішенням суду.

При цьому, норми пункту 87.9 ПК України встановлюють черговість погашення податкового боргу незалежно від способу (добровільного чи примусового) та джерела погашення податкового боргу, тоді як норма пункту 95.3 ПК України регулює відносини щодо стягнення (примусового погашення) податкового боргу за рахунок коштів на банківських рахунках та на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Зазначене узгоджується із висновками Верховного Суду, які наведені в постановах від 10 вересня 2019 року у справі № 1840/3549/18, від 30 липня 2019 року у справі № 440/4082/18, від 02 серпня 2023 року у справі №200/7668/20-а, від 16 липня 2024 року у справі № 200/19199/21.

Враховуючи те, що податковий борг виник до 01 липня 2015 року, з огляду на приписи пункту 87.1 статті 87 ПК України, погоджується з доводами відповідача, що такий податковий борг не може погашатися за рахунок коштів на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.01.2025 року у справі №805/1280/18.

Таким чином, суд вважає, що позивач зарахував кошти, що надходили від відповідача в оплату поточних податкових зобов'язань, на погашення податкового боргу минулих податкових періодів (в тому числі штрафні санкції), а саме боргу, який виник до 01.01.2015 безпідставно.

Приписами п.п.129.1.2 п.129.1 ст.129 ПК України встановлено, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Оскільки, предметом у справі є стягнення пені нарахованої по ПДВ, тому саме під розгляду справи про стягнення податкового боргу, суд має встановити всі обставини у справі в тому числі, підстави для нарахування пені.

Згідно до наданої позивачем інформації щодо нарахованої пені на суми погашеного податкового боргу в ІКП за період 01.01.2016 по 31.12.2016, за період з 01.01.2017 р. по 31.12.2017, за період 01.01.2018 р. по 20.11.2018 р., в яких містяться наступні графи із зазначеним розрахунків, а саме суми погашеного податкового боргу, сплачено до бюджету, недоїмка, сума пені за період, залишок несплаченоє пені.

Згідно до даного розрахунку, 20.07.2016 р. зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ, податкова декларація з податку на додану вартість № 9120914540 за 01.06.2016 у сумі 8778 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)) невизначений документ №AUTOPEN з 01.07.2013 по 19.07.2016 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9036515388 від 20.06.2013 сума пені 4153,37 за період з 01.07.2013 по 19.07.2016 р.

20.09.2016 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ податкова декларація з податку на додану вартість № 9171365527 за 01.08.2016 у сумі 6209 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)) невизначений документ №AUTOPEN з 31.01.2014 по 19.09.2016 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9088191056 від 20.01.2014 сума пені 2946,48 за період з 31.01.2014 по 19.09.2016р.

20.10.2016 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість № 9193599328 за 01.09.2016 у сумі 3354 гри. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений документ №AUTOPEN з 31.03.2014 по 19.10.2016 на Податкова декларація з податку на додану вартість № 9014887725 від 20.03.2014 сума пені 1543,54 за період з 31.03.2014 по 19.10.2016р.

21.11.2016 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість № 9219805197 за 01.10.2016 у сумі 24947 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 31.03.2014 по 20.11.2016 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9014887725 від 20.03.2014 сума пені 11081,86 за період з 31.03.2014 по 20.11.2016 р.

20.12.2016 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість № 9245660530 за 01.11.2016 у сумі 38791, 00 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 05.05.2014 по 19.12.2016 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9020826974 від 16.04.2014 сума пені 17123,04 за період з 05.05.2014 по 19.12.2016 р.

20.04.2017 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість № 9070183716 за 01.03.2017 у сумі 6430 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 02.06.2014 по 20.04.2017 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9028708976 від 20.05.2014 сума пені 3498,49 за період 02.06.2014 з 02.06.2014 по 20.04.2017 р.

22.05.2017 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість № 9092413228 за 01.04.2017 у сумі 4886 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 02.06.2014 по 22.05.2017 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9028708976 від 20.05.2014 сума пені 2714,1 за період з 02.06.2014 по 22.05.2017

20.07.2017 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість № 9139878318 за 01.06.2017 у сумі 1467 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 02.06.2014 по 20.07.2017 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9028708976 від 20.05.2014 сума пені 844,6 за період з 02.06.2014 по 20.07.2017р.

20.10.2017 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість № 9216166559 за 01.09.2017 у сумі 5537 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 02.06.2014 по 20.10.2017 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9028708976 від 20.05.2014 у сумі 3362,28 за період з 02.06.2014 по 20.10.2017р.

20.11.2017 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість №9242870526 за 01.10.2017 сума 77 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 02.06.2014 по 20.11.2017 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9028708976 від 20.05.2014 сума пені 47,63 за період з 02.06.2014 по 20.11.2017р.

20.12.2017 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість №9268501353 за 01.10.2017 сума 6462 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 02.06.2014 по 20.12.2017 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9028708976 від 20.05.2014 сума пені 4069,77 за період з 02.06.2014 по 20.12.2017р.

22.01.2018 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість №9295114910 за 01.12.2017 у сумі 7000 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 29.08.2014 по 22.01.2018 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9028708976 від 20.05.2014 сума пені 4315,3 за період з 29.08.2014 по 22.01.2018р.

20.02.2018 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість №9025700061 за 01.01.2018 у сумі 37408 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 29.08.2014 по 20.02.2018 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9028708976 від 20.05.2014 сума пені 7589,62 за період з 29.08.2014 по 20.02.2018р.

20.03.2018 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість №9047247118 за 01.02.2018 у сумі 7381 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 01.03.2015 по 20.03.2018 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9067788318 від 20.11.2014 сума пені 4214,09 за період з 01.03.2015 по 20.03.2018р.

20.04.2018 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість №9073041893 за 01.03.2018 у сумі 2863 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 01.03.2015 по 20.04.2018 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9067788318 від 20.11.2014 сума пені 1675,93 за період з 01.03.2015 по 20.04.2018р.

21.05.2018 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість №9097490171 за 01.04.2018 у сумі 5348 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 01.03.2015 по 21.05.2018 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9067788318 від 20.11.2014 сума пені 3207,81 за період з 01.03.2015 по 21.05.2018р.

20.06.2018 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість №9121866727 за 01.05.2018 у сумі 27 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 01.03.2015 по 20.06.2018 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9067788318 від 20.11.2014 сума пені 16,57 за період з 01.03.2015 по 20.06.2018р.

20.07.2018 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість №9146242458 за 01.06.2018 у сумі 5 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 01.03.2015 по 20.07.2018 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9067788318 від 20.11.2014 сума пені 3,14 за період з 01.03.2015 по 20.07.2018 р.

20.09.2018 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість №9199785949 за 01.08.2018 у сумі 21 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 01.03.2015 по 20.09.2018 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9067788318 від 20.11.2014 сума пені 13,81 за період з 01.03.2015 по 20.09.2018 р.

20.11.2018 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ Податкова декларація з податку на додану вартість №9256636077 за 01.10.2018 у сумі 13577 грн. Нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19)) невизначений №AUTOPEN з 01.03.2015 по 20.11.2018 на Податкова декларація з податку на додану вартість №9067788318 від 20.11.2014 сума пені 9339,2 за період з 01.03.2015 по 20.11.2018 р.

Однак в даному розрахунку щодо нарахованої пені, не містить інформації щодо кількості днів прострочення та яку позивачем було застосовану облікову ставку НБУ.

Подання податкових декларацій з ПДВ з від'ємним значенням не є джерелом сплати податкового боргу в розумінні статті 87 ПК України, тому відсутні підставі для розрахунку пені, оскільки відсутній об'єкт нарахування пені.

Пеня нарахована виходячи з факту здійснення контролюючим органом заходів погашення податкового боргу не у спосіб, встановлений законом (заборонене джерело), тобто об'єкт для нарахування пені відсутній.

Одже нарахування відповідачеві пені за період з 25.02.2016 по 20.11.2018 в загальній сумі 1 250 734,52 грн. за рахунок подання ПрАТ «ТОДАК» податкових декларацій з податку на додану вартість з від'ємного значення є необґрунтованим.

Таким чином, суд доходить висновку, що позивачем доведено та підтверджено відповідними доказами наявність у відповідача станом на час звернення до суду та розгляду справи судом податкового боргу, що підлягає стягненню, у сумі 1056555,75 грн.

При цьому відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як свідчать матеріали справи, з урахуванням приписів вказаної статті Податкового кодексу України, контролюючим органом була виставлена податкова вимога форми «Ю» 04.05.2012р. №1259 про сплату відповідачем наявного у нього станом на 04.05.2012р. податкового боргу у сумі 7308550,84 грн., у тому числі основний платіж 730850,84 грн, штрафні (фінансові) санкції 0,00 грн., пеня 0,00 грн.

Згідно з п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Оскільки після надіслання відповідачу податкової вимоги форми «Ю» від 04.05.2012р. №1259 податковий борг останнього погашено не було, нова податкова вимога позивачем не виставлялася.

На момент звернення позивача до суду податковий борг непогашений і не списаний.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.2 статті 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Згідно з п.95.3 цієї статті стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позивачем - суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність своїх вимог щодо стягнення з відповідача наявної у нього заборгованості у сумі 1056555, 75 грн., за рахунок коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих Приватне акціонерне товариство «Київський завод по виготовленню технологічного обладнання для агропромислового комплексу», натомість відповідачем не було надано суду доказів сплати цього податкового боргу у встановлені законодавством строки.

Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Оскільки витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, не здійснювались, тому підстави для розподілу таких витрат відсутні, а судові витрати на сплату судового збору позивачу - суб'єкту владних повноважень відповідно до приписів ст.139 КАС України не відшкодовуються.

Керуючись ст. ст. 9, 73-78, 90, 139, 243, 246 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС у м. Києві (місцезнаходження: 04116, м.Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011) до Приватного акціонерного товариства «Київський завод по виготовленню технологічного обладнання для агропромислового комплексу» (місцезнаходження: 04073, м. Київ, вул. Коренівська, 5/7, код ЄДРПОУ 14307340) про стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Стягнути з рахунків Приватного акціонерного товариства «Київський завод по 'виготовленню технологічного обладнання для агропромислового комплексу» (місцезнаходження: 04073, м. Київ, вул. Коренівська, 5/7, код ЄДРПОУ 14307340) у банках, обслуговуючих такого платника податків, кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 1056555, 75 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 20 жовтня 2025 року.

Суддя І.В. Тулянцева