про залишення позовної заяви без руху
20 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/11800/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Димарчук Т.М., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління карного розшуку Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління карного розшуку Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі - Управління КР ГУ НП у Волинській області) про:
визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду його звернення від 12.09.2025;
визнання протиправним відновлення оперативно-розшукової справи “Розшук" відносно ОСОБА_1 у 2022 році;
зобов'язання Управління КР ГУ НП у Волинській області: розглянути його звернення по суті; припинити його державний, міждержавний і міжнародний розшук; закрити оперативно-розшукову справу “Розшук»; здійснити дії щодо виключення відомостей щодо нього з державних та міждержавних розшукових баз, включаючи базу МВС та інформаційні системи НЦБ Інтерполу, у межах компетенції органу.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.10.2025 (суддя Димарчук Т.М.) визнано необґрунтованим заявлений відвід та заяву ОСОБА_1 про відвід у справі № 140/11800/25 та передано на розгляд іншому судді, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 КАС України.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду (суддя Стецик Н.В.) від 17.10.2025 відмовлено у задоволенні заяви про відвід судді Димарчук Т.М.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, та містить такі недоліки.
За приписами частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України “Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється: за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством та Кодексом України з процедур банкрутства.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (частина третя статті 4 Закону № 3674-VI).
Згідно із абзацом другим частини третьої статті 6 Закону № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-ІХ установлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3028 гривень.
Оскільки позивач подав в електронній формі позовну заяву, у якій об'єднано чотири вимоги немайнового характеру (1 - про визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду звернення від 12.09.2025 та зобов'язання розглянути звернення по суті; 2 - про визнання протиправним відновлення оперативно-розшукової справи “Розшук" відносно ОСОБА_1 у 2022 році та припинення його державного, міждержавного і міжнародного розшуку; 3 - закриття оперативно-розшукової справи “Розшук»; 4 - здійснення дій щодо виключення відомостей щодо ОСОБА_1 з державних та міждержавних розшукових баз, включаючи базу МВС та інформаційні системи НЦБ Інтерполу, у межах компетенції органу), тому позовна заява повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 3875,84 грн (3028,00 грн х 0,4 х 4 х 0,8 = 3875,84 грн).
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України, до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору за подання позову або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У позовній заяві позивач заявив клопотання про звільнення від сплати судового збору відповідно до пункту 17 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI.
Клопотання про звільнення від сплати судового збору до задоволення не підлягає, з огляду на таке.
Пунктом 17 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк та до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, а також особи, взяті під варту, - у справах, пов'язаних із питаннями, які вирішуються судом під час виконання вироку відповідно до статті 537 Кримінального процесуального кодексу України, у разі відсутності на їхніх особових рахунках коштів, достатніх для сплати судового збору.
Згідно із частиною першою статті 537 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати такі питання:
1) про відстрочку виконання вироку;
2) про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання;
2-1) про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби;
3) про заміну невідбутої частини покарання або покарання у виді довічного позбавлення волі більш м'яким;
4) про звільнення від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років;
5) про направлення для відбування покарання жінок, звільнених від відбування покарання внаслідок їх вагітності або наявності дітей віком до трьох років;
6) про звільнення від покарання за хворобою;
7) про застосування до засуджених примусового лікування та його припинення;
7-1) про застосування до засуджених примусового годування;
8) про направлення звільненого від покарання з випробуванням для відбування покарання, призначеного вироком;
9) про звільнення від призначеного покарання з випробовуванням після закінчення іспитового строку;
10) про заміну покарання відповідно до частини п'ятої статті 53 частини третьої статті 57, частини першої статті 58, частини першої статті 62 Кримінального кодексу України;
11) про застосування покарання за наявності кількох вироків;
12) про тимчасове залишення засудженого у слідчому ізоляторі або переведення засудженого з арештного дому, виправного центру, дисциплінарного батальйону або колонії до слідчого ізолятора для проведення відповідних процесуальних дій під час досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених іншою особою або цією самою особою, за які вона не була засуджена, чи у зв'язку з розглядом справи в суді;
13) про звільнення від покарання і пом'якшення покарання у випадках, передбачених частинами 2 і 3 статті 74 Кримінального кодексу України;
13-1) про оскарження інших рішень, дій чи бездіяльності адміністрації установи виконання покарань;
13-2) про застосування заходу стягнення до осіб, позбавлених волі, у виді переведення засудженого до приміщення камерного типу (одиночної камери);
13-3) про зміну обов'язків, покладених на засудженого, звільненого від відбування покарання з випробуванням;
13-4) про звільнення від відбування покарання у зв'язку з прийняттям рішення про передачу особи для обміну як військовополоненого;
14) інші питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності адміністрації установи попереднього ув'язнення здійснюється в порядку, встановленому для пункту 13-1 частини першої цієї статті (частина друга статті 537 КПК України).
Отже, згідно із пунктом 17 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються засуджені до покарання у виді позбавлення волі на певний строк, але лише у справах, пов'язаних із питаннями, які вирішуються судом під час виконання вироку відповідно до статті 537 КПК України, та у разі відсутності на їхніх особових рахунках коштів, достатніх для сплати судового збору.
Проте, поданий ОСОБА_1 позов до Управління КР ГУ НП у Волинській області у порядку адміністративного судочинства не стосується питань, які вирішуються судом під час виконання вироку відповідно до статті 537 КПК України, а тому правові підстави для звільнення позивача від сплати судового збору за подання цього позову відповідно до пункту 17 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI відсутні.
Окрім того, у позовній заяві позивач заявив клопотання про звільнення від сплати судового збору відповідно до частини другої статті 8 Закону № 3674-VI у зв'язку з малозабезпеченістю.
Частиною першою статті 133 КАС України обумовлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною другою статті 8 Закону №3674-VI передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до підпункту “г» пункту 2 частини першої статті 8 Закону №3674-VI, на який у позовній заяві покликається позивач, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: позивачами є члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї.
Доказів про те, що позивач є членом малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї, до позовної заяви не додано.
Згідно із частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За приписами частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, однією з позовних вимог позивача є визнання протиправним відновлення оперативно-розшукової справи “Розшук" відносно ОСОБА_1 у 2022 році. Зокрема, позивач посилається на лист начальника Управління карного розшуку ГУНП у Волинській області №1800/14/01-2024 від 15.04.2024 з якого йому стало відомо, що 20.07.2022 було відновлено оперативно-розшукову справу “Розшук» щодо нього. Тобто про порушення своїх прав відповідачем ОСОБА_1 дізнався 15.04.2024, проте з позовом до суду в частині вказаних позовних вимог позивач звернувся лише 14.10.2025, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого частиною другою статті 122 КАС України.
В порушення вимог пункту 5 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві не викладені обставини щодо дотримання строку звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо відновлення оперативно-розшукової справи “Розшук" відносно ОСОБА_1 у 2022 році, як і не подано заяву відповідно до частини шостої статті 161, частини першої статті 123 КАС України про поновлення строку звернення до суду в цій частині позовних вимог з обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви у спосіб:
подання (надіслання) до суду документа про сплату судового збору в розмірі 3875,84 грн, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправним відновлення оперативно-розшукової справи “Розшук" відносно ОСОБА_1 у 2022 році, у якій вказати підстави для поновлення строку, надати докази поважності причин його пропуску, як того вимагає частина шоста статті 161 КАС України.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління карного розшуку Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Ухвалу надіслати особі, яка подала позовну заяву, до електронного кабінету.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Т.М. Димарчук