Рішення від 21.10.2025 по справі 140/8511/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8511/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “БЕСТ БУДОВА ГРУП» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “БЕСТ БУДОВА ГРУП» (далі - ТОВ “БЕСТ БУДОВА ГРУП», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.07.2025 №13064832/44874212 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27.05.2025 №3, подану ТОВ “БЕСТ БУДОВА ГРУП»; зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну (далі - ПН) від 27.05.2025 №3, подану ТОВ “БЕСТ БУДОВА ГРУП».

Позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що є юридичною особою приватного права - платником податку на додану вартість (далі - ПДВ), зареєстрованим у встановленому законом порядку, який здійснює господарську діяльність у сфері будівництва, виготовлення будівельних конструкцій та надання суміжних послуг.

Згідно з поданими документами, між ТОВ “БЕСТ БУДОВА ГРУП» (підрядником) та ТОВ “Сучасна Будівельна Компанія - Груп Інжиніринг» (замовником) було укладено договір підряду №1/25-3 на виконання робіт від 25.03.2025.

Предметом договору є виконання будівельно-монтажних робіт на об'єкті замовника, що розташований у с. Підлозці Дубенського району Рівненської області.

На підтвердження реальності господарської операції позивач посилається на підписані між сторонами акти виконаних робіт від 19.05.2025 №63 та від 27.05.2025 №76, надані кошториси, банківські виписки, додаткові угоди №1 та №2 до договору, а також рішення ДПС про врахування таблиці даних платника ПДВ.

Позивач зазначає, що на виконання вимог пунктів 201.1 та 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) він склав податкову накладну від 27.05.2025 №3 на суму 565 492,33 грн, у тому числі ПДВ на суму 94 248,72 грн, та направив її для реєстрації в ЄРПН.

Однак реєстрацію цієї податкової накладної було зупинено на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку з перевищенням обсягів постачання за кодом послуг 43.99 над величиною залишку придбань товарів/послуг.

Позивач наголошує, що після отримання квитанції про зупинення реєстрації він подав до комісії ГУ ДПС у Волинській області повідомлення від 27.06.2025 з поясненнями та документами, передбаченими пунктом 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, та пунктами 5 і 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 .

У поданому пакеті були надані договори, акти, кошториси, накази, штатний розпис, договори оренди, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, а також документи, що підтверджують право користування приміщеннями і наявність матеріально-технічної бази.

Незважаючи на це, контролюючий орган прийняв рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, не вказавши конкретних підстав такої відмови та не спростувавши реальності господарської операції. Позивач вважає такі дії порушенням частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), яка зобов'язує суб'єкта владних повноважень діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, а також порушенням принципів доброчесності та обґрунтованості адміністративного акта.

Позивач просить суд визнати протиправним і скасувати спірне рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області та зобов'язати ДПС України зареєструвати ПН від 27.05.2025 №3 в ЄРПН.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 05.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; судовий розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 КАС України.

ГУ ДПС у Волинській області, не погоджуючись із позовними вимогами, у відзиві на позовну заяву зазначило, що реєстрація податкової накладної була зупинена з підстав, визначених у пункті 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (Додаток 3 до Порядку №1165), а рішення про відмову у реєстрації було ухвалене у зв'язку з ненаданням усіх необхідних документів.

Відповідач вказує, що під час аналізу поданого позивачем повідомлення від 27.06.2025 було виявлено невідповідність заявленого переліку додатків фактично долученим матеріалам. Зокрема, на думку контролюючого органу, позивач не додав до повідомлення копії договору підряду від 25.03.2025 №1/25-3, додаткової угоди від 15.05.2025 №2, а також договору оренди приміщення від 01.02.2024 №13-24 ПІ-К.

ГУ ДПС наголошує, що саме ненадання повного переліку документів є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної відповідно до пункту 11 Порядку №520, який передбачає, що комісія приймає рішення про відмову в реєстрації, якщо платник не надав пояснення чи копії документів, або ж вони не підтверджують реальність операції.

Крім того, відповідач звертає увагу на те, що надані позивачем документи не підтверджують походження матеріалів, використаних у виконанні робіт, а тому реальність господарської операції не доведена. На підтвердження своєї позиції ГУ ДПС посилається на постанову Верховного Суду від 29.07.2025 у справі №140/1998/24, де викладено правову позицію про обов'язок платника податків надавати додаткові пояснення та документи на вимогу контролюючого органу.

ГУ ДПС також зазначає, що 02.07.2025 позивачу було направлено повідомлення про необхідність подання додаткових пояснень та документів з питань походження матеріалів, однак жодних додаткових документів ТОВ “БЕСТ БУДОВА ГРУП» не подало, чим порушило передбачений пунктом 4 Порядку №520 алгоритм взаємодії з контролюючим органом.

У зв'язку з цим податковий орган просить суд відмовити в задоволенні позову повністю.

У відповіді на відзив ТОВ “БЕСТ БУДОВА ГРУП» зазначає, що доводи відповідача ґрунтуються на помилковому тлумаченні змісту поданих документів та процедури розгляду питання про реєстрацію податкових накладних. Позивач вказує, що в повідомленні від 27.06.2025 було подано весь передбачений переліком комплект доказів реальності господарської операції, зокрема акти, кошториси, банківські документи, договори та додаткові угоди.

Позивач наголошує, що згідно з пунктом 11 Порядку №520 рішення про відмову в реєстрації повинно містити чітке зазначення, яких саме документів бракує та з яких причин вони визнані неналежними, однак у спірному рішенні такі обґрунтування відсутні.

Крім того, позивач вважає, що вимога контролюючого органу щодо надання додаткових документів після подання повідомлення не ґрунтується на законі, оскільки Порядок №1165 не передбачає можливості необмеженого витребування нових матеріалів поза строками розгляду питання про реєстрацію ПН. На думку позивача, податковий орган зловживав правом і перевищив повноваження, що суперечить частині другій статті 19 Конституції України.

Позивач також звертає увагу, що відповідно до статті 77 КАС України обов'язок доведення правомірності свого рішення покладається на суб'єкта владних повноважень, проте ДПС такого обґрунтування не надала. Таким чином, на його думку, відповідач порушив не лише норму процесуального права, а й засади належного урядування, визнані практикою Верховного Суду та Європейського суду з прав людини.

Податковий орган, подавши заперечення на відповідь на відзив, зазначив, що позиція позивача є внутрішньо суперечливою та такою, що спростовується матеріалами справи. ГУ ДПС вказало, що надані позивачем документи у відповіді на відзив містять нові докази, які раніше не надходили до контролюючого органу, а тому посилання на повноту попереднього пакета документів є безпідставним.

ГУ ДПС також наголосило, що Верховний Суд у постанові від 29.07.2025 у справі №140/1998/24 чітко зазначив: ігнорування платником повідомлення про подання додаткових пояснень або документів, передбачене пунктом 4 Порядку №520, є самостійною підставою для прийняття комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. Отже, навіть якщо платник вважає, що документи вже були подані, він зобов'язаний письмово пояснити причини неможливості надати інші документи або спростувати потребу їх подання.

Контролюючий орган підкреслив, що позивач не виконав цього процесуального обов'язку, чим порушив установлену законом процедуру взаємодії з органом влади.

Крім того, податковий орган послався на частину 2 статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише в межах і у спосіб, визначених законом. На його думку, саме в межах наданих повноважень комісія ГУ ДПС у Волинській області розглянула надані документи, виявила їх недостатність та відмовила у реєстрації податкової накладної, що узгоджується з вимогами пунктів 11 та 12 Порядку № 520 і пункту 201.16 статті 201 ПК України.

ГУ ДПС наголошує, що суд не вправі підміняти дискрецію контролюючого органу у сфері оцінки достовірності документів платника податків, оскільки така дискреція надана законом. Відповідач підкреслив, що позивач, замість дотримання процедур, намагається перекласти власну бездіяльність у поданні додаткових пояснень на контролюючий орган.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Між ТОВ “БЕСТ БУДОВА ГРУП» (підрядник) та ТОВ “Сучасна Будівельна Компанія - Груп Інжиніринг» (замовник) було укладено договір підряду №1/25-3 на виконання робіт від 25.03.2025.

За результатами наданих послуг ТОВ “БЕСТ БУДОВА ГРУП» було складено акт надання послуг №76 від 27.05.2025 на суму 565 492,33 грн, в т.ч. ПДВ - 94 248,72 грн.

На виконання вимог статті 201 ПК України позивачем було складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну від 27.05.2025 №3 на загальну суму 565 492,33 грн, у тому числі сума ПДВ - 94 248,72 грн.

Відповідно до квитанції від 13.06.2025 №9170030537 реєстрація ПН від 27.05.2025 №3 була зупинена на підставі п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами). Як зазначено в квитанції, обсяг постачання товару/послуги 43.99 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник “D»=4.7211%, “Рпоточ» = 1666.67. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

ТОВ “БЕСТ БУДОВА ГРУП» подало до ГУ ДПС у Волинській області повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 27.06.2025 №9170030537/44874212.

Також до вказаного повідомлення ТОВ “БЕСТ БУДОВА ГРУП» додало копії наступних документів (26 додатків), зокрема:

1. банківська виписка за період з 23.05.2025 по 31.05.2025;

2. банківська виписка від 23.06.2025;

3. картка рахунку 361 за 27.05.2025- 26.06.2025;

4. пояснення до податкової накладної від 27.05.2025 №3, реєстрація якої була зупинена;

5. акт надання послуг від 27.05.2025 №76;

6. акт надання послуг від 19.05.2025 №63;

7. додаткова угода від 31.03.2025 №1 до договору підряду від 25.03.2025 №1/25-3;

8. банківська виписка за період з 05.06.2025 по 17.06.2025;

9. договір №02/01-23-0 найму (оренди) нерухомого майна від 02.01.2023;

10. оборотно-сальдова відомість по рахунку 6411 за 01.05.2025- 23.06.2025;

11. наказ від 01.02.2023;

12. штатний розпис;

13. повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 01.04.2023;

14. договір від 01.06.2024 про внесення змін до договору суборенди нежитлового приміщення від 01.02.2023;

15. картка рахунку 361 за 27.05.2025- 26.06.2025;

16. розрахункова відомість з 01.05.2025 по 31.05.2025;

17. договір №30/08-24-0 найму (оренди) нерухомого майна від 30.08.2024;

18. повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 07.09.2023;

19. оборотно-сальдова відомість по рахунку 651 за 01.05.2025-23.06.2025;

20. договір про відшкодування витрат вартості споживчих комунальних послуг та надання послуг з утримання нежитлового приміщення та прибудинкової території від 01.02.2023;

21. рішення про врахування таблиці на додану вартість від 23.04.2025 №12781155/44874212;

22. договір суборенди нежитлового приміщення від 01.02.2023;

23. наказ про затвердження штатного розпису;

24. оборотно-сальдова відомість по рахунку 642 за 01.05.2025-23.06.2025;

25. кошторис на надання послуг №1;

26. акт здачі-прийняття виконаних будівельних робіт №3 від 27.05.2025.

Вказаний перелік документів підтверджено доданим до відзиву скріншотом зображення екрану з АІС “Податковий блок», де відображено інформацію із журналу розгляду повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК.

За результатами розгляду наданих документів контролюючим органом направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.07.2025 №13034165/44874212, відповідно до якого запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, первинних документів щодо придбання товарів, зберігання продукції, транспортування продукції, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У додатковій інформації повідомлення зазначено: надати підтверджуючі документи щодо походження матеріалів (сировини), використаних в ході виконання робіт.

Позивач не скористався своїм правом щодо надання додаткових пояснень та копій документів.

Рішенням комісії ГУ ДПС у Волинській області від 10.07.2025 №13064832/44874212 відмовлено у реєстрації ПН від 27.05.2025 №3 у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Позивач не погодився із цим рішенням комісії регіонального рівня та подав скаргу від 15.07.2025 до ДПС України, яка рішенням від 22.07.2025 №29942/44874212/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрів податкових накладних залишила скаргу без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - без змін з підстав ненадання платником податку копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних.

Не погоджуючись із рішенням комісії ГУ ДПС у Волинській області, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок №1165, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Відповідно до пункту 25 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (далі - скарга). Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку № 1165 визначені критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

У спірних правовідносинах зі змісту квитанції від 13.06.2025 №9170030537 про зупинення реєстрації спірної ПН встановлено, що реєстрацію ПН від 27.05.2025 №3 зупинено внаслідок того, що обсяг постачання товару/послуги 43.99 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Суд зазначає, що надіслана позивачу квитанція містила пропозицію щодо надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Сформована у такий спосіб пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати. Разом з тим, платник податків зобов'язаний на підтвердження підстав для реєстрації податкової накладної в ЄРПН за результатами здійснення господарської операції подати податковому органу документи, що безпосередньо підтверджують подію, за наслідками якої складено податкову накладну.

Так, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, відповідно до положень пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Підставою для складання ПН від 27.05.2025 №3 та першою подією є дата складення акта надання послуг №76 від 27.05.2025 на суму 565 492,33 грн, в т.ч. ПДВ - 94 248,72 грн.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, далі - Порядок №520, зі змінами, чинними з 30.09.2023).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Згідно із пунктом 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Суд зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Як встановлено пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 10 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Верховний Суд у постанові від 31.03.2025 у справі №140/20330/23 зазначив, що з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для реєстрації ПН/РК в ЄРПН з 08.03.2023 було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій ПН/РК. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в ПН/РК.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення/додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, проставляє відмітку у графі “надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі “ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН».

Верховний Суд у постанові від 24.03.2025 у справі №140/32696/23 сформував висновок, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН в ЄРПН. У вказаній постанові також зазначено, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, податковий орган саме у повідомленні про надання додаткових документів повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 29.07.2025 у справі №140/1998/24 також в повній мірі погодився із таким висновком, не вбачаючи підстав для відступу від нього.

Як вбачається із оскаржуваного рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області від 10.07.2025 №13064832/44874212 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27.05.2025 №3 відмовлено у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, платником податку.

При цьому, зі змісту витягу з протоколу засідання комісії №1 ГУ ДПС у Волинській області від 10.07.2025 №136 слідує, що причиною прийняття комісією оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації ПН від 27.05.2025 №3 стало неотримання ГУ ДПС у Волинській області від платника податку протягом 5 робочих днів після направлення повідомлення додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН спірних податкових накладних.

Так, судом встановлено, що попередньо комісія ГУ ДПС у Волинській області надіслала позивачу повідомлення від 02.07.2025 №13034165/44874212 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до якого запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, первинних документів щодо придбання товарів, зберігання продукції, транспортування продукції, складських документів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У додатковій інформації повідомлення зазначено: надати підтверджуючі документи щодо походження матеріалів (сировини), використаних в ході виконання робіт.

Отже, з установлених у цій справі обставин у взаємозв'язку з наведеними вище висновками щодо застосування Порядку №520 слідує, що комісія, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідної ПН в ЄРПН, забезпечила позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо ПН, реєстрацію якої було зупинено. Зміст повідомлення свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідних графах та заповнення графи “додаткова інформація» податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірних ПН.

У вищенаведеному повідомленні податкового органу позивача попереджено про наслідки ненадання додаткових пояснень і копій документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення.

Суд зауважує, що позивач не скористався своїм правом щодо надання додаткових пояснень та копій документів. Зокрема, позивач не надав податковому органу підтверджуючі документи щодо походження матеріалів (сировини), використаних в ході виконання робіт. Такі документи (видаткові та податкові накладні, банківські виписки) позивач надав лише суду разом із відповіддю на відзив.

Отже, фактичною причиною відмови у реєстрації ПН від 27.05.2025 №3 в ЄРПН є ненадання платником податку копій документів, зазначених у графі “додаткова інформація» повідомлення податкового органу від 02.07.2025 №13034165/44874212. При цьому, позивач не подав податковому органу жодних письмових пояснень щодо неможливості подання таких документів.

Ненадання контролюючому органу певних документів, які мають вплив на прийняття позитивного чи негативного рішення, і надання таких документів лише до суду не може слугувати підставою для висновку про необґрунтованість оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень і, як наслідок, його скасування, що відповідає правовій позиції Верховного Суду у постанові від 29.07.2025 у справі №140/1998/24.

Відтак, з огляду на положення пунктів 9 та 10 Порядку №520 у контролюючого органу були підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірної ПН.

Суд відхиляє доводи позивача про те, що в оскаржуваному рішенні відсутня інформація яких саме додаткових документів не надано, оскільки перелік таких документів був зазначений у повідомленні податкового органу від 02.07.2025 №13034165/44874212 у графі “додаткова інформація».

Разом з тим, позивач надав суду інший пакет документів, ніж той, який було подано до ГУ ДПС у Волинській області у повідомленні про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено, та за результатами розгляду яких було прийнято рішення про їх недостатність, а в результаті внаслідок ненадання додаткових документів прийнято оскаржуване рішення.

Тобто, долучений позивачем до матеріалів справи пакет документів є більш розширеним та не відповідає переліку документів, що досліджувався комісією ГУ ДПС у Волинській області при прийнятті оскаржуваного рішення.

При цьому, предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання контролюючого органу зареєструвати податкову накладну мають бути встановлені обставини достатності документів для її реєстрації. Тобто позивач має довести, що ним було подано податковому органу вичерпний перелік документів, достатніх для реєстрації податкової накладної. У даному випадку позивач не подав податковому органу підтверджуючих документів щодо походження матеріалів (сировини), використаних в ході виконання будівельно-монтажних робіт, за наслідками яких складено акт надання послуг №76 від 27.05.2025 на суму 565 492,33 грн, в т.ч. ПДВ - 94 248,72 грн, та спірну податкову накладну від 27.05.2025 №3 на вказану суму.

Таким чином, при дослідженні правомірності рішень про відмову в реєстрації податкових накладних підлягають врахуванню лише ті документи, що подавались платником податків безпосередньо суб'єкту владних повноважень, який приймав відповідні рішення.

В той же час, обсяг поданих контролюючому органу документів та їх зміст не дозволяв однозначно з'ясувати фактичні обставини господарської операції (виконання будівельно-монтажних робіт із використанням відповідних матеріалів (сировини)), за наслідками якої складено спірну ПН, а на пропозицію надати інші підтверджуючі документи таких документів позивач не надав, тому у комісії ГУ ДПС у Волинській області були фактичні та правові підстави для відмови у реєстрації ПН від 27.05.2025 №3 в ЄРПН.

Відповідно до вимог частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що рішенням комісії ГУ ДПС у Волинській області від 10.07.2025 №13064832/44874212 правомірно відмовлено у реєстрації спірної податкової накладної. Відтак, відсутні підстави для задоволення взаємопов'язаних позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення від 10.07.2025 №13064832/44874212 та зобов'язання зареєструвати ПН від 27.05.2025 №3 в ЄРПН.

Зважаючи на те, що суд відмовляє у задоволенні позову, підстави для відшкодування позивачу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “БЕСТ БУДОВА ГРУП» (43020, Волинська область, Луцький район, місто Луцьк, вулиця Рівненська, будинок 113, квартира 231; ідентифікаційний код 44874212).

Відповідач 1: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4; ідентифікаційний код ВП 44106679).

Відповідач 2: Державна податкова служба України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8; ідентифікаційний код 43005393).

Суддя Н. В. Стецик