Рішення від 20.10.2025 по справі 140/9840/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/9840/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Волинській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Служби безпеки України у Волинській області (далі - УСБУ у Волинській області) про визнання протиправною відмови від 28 серпня 2025 року підготувати та видати для подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2024 року з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» (3082,00 грн), та з обов'язковим зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення і премії в середніх розмірах; зобов'язання підготувати та видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 січня 2024 року для перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2024 року, визначивши посадовий оклад і оклад за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» (3082,00 грн), на відповідні тарифні коефіцієнти, встановлені додатками 1, 4, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), та з обов'язковим зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення і премії в середніх розмірах.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію, призначену на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII). Позивач вказав, що відповідно до пункту 4 Постанови №704 у первинній редакції розрахунковою величиною окладів є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року №481 пункт 4 Постанови №704 викладено у новій редакції та установлено, що посадовий оклад та оклад за військовим (спеціальним) званням розраховуються виходячи з розміру 1762,00 грн, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. У той же час рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі №320/29450/24, яке набрало законної сили 18 червня 2025 року, визнано протиправним та скасовано пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року №481, тож така постанова Уряду не підлягає застосуванню. А оскільки Законом України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлений збільшений порівняно з 2023 роком розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то, на переконання позивача, виникли підстави для перерахунку пенсії згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Такий перерахунок пенсії неможливий без довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2024 року, а відповідач на звернення про видачу такої довідки відмовив.

Вказані дії відповідача, який є уповноваженим на видачу довідки для перерахунку пенсії, позивач вважає протиправними та просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити повністю (а.с.29-32). В обґрунтування цієї позиції вказав, що у 2024 році зміна грошового забезпечення військовослужбовців не відбулася, не вводилися нові додаткові види грошового забезпечення, тому визначені статтею 63 Закону №2262-ХІІ підстави для перерахунку пенсії не настали. Відповідач зауважив, що станом на 01 січня 2024 року була чинною постанова Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року №481, згідно з якою внесені зміни до пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розмірів окладів з величини 1762,00 грн (а не з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року). Також відповідач зазначив, що ГУ ПФУ у Волинській області не направляло списків осіб для підготовки довідок для проведення перерахунку пенсій до УСБУ у Волинській області.

У відповіді на відзив (а.с.36-45) позивач просив позовні вимоги задовольнити, зазначивши, що пункт 2 Постанови №481 не підлягає застосуванню з 18 червня 2025 року у зв'язку із визнанням його протиправним та нечинним. З 01 січня 2024 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3028,00 грн, що більше 1762,00 грн, а отже зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2024 року, зумовлює збільшення розміру грошового забезпечення згідно з пунктом 4 Постанови №704, що є підставою для перерахунку пенсії й він має право на отримання від відповідача оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у 2024 році.

Відповідач заперечення на відповідь на відзив не подав.

Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

З матеріалів справи слідує, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 , виданим 14 травня 2013 року (а.с.15), матеріалами пенсійної справи (а.с.16).

Листом від 28 серпня 2025 року №54.1/54/19-433 (а.с.22) на звернення позивача щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2024 року (а.с.17-21) відповідач повідомив, що до УСБУ у Волинській області від ГУ ПФУ у Волинській області відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), не надходили списки осіб для підготовки довідок та проведення перерахунку пенсій у 2024 році. Одночасно роз'яснено, з 20 травня 2023 року діє норма пункту 4 Постанови №704 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року №481 і посадовий оклад та оклад за військовим званням розраховуються з розміру 1762,00 грн; фактичного підвищення окладів не відбулося, що виключає підстави для видачі пенсіонерам довідок для перерахунку пенсії.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначає Закон №2262-ХІІ.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З наведеного слідує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є: 1) зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або 2) введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

Пунктом 1 Порядком №45 (визначає механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII) установлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Під “умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії. Під “порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.

За встановленим у пунктах 2, 3 Порядку №45 алгоритмом Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальним органам, Національному антикорупційному бюро, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Частиною другою статті 51 Закону №2262-XII установлено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

При вирішенні спору необхідно визначити, чи відбулася станом на 01 січня 2024 року зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців (у цьому разі Служби безпеки України).

За змістом пункту 4 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Прийнятою Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року Постановою №704 (набрала чинності 01 березня 2018 року) затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Відповідно до пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 також містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: “4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Отже, станом на 01 березня 2018 року пункт 4 Постанови №704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103.

Таким чином, з 29 січня 2020 року (з дня набрання законної сили рішенням суду у справі №826/6453/18) діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка діяла до зазначених змін, і запроваджувала алгоритм розрахунку посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Надалі постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року №481 “Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704» (далі - Постанова №481) скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Офіційний вісник України, 2018 р., №20, ст. 662).

Пунктом 2 Постанови №481 внесено зміну до пункту 4 Постанови №704 та викладено абзац перший в такій редакції:

“4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Таким чином, із дня набрання чинності Постанови №481 (20 травня 2023 року) у відповідних суб'єктів владних повноважень були відсутні підстави застосовувати при обрахунку грошового забезпечення військовослужбовців розрахункову величину “прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року», оскільки Кабінетом Міністрів України ця розрахункова величина замінена на сталу розрахункову величину (1762,00 грн) шляхом внесення відповідних змін до пункту 4 Постанови №704 Постановою №481.

Вказані висновки щодо застосування пункту 2 Постанови №481 викладені у постановах Верховного Суду від 24 червня 2025 року у справі №420/5584/24, від 03 липня 2025 року у справі №360/152/24, від 04 липня 2025 року у справі №120/8298/24, від 09 липня 2025 року у справі №420/18853/24, від 21 серпня 2025 року у справі №520/22317/23.

Суд зауважує, що право на перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, є похідним, оскільки залежить від наявності підстав для зміни грошового забезпечення військовослужбовців.

Суд враховує, що підставою для втрати чинності нормативно-правовим актом у цілому або його окремими положеннями є, зокрема, скасування чи внесення змін до такого акта суб'єктом нормотворення або визнання його протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині в порядку адміністративного судочинства.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі №320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року, було визнано протиправним та нечинним пункт 2 Постанови №481 стосовно внесення змін до пункту 4 Постанови №704.

Згідно з частиною другою статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Тож з 20 травня 2023 року (дата набрання чинності Постановою №481) по 18 червня 2025 року (день набрання чинності судовим рішенням у справі №320/29450/24, яким визнано нечинним пункт 2 Постанови №481) базова величина, з якої обраховується розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, є сталою та становить 1762,00 грн.

Визнання у судовому порядку пункту 2 Постанови №481 нечинним не породжує для позивача юридичних наслідків, оскільки станом на 01 січня 2024 року відповідні положення зазначеної постанови були чинними, а набрання 18 червня 2025 року судовим рішення у справі №320/29450/24 законної сили не впливає на вирішення даної справи, оскільки немає ретроактивної дії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 30 червня 2025 року у справі №280/8605/24.

З урахуванням наведеного, оскільки з набранням чинності 20 травня 2023 року Постановою №481 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями розраховувалися виходячи з розміру 1762,00 грн (стала величина), а не з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року, та станом на 01 січня 2024 року Постанова №481 була чинною (не відбулося фактичної зміни розміру грошового забезпечення як обов'язкової передумови для виникнення у відповідача обов'язку зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії), то у відповідача були відсутні правові підстави для виготовлення за зверненням позивача нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2024 року; оскаржувані дії відповідача щодо відмови у видачі спірної довідки є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, тому у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог належить відмовити.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати позивачу не підлягають відшкодуванню.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України у Волинській області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Василя Мойсея, будинок 4, ідентифікаційний код юридичної особи 20001487) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк