Справа № 686/12813/25
Провадження № 1-кс/686/9827/25
22 жовтня 2025 року м. Хмельницький
Слідча суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому клопотання старшого слідчого відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 12025240000000625,
встановила:
14.10.2025 старший слідчий відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим з прокурором відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відділенням розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості у якому внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.04.2025 за № 12025240000000625, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 358 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що «невстановлені досудовим розслідуванням особи, упродовж 2023 року, діючи за попередньою змовою групою осіб, підробили офіційні документи, що видаються підприємством, установою організацією на проведення будівельних робіт готелю та будинків відпочинку у с. Рудківці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області
Встановлено, що до СУ ГУНП в Хмельницькій області надійшла заява від громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » основними завданнями якої, відповідно до п.3.2.6 та 3.3.7 Статуту є сприяння відшкодуванню шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та майну внаслідок порушення законодавства, в тому числі про охорону навколишнього середовища і вимог екологічної безпеки, в порядку, встановленому чинним законодавством України, здійснення громадського контролю за дотриманням законів, спрямованих на охорону природних ресурсів, навколишнього природного середовища, соціального захисту з використанням при цьому таких форм контролю, які не суперечать чинному законодавству.
Відповідно до інформації, викладеної у заяві встановлено, що ймовірно на прибережній захисній смузі річки Дністер (за адресою: с. Рудківці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області) у 2023 році збудовано відпочинковий комплекс (готель та будинки відпочинку) « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Даний відпочинковий комплекс на 12 окремих будинків та 18 готельних номерів, з рестораном та басейном з підігрівом довжиною 20 м, побудовано на земельних ділянках з кадастровими номерами:
1.6823386500:07:001:0720 площею 0,05 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_5 ;
2.6823386500:07:001:0638 площею 0,1129 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_6 ;
3.6823386500:07:001:0636 площею 0,12 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_6 ;
4.6823386500:07:001:0637 площею 0,12 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_5 ;
5.6823386500:07:001:0635 площею 0,12 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_7 ;
6.6823386500:07:001:0719 площею 0,05 га, цільове призначення землі «01.05 Для індивідуального садівництва», власник ОСОБА_7 .
Правовий режим прибережних смуг визначається статтями 60-62 3емельного кодексу України (далі - ЗК України) та статтями 1, 88-90 Водного кодексу України (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ).
За змістом статті 60 ЗК України, статті 88 ВК України прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів. Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється. У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням конкретних умов, що склалися. Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів виділяється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.
Відповідно до статті 61 ЗК України, статті 89 ВК України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. Зокрема, в прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється: розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження й залісення), а також садівництво та городництво; зберігання та застосування пестицидів і добрив; влаштування літніх таборів; для худоби; будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів тощо. Об?єкти, що знаходяться в прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватися, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.
Прибережна захисна смуга - це частина водоохоронної зони визначеної законодавством ширини вздовж річки, моря, навколо водойми, на якій встановлено особливий режим.
Існування прибережних захисних смуг визначеної ширини передбачене законом (стаття 60 ЗК України, стаття 88 ВК України). Відсутність проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не свідчить про відсутність самої прибережної захисної смуги, оскільки її розміри встановлені законом.
Результат системного аналізу наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що при наданні земельної ділянки за відсутності проекту землеустрою зі встановлення прибережної захисної смуги необхідно виходити з нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 ВК України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон. Надання у приватну власність земельних ділянок, які знаходяться у прибережній захисній смузі, без урахування обмежень, зазначених у статті 59 ЗК України, суперечить нормам статей 83, 84 цього кодексу.
Право на землі водного фонду, встановлене ст. 59 Земельного кодексу України, передбачає можливість передачі земель водного фонду у приватну громадян власність лише у одному випадку, а саме при передачі у власність замкненої природної водойми (загальною площею до 3 гектарів) (4, 2 ст. 59 3К України), та виключний перелік випадків передачі земель водного фонду в оренду (ч.4 ст. 59 3К України).
Крім того, з метою збереження та дотримання особливого режиму використання земель водного фонду статтею 61 ЗК України заборонено будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах.
Таким чином, наведені приписи зазначених норм матеріального права свідчать про те, що прибережна захисна смуга може перебувати лише в державній чи комунальній власності та використовуватися лише відповідно до її цільового призначення з урахуванням законодавчих обмежень щодо ведення господарської діяльності. Тобто, передача земель водного фонду у приватну власність в цілях житлової забудови чи сільськогосподарських цілях, як це було здійснено щодо вищевказаних земельних ділянок, не передбачено приписами законодавства, натомість земельні ділянки вказаної категорії можуть перебувати виключно у комунальній чи державній власності, а не в приватній власності ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
В ході досудового розслідування для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження та проведення судових експертиз, виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу та вилучення належним чином завірених копій документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме до проекту Дністровського водосховища в межах території села Рудківці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області».
Слідчий у судове засідання не з'явився, проте у клопотанні зазначив, що просить провести розгляд без участі ініціатора; підтримує подане клопотання та просить його задовольнити.
Крім того, слідчий просить розглянути це клопотання за відсутності володільців вказаних документів.
У зв'язку із недоведенням слідчим наявності достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, про тимчасовий доступ до яких вона клопоче, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Представник володільця документів - ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином. Подав заяву, відповідно до якої слідує, що водоохоронні зони лівого берега Дністровського водосховища були затверджені протоколом виконкому ІНФОРМАЦІЯ_5 у 1988 році, робочі екземпляри документації були передані кожному господарству районів, території яких прилягають до Дністровського водосховища. Проект « ІНФОРМАЦІЯ_6 », що знаходиться у Дністровському БУВР 1988 року, отже в ньому не зазначені зміни містобудівної чи землевпорядної інформації, що відбулися за останні 37 років. У випадку задоволення клопотання, ІНФОРМАЦІЯ_7 забезпечить доступ до Проекту.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених слідчим доводів, слідча суддя дійшла висновку, що слідчим доведено наявність достатніх підстав, передбачених ч. 5 ст.163 КПК України, вважати, що речі та документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема підлягають врахуванню при оцінці можливого розташування відпочинкового комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у межах прибережної захисної смуги р. Дністер.
Також слідчим доведено, що ці речі та документи можливо використати як доказ та те, що без їх отримання не виявляється можливим іншими способами довести обставини, які передбачається довести в ході досудового розслідування кримінального провадження.
Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст. 160, 163 КПК України; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи, оскільки отримати вказану в клопотанні інформацію неможливо іншим способом; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідча суддя уважає, що клопотання слідчого є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України,
постановила:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_10 , заступнику начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_11 , начальнику відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_12 , слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_13 , старшому слідчому відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_14 та старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_15 на тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю отримання належним чином завірених копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), а саме до проекту Дністровського водосховища в межах території села Рудківці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
Уповноваженим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) забезпечити тимчасовий доступ та надати можливість отримати копії вищезазначених документів.
Ухвала діє по 20 грудня 2025 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Слідча суддя