Дата документу 23.10.2025
Справа № 334/8953/25
Провадження № 2-о/334/344/25
23 жовтня 2025 року Дніпровський районний суд міста Запоріжжя
у складі: головуючого - судді Ісакова Д.О.,
за участі секретаря судового засідання - Прийменко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Запоріжжі в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті,
23 жовтня 2025 року до Дніпровського районного суду міста Запоріжжя надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в тимчасово окупованому м. Мелітополі Запорізької області помер батько заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 .
Факт родинних відносин між заявницею ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується свідоцтвом про народження заявниці та свідоцтвом про укладення шлюбу, відповідно до якого заявниця змінила прізвище ОСОБА_3 на ОСОБА_4 .
Факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується копією довідки про смерть №С-02258 виданою 14 травня 2025 року окупаційними органами влади мовою оригіналу «териториальный отдел ЗАГС горолда Мелитополь и Мелитопольського района Управления ЗАГС Запорожской области», причина смерті: легенево-серцева недостатність, правобічна плевропневмонія, ішемічна кардіоміопатія та свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 виданим 14 травня 2025 року, мовою оригіналу «териториальным отделом ЗАГС города Мелитополь и Мелитопольского района Управления ЗАГС Запорожской области», актовий запис №170259900000101005004».
У зв'язку із тим, що місто Мелітополь, Запорізької області, де помер ОСОБА_2 є тимчасово окупованою територією України, заявниця не має на теперішній час можливості зареєструвати в органах державної реєстрації актів цивільного стану факт смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України.
Зважаючи на те, що ОСОБА_2 помер на тимчасово окупованій території, де органи державної влади не здійснюють своїх повноважень, заявниця не маєж можливості у передбачений законом спосіб зареєструвати факт смерті в органах ДРАЦС згідно законодавства України, оскільки у заявниці відсутні медичні документи у формі, визначеній діючим законодавством.
Встановлення такого факту в інший, відмінний від судового, спосіб на даний час є неможливим.
Просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Мелітополь, Запорізької області.
В судове засідання заявниця не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, заперечень проти заяви не надав.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд розглядає справу без участі сторін, які належним чином повідомлені про час і місце судового розгляду справи, та без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення вказаної заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з положеннями п.2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до положень ч.2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75, м. Мелітополь Мелітопольського району, Запорізької області є тимчасово окупованою територією.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в тимчасово окупованому м. Мелітополі Запорізької області помер батько заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 .
Факт родинних відносин між заявницею ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується свідоцтвом про народження заявниці та свідоцтвом про укладення шлюбу, відповідно до якого заявниця змінила прізвище ОСОБА_3 на ОСОБА_4 .
Факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується копією довідки про смерть №С-02258 виданою 14 травня 2025 року окупаційними органами влади мовою оригіналу «териториальный отдел ЗАГС горолда Мелитополь и Мелитопольського района Управления ЗАГС Запорожской области», причина смерті: легенево-серцева недостатність, правобічна плевропневмонія, ішемічна кардіоміопатія та свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 виданим 14 травня 2025 року, мовою оригіналу «териториальным отделом ЗАГС города Мелитополь и Мелитопольского района Управления ЗАГС Запорожской области», актовий запис №170259900000101005004».
Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75, м. Мелітополь, Запорізької області є тимчасово окупованою територією.
У зв'язку із тим, що місто Мелітополь, Запорізької області, де помер ОСОБА_2 є тимчасово окупованою територією України, заявниця не має на теперішній час можливості зареєструвати в органах державної реєстрації актів цивільного стану факт смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України.
Зважаючи на те, що ОСОБА_2 помер на тимчасово окупованій території, де органи державної влади не здійснюють своїх повноважень, заявниця не маєж можливості у передбачений законом спосіб зареєструвати факт смерті в органах ДРАЦС згідно законодавства України, оскільки у заявниці відсутні медичні документи у формі, визначеній діючим законодавством.
Встановлення такого факту в інший, відмінний від судового, спосіб на даний час є неможливим.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2, 3, 4 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Документи, що підтверджують смерть ОСОБА_2 були видані на непідконтрольній Україні території органами, що створені та діють у порядку, передбаченому законом України.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно п.п. 1 п. 5 розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є:
а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 1 Об/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України № 545 від 08.08.2006 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024;
б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України № 545 від 08.08.2006 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть);
в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;
г) рішення суду про оголошення особи померлою;
ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;
д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;
е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Зважаючи на те, що ОСОБА_2 помер на тимчасово окупованій території, де органи державної влади не здійснюють своїх повноважень, заявник не має можливості у передбачений законом спосіб зареєструвати факт смерті в органах РАЦС згідно законодавства України, оскільки наявні медичні документи не відповідають формі, визначеній діючим законодавством.
Суд оцінюючи надані заявником документи про смерть, дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви та встановлення факту смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Мелітополь, Запоріхької області.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до п. 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Керуючись статтями: 12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 293, 315-319 ЦПК України, статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»,
заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадинина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Мелітополь, Запорізької області, причина смерті: легенево-серцева недостатність, правобічна плевропневмонія, ішемічна кардіоміопатія.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), код ЄДРПОУ 04053950, адреса місцезнаходження: м. Запоріжжя, вулиця Петра Ребра, буд. 9А.
Суддя Ісаков Д.О.