65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"20" жовтня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/3117/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Шаратова Ю.А.
при секретарі судового засідання Кастровій М.С.
розглянувши справу за позовом Акціонерного товариства “ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (65031, м. Одеса, вул. М. Боровського, 28Б, код ЄДРПОУ 00131713) до Яськівської сільської ради Одеського району Одеської області (67642, Одеська обл., Одеський р-н, с. Яські, вул. Центральна, буд. 78, код ЄДРПОУ 04377894)
про стягнення 461 507,03 грн., з яких 379 067,78 грн. - заборгованість за необліковану електричну енергію, 14 963,35 грн. - 3 % річних, 67 475,90 грн. - інфляційні втрати
Представники:
Від позивача - Албул В.С. (адвокат, довіреність від 04.03.2024 № 35/2023);
Від відповідача - не з'явився.
Суть спору:
Акціонерне товариство «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом до Яськівської сільської ради Одеського району Одеської області про стягнення 461 507,03 грн., з яких 379 067,78 грн. - заборгованість за необліковану електричну енергію, 14 963,35 грн. - 3 % річних, 67 475,90 грн. - інфляційні втрати.
Рух справи, заяви, клопотання, інші процесуальні дії.
Ухвалою суду від 11.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 10.09.2025.
Протокольною ухвалою від 10.09.2025 оголошено перерву в судовому засіданні до 06.10.2025.
Протокольною ухвалою від 06.10.2025 оголошено перерву в судовому засіданні до 20.10.2025.
Ухвалою суду від 20.10.2025 відмовлено у задоволенні клопотання Яськівської сільської ради Одеського району Одеської області про залучення в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору від 20.10.2025 (вх. № 33007/25).
20.10.2025 проголошено скорочене рішення (вступна та резолютивна частини).
Заяви по суті. Пояснення та аргументи учасників справи.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Позовні вимоги із посиланням на статті 625, 629 Цивільного кодексу України, пунктами 5.5.5, 8.2.5, 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, обґрунтовані порушенням правил роздрібного ринку електричної енергії, згідно Акту про порушення № 8005790.
Відповідач не забезпечив явку свого повноважного представника до судового засідання, про місце, дату та час повідомлений належним чином, про що свідчить Довідка про доставку електронного документу, згідно із якою документ в електронному вигляді «Ухвала (протокольна)» від 17.10.2025 у справі № 916/3117/25 (суддя Шаратов Ю.А.) було надіслано одержувачу Яськівській сільській раді Одеського району Одеської області в її електронний кабінет.
Відзиву на позовну заяву до суду не надходило.
Відповідно до частини дев'ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши представника Позивача, суд
14.12.2010 між Відкритим акціонерним товариством енергопостачальна компанія «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» (в подальшому перейменованого на АТ «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО», в подальшому на АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ») та Яськівською сільською радою було укладено Договір про постачання електричної енергії № 173 (надалі - Договір).
Умовами вищезазначеного Договору передбачено, що Компанія продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок останнього з приєднаною потужністю, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п. 9.4 Договору, він набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2010. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Згідно із додатками 2, 10 до Договору № 173 наявний перелік з шістнадцяти об'єктів (площадок вимірювання) Споживача, на адреси яких Відкритим акціонерним товариством енергопостачальна компанія «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» надавалися послуги з постачання електричної енергії.
01.01.2019 Відповідач, на умовах попередньо діючого договору про постачання електричної енергії, приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 173, шляхом підписання заяви-приєднання від 23.11.2018.
Відповідно до змісту вищезазначеної заяви-приєднання, об'єктами Споживача у кількості шістнадцять є всі ті ж самі площадки вимірювання, що раніше були вказані у додатках № 2, 10 попереднього Договору від 14.12.2010.
Об'єкт «нежитлова будівля школи корпус 2», який знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район (колишній Біляївський), село Троїцьке відсутній, як у переліку об'єктів Споживача в договорі про постачання електричної енергії № 173 від 14.12.2010, так і в переліку об'єктів Споживача в Договорі споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 173.
Відповідач Яськівська сільська рада Одеського району Одеської області, у період з 14.12.2010 по дату виявлення порушення та складання акта про порушення 13.02.2024, не звертався до Позивача АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» із письмовою заявою щодо внесення змін до договору, шляхом додавання до переліку своїх об'єктів нової точки розподілу за вищевказаною адресою.
13.02.2024, персоналом АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» проводилася перевірка на предмет дотримання споживачами Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), зокрема за адресою Одеська область, Одеський район (колишній Біляївський), село Троїцьке.
Як результат, на об'єкті нежитлова будівля школи корпус № 2, що знаходиться за вказаною адресою, було виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме відповідно до змісту акту про порушення: «самовільне підключення електропроводки, без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано кабелем алюміній 2 на 16 мм кв. від ТП-234 л-1 опр. 51 до електропроводки відкрито.
Порушення продемонстровано споживачу. Точка обліку в договорі 173 - відсутня.»
На зазначений об'єкт уповноважених представників Компанії допустив представник Відповідача - головний спеціаліст відділу організаційної, інформаційної діяльності та документообігу Яськівської сільської ради, Захаров Юрій Іванович. З метою встановлення своєї особи, відповідним громадянином було пред'явлено оригінал посвідчення № 02.
При спілкуванні із представниками Позивача, громадянином Захаровим Юрієм Івановичем усно було повідомлено, що нежитлова будівля школи корпус № 2 за адресою Одеська область, Одеський район (колишній Біляївський), село Троїцьке, вул. Миру, 13-Б знаходиться на балансі Яськівської сільської ради.
В подальшому, листом № 02-10/150 від 22.02.2024, Відповідачем було також підтверджено той факт, що вказана будівля знаходиться на його балансі та належить на праві комунальної власності Яськівській СТГ.
Відповідно до змісту вказаного листа, дана будівля була передана 29.12.2017 на баланс Яськівської сільської ради в результаті реорганізації Троїцької сільської ради на підставі передавального акту активів та пасивів Троїцької сільської ради, затвердженого рішенням сесії від 03.01.2018 № 297/VII.
Додатково факт знаходження відповідної будівлі на балансі Відповідача підтверджується копіями Розпорядження Яськівської сільської ради від 15.03.2021 № 76, акта про тимчасове виведення основних засобів з виробничого процесу та їх консервацію від 15.03.2021 та додатку 1 до такого акту.
За результатами проведеної перевірки, представниками Позивача було складено Акт про порушення № 8005790 від 13.02.2024. Додатково, окрім фіксації у акті, відповідне порушення також було зафіксовано на фото.
Також, згідно пояснювальної записки до акту про порушення № 8005790, з метою усунення виявленого порушення, представниками Позивача дане несанкціоноване підключення було відключено від опори.
Зі змістом Акту про порушення № 8005790 від 13.02.2024 представник Відповідача, Захаров Ю.І. був ознайомлений та підписав його зазначивши, що зауважень до акту не має.
В Акті про порушення № 8005790 від 13.02.2024 зазначено, що засідання комісії по розгляду акту про порушення відбудеться 07.03.2024 за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 28 Б.
Разом з тим, представника Відповідача - Захарова Ю.І. було ознайомлено з відповідним актом під підпис та копія акта про порушення була видана йому наручно.
Отже представник Відповідача був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення засідання комісії з розгляду вказаного акта про порушення.
07.03.2024, в обумовлену дату, комісією по розгляду акта про порушення № 8005790 від 13.02.2024 було проведено засідання. Засідання відбулося за участю представників Відповідача - Михайленко Альони Миколаївни, виконуючої обов'язків начальника відділу бухгалтерського обліку Яськівської сільської ради та Захарова Юрія Івановича, головного спеціаліста відділу організаційної, інформаційної діяльності та документообігу Яськівської сільської ради.
На засіданні комісії було прийнято рішення про здійснення нарахувань по акту про порушення № 8005790 від 13.02.2024 у відповідності з п. 8.4.2 пп. 6, п. 8.4.8 п.п.4, п.8.4.9 за формулою № 8 п. 8.4.12 ПРРЕЕ, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (зі змінами та доповненнями).
Сума нарахувань склала 379 067,78 грн. Засідання комісії по розгляду акту про порушення № 8005790 від 13.02.2024 оформлене протоколом № 23 від 07.03.2024.
Норми права які підлягають застосуванню та оцінка аргументів учасників справи.
Відповідно до абз. 15 ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Згідно із ст. 60 Закону територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно із ч. 5 ст. 16 Закону, від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Споживачем відповідно до вказаної статті цього Закону є індивідуальний або колективний споживач.
За умовами ч. 1 ст. 9 вказаного Закону споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
З огляду на зазначене, саме Яськівська сільська рада Одеського району Одеської області несе відповідальність за виявлене під час проведення перевірки порушення ПРРЕЕ на об'єкті «нежитлова будівля школи корпус № 2» за адресою Одеська область, Одеський район (колишній Біляївський), село Троїцьке.
Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначена відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії.
Відповідно до ч.1 ст.77 ЗУ «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. За ч.2 ст.77 ЗУ «Про ринок електричної енергії» правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема:
- недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
- крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної без приладів обліку;
- пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку тощо.
Відповідно до п.1.1.2 гл. 1.1 розділу I ПРРЕЕ, самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Згідно п. 1.2.15 гл. 1.1. розділу І ПРРЕЕ, на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Відповідно до п.8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення (п.8.2.5 ПРРЕЕ).
Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання (п.8.2.6 ПРРЕЕ).
Згідно із п.8.4.1 ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Відповідно до п. 8.4.2. ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:
1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);
2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії);
3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);
4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);
5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;
6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;
7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;
8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;
9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.
Відповідно до п.8.4.7 ПРРЕЕ, Розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з:
вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год);
величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт·год);
кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).
Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, розкладається на складові відповідно до кількості днів (Дi, день) у кожному календарному місяці (ціновому періоді), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил.
З врахуванням п.п 4 п.8.4.8 ПРРЕЕ, у разі виявлення у споживача такого порушення, як самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без укладення договору з оператором системи, то кількість днів, протягом яких споживання електроенергії здійснювалось з порушенням ПРРЕЕ визначається з дня останньої технічної перевірки або огляду електричної мережі, до якої було здійснено самовільне підключення, або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку або огляд у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості календарних днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Згідно із п.8.4.12 ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб, кВт·год) розраховується за формулою:
W доб = P х t вик.с.п.,
Де P - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулою у разі підключення до однієї фази:
Де Рс.п.= I x Uном.фаз. х cos ф;
Де І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А. Оскільки самовільне підключення Відповідачем було зроблено за допомогою кабелів 2 на 16 мм. кв. алюміній, відповідно до гл. 1.3. ПУЕ, І дорівнює 60.
Де U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ, дорівнює 0,22
Де Cos ф - косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки Cos ф приймається рівним 0,9;
Де t вик. с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу)
Як вже було зазначено вище, відповідно до протоколу № 23 від 07.03.2024 р. комісією з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, за участі представників Споживача, розглянула Акт про порушення №8005790 від 13.02.2024 р. та прийняла рішення провести розрахунок обсягу недоврахованої електроенергії з 13 лютого 2023 р. по 13 лютого 2024 р. (12 календарних місяці).
Розрахунок Відповідачу здійснено за 365 днів.
W доб = P х t вик.с.п., 142,56 кВТ = 11,88 х 12,00
Так, за вказаний період Відповідачу було нараховано обсяг необлікованої електричної енергії у сумі 52033 кВт, та сума до сплати з врахуванням ПДВ склала 379 067,78 грн.
АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" 07.03.2024 було виставлено Відповідачу рахунок № 8005790 на суму 379 067,78 грн.
Докази оплати Відповідачем вищевказаного рахунку в матеріалах справи відсутні.
Щодо нарахування 3 % річних та інфляційних втрат, слід зазначити наступне.
Відповідно до частини другої статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Судом встановлено, що 3 % річних за прострочення оплати вартості необлікованої електричної енергії за періоди з 08.04.2024 по 01.08.2025 складають суму в розмірі 14 963,35 грн. Судом перевірено правильність розрахунку виконаного Позивачем.
Інфляційні втрати за прострочення оплати вартості необлікованої електричної енергії за періоди з 08.04.2024 по 01.08.2025 складають суму в розмірі 67 475,90 грн. Судом перевірено правильність розрахунку виконаного Позивачем.
На підставі викладеного, суд вважає такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі позовні вимоги про стягнення з Відповідача 461 507,03 грн., з яких 379 067,78 грн. - заборгованість за необліковану електричну енергію, 14 963,35 грн. - 3 % річних, 67 475,90 грн. - інфляційні втрати.
При розподілі господарських витрат суд виходить з положень пункту 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України, згідно із якими судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» 08.07.2011 № 3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись підпунктами 5.5.5, 8.2.5 пункту 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 312, статтями 625, 629 Цивільного кодексу України, статтею 77 Закону України “Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII, пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» 08.07.2011 № 3674-VI, статтями 73, 74, 76-80, 86, 123, 124, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Яськівської сільської ради Одеського району Одеської області (67642, Одеська обл., Одеський р-н, с. Яські, вул. Центральна, буд. 78, код ЄДРПОУ 04377894) на користь Акціонерного товариства “ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (65031, м. Одеса, вул. М. Боровського, 28Б, код ЄДРПОУ 00131713) 379 067,78 грн. (триста сімдесят дев'ять тисяч шістдесят сім гривень 32 коп.) - заборгованості за необліковану електричну енергію, 14 963,35 грн. (чотирнадцять тисяч дев'ятсот шістдесят три гривні 35 коп.) - 3 % річних, 67 475,90 грн. (шістдесят сім тисяч чотириста сімдесят п'ять гривень 90 коп.) інфляційних втрат та витрати на сплату судового збору в розмірі 5 538,10 грн. (п'ять тисяч п'ятсот тридцять вісім гривень 10 коп.).
3. Повернути з Державного бюджету України (ГУК в Од.обл./Приморський р-н/ 22030101, код ЄДРПОУ 37607526, Казначейство України (ЕАП), р/р UA938999980313141206083015758, МФО 899998, КБК 22030101) на користь Акціонерного товариства “ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (65031, м. Одеса, вул. М. Боровського, 28Б, код ЄДРПОУ 00131713) надмірно сплачену суму судового збору у розмірі 1 729,10 грн. (одна тисяча сімсот двадцять дев'ять гривень 10 коп.), який був зарахований в дохід бюджету за платіжними інструкціями від 30.07.2025 № 4112764 на суму 2 422,40 грн., від 08.05.2025 № 3997068 на суму 2 422,40 грн., від 30.07.2025 № 4112762 на суму 2 422,40 грн., оригінали яких знаходяться у позивача.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги в строк встановлений частиною першою статті 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 23 жовтня 2025 р.
Суддя Ю.А. Шаратов