Рішення від 22.10.2025 по справі 912/2287/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 рокум. Кропивницький Справа № 912/2287/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Закуріна М. К. (надалі - Суд), розглянувши справу

за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз»

до Комунального підприємства «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради

про стягнення 531679,88 грн,

за участі:

- секретаря судового засідання Рудченко І.О.,

- представника Позивача - адвоката Пахомової О.А.,

УСТАНОВИВ:
ДІЇ ТА АРГУМЕНТИ ПОЗИВАЧА

01.09.2025 АТ «Укртрансгаз» звернулося із позовом до КП «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради про стягнення 531679,88 грн, з яких 425194,56 грн компенсації вартості послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу, 22625,85 грн річних та 83859,47 грн інфляційних.

У якості обґрунтування власної позиції АТ «Укртрансгаз» вказало, що:

- обставини відбору КП ««Теплоенергетик» природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником газу номінацій встановлені рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 19.12.2024 у справі № 912/2383/24, у зв'язку з чим в силу приписів ч. 4 ст. 75 ГПК України повторного доведення не потребують;

- відмінність позовних вимог у справах полягає у тому, що у справі №912/2383/24 предметом позову були вимоги про компенсацію вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, тоді як у цьому позові предметом є компенсація вартості послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу;

- вартість послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу становить 174,90 грн. за 1000 куб.м без ПДВ, що діяв з 01.01.2016;

- загальний обсяг відбору КП ««Теплоенергетик» природного газу у період січня-березня 2016 року без подання номінацій складає 3170,965 тис. куб. м;

- вартість послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу у січні-березні 2016 року у розмірі 3170,965 тис. куб. м складає 665522,13 грн, яку КП «Теплоенергетик» на підставі частини 2 статті 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» № 1730-VІІІ зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами оплатити АТ «Укртрансгаз», а саме у розмірі 9243,36 грн на місяць;

- станом на 31.07.2025 строк оплати (за 10.2021 - 07.2025) вартості послуг з транспортування є таким, що настав, а тому КП ««Теплоенергетик» зобов'язане було сплати 425194,56 грн вартості послуг транспортування, проте оплату не здійснило, чим порушило свої зобов'язання;

- у зв'язку з невиконанням свого зобов'язання з оплати вартості послуг транспортування, КП «Теплоенергетик» має додатково сплатити 22625,85 грн річних та 83859,47 грн інфляційних.

ДІЇ ТА АРГУМЕНТИ ВІДПОВІДАЧА

КП «Теплоенергетик» позовні вимоги не визнало та вказало, що:

- на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/2017» на ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та постачальників природного газу покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону та забезпечувати виділення таких номінацій протягом всього опалювального сезону 2016/2017 років;

- невидача номінацій у спірних періодах (січень-квітень, листопад 2016 року) стосовно КП «Теплоенергетик» є правопорушенням у сфері господарювання зі сторони ПАТ «НАК «Нафтогаз України»;

- внаслідок правопорушень у сфері господарювання зі сторони ПАТ «НАК «Нафтогаз України» під час постачання природного газу КП «Теплоенергетик» у спірних періодах, вартість переданого природного газу має бути компенсована за рахунок правопорушника ПАТ «НАК «Нафтогаз України».

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

Ухвалою від 04.09.2025 Суд відкрив провадження у справі за правилами загального провадження та установив сторонам строки для подачі процесуальних заяв. Підготовче провадження Суд здійснив у засіданні, яке відбулося 01.10.2025, а справу по суті розглянув 22.10.2025.

Суд справу розглянув без участі представника КП «Теплоенергетик», оскільки він не прибув, хоча належним чином був повідомлений про судовий розгляд, підтвердженням чому є довідка про доставку електронного листа (ухвал суду від 04.09.2025 та від 01.10.2025) (а.с. 82 та 102).

УСТАНОВЛЕНІ ОБСТАВИНИ

На підставі Ліцензії, виданої згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 211 від 28.02.2013, до 01.01.2020 АТ «Укртрансгаз» було оператором газотранспортної системи, суб'єктом господарювання, який відповідно до пункту 19 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

За пунктом 37 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» КП «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради є споживачем - юридичною особою, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини .

Поряд з цим, відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року» на ПАТ НАК «Нафтогаз України» та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 № 357 «Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії», та з дотриманням принципу недискримінації.

Отже, на підставі вказаного розпорядження, яке є обов'язковим до виконання, на ПАТ НАК «Нафтогаз України» та постачальників природного газу покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям на початку опалювального сезону.

Відповідно до статті 1 Кодексу газотранспортної системи номінація попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування Оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу.

Поряд з цим, відповідно до рішення Господарського суду Кіровоградської області від 19.12.2024 у справі № 912/2383/24 (а.с. 59-66), яке набрало законної сили 10.03.2025, за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз» до Комунального підприємства «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради про стягнення 22882780,47 грн, позовні вимоги задоволені та стягнуто 19529818,70 грн заборгованості по компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, 835908,44 грн 3 % річних та 217053,33 грн інфляційних втрат та 274 593,37 грн судового збору.

При розгляді справи Суд установив обставини, які мають преюдиційне значення для розгляду даної справи та не потребують повторного доказування згідно до положень частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України, оскільки у справі беруть участь ті самі особи.

Так, за змістом рішення від 19.12.2024:

- відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015 по 31.12.2019 без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів;

- НАК «Нафтогаз України» та КП «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради уклали серед інших договори постачання природного газу №1132/16-ТЕ-18 від 21.12.2015 та №1133/16-БО-18 від 15.12.2015;

- за умовами договорів ПАТ «НАК «Нафтогаз України» є постачальником природного газу та взяло на себе обов'язок поставити споживачеві (КП «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради) упродовж 2016 року природний газ, а споживач зобов'язався оплатити його вартість;

- упродовж січня-березня 2016 року КП «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради споживало природний газ, що підтверджується відповідними актами приймання-передачі природного газу;

- у січні 2016 року КП «Теплоенергетик» спожило природний газ в обсязі 1 461,850 тис.куб.м - за даними Оператора ГРМ ПАТ "Кіровоградгаз" відповідно до реєстру обсягів природного газу, що були використані споживачами по договорах з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" з мереж ВАТ "Кіровоградгаз" визначено обсяг фактичного відбору згідно з алокацією по споживачу КП "Теплоенергетик" КМР" 4884,009 тис.куб.м, а за даними постачальника ПАТ "НАК "Нафтогаз України", відповідно до реєстру теплопостачальних підприємств, з яким документально оформлені обсяги газу за прямими договорами постачання природного газу здійснено в обсязі 3422,159 тис.куб.м, що також підтверджується актами приймання-передачі від 31.01.2016, складеними на обсяг 1995,366 тис.куб.м та 1426,793 тис.куб.м. Таким чином різниця між фактично відібраним обсягом природного газу та обсягом поставленого за договором з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" складає 1461,850 тис.куб.м;

- у лютому 2016 року КП «Теплоенергетик» спожило природний газ в обсязі 936,738 тис.куб.м - за даними Оператора ГРМ ПАТ "Кіровоградгаз" відповідно до реєстру обсягів природного газу, що були використані споживачами по договорах з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" з мереж ВАТ "Кіровоградгаз" визначено обсяг фактичного відбору згідно з алокацією по споживачу КП "Теплоенергетик" КМР" 3420,245 тис.куб.м, а за даними постачальника ПАТ "НАК "Нафтогаз України" відповідно до реєстру теплопостачальних підприємств, з яким документально оформлені обсяги газу за прямими договорами постачання природного газу здійснено в обсязі 2483,507 тис.куб.м, що також підтверджується актами приймання-передачі від 29.02.2016, складеними на обсяг 1300,253 тис.куб.м та 1183,254 тис.куб.м. Таким чином різниця між фактично відібраним обсягом природного газу та обсягом поставленого за договором з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" складає 936,738 тис.куб.м;

- у березні 2016 року КП «Теплоенергетик» спожило природний газ в обсязі 772,377 тис.куб.м - за даними Оператора ГРМ ПАТ "Кіровоградгаз" відповідно до реєстру обсягів природного газу, що були використані споживачами по договорах з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" з мереж ВАТ "Кіровоградгаз" визначено обсяг фактичного відбору згідно з алокацією по споживачу КП "Теплоенергетик" КМР" 2664,475 тис.куб.м, а за даними постачальника ПАТ "НАК "Нафтогаз України" відповідно до реєстру теплопостачальних підприємств, з яким документально оформлені обсяги газу за прямими договорами постачання природного газу здійснено лише в обсязі 1892,098 тис.куб.м, що також підтверджується актами приймання-передачі від 31.03.2016, складеними на обсяг 1038,863 тис.куб.м та 853,235 тис.куб.м. Таким чином різниця між фактично відібраним обсягом природного газу та обсягом поставленого за договором з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" складає 772,377 тис.куб.м.

Отже, у контексті спірних правовідносин у даній справі, Суд у справі № 912/2383/24 установив факт відбору КП «Теплоенергетик» природного газу без поданих постачальником газу номінацій протягом січня-березня 2016 року у загальному обсязі 3170,965 тис.куб.м.

За твердженнями АТ «Укртрансгаз» у зв'язку з відбором протягом січня-березня 2016 року 3170,965 тис.куб.м природного газу без номінацій КП «Теплоенергетик» мало сплатити вартість послуг транспортування відповідного об'єму газу у сумі 665522,13 грн, а з урахуванням частини 2 статті 8 Закону № 1730-VІІІ - 1896,26 грн щомісяця з 01.10.2021 протягом 72 місяців.

Відповідно до розрахунків АТ «Укртрансгаз» заборгованість КП «Теплоенергетик» за надання послуг з транспортування відібраного без номінацій природного газу станом на 31.07.2025 за період жовтень 2021 - липень 2025 складає 425194,56 грн.

ОЦІНКА УСТАНОВЛЕНИХ ОБСТАВИН ТА ЗАКОНОДАВСТВА

Щодо сплати вартості послуг транспортування несанкціоновано відібраного природного газу

Правове регулювання взаємовідносин оператора ГРС із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування ГРС здійснюється Кодексом ГТС, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496, а також положеннями Закону «Про ринок природного газу», Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

За частинами 2 та 3 глави 1 розділу І Кодексу ГТС (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) цей Кодекс є регламентом функціонування ГТС України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування ГТС України. Дія цього Кодексу поширюється на всіх суб'єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності.

Відповідно до частини 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС:

- номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору ГТС, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до ГТС в точках входу та відібрані з ГТС в точках виходу;

- несанкціонованиий відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.

За частиною 1 глави 3 розділу І Кодексу ГТС оператор ГТС на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу, зокрема, послуги транспортування природного газу ГТС через газотранспортну систему в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.

Пунктом 4 глави 3 розділу І Кодексу ГТС визначено, що експлуатацію газотранспортної системи здійснює виключно оператор газотранспортної системи.

Згідно з пунктом 9 глави 1 розділу VІІІ Кодексу ГТС замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора ГТС нижче наведені послуги, що є складовими послуги транспортування: доступ до потужності в точці входу або виходу з ГТС; замовлення фізичного транспортування природного газу ГТС на підставі підтвердженої номінації; послугу балансування обсягів природного газу, які подаються до ГТС та які відбираються з неї.

Для отримання послуг із транспортування (фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою) замовник послуг транспортування подає оператору газотранспортної системи номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу в установленому цим розділом порядку (пункт 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС).

Укладення договору транспортування природного газу магістральними трубопроводами, а також подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для відбору природного газу в межах ГТС.

Кабінет Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» прийняв постанови від 01.10.2015 № 758, від 22.03.2017 № 187 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу», якими зобов'язував НАК «Нафтогаз України» постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів.

Відповідно до статті 1 цього Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», який набрав чинності 30.11.2016, заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, є, зокрема кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед постачальником природного газу, операторами ГРС, оператором ГТС та особою, що виконувала функції оператора ГТС до 31.12.2019 включно, за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні та/або у разі правонаступництва), а також послуги з його розподілу і транспортування. Дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії та послуги з розподілу і транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з її розподілу/передачі, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення (стаття 2 ) .

За частиною 2 статті 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», яким внесено зміни до Закону № 1730-VІІІ, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 01.12.2015 по 31.12.2019 здійснювали відбір природного газу з ГТС без поданих номінацій, зобов'язані протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора ГТС до 31.12.2019 включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами КМУ на виконання статті 11 Закону «Про ринок природного газу», чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.

За пунктом 8 глави 3 розділу XII та пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС, у разі несанкціонованого відбору газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію на відповідного оператора ГРС, а останній, як замовник послуг транспортування, є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання.

Таким чином, обсяги газу, відібрані споживачами за відсутності по оператору ГРС підтвердженої номінації та віднесені в алокацію останнього, оплачуються таким оператором ГРС на користь оператора ГТС на підставі договору транспортування природного газу.

Поряд з цим, необхідними та визначальними умовами для застосування положень статті 8 Закону № 1730-VІІІ є:

- учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно;

- заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів;

- період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015 - 31.12.2019;

- строк оплати настав з 01.10.2021.

При цьому, Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 16.02.2024 у справі №905/2044/19 зазначив, що відібрання підприємствами обсягів природного газу з ГТС без номінацій призводить до негативного небалансу, який вноситься в алокацію на оператора ГРС та який потребує балансування в системі (відновлення обсягу відібраного газу з ГТС шляхом його закупівлі), зокрема з боку оператора ГТС. Тобто в такому випадку відбувається надання оператором ГТС послуг балансування, які підлягають оплаті (компенсації вартості газу, необхідного для відновлення балансу ГТС). Разом з цим витрати оператора ГТС на закупівлю природного газу, відібраного підприємствами без номінацій протягом періоду з 01.12.2015 до 31.12.2019, компенсуються такими підприємствами у порядку, передбаченому частиною 2 статті 8 Закону № 1730-VIII.

Також, Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 16.02.2024 у справі № 905/2044/19 сформував висновок щодо застосування частини 2 статті 8 Закону № 1730-VIII та пункту 8 глави 3 розділу XII, пунктів 1-2 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС: при стягненні оператором ГТС (особою, яка виконувала функції оператора ГТС) вартості послуг балансування з оператора ГРС за період 2016 - 2019 роки із загального місячного небалансу оператора ГРС відраховуються обсяги відбору природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, які підпадають під дію частини 2 статті 8 Закону № 1730-VIII.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону № 1730-VIII обсяги природного газу, зазначені в частині 2 цієї статті, визначаються як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання.

Згідно з частиною 4 статті 8 Закону № 1730-VIII різниця між вартістю природного газу за ціною компенсації, що визначена частиною 2 цієї статті, та фактичною вартістю природного газу, яку відображено в бухгалтерському обліку особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно, у відповідні періоди відбору природного газу без поданих номінацій, підлягає списанню в обліку особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно.

За викладених обставин та враховуючи висновки Верховного Суду, зроблені у справах № 914/1940/22 та № 905/2044/19, Закон № 1730-VIII не передбачає виключень в частині відібраних без номінацій обсягів природного газу. Усі обсяги природного газу, які були використані без номінацій, підпадають під дію положень частини 2 статті 8 Закону № 1730-VIII.

Отже, враховуючи, що КП «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради здійснило відбір природного газу з газотранспортної системи в обсязі 3170,965 тис.куб.м. у січні-березні 2016 без поданих постачальником газу номінацій, вартість послуг транспортування вказаних обсягів компенсується АТ «Укртансгаз» відповідно до порядку, встановленого частини 2 статті 8 Закону України № 1730-VІІІ.

Таким чином, АТ «Укртрансгаз» здійснив розрахунок вартості послуг транспортування відібраних відповідачем без номінацій обсягів природного газу у січні-березні 2016 у загальному розмірі 3170,965 тис.куб.м. за ціною 174,9 грн за тис. куб. м (без ПДВ), яка загалом складає 665522,13 грн, яку КП «Теплоенергетик» зобов'язано протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами оплатити АТ «Укртрансгаз». Відповідно, розмір щомісячної оплати, починаючи з 01.10.2021, вартості послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 9243,36 грн.

Статтею 193 ГК України (яка діяла на час виникнення та існування правовідносин між сторонами) встановлені загальні правила виконання господарських зобов'язань, за якими: суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина 1); кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (частина 2); не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань (частина 7).

Окреслені у статті 193 ГК України правила та принципи господарювання, які корелюються із загальними засадами цивільного законодавства, вказаними у пункті 6 статті 3 ЦК України (справедливість та добросовісність) та засадами зобов'язань, визначеними у частині 3 статті 509 ЦК України (добросовісність, розумність, справедливість), означають, що цивільні права мають здійснюватися, а обов'язки виконуватися не тільки відповідно до їх призначення, а й справедливо та добросовісно, з урахуванням правил господарювання, з метою досягнення загальногосподарського інтересу.

Ці принципи втілюються у нормах права та умовах договорів і регулюють конкретні ситуації таким чином, що кожен з учасників відносин зобов'язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов'язки - захищати власні права та інтереси, а також дбати про права та інтереси інших учасників, передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам і інтересам інших осіб, закріпляти можливість адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу.

Отже, зобов'язання, які виникли між Сторонами, мали ґрунтуватися на засадах добросовісності та справедливості; кожна із сторін повинна була вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, з урахуванням інтересів другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. І напроти, відсутність потрібної турботливості може вказувати на вину боржника, котра відіграє роль суб'єктивної умови відповідальності.

Водночас, Суд не абсолютизує наведені принципи по відношенню до поведінки Відповідача, оскільки вона може бути наслідком не тільки суб'єктивних, але і об'єктивних причин. Проте, він відповідних доказів не надав.

В той же час, позиція КП «Теплоенергетик», що вартість послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу у спірних періодах має бути компенсована за рахунок ПАТ «НАК «Нафтогаз України» не відповідає нормам чинного законодавства, яке регламентує функціонування ГТС України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування ГТС України, оскільки за спірним періодом відбулось споживання як документально оформленого обсягу газу, а саме за поданими та підтвердженими номінаціями, так і без номінацій обсягів природного газу.

На підставі викладеного Суд висновує, що КП «Теплоенергетик» порушило взяті на себе зобов'язання, здійснило несанкціонований відбір природного газу у січні-березні 2016 року, під час судового розгляду не довело зворотного, а тому вимоги АТ «Укртрансгаз» про стягнення 425194,56 грн, що становить вартість послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу, строк оплати по яким настав, а саме за жовтень 2021 - липень 2025 року, є правомірними.

Щодо річних та інфляційних

Вирішуючи правомірність нарахованих та заявлених до стягнення 22625,85 грн річних та 83859,47 грн інфляційних, Суд зазначає, що у відповідності до частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Вказані інфляційні нарахування на суму боргу:

- не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті;

- за загальним правилом вони здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання;

- розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи із суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція;

- у розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

Сплата трьох процентів річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.

Суд здійснив розрахунок річних за формулою: річні = (заборгованість) х 3 % х (кількість прострочених днів) : 365 (366) (кількість днів у році):

1) компенсація за жовтень 2021 - серпень 2022 року:

- 101676,96 грн х 3% х 487 днів (за період з 01.09.2022 по 31.12.2023) : 365 = 4069,86 грн;

- 101676,96 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 3050,31 грн;

- 101676,96 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 1771,69 грн;

2) компенсація за вересень 2022 року:

- 9243,36 грн х 3% х 457 днів (за період з 01.10.2022 по 31.12.2023) : 365 = 347,20 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

3) компенсація за жовтень 2022 року:

- 9243,36 грн х 3% х 426 днів (за період з 01.11.2022 по 31.12.2023) : 365 = 323,64 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

4) компенсація за листопад 2022 року:

- 9243,36 грн х 3% х 396 днів (за період з 01.12.2022 по 31.12.2023) : 365 = 300,85 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

5) компенсація за грудень 2022 року:

- 9243,36 грн х 3% х 365 днів (за період з 01.01.2023 по 31.12.2023) : 365 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

6) компенсація за січень 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 334 дні (за період з 01.02.2023 по 31.12.2023) : 365 = 253,75 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

7) компенсація за лютий 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 306 днів (за період з 01.03.2023 по 31.12.2023) : 365 = 232,48 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

8) компенсація за березень 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 275 днів (за період з 01.04.2023 по 31.12.2023) : 365 = 208,93 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

9) компенсація за квітень 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 245 днів (за період з 01.05.2023 по 31.12.2023) : 365 = 186,13 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

9) компенсація за травень 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 214 днів (за період з 01.06.2023 по 31.12.2023) : 365 = 162,58 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

10) компенсація за червень 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 184 дні (за період з 01.07.2023 по 31.12.2023) : 365 = 139,79 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

11) компенсація за липень 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 153 дні (за період з 01.08.2023 по 31.12.2023) : 365 = 116,24 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

12) компенсація за серпень 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 122 дні (за період з 01.09.2023 по 31.12.2023) : 365 = 92,69 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

13) компенсація за вересень 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 92 дні (за період з 01.10.2023 по 31.12.2023) : 365 = 69,89 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

14) компенсація за жовтень 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 61 день (за період з 01.11.2023 по 31.12.2023) : 365 = 46,34 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

15) компенсація за листопад 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 31 день (за період з 01.12.2023 по 31.12.2023) : 365 = 23,55 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

16) компенсація за грудень 2023 року:

- 9243,36 грн х 3% х 366 днів (за період з 01.01.2024 по 31.12.2024) : 366 = 277,30 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

17) компенсація за січень 2024 року:

- 9243,36 грн х 3% х 335 днів (за період з 01.02.2024 по 31.12.2024) : 366 = 253,81 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

18) компенсація за лютий 2024 року:

- 9243,36 грн х 3% х 306 днів (за період з 01.03.2024 по 31.12.2024) : 366 = 231,84 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

19) компенсація за березень 2024 року:

- 9243,36 грн х 3% х 275 днів (за період з 01.04.2024 по 31.12.2024) : 366 = 208,35 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

20) компенсація за квітень 2024 року:

- 9243,36 грн х 3% х 245 днів (за період з 01.05.2024 по 31.12.2024) : 366 = 185,62 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

21) компенсація за травень 2024 року:

- 9243,36 грн х 3% х 214 днів (за період з 01.06.2024 по 31.12.2024) : 366 = 162,14 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

22) компенсація за червень 2024 року:

- 9243,36 грн х 3% х 184 дні (за період з 01.07.2024 по 31.12.2024) : 366 = 139,41 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

23) компенсація за липень 2024 року:

- 9243,36 грн х 3% х 153 дні (за період з 01.08.2024 по 31.12.2024) : 366 = 115,92 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

24) компенсація за серпень 2024 року:

- 9243,36 грн х 3% х 122 дні (за період з 01.09.2024 по 31.12.2024) : 366 = 92,43 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

24) компенсація за вересень 2024 року:

- 9243,36 грн х 3% х 92 дні (за період з 01.10.2024 по 31.12.2024) : 366 = 69,70 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

25) компенсація за жовтень 2024 року:

- 9243,36 грн х 3% х 61 день (за період з 01.11.2024 по 31.12.2024) : 366 = 46,22 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

26) компенсація за листопад 2024 року:

- 9243,36 грн х 3% х 31 день (за період з 01.12.2024 по 31.12.2024) : 366 = 23,49 грн;

- 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

27) компенсація за грудень 2024 року: 9243,36 грн х 3% х 212 днів (за період з 01.01.2025 по 31.07.2025) : 365 = 161,06 грн;

28) компенсація за січень 2024 року: 9243,36 грн х 3% х 181 день (за період з 01.02.2025 по 31.07.2025) : 365 = 137,51 грн;

29) компенсація за лютий 2024 року: 9243,36 грн х 3% х 153 дні (за період з 01.03.2025 по 31.07.2025) : 365 = 116,24 грн;

30) компенсація за березень 2024 року: 9243,36 грн х 3% х 122 дні (за період з 01.04.2025 по 31.07.2025) : 365 = 92,69 грн;

31) компенсація за квітень 2024 року: 9243,36 грн х 3% х 92 дні (за період з 01.05.2025 по 31.07.2025) : 365 = 69,89 грн;

32) компенсація за травень 2024 року: 9243,36 грн х 3% х 61 день (за період з 01.06.2025 по 31.07.2025) : 365 = 46,34 грн;

33) компенсація за червень 2024 року: 9243,36 грн х 3% х 31 день (за період з 01.06.2025 по 31.07.2025) : 365 = 23,55 грн.

Всього річні складають 22634,85 грн з розрахунку 4069,86 грн + 3050,31 грн + 1771,69 грн + 347,20 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 323,64 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 300,85 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 277,30 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 253,75 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 232,48 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 208,93 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 186,13 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 162,58 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 139,79 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 116,24 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 92,69 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 69,89 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 46,34 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 23,55 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 277,30 грн + 161,06 грн + 253,81 грн + 161,06 грн + 231,84 грн + 161,06 грн + 208,35 грн + 161,06 грн + 185,62 грн +161,06 грн + 162,14 грн + 161,06 грн + 139,41 грн + 161,06 грн + 115,92 грн + 161,06 грн + 92,43 грн + 161,06 грн + 69,70 грн + 161,06 грн + 46,22 грн + 161,06 грн + 23,49 грн + 161,06 грн + 161,06 грн + 137,51 грн + 116,24 грн + 92,69 грн + 69,89 грн + 46,34 грн + 23,55 грн.

В той же час Суд, із застосуванням положень частини 1 статті 14 Господарського процесуального кодексу України, позбавлений можливості стягнути заборгованість у більшому, ніж заявлено розмірі, а тому стягненню підлягають річні у сумі 22625,85 грн.

Суд також здійснив розрахунок інфляційних, враховуючи, що АТ «Утртрансгаз» нарахувало інфляційні за період по 30.06.2025, за формулою: (сума заборгованості) х (індекс інфляції за період) - (сума заборгованості) = інфляційне збільшення:

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 101676,96 грн за період з 01.09.2022 по 30.06.2025 становить 33238,93 грн з розрахунку: 101676,96 (сума заборгованості) х 132,690722% (індекс інфляції за період вересень 2022 - червень 2025) - 101676,96 грн (сума заборгованості) = 33238,93 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.10.2022 по 30.06.2025 становить 2793,03 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 130,216606% (індекс інфляції за період жовтень 2022 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 2793,03 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.11.2022 по 30.06.2025 становить 2499,46 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 127,040592% (індекс інфляції за період листопад 2022 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 2499,46 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.12.2022 по 30.06.2025 становить 2417,83 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 126,157489% (індекс інфляції за період грудень 2022 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 2417,83 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.01.2023 по 30.06.2025 становить 2336,77 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 125,280525% (індекс інфляції за період січень 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 2336,77 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.02.2023 по 30.06.2025 становить 2244,86 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 124,286236% (індекс інфляції за період лютий 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 2244,86 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.03.2023 по 30.06.2025 становить 2165,01 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 123,42228% (індекс інфляції за період березень 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 2165,01 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.04.2023 по 30.06.2025 становить 1996,41 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 121,598305% (індекс інфляції за період квітень 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1996,41 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.05.2023 по 30.06.2025 становить 1973,97 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 121,355594% (індекс інфляції за період травень 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1973,97 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.06.2023 по 30.06.2025 становить 1918,17 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 120,751835% (індекс інфляції за період червень 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1918,17 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.07.2023 по 30.06.2025 становить 1829,58 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 119,793487% (індекс інфляції за період липень 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1829,58 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.08.2023 по 30.06.2025 становить 1896,42 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 120,516586% (індекс інфляції за період серпень 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1896,42 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.09.2023 по 30.06.2025 становить 2054,59 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 122,227775% (індекс інфляції за період вересень 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 2054,59 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.10.2023 по 30.06.2025 становить 1998,38 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 121,619677% (індекс інфляції за період жовтень 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1998,38 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.11.2023 по 30.06.2025 становить 1909,16 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 120,654441% (індекс інфляції за період листопад 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1909,16 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.12.2023 по 30.06.2025 становить 1853,68 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 120,05417% (індекс інфляції за період грудень 2023 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1853,68 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.01.2024 по 30.06.2025 становить 1776,54 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 119,219633% (індекс інфляції за період січень 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1776,54 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.02.2024 по 30.06.2025 становить 1732,64 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 118,744654% (індекс інфляції за період лютий 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1732,64 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.03.2024 по 30.06.2025 становить 1699,81 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 118,389486% (індекс інфляції за період березень 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1699,81 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.04.2024 по 30.06.2025 становить 1645,36 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 117,800483% (індекс інфляції за період квітень 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1645,36 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.05.2024 по 30.06.2025 становить 1623,63 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 117,565353% (індекс інфляції за період травень 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1623,63 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.06.2024 по 30.06.2025 становить 1558,82 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 116,864168% (індекс інфляції за період червень 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1558,82 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.07.2024 по 30.06.2025 становить 1326,28 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 114,348501% (індекс інфляції за період липень 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1326,28 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.08.2024 по 30.06.2025 становить 1326,28 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 114,348501% (індекс інфляції за період серпень 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1326,28 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.09.2024 по 30.06.2025 становить 1263,24 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 113,666502% (індекс інфляції за період вересень 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1263,24 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.10.2024 по 30.06.2025 становить 1107,97 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 111,986701% (індекс інфляції за період жовтень 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 1107,97 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.11.2024 по 30.06.2025 становить 924,94 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 110,006583 % (індекс інфляції за період листопад 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 924,94 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.12.2024 по 30.06.2025 становить 735,35 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 107,95543% (індекс інфляції за період грудень 2024 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 735,35 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.01.2025 по 30.06.2025 становить 597,58 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 106,464921% (індекс інфляції за період січень 2025 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 597,58 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.02.2025 по 30.06.2025 становить 480,88 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 105,202491% (індекс інфляції за період лютий 2025 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 480,88 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.03.2025 по 30.06.2025 становить 403,71 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 104,36755% (індекс інфляції за період березень 2025 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 403,71 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.04.2025 по 30.06.2025 становить 261,14 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 102,825173% (індекс інфляції за період квітень 2025 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 261,14 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.05.2025 по 30.06.2025 становить 195,07 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 102,1104% (індекс інфляції за період травень 2025 - червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 195,07 грн;

- інфляційне збільшення на суму заборгованості 9243,36 грн за період з 01.06.2025 по 30.06.2025 становить 73,95 грн з розрахунку: 9243,36 (сума заборгованості) х 100,8% (індекс інфляції за червень 2025) - 9243,36 грн (сума заборгованості) = 73,95 грн.

Всього інфляційні становлять 83859,47 грн з розрахунку 33238,93 грн + 2793,03 грн + 2499,46 грн + 2417,83 грн + 2336,77 грн + 2244,86 грн + 2165,01 грн + 1996,41 грн + 1973,97 грн + 1918,17 грн + 1829,58 грн + 1896,42 грн + 2054,59 грн + 1998,38 грн + 1909,16 грн + 1853,68 грн + 1776,54 грн + 1732,64 грн + 1699,81 грн + 1645,36 грн + 1623,63 грн + 1558,82 грн + 1326,28 грн + 1326,28 грн + 1263,24 грн + 1107,97 грн + 924,94 грн + 735,35 грн + 597,58 грн + 480,88 грн + 403,71 грн + 261,14 грн + 195,07 грн + 73,95 грн = 83859,47 грн.

Відтак, сума інфляційних, заявлена АТ «Укртансгаз» до стягнення, є вірною і становить 83859,47 грн.

Таким чином суми річних, яка підлягає стягненню становить 22625,85 грн, а інфляційних - 83859,47 грн.

ВИСНОВКИ СУДУ З ПРЕДМЕТУ СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ

На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, з урахуванням факту відбору КП «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради природного газу без номінацій, позовні вимоги про компенсацію вартості послуг транспортування відібраних обсягів природного газу за період січень-березень 2016 року в сумі 425194,56 грн, а також 22625,85 грн річних та 83859,47 грн інфляційних є правомірними та підлягають задоволенню.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Судовими витратами у справі є витрати АТ «Укртрансгаз» на сплату судового збору у сумі 6380,16 грн відповідно до платіжної інструкції № 19454 від 25.08.2025, які на підставі положень статті 129 ГПК України з покладаються на КП «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради.

На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України,

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради (25030, м. Кропивницький, вул. Сергія Гришина, б. 23/16; ідентифікаційний код 24153576) на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, Кловський узвіз, б. 9/1; ідентифікаційний код 30019801) - 425194,56 грн основної заборгованості, 22625,85 грн річних, 83859,47 грн інфляційних та 6380,16 грн компенсації по сплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Скорочене рішення Суд проголосив 22.10.2025.

Повне рішення Суд склав 23.10.2025.

Суддя М.К. Закурін

Копії рішення направити АТ "Укртрансгаз" та КП "Теплоенергетик" Кропивницької міської ради в електронній формі до Електронних кабінетів.