Справа № 930/2175/25
Провадження №2-о/930/122/25
09.10.2025 року м.Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області у складі
головуючої судді Войницької Т.Є.,
присяжних: Хлєбової Л.В., Поліщука С.І.
за участі секретаря судового засідання Вакар Г.І.,
представника заявника Ольховікової Т.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Немирів в режимі відеоконференції в порядку окремого провадження матеріали цивільної справи за заявою представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Ольховікової Тетяни Володимирівни, заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), Військова частина НОМЕР_1 , про оголошення фізичної особи померлою, -
Представник заявника - адвокат Ольховікова Т.В., заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), військова частина НОМЕР_1 , звернулася до суду із заявою, про оголошення фізичної особи померлою.
Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внаслідок повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України 16 січня 2023 року син заявниці, ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), був добровільно залучений до мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_2 та направлений до складу Збройних Сил України.
Починаючи з 18 січня 2023 року ОСОБА_2 став нести військову службу в підрозділі НОМЕР_1 . Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 №18 від 18 січня 2023 року його первинно було затверджено на позиції рядового резерву 3 резервного взводу 12 запасної роти. Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 № 32 від 03 лютого 2023 року солдата ОСОБА_2 було переведено на позицію стрільця-помічника гранатометника 1 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 1 стрілецької роти НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 .
27 квітня 2023 року сповіщенням начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 сім'ї ОСОБА_4 АДРЕСА_1 заявницю було повідомлено, що її син, солдат військової служби за мобілізацією ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , при виконанні бойового завдання за призначенням, перебуваючи на позиції біля населеного пункту Хромове, Бахмутського району, Донецької області, в результаті бойового зіткнення, 16 квітня 2023 року зник безвісти. Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №1831 від 14.07.2023 року з метою проведення службового розслідування по факту зникнення безвісти солдата ОСОБА_2 , стрільця - помічника гранатометника 1 стрілецького відділення 3 стрілецької роти НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , створено комісію в складі: голови комісії: заступника командира 1 стрілецької роти з морально-психологічного забезпечення НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , старшого лейтенанта ОСОБА_5 , членів комісії: заступника командира 3 стрілецької роти з морально-психологічного забезпечення НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , лейтенанта ОСОБА_6 , тимчасово виконуючого обов'язки начальника медичного пункту НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , молодшого сержанта ОСОБА_7
Даною комісією встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 близько 13.00 год. почався мінометний та артилерійський обстріл позицій, а після 15.00 год штурм піхоти противника. В результаті бойових дій 16 квітня 2023 року зв'язок з солдатом ОСОБА_2 був втрачений. Подальша доля солдата ОСОБА_2 невідома.
Дана подія підтверджується витягом з журналу бойових дій, поясненнями військовослужбовців: старшого сержанта ОСОБА_8 , такелажника евакуаційного відділення взводу технічного забезпечення військової частини НОМЕР_3 , молодшого лейтенанта ОСОБА_9 , командира 1 стрілецького взводу 1 стрілецької роти НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Заявниця отримала копію Акту проведення службового розслідування, затвердженого командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_10 , яким за результатом службового розслідування було встановлено наступне:
Вважати таким, що зник безвісти 16.04.2023 року в районі н.п. Хромове, Бахмутського району, Донецької області під час виконання обов'язків військової служби в зоні ведення бойових дій по відсічі збройної агресії російської федерації стрілець - помічник гранатометника 1 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 1 стрілецької роти НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , солдат ОСОБА_2 .
Помічнику командира військової частини НОМЕР_1 з фінансово-економічної роботи - начальнику служби здійснити виплати грошового забезпечення, в тому числі одноразових додаткових видів грошового забезпечення родині солдата ОСОБА_2 відповідно до п.3 розділу XXX, п.10 розділу XXXIV наказу Міністра оборони України №260 від 07.06.2018 року «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України», постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року.
Начальнику відділу персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 стрільця - помічника гранатометника 1 стрілецького відділення З стрілецького взводу 1 стрілецької роти НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , солдата ОСОБА_2 розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 та зняти з усіх видів забезпечення.
Відповідно до Наказу про результати службового розслідування від 25.07.2025 №1410, в ході службового розслідування встановлене:
•16.04.2023 року під час виконання бойового завдання в районі н.п. Хромове Бахмутського району Донецької області в результаті бойових дій безвісти зник солдат ОСОБА_2 , стрілець - помічник гранатометника 1 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 1 стрілецької роти НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_4 . Ознак кримінальних правопорушень, передбачених ст. 429 «Самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю» або ст.430 «Добровільна здача в полон», в діях солдата ОСОБА_2 не вбачається.
•Будь-яких інших неправомірних дій з боку солдата ОСОБА_2 службовим розслідуванням не встановлено.
•Відповідно до пункту 1 службове розслідування вважається завершеним і проведеним належним чином.
•Пунктом 2 визначено: «Вважати таким, що зник безвісти 1с 14 2023 року в районі н.п. Хромове Бахмутського району Донецької області під час виконання обов'язків військової служби в зоні ведення бойових дій до відсічі збройної агресії російської федерації стрілець - помічник гранатометника 1 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 1 стрілецької роти НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , солдат ОСОБА_2 .
Враховуючи обставини зникнення сина та наявні докази вказаного факту Заявниця звернулась до поліції із заявою про відкриття кримінального провадження за фактом зникнення безвісти її сина ОСОБА_2 . Зниклий військовослужбовець проходив військову службу у складі в/ч НОМЕР_1 на посаді стрільця - помічника гранатометника 1 стрілецького взводу 1 стрілецької роти НОМЕР_2 стрілецького батальйону та зник безвісти з 13.04.2023 року під час виконання бойових завдань поблизу н.п. Хромове Донецької області, після чого не виходить на зв'язок по теперішній час.
Згідно з витягом з ЄРДР від 13.06.2023 року слідчим відділення ВП №5 ВРУП ГУНП у Вінницькій області проводиться кримінальне провадження за № 12023020070000171 від 28.04.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України.
Відсутність відповідних документів про смерть унеможливлюють, щонайменше зареєструвати смерть захисника України. Тому, з огляду на відсутність більше шести місяців відомостей про місце перебування ОСОБА_2 , починаючи з 16 квітня 2023 року, є необхідність в оголошенні його померлим.
Попри наявність документів з військової частини та свідків, що свідчать про загибель солдата ОСОБА_2 під час виконання військового обов'язку, зареєструвати у відділі ДРАЦСу смерть неможливо, так як для цього потрібно лікарське свідоцтво про смерть або довідка фельдшера про смерть. Цей документ медиками не оформлений, тому що повернення тіла військовослужбовця ОСОБА_2 наразі неможливе, оскільки діяльність пошукових груп ускладнена тим, що пошукові роботи мають відбуватися на територіях, які є непідконтрольними Україні і перебувають під постійними обстрілами. А представники російської федерації, в порушення норм міжнародного гуманітарного права та Женевської конвенції, не допускають групи до пошукових робіт, а повернення тіл відбувається за результатами обмінів.
Оголошення померлим сина Заявниці - ОСОБА_2 необхідне для отримання свідоцтва про його смерть та для можливості скористатися своїми сімейними, цивільними і соціальними правами, пов'язаними із смертю сина, зокрема: спадкування, отримання статусу членів сім'ї загиблого військовослужбовця, отримання одноразової грошової допомоги сім'ї загиблого військовослужбовця, та ін.
Заявниця вимушена звернутися до суду із даною заявою, оскільки не має іншої можливості одержати свідоцтво про смерть сина, яке посвідчує факт, що має юридичне значення, а чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення таких юридичних фактів
Представник заявника адвокат Ольховікова Т.В. у судовому засіданні підтримала заяву та просила її задовольнити.
Представники заінтересованих осіб Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) та військової частини НОМЕР_1 у судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.
У відповідності до ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Частиною 1 ст. 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 305 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно з ч.1 ст. 308 ЦПК України, суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.
Суд, заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в смт.Вороновиця Вінницького району Вінницької області. Його батьками записані: батько - ОСОБА_11 , матір - ОСОБА_1
Посвідчення серії НОМЕР_6 24.01.2024 видано ОСОБА_1 як матері військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби.
Згідно паспорта № НОМЕР_7 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , народився в смт.Вороновиця Вінницького району Вінницької області.
Згідно витягу з Єдиного Державного реєстру ветеранів війни №20250708-00054334 від 08.07.2025 ОСОБА_2 є учасником бойових дій.
Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин №20231130-3029 від 30.11.2023 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 зник (виявлено) на території бойових дій (під час воєнних дій); розшук проводиться в рамках кримінального провадження №12023020070000171 від 28.04.2023 ВП №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області; дата набуття статусу особи, зниклої безвісти - 07.08.2023.
Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №18 від 18.01.2023 рядового ОСОБА_2 призначено на посаду солдата резерву 3 резервного взводу 12 запасної роти військової частини НОМЕР_1 . Вважати таким, який з 18.01.2023 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Згідно з Витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №32 від 01.02.2023 солдата ОСОБА_2 , солдата резерву 3 резервного взводу 12 запасної роти, пр. значеного наказом командира військової частини НОМЕР_1 ( по особовому складу) від 01.02.2023 №29-РС на посаду стрільця - помічника гранатометника 1 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 1 стрілецької роти НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , вважати таким. Який з 01.02.2023 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
З сповіщення начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_4 №18 від 27.04.2023 встановлено, що солдат військової служби за мобілізацією ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 під час виконання бойового завдання. Перебуваючи на позиції біля н.п Хромове Бахмутського району Донецької області, в результаті бойового зіткнення зник безвісти.
Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №1831 від 14.07.2023 «Про призначення службового розслідування за фактом безвісти зникнення солдата ОСОБА_2 », наказано створити комісію та провести службове розслідування з даного факту.
Згідно акту проведення службового розслідування за фактом безвісти зникнення військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 комісією запропоновано вважати таким, що зник безвісти 16.04.2023 в районі н.п. Хромове Бахмутського району Донецької області під час виконання обов'язків військової служби в зоні ведення бойових дій по відсічі збройної агресії російської федерації солдата ОСОБА_2 .
Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №1410 від 25.07.2023 вважати таким, що зник безвісти 16.04.2023 в районі н.п. Хромове Бахмутського району Донецької області під час виконання обов'язків військової служби в зоні ведення бойових дій по відсічі збройної агресії російської федерації солдат ОСОБА_2 .
Відповідно до витягу з ЄРДР до ВП №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області звернулася ОСОБА_1 із заявою про те, що під час несення військової служби у складі в/ч НОМЕР_1 на посаді стрільця-помічника гранатометника 1 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 1 стрілецької роти 1 стрілецького батальйону поблизу н.п.Хромове Донецької області із 13.04.2023 зник безвісти і не виходить на зв'язок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5
28.04.2023 відомості про дану подію внесено до ЄРДР за № 12023020070000141 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- IX, на всій території нашої держави з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який на теперішній час продовжено.
Згідно з пунктами. 1, 2 частини 1 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Відповідно до пункту 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; г) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Частиною 1 статті 46 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно з положеннями частини 2 статті 46 Цивільного кодексу України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
За приписами частини 3 статті 46 Цивільного кодексу України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 11 грудня 2024 року по справі №755/11021/22 дійшла висновків, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців (частина друга статті 46 Цивільного кодексу України). З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча й є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних бойових дій.
Велика Палата Верховного Суду зауважує, що словосполучення "від дня закінчення воєнних дій", особливо у контексті широкомасштабної збройної агресії рф проти України, потрібно розуміти як визначення строку тривалістю в шість місяців, який потрібно обраховувати передусім від дня закінчення активних бойових дій на певній території України.
Визначення шести місяців як мінімально потрібного строку відображає необхідність обґрунтованого періоду для пошуку зниклої особи, враховуючи особливі обставини зникнення, зокрема під час активних бойових дій. Встановлення такого строку дозволяє зменшити ймовірність того, що особа, яка може бути ще живою, буде передчасно визнана померлою.
Оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-от: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо. Зазначене рішення також має важливе значення для правового статусу членів сім'ї, їх соціального забезпечення та можливості розпоряджатися майном особи, яка була оголошена померлою. Це оголошення має наслідки й для договірних зобов'язань, кредитних відносин і будь-яких інших правочинів, у яких брала участь особа, оскільки це може вплинути на вимоги кредиторів та інші правовідносини, пов'язані із зобов'язаннями.
Тому суд, зважаючи на конкретні обставини справи, повинен застосовувати норми права, які сприяють досягненню справедливого та передбачуваного результату. Правило про мінімальний шестимісячний строк дозволяє використовувати правові приписи до специфічних умов з огляду на активні бойові дії, соціальний контекст і правову невизначеність, яка виникає внаслідок збройної агресії рф.
Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що обрахування шестимісячного строку, зазначеного у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій -правовій визначеності» (пункти 81 - 85).
Отже, шестимісячний строк, передбачений частиною 2 статті 46 Цивільного кодексу України, належить рахувати з моменту настання події, а не з моменту закінчення дії воєнного стану на території держави.
Тобто, оголошення особи померлою можливе після спливу шести місяців з дня закінчення відповідних воєнних дій (бойових дій), а не воєнного стану.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" активні бойові дії в сел. Хромове Бахмутської міської територіальної громади відбувались з 24.02.2022 по 11.02.2024. З 12.02.2024 зазначений населений пункт є тимчасово окупованим.
Отже, з моменту зникнення безвісті ОСОБА_2 в ході ведення бойових дій під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Хромове Бахмутського району Донецької області (16.04.2023) та закінчення активних бойових дій у місці його зникнення (11.02.2024) станом на час розгляду справи минув шестимісячний строк, передбачений частиною 2 статті 46 Цивільного кодексу України.
Протягом вказаного часу про ОСОБА_2 жодної інформації не встановлено, останній відсутній у списках полонених чи загиблих.
Положеннями статті 306 Цивільного процесуального кодексу України визначено, зокрема, обов'язкове зазначення для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Ці відомості дозволяють визначити право осіб на звернення до суду в справі цієї категорії коло заінтересованих осіб, необхідні докази.
Статтею 47 Цивільного кодексу України встановлено правові наслідки оголошення фізичної особи померлою, а саме: правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
У пункті 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" судам роз'яснено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.
Суд повинен мати достатні належні та допустимі докази для встановлення обставин, на підставі яких можливо зробити вірогідне припущення про смерть громадянина.
Тобто, особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення фізичної особи померлою ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи (правова презумпція).
На цьому також наголошено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31.05.2023 у справі № 177/11/20, а також від 07.11.2023 у справі № 607/159/23.
Водночас частиною другою статті 20 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" передбачено, що рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою не є підставою для припинення її розшуку. Якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, оголошена померлою, але її останки не знайдено, проведення розшуку не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог заявника та оголошення її сина ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлим, оскільки обставин загибелі останнього (в районі н.п. Хромове Бахмутського району Донецької області під час виконання обов'язків військової служби в зоні ведення бойових дій по відсічі збройної агресії російської федерації) та відсутність даних про особу протягом тривалого часу є підставами для можливості зробити вірогідне припущення про смерть ОСОБА_2 під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Хромове Бахмутського району Донецької області. З моменту події 16.04.2023 та моменту закінчення активних бойових дій у місці його зникнення 11.02.2024 до моменту звернення заявника до суду з цією заявою минуло більше шести місяців.
Оголошення ОСОБА_2 померлим має для ОСОБА_1 юридичне значення, оскільки необхідне їй для отримання свідоцтва про смерть та для можливості скористатися своїми сімейними, цивільними і соціальними правами, пов'язаними із смертю сина.
Від встановлення факту загибелі військовослужбовця під час виконання бойового завдання внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих майнових та немайнових прав заявниці як члена сім'ї загиблого військовослужбовця, тобто має індивідуальний характер.
Представник заявника просить оголосити померлим ОСОБА_2 за обставин безпосередньої участі у бойових діях підчас захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, що відповідає висновку, викладеному в постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.12.2022 року у справі № 490/6057/19-ц, в якому зазначено, що встановлення факту загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації. Від встановлення обставин, при яких загинув військовослужбовець при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.
Відповідно до частини 1 статті 76 Цивільного процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина1 статті 81 Цивільного процесуального кодексу України).
Суду не надано жодних належних доказів, які б містили інформацію про відоме місце перебування ОСОБА_2 , у тому числі про те, що він на даний час протиправно позбавлений волі та перебуває у полоні.
Судом встановлено, що на наразі відсутні відомості про місце перебування ОСОБА_2 та враховуючи, що останній безвісно зник під час виконання ним бойового завдання, пов'язаного із захистом територіальної цілісності та недоторканості України, у бойовій обстановці, в районі ведення бойових дій, його смерть є вірогідною, а отже суд вбачає підстави вважати його померлим.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, дійшов висновку, що заява представника заявника адвоката Ольховікової Т.В. про оголошення фізичної особи померлою є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
При цьому, суд вважає за необхідне роз'яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Керуючись ст.ст. 46, 47 ЦК України, ст.ст. 77, 81, 59, 263 - 265, 268, 305 - 308 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Оголосити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_8 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця селища Вороновиця, Вінницького району, Вінницької області, військовослужбовця військової частини НОМЕР_9 , померлим, який загинув в районі населеного пункту Хромове, Бахмутського району, Донецької області під час виконання бойового завдання та здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення.
Датою смерті ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_8 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця селища Вороновиця, Вінницького району, Вінницької області вважати 16 квітня 2023 року.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 13.10.2025 року.
Суддя Т. Є. Войницька
Присяжні: Л. В .Хлєбова
С.І.Поліщук