вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"23" жовтня 2025 р. м. Київ Справа № 911/2490/25
Господарський суд Київської області у складі судді Сокуренко Л.В., дослідивши в спрощеному позовному провадженні матеріали справи
За позовом Київського обласного центру зайнятості
до фізичної особи-підприємця Корчака Олександра Сергійовича
про стягнення 250 000, 00 грн
Без виклику учасників справи;
Київський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Корчака Олександра Сергійовича про стягнення 250 000, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов Порядку надання мікрогрантів, в частині виконання обов'язку щодо створення 2 робочих місць та працевлаштування на них осіб в шестимісячний строк. У зв'язку із чим позивачем подано зазначену позовну заяву до відповідача про стягнення 250 000, 00 грн мікрогранту.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/2490/25. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні ч. 5 ст. 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв'язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу строк для подання відповіді на відзив.
Частиною 5 статті 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до частин 5, 11 ст. 242 ГПК України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Суд зазначає, що фізична особа-підприємець Корчак Олександр Сергійович, відповідно до відомостей про наявність зареєстрованого електронного кабінету ЄСІТС, не має зареєстрований електронний кабінет у підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС.
Згідно з ч. 4 ст. 89 ЦК України, відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, з урахуванням того, що у відповідача відсутній зареєстрований електронний кабінет в окремій підсистемі «Електронного суду» ЄСІТС, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 06.08.2025 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 09801, Київська обл., Білоцерківський р-н, м. Тетіїв, вул. Пам'яті Героїв, буд. 18.
Однак зазначене поштове відправлення повернулось на адресу Господарського суду Київської області із відміткою працівника поштової установи на довідці про причини повернення/досилання (ф.20) «за закінченням терміну зберігання».
З огляду на зазначене, судом було повторно направлено ухвалу Господарського суду Київської області про відкриття провадження по справі на адресу-місцезнаходження відповідача, проте поштове відправлення також повернулось на адресу суду із відміткою працівника поштової установи на довідці про причини повернення/досилання (ф.20) «адресат відсутній за вказаною адресою».
Наразі суд зазначає, що відповідно до частин 3, 7 ст. 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
Порядок вручення судових рішень визначено у ст. 242 ГПК України, за змістом ч. 5 якої учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Частиною 11 ст. 242 ГПКУ України передбачено, що якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно з пп. 3-5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку визначають Правила надання послуг поштового зв'язку, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, і які регулюють відносини між ними.
Поштові відправлення залежно від технології приймання, обробки, перевезення, доставки/вручення поділяються на такі категорії: прості, рекомендовані, без оголошеної цінності, з оголошеною цінністю. Поштові картки, листи з позначкою «Вручити особисто», рекомендовані (реєстровані) листи з позначкою «Судова повістка» приймаються для пересилання лише з повідомленням про їх вручення згідно із законодавством (п. 8 та п. 15 Правил надання послуг поштового зв'язку).
Рекомендовані поштові відправлення з позначкою «Судова повістка», адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання поштових відправлень, під розпис. У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до суду (пункт 83 Правил надання послуг поштового зв'язку).
Відповідно до пунктів 101, 102 Правил надання послуг поштового зв'язку, уразі неможливості вручення адресатам (одержувачам) поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом строку, що встановлюється оператором поштового зв'язку, відправлення «EMS» - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод. Строк зберігання за заявою відправника/адресата (одержувача) і за додаткову плату може бути продовжений. У разі невручення рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка» або реєстрованого поштового відправлення з позначкою «Адміністративна послуга» такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81, 82, 83, 84, 91, 99 цих Правил, із зазначенням причини невручення. Після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення, поштові перекази повертаються відправнику, крім випадків, коли відправником надано розпорядження «не повертати». Повернення відправлень, від яких відмовився адресат або вручення яких неможливе, повинне здійснюватися негайно. Невручені міжнародні поштові відправлення надсилаються до місця міжнародного поштового обміну, з якого вони були одержані.
Виходячи з аналізу положень ст. 120, 242 ГПК України, пунктів 8, 15, 83, 101, 102 Правил надання послуг поштового зв'язку, суд дійшов висновку, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, за відсутності відомостей у суду про наявність у такої сторони інших засобів зв'язку та/або адреси електронної пошти або відомостей про зареєстрований електронний кабінет в окремій підсистемі Електронного суду, необхідність зазначення яких у процесуальних документах передбачена ст. 162, 165, 258, 263, 290, 295 ГПК України, і судовий документ повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі. Подібні висновки викладені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.01.2020 у справі № 910/22873/17 та від 14.08.2020 у справі № 904/2584/19.
Встановлений порядок надання послуг поштового зв'язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням.
Суд звертає увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у даному випадку суду. Аналогічні висновки викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) та постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
З урахуванням зазначеного вище, Господарський суд Київської області зазначає, що судом було вжито усіх належних заходів щодо повідомлення відповідача про розгляд справи судом, у зв'язку із чим суд дійшов висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву.
Судом також враховано, що за приписами ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 06.08.2025 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
У строк, встановлений ч. 7 ст. 252 ГПК України, клопотань від сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не надходило.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Київської області
23.02.2024 фізична особа-підприємець Корчак Олександр Сергійович (далі - відповідач), з метою отримання коштів мікрогранту на ведення господарської діяльності, звернувся через портал «Дія» до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (далі - Уповноважений банк) із заявою № DBI712 на отримання гранту на власну справу у розмірі 250 000, 00 грн, у якій також вказав про кількість працівників, які планує працевлаштувати - 2 (двоє).
Наказом Державного центру зайнятості № 47 від 15.03.2024 «Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу» вирішено надати мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу 474 отримувачам на загальну суму 112 586 575, 00 грн, з них 413 отримувачам, які набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, які подали заяви у період з 12.02.2024 по 25.02.2024, на суму 98 197 224, 00 грн, згідно з додатком 1.
Додатком № 1 до вказаного вище наказу визначено список заявників, які отримали позитивне рішення комісії Державного центру зайнятості та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, за заявами, поданими у період з 12.02.2024 по 25.02.2024, в якому вказано заявку відповідача № DBI712 за порядковим номером 346, підсумковий скоринговий бал 171 із сумою проєкту 250 000, 00 грн, регіон - Київська.
Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 24.05.2023 № 4021) затверджено форму договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання Уповноваженому банку заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості та суб'єктом господарювання щодо якого прийнято рішення про надання мікрогранту.
25.03.2024 фізична особа-підприємець Корчак Олександр Сергійович (РНОКПП НОМЕР_1 ) підписав заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту, який оприлюднено на офіційному сайті Державного центру зайнятості мережі Інтернет, вільний доступ до якого здійснюється за адресою (доменним ім'ям): www.dcz.gov.ua.
Відповідно до змісту заяви про приєднання від 25.03.2024, укладення договору внаслідок приєднання отримувача до його умов передбачає надання мікрогранту в розмірі 250 000, 00 грн. Надання отримувачу мікрогранту у зазначеному розмірі здійснюється відповідно до наданих отримувачем заяви на отримання мікрогранту та бізнес-плану на підставі рішення Державного центру зайнятості про надання мікрогранту № 4 від 15.03.2024.
У вказаній заяві про приєднання від 25.03.2024 зазначено, що обов'язковою умовою, виконання якої повинен забезпечити отримувач протягом строку дії договору, є створення робочих місць у кількості 2 (двох) та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці. Вказано, що мікрогрант перераховується на рахунок отримувача, визначений у вказаній заяві.
Вказана заява підписана ФОП Корчаком О.С., а також містить відмітку Уповноваженого банку про перевірку та прийняття цієї заяви 25.03.2024.
Отже, 25.03.2024 між Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ) та фізичною особою-підприємцем Корчаком Олександром Сергійовичем (далі - отримувач) укладено договір про надання мікрогранту (далі - договір) шляхом приєднання відповідача до всіх його умов в цілому шляхом надання Уповноваженому банку заяви про приєднання до умов цього договору.
Належним чином засвідчена копія договору про надання мікрогранту, до якого приєднався ФОП Корчак О.С. шляхом подання до АТ «Ощадбанк» заяви від 25.03.2024 наявна в матеріалах справи.
За змістом умов договору, під час укладання цього договору ДЦЗ діє на виконання Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738, та договору про взаємодію між Мінекономіки, Уповноваженим банком та ДЦЗ, договору про взаємодію між Уповноваженим банком та ДЦЗ, визначених пунктом 6 Порядку.
Розділом ІІ договору визначено, що на виконання цього договору на підставі рішення ДЦЗ про надання мікрогранту, прийнятого до його укладання, отримувачу відповідно до Порядку та договорів про взаємодію надається мікрогрант у розмірі та порядку визначених умовами цього договору.
Згідно з пп. 1, 2 розділу ІІІ договору, розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого ДЦЗ рішення про надання мікрогранту та зазначається у заяві про приєднання. При цьому загальна вартість реалізації бізнес-плану може перевищувати суму мікрогранту та передбачати також фінансування за рахунок власних коштів отримувача. Мікрогрант надається у безготівковій формі у національній валюті України шляхом зарахування коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договорами про взаємодію та Порядком. Уповноважений банк забезпечує оплату витрат отримувача на цілі, визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбачені бізнес-планом.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IV договору, використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору. Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача).
За умовами п. 4 розділу IV договору, для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.
Пунктом 7 розділу IV договору передбачено, що у разі відмови отримувача від мікрогранту або невикористання отримувачем протягом шести місяців з дати його отримання мікрогранту або використання мікрогранту не в повному обсязі протягом зазначеного періоду, невикористані кошти протягом трьох операційних днів після завершення цього строку повертаються Уповноваженим банком на: - реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий у Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету; - спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий у Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету; - на рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з отримувача відповідно до вимог законодавства.
Пунктом 8 розділу IV договору визначено, що для підтвердження цільового використання мікрогранту ДЦЗ через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня укладення отримувачем договору мікрогранту або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку.
Відповідно до п. 1 розділу V договору, обов'язковою умовою договору є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менше як 24 місяці. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов'язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача. У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу першого цього пункту, до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця в межах дворічного строку працевлаштовуються інші особи.
За змістом п. 2 розділу VІ договору, отримувач зобов'язується, зокрема: 1) використати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; 2) виконати обов'язкову умову визначену Порядком; 3) не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору; 4) з метою здійснення моніторингу та контролю виконання умов цього договору надавати ДЦЗ (відповідному регіональному, міському, районному, міськрайонному центру зайнятості або відповідній філії регіональних центрів зайнятості, центральним та/або місцевим органам влади (у разі їх залучення)), доступ до місця провадження господарської діяльності отримувача, а також необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створення робочих місць, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку; 5) повернути до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі в разі невиконання обов'язкової умови; 6) повернути кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця до Уповноваженого банку у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору.
За змістом п. 4 розділу VІ договору, ДЦЗ має право: 1) через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в Уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку відповідно до Порядку; 2) вимагати від отримувача необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створених робочих місць тощо; 3) вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами та Порядком.
Пунктом 6 розділу VІІ договору визначено, що у разі невиконання отримувачем обов'язкової умови, він повертає до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку (п. 8 розділу VІІ договору).
Відповідно до п. 1 розділу ХІV договору, цей договір набирає чинності з дня його укладання у порядку визначеному розділом ХІІІ цього договору та діє до повного виконання зобов'язань сторін, передбачених цим договором.
15.04.2024 на рахунок ФОП Корчака О.С. була перерахована сума мікрогранту у розмірі 250 000, 00 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи банківською випискою АТ «Ощадбанк» по рахунку за період з 29.03.2024 по 16.10.2024.
08.11.2024 Тетіївським управлінням Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості, на підставі пункту 21 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 738 від 21.06.2022 «Деякі питання надання грантів бізнесу» (із змінами) та відповідно до розділу 6 договору про надання мікрогранту, з метою здійснення моніторингу та контролю, в присутності ФОП Корчака О.С., проведено перевірку дотримання умов договору про надання мікрогранту відповідачем за період з 15.04.2024 по 30.10.2024, про що складено акт перевірки № 6 від 08.11.2024.
Відповідно до змісту акта перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту № 6 від 08.11.2024, перевіркою встановлено: Корчак Олександр Сергійович, відкритий як фізична особа-підприємець 27.07.2016 та здійснює діяльність як платник єдиного податку 2 групи, ФОП отримав 15.04.2024 на відкритий розрахунковий рахунок Ощадбанку кошти в сумі 250 000, 00 грн. Закупив обладнання згідно бізнес-плану. Кошти перераховано в сумі 250 950, 00 грн. Сума перерахована продавцю на 950, 00 грн більша за отриманий мікрогрант. Згідно бізнес-плану додаткові кошти не залучались. Протягом періоду перевірки з 15.04.2024 по 30.10.2024 не працевлаштованого жодного працівника. Відповідно, порушено п. 20 Порядку, не створено 2 робочих місця і не найнято (працевлаштовано) працівників протягом 6 місяців з дати зарахування коштів на рахунок отримувача мікрогранта.
За змістом акта перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту № 6 від 08.11.2024, кількість робочих місць, які повинні бути створені згідно бізнес-плану - 2. Кількість робочих місць, які повинні бути створені згідно заяви приєднання до договору про надання мікрогранту - 2. Фактична кількість працівників, яких працевлаштовано після отримання мікрогранту - 0.
З огляду на вказане, Тетіївським управлінням Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості складено акт перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту № 6 від 08.11.2024 у висновку якого вказано, що ФОП Корчаком О.С. не було дотримано виконання обов'язкової умови щодо працевлаштування працівників у кількості двох осіб.
До акта додаються наступні копії документів: - опис проекту та бізнес-план; - заява про приєднання до договору про надання мікрогранту; - договір купівлі-продажу обладнання № 5 від 29.05.2024; - рахунок-фактура № 2 від 29.05.2024; - платіжної інструкції № 3 від 29.05.2024; - витяг з електронного кабінету платника Державної податкової служби України про сплату єдиного податку з фізичних осіб за квітень-жовтень 2024 року; - витяг за даними ДРЗДСС щодо кількості створення нових робочих місць.
На підтвердження придбання ФОП Корчаком О.С. позивач долучив до матеріалів справи банківську виписку АТ «Ощадбанк» по рахунку за період з 29.03.2024 по 16.10.2024, а також копії договору купівлі-продажу обладнання № 5 від 29.05.2024, укладеного між ФОП Яковишина А.П. та ФОП Корчак О.С., рахунку-фактури № 2 від 29.05.2024 на суму 250 950, 00 грн, платіжної інструкції № 3 від 29.05.2024 на суму 250 000, 00 грн.
Також, позивач долучив до матеріалів справи витяг за даними ДРЗДСС щодо кількості створення нових робочих місць ФОП Корчаком О.С. за звітний період червень, ІІ квартал 2024 року, зі змісту якої вбачається, що кількість створених у звітному періоді нових робочих місць: 0.
В матеріалах справи наявний лист Головного управління пенсійного фонду України у Київській області № 1000-0604-8/185905 від 29.11.2024, яким Тетіївське управління Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості зокрема повідомлено, що в Податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, поданих ФОП Корчаком О.С. за ІІ-ІІІ квартали 2024 року, відсутні відомості щодо початку трудових відносин застрахованих осіб із зазначеним страхувальником. Станом на 12.11.2024 відсутня заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування по ФОП Корчаку О.С.
Суд встановив, що перевірка дотримання умов договору про надання мікрогранту була проведена в присутності відповідача, про що свідчить підпис ФОП Корчака О.С. у вказаному акті, та в графі «пояснення отримувача мікрогранту (в разі виявлення порушень)» відповідачем зазначено наступне: «Я, Корчак О.С., отримав кошти в сумі 250000 грн 15.04.2024. Мною не було виконано умови мікрогранту щодо працевлаштування двох найнятих працівників, тому що в періоді шести місяців проводились планові та непланові відключення світла, і на той момент не вистачало напруги в кафе щоб ввести в дію куплене обладнання. Зобов'язуюсь протягом тижня працевлаштувати двох працівників».
В акті зазначено, що ФОП Корчак О.С. з актом ознайомлений та отримав один примірник акта, про що свідчить підпис відповідача.
Наказом Київського обласного центру зайнятості № 91/01-28.01 від 20.03.2025 «Про повернення мікрогранту», відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 738 від 21.06.2022, затверджене рішення Київського обласного центру зайнятості згідно протоколу засідання комісії з питань надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу № 4 від 17.03.2025 про повернення отримувачем мікрогранту: ФОП Корчаком О.С. (РНОКПП НОМЕР_1 ) коштів мікрогранту в сумі 250 000, 00 грн у зв'язку з невиконанням договору про надання мікрогранту щодо створення робочих місць та працевлаштування на них осіб на підставі абз. 8, 15 п. 20 Прядку.
Пунктами 2, 3 наказу № 91/01-28.01 від 20.03.2025 наказано Управлінню правового забезпечення направити ФОП Корчаку О.С. копію наказу та лист-претензію про повернення коштів мікрогранту в сумі 250 000, 00 грн. У разі неповернення відповідачем суми мікрогранту протягом одного місяця від дати отримання цього наказу та листа-претензії, передати управлінню правового забезпечення документи, необхідні для проведення позовної роботи зі стягнення коштів мікрогранту в судовому порядку.
Як зазначив позивач, Київський обласний центр зайнятості направив відповідачу лист-претензію № 865/07.02/01-36 від 21.03.2025 про повернення 250 000, 00 грн протягом одного місяця з дня отримання цього листа-претензії у зв'язку з невиконанням обов'язкової умови договору та на підставі п. 6 розділу VII договору, абз. 8 п. 20 Порядку. Разом з листом позивач направив відповідачу копію наказу про повернення мікрогранту.
У подальшому, згідно пояснень позивача, позивачем повторно 22.05.2025 надіслано відповідачу на його юридичну адресу та адресу електронної пошти (3473013412@ukr.net) лист-претензію №1590/07.02/01-36 від 20.05.2025, який отримано відповідачем 28.05.2025.
Позивач зауважив, що з огляду на пояснення ФОП Корчака О.С. під час перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту, позивачем у листі № 1590/07.02/01-36 від 20.05.2025 наголошено на необхідності засвідчення форс-мажорних обставин згідно з вимогами розділу Х договору.
Однак, як зазначив позивач, ФОК Корчаком О.С. не надано Київському ОЦЗ відповіді за результатами розгляду листів-претензій, а також сертифікату Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини, які обумовили неналежне виконання обов'язкової умови договору, та документального підтвердження створення відповідачем двох робочих місць з працевлаштуванням на них працівників після припинення дії форс-мажорних обставин, заборгованість в сумі 250 000, 00 грн на рахунок Уповноваженого банку не повернув, що стало підставою для звернення до суду із позовом про стягнення з відповідача коштів мікрогранту.
Оскільки відповідач в добровільному порядку не повернув суму мікрогранту на рахунок Уповноваженого банку згідно з вимогами абзацу 8 пункту 20 Порядку, Київський обласний центр зайнятості звернувся до суду із даним позовом про стягнення з ФОП Корчака О.С. 250 000, 00 грн мікрогранту.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 12 Господарського кодексу України, який був чинний на дату виникнення спірних правовідносин (далі - ГК України), держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності.
Підстави та порядок застосування засобів державної підтримки суб'єктів господарювання визначаються законом (ч. 3 ст. 16 ГК України).
Статтею 48 ГК України визначено, що з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом, зокрема, сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення та інформаційного обслуговування їх діяльності, підготовці кадрів; подають підприємцям інші види допомоги. Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.
Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 738 від 21.06.2022 (далі - Порядок).
Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» визначено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України № 738 від 21.06.2022 «Деякі питання надані грантів бізнесу» затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - Порядок), пунктом 1 якого визначено, що метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу.
Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки «Фонд підтримки малого та середнього бізнесу», відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті.
Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм.
Згідно з п. 2 Порядку, головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
Для цілей цього Порядку суб'єктом господарювання вважається суб'єкт мікропідприємництва чи малого підприємництва (фізична особа-підприємець або юридична особа) у значенні, наведеному в Господарському кодексі України, крім суб'єктів господарювання державного та комунального секторів економіки (п. 3 Порядку).
За змістом п. 4 Порядку (у редакції, чинній на дату надання відповідачу мікрогранту), розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує:
150000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком;
250000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.
Пунктом 6 Порядку (у редакції, чинній на дату надання відповідачу мікрогранту) передбачено, що надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ «Ощадбанк» на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів, відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості. Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Державним центром зайнятості в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом, через уповноважений банк відповідно до договору про взаємодію між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості.
Пунктом 17 Порядку (у редакції, чинній на дату прийняття рішення про надання відповідачу мікрогранту) передбачено, що рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
Відповідно до п. 20 Порядку (у редакції, чинній на дату укладення договору про надання мікрогранту), для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання. У договорі мікрогранту обов'язково зазначаються обрані з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, а також умови, невиконання або неналежне виконання яких є підставою для повернення отримувачем отриманих коштів.
Обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов'язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача.
У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Відповідні рішення про повернення приймаються регіональними центрами зайнятості. Уповноважений банк протягом п'яти робочих днів повертає зазначені кошти на: реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий у Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету; спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий у Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету; на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
За положеннями п. 21 Порядку (у редакції, чинній на дату проведення моніторингу дотримання відповідачем умов договору мікрогранту), Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту. Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Судом було встановлено вище, що 23.02.2024 ФОП Корчак О.С. звернувся через портал «Дія» до АТ «Ощадбанк» заявою № DBI712 на отримання гранту на власну справу у розмірі 250 000, 00 грн, в якій також вказав про те, що планує працевлаштувати 2 (двох) працівників.
25.03.2024 ФОП Корчак О.С. (РНОКПП НОМЕР_1 ) підписав заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту, який оприлюднено на офіційному сайті Державного центру зайнятості мережі Інтернет, вільний доступ до якого здійснюється за адресою (доменним ім'ям): www.dcz.gov.ua.
Відповідно до змісту заяви про приєднання від 25.03.2024, укладення договору внаслідок приєднання отримувача до його умов передбачає надання мікрогранту в розмірі 250 000, 00 грн. У вказаній заяві про приєднання від 25.03.2024 зазначено, що обов'язковою умовою, виконання якої повинен забезпечити отримувач протягом строку дії договору, є створення робочих місць у кількості 2 (двох) та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці.
Отже, 25.03.2024 між сторонами було укладено договір про надання мікрогранту шляхом приєднання відповідача до всіх його умов в цілому шляхом надання Уповноваженому банку заяви про приєднання до умов цього договору, відповідно до п. 1 розділу V якого обов'язковою умовою договору є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менше як 24 місяці.
За змістом підп. 2, 5 п. 2 розділу VІ договору, отримувач зобов'язався виконати обов'язкову умову визначену Порядком та, у разі невиконання обов'язкової умови - повернути до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.
Отже, відповідач зобов'язався у строк протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок в уповноваженому банку створити два робочих місця та працевлаштувати на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
15.04.2024 на рахунок ФОП Корчака О.С. була перерахована сума мікрогранту у розмірі 250 000, 00 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи банківською випискою АТ «Ощадбанк» по рахунку за період з 29.03.2024 по 16.10.2024.
Відповідно до ст. 251 ЦК України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.
Згідно з ст. 252, 253 ЦК України, строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
За змістом ч. 3 ст. 254 ЦК України строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.
Враховуючи наведені вище приписи законодавства, умови договору про надання мікрогранту, а також дату зарахування коштів мікрогранту на рахунок відповідача в уповноваженому банку (15.04.2024), відповідач був зобов'язаний створити два робочих місця та працевлаштувати на них осіб у строк до 15.10.2024 включно.
Проте, жодних належних та допустимих доказів виконання відповідачем зобов'язання згідно умов договору та Порядку в частині створення двох робочих місць та працевлаштування на них осіб у встановлений шестимісячний строк матеріали справи не містять та до суду не надано.
За змістом п. 4 розділу VІ договору, ДЦЗ має право: 1) через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в Уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку відповідно до Порядку; 2) вимагати від отримувача необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створених робочих місць тощо; 3) вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами та Порядком.
Аналогічні права Державного центру занятості передбачені пунктом 21 Порядку.
Судом було встановлено вище, 08.11.2024 Тетіївським управлінням Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості, на підставі пункту 21 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 738 від 21.06.2022 «Деякі питання надання грантів бізнесу» (із змінами) та відповідно до розділу 6 договору про надання мікрогранту, з метою здійснення моніторингу та контролю, в присутності ФОП Корчака О.С., проведено перевірку дотримання умов договору про надання мікрогранту відповідачем за період з 15.04.2024 по 30.10.2024, про що складено акт перевірки № 6 від 08.11.2024.
За змістом акта перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту № 6 від 08.11.2024, кількість робочих місць, які повинні бути створені згідно бізнес-плану - 2. Кількість робочих місць, які повинні бути створені згідно заяви приєднання до договору про надання мікрогранту - 2. Фактична кількість працівників, яких працевлаштовано після отримання мікрогранту - 0.
З огляду на вказане, Тетіївським управлінням Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості складено акт перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту № 6 від 08.11.2024 у висновку якого вказано, що ФОП Корчаком О.С. не було дотримано виконання обов'язкової умови щодо працевлаштування працівників у кількості двох осіб і не найнято (працевлаштовано) працівників протягом 6 місяців з дати зарахування коштів на рахунок отримувача мікрогранта.
До акта додаються наступні копії документів: - опис проекту та бізнес-план; - заява про приєднання до договору про надання мікрогранту; - договір купівлі-продажу обладнання № 5 від 29.05.2024; - рахунок-фактура № 2 від 29.05.2024; - платіжної інструкції № 3 від 29.05.2024; - витяг з електронного кабінету платника Державної податкової служби України про сплату єдиного податку з фізичних осіб за квітень-жовтень 2024 року; - витяг за даними ДРЗДСС щодо кількості створення нових робочих місць.
Позивач долучив до матеріалів справи витяг за даними ДРЗДСС щодо кількості створення нових робочих місць ФОП Корчаком О.С. за звітний період червень, ІІ квартал 2024 року, зі змісту якої вбачається, що кількість створених у звітному періоді нових робочих місць: 0.
Також, з наявної в матеріалах копії листа Головного управління пенсійного фонду України у Київській області № 1000-0604-8/185905 від 29.11.2024 вбачається, що в Податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, поданих ФОП Корчаком О.С. за ІІ-ІІІ квартали 2024 року, відсутні відомості щодо початку трудових відносин застрахованих осіб із зазначеним страхувальником.
Суд встановив, що перевірка дотримання умов договору про надання мікрогранту була проведена в присутності відповідача, про що свідчить підпис ФОП Корчака О.С. у вказаному акті, та в графі «пояснення отримувача мікрогранту (в разі виявлення порушень)» відповідачем зазначено наступне: «Я, Корчак О.С., отримав кошти в сумі 250000 грн 15.04.2024. Мною не було виконано умови мікрогранту щодо працевлаштування двох найнятих працівників, тому що в періоді шести місяців проводились планові та непланові відключення світла, і на той момент не вистачало напруги в кафе щоб ввести в дію куплене обладнання. Зобов'язуюсь протягом тижня працевлаштувати двох працівників».
Отже, пояснення відповідача до акта свідчать про те, що відповідачем визнається обставина невиконання ним зобов'язання, передбаченого умовами договору та Порядком, щодо створення двох робочих місць та працевлаштування на них осіб у встановлений шестимісячний строк.
Суд зазначає, що жодних належних та допустимих доказів неможливості виконання відповідачем обов'язкової умови щодо працевлаштування двох працівників у визначений договором про надання мікрогранту та Порядком строк з незалежних від відповідача причин до суду не надано.
При цьому, доказів працевлаштування ФОП Корчаком О.С. працівників у кількості двох осіб в у строки, зазначені ним у поясненнях до акта перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту № 6 від 08.11.2024, матеріали справи також не містять та відповідачем до суду не надано.
Відповідно до п. 20 Порядку, у разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Також, п. 6 розділу VІІ договору визначено, що у разі невиконання отримувачем обов'язкової умови, він повертає до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.
Враховуючи те, що матеріалами справи підтверджується та визнається відповідачем обставина не створення ним двох робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та не працевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, а доказів неможливості виконання обов'язкової умови з належних від відповідача причин до суду не надано, суд дійшов висновку про порушення відповідачем зобов'язання, передбаченого Порядком та умовами договору про надання мікрогранту, що має наслідком повернення відповідачем отриманої суми мікрогранту на підставі п. 6 розділу VII договору на отримання мікрогранту та п. 20 Порядку.
Судом було встановлено, що ФОП Корчаком О.С. використано за цільовим призначенням суму мікрогранту в розмірі 250 000, 00 грн, що підтверджується банківською випискою АТ «Ощадбанк» по рахунку за період з 29.03.2024 по 16.10.2024, а також копіями договору купівлі-продажу обладнання № 5 від 29.05.2024, рахунку-фактури № 2 від 29.05.2024 на суму 250 950, 00 грн та платіжної інструкції № 3 від 29.05.2024 на суму 250 000, 00 грн.
Наказом Київського обласного центру зайнятості № 91/01-28.01 від 20.03.2025 «Про повернення мікрогранту», відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 738 від 21.06.2022, затверджене рішення Київського обласного центру зайнятості згідно протоколу засідання комісії з питань надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу № 4 від 17.03.2025 про повернення отримувачем мікрогранту: ФОП Корчаком О.С. (РНОКПП НОМЕР_1 ) коштів мікрогранту в сумі 250 000, 00 грн у зв'язку з невиконанням договору про надання мікрогранту щодо створення робочих місць та працевлаштування на них осіб на підставі абз. 8, 15 п. 20 Прядку.
Пунктами 2, 3 наказу № 91/01-28.01 від 20.03.2025 наказано Управлінню правового забезпечення направити ФОП Корчаку О.С. копію наказу та лист-претензію про повернення коштів мікрогранту в сумі 250 000, 00 грн. У разі неповернення відповідачем суми мікрогранту протягом одного місяця від дати отримання цього наказу та листа-претензії, передати управлінню правового забезпечення документи, необхідні для проведення позовної роботи зі стягнення коштів мікрогранту в судовому порядку.
Як зазначив позивач, Київський обласний центр зайнятості направив відповідачу лист-претензію № 865/07.02/01-36 від 21.03.2025 про повернення 250 000, 00 грн протягом одного місяця з дня отримання цього листа-претензії у зв'язку з невиконанням обов'язкової умови договору та на підставі п. 6 розділу VII договору, абз. 8 п. 20 Порядку. Разом з листом позивач направив відповідачу копію наказу про повернення мікрогранту.
У подальшому, згідно пояснень позивача, позивачем повторно 22.05.2025 надіслано відповідачу на його юридичну адресу та адресу електронної пошти (3473013412@ukr.net ) лист-претензію №1590/07.02/01-36 від 20.05.2025, який отримано відповідачем 28.05.2025.
Позивач зауважив, що з огляду на пояснення ФОП Корчака О.С. під час перевірки дотримання умов договору про надання мікрогранту, позивачем у листі № 1590/07.02/01-36 від 20.05.2025 наголошено на необхідності засвідчення форс-мажорних обставин згідно з вимогами розділу Х договору.
На підтвердження направлення вказаних вище листів-претензій позивач долучив до матеріалів справи копії фіскальних чеків.
Суд зазначає, що позивачем не надано суду належних та допустимих доказів направлення на адресу відповідача зазначених вище листів-претензій, оскільки належними доказами направлення документів адресату відповідно до Правил надання послуг поштового зв'язку є розрахунковий документ (поштова квитанція, поштова накладна з інформацією про поштове відправлення чи фінансовий чек) та опис вкладення у цінний лист з поіменним переліком документів, видані відправникові поштового відправлення (постанова Верховного Суду від 15.02.2022 у справі № 916/1093/21).
Доказів направлення відповідачу на його електронну адресу ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) листа-претензії № 1590/07.02/01-36 від 20.05.2025 позивач до суду не надав.
Разом з цим суд враховує, що лист-претензія № 865/07.02/01-36 від 21.03.2025 про та повторний лист-претензія №1590/07.02/01-36 від 20.05.2025 про повернення 250 000, 00 грн були направлені відповідачу разом з позовною заявою, направлення якої підтверджується описом вкладення до цінного листа за № 0210000072987 від 31.07.2025 з поіменним переліком документів, поштовою накладною та фіскальним чеком від 31.07.2025 до вказаного поштового відправлення.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач вказані листи-претензії про повернення мікрогранту залишив без відповіді та задоволення, заборгованість в сумі 250 000, 00 грн на рахунок Уповноваженого банку не повернув. Протилежного суду не доведено, доказів повернення мікрогранту до суду не надано.
За положеннями п. 21 Порядку, у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Підпунктом 3 п. 4 розділу VІ договору визначено, що ДЦЗ має право вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами та Порядком. Аналогічні права ДЦЗ передбачені пунктом 21 Порядку.
Пунктом 8 розділу VІІ договору визначено, що у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.
Відповідач, в свою чергу, не заперечив свого обов'язку із повернення отриманих коштів мікрогранту та обставин невиконання умов Порядку та договору в частині створення двох робочих місць. Проте, до суду не надано жодних належних та допустимих доказів повернення відповідачем отриманих коштів мікрогранту відповідно до рішення Київського обласного центру зайнятості, затвердженого наказом Київського обласного центру зайнятості № 91/01-28.01 від 20.03.2025 «Про повернення мікрогранту».
Відповідно до підп. 17 п. 3.2 Положення про Київський обласний центр зайнятості, затверджений наказом Державного центру зайнятості № 172 від 02.11.2023, предметом діяльності регіонального центру зайнятості є стягнення коштів у випадках, передбачених чинним законодавством.
Оскільки відповідач порушив зобов'язання, визначене абзацом 3 п. 20 Порядку та п. 1 розділу V договору в частині створення двох робочих місць та працевлаштування на них осіб в порядку та строки, визначені Порядком та договором, та з огляду на не повернення відповідачем, всупереч п. 20 Порядку та п. 6 розділу VІІ договору, на вимогу регіонального центру зайнятості суми мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду у повному обсязі Уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснювалось перерахування мікрогранту, суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення відповідачем отриманої суми мікрогранту в розмірі 250 000, 00 грн на підставі п. 21 Порядку та п. 8 розділу VII договору.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до п. 20 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738, у разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Згідно з абз. 8 п. 21 Порядку, неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
Також, пунктом 6 договору визначено, що у разі невиконання отримувачем обов'язкової умови, він повертає до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.
З огляду на наведене вище, суд вважає правомірною заявлену позивачем вимогу про стягнення з відповідача на рахунок АТ «Ощадбанк» суми мікрогранту (тобто на рахунок Уповноваженого банку, з якого здійснювалось перерахування відповідачу мікрогранту).
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги зазначених вище правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував та належних доказів на заперечення відомостей, повідомлених позивачем не надав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 250 000, 00 грн мікрогранту на рахунок Уповноваженого банку, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню повністю.
Суд наголошує на тому, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, однак відповідач своїм процесуальним правом не скористався, відзив на позов не подав, позовних вимог не оспорив, заборгованість шляхом подання відповідних доказів не спростував.
Слід зазначити, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 ГПК України).
Приймаючи до уваги висновки суду про повне задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 3 750, 00 грн.
Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця Корчака Олександра Сергійовича (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 250 000, 00 грн мікрогранту на рахунок Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (отримувач: АТ «Ощадбанк», код отримувача 00032129, надавач платіжних послуг отримувача: АТ «Ощадбанк», рахунок отримувача: НОМЕР_2 ).
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця Корчака Олександра Сергійовича (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Київського обласного центру зайнятості (місцезнаходження: пров. Будівельників, 5а, м. Київ, 02100; код ЄДРПОУ 03491085) 3 750, 00 грн судового збору.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Відповідно до ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 23.10.2025.
Суддя Л.В. Сокуренко