23.10.2025 року м. Дніпро Справа № 908/2730/24
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)
суддів: Верхогляд Т.А., Мороза В.Ф.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРТМЕТ-ХХІ"
на рішення Господарського суду Запорізької області (суддя Зінченко Н.Г.) від 03.03.2025р. у справі № 908/2730/24
за позовом Комунального підприємства "Облводоканал" Запорізької обласної ради, (69005, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129А)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРТМЕТ-ХХІ", (70002, Запорізька область, Запорізький район, м. Вільнянськ, вул. Софіївська, буд. 5Г)
про стягнення 42 254,78 грн., -
Комунальне підприємство "Облводоканал" Запорізької обласної ради звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРТМЕТ-ХХІ" про стягнення 42254,78грн. заборгованості за договором про надання послуг з водопостачання та водовідведення № 14/8 від 02.05.2019, в тому числі 39 250,42 грн. основного боргу за надані послуги з водовідведення додаткових обсягів стічних вод за період квітень 2023 року - червень 2024 року, 873,77 грн. 3 % річних, 1 838,83 грн. інфляційних втрат та 291,76 грн. пені.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 03.03.2025р. у справі № 908/2730/24:
- позов задоволено частково;
- стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРТМЕТ-ХХІ" на користь Комунального підприємства "Облводоканал" Запорізької обласної ради 39 250 грн. 42 коп. основного боргу за надані послуги з водовідведення додаткових обсягів стічних вод за період квітень 2023 року - червень 2024 року, 871 грн. 38 коп. 3 % річних, 263 грн. 28 коп. пені, 1 838 грн. 83 коп. інфляційних втрат і 3 025 грн. 79 коп. судового збору;
- в іншій частині в задоволені позовних вимог відмовлено.
Рішення обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором про надання послуг з водопостачання та водовідведення № 14/8 від 02.05.2019 в частині своєчасної та повної оплати за надані послуги. Три відсотки річних та інфляційні втрати стягнуті на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України, пеню нараховано відповідно до умов договору; вказані нарахування задоволено після здійсненого судом перерахунку.
Не погодившись з вказаним рішенням, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "ГАРТМЕТ-ХХІ", в якій просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 03.03.2025р. у справі № 908/2730/24 повністю та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Апелянт посилається, що Договором сторони не визначили обсяг стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляє до систем централізованого водовідведення, який приймає позивач від відповідача.
Скаржник не погоджується і з висновками суду, що система відповідача не є замкнутою: у рішенні немає ідентифікації місць, з яких на території відповідача до системи централізованого водовідведення позивача відбувається потрапляння (неорганізоване) додаткових обсягів стічних вод (внаслідок випадання атмосферних опадів); яким чином додатковий обсяг стічних (безнапірних дощових) вод відповідача потрапляє по одній каналізаційній мережі в міську каналізаційну систему виконавця через мережі самопливної каналізації ТОВ "Вільнянський машинобудівний завод".
У рішенні суду не надано жодної правової оцінки законності та правомірності (правових підстав) для нарахування позивачем за спірний період суми основного боргу за надану послугу з водовідведення додаткового обсягу стічних вод. Умовами договору між учасниками спору встановлено тариф на водовідведення та чітко визначено обсяги водопостачання та водовідведення. Відкриті дощозбірники або колодязі на мережах водовідведення (до яких неорганізовано потрапляють стічні води) на території відповідача - відсутні.
Донарахування відповідачу за спірний період суми основного боргу (без доведення факту неорганізованого потрапляння додаткових обсягів стічних вод внаслідок дощу, танення снігу до системи централізованого водовідведення на території Споживача/відповідача) та штрафних санкцій на цю суму є зловживанням позивачем монопольним становищем.
Судом при вирішення справи не надана оцінка вимогам позивача та умовам Договору № 14/8 (пунктів 5.3. та 1.3. та 9.4.) на ознаки нечесної (агресивної) підприємницької практики зі сторони позивача у спірних правовідносинах, та наявність підстав для визнання пункту 9.4. Договору недійсним (як вчиненого з використанням нечесної підприємницької практики на шкоду правам та законним інтересам Споживача).
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 24.04.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою у письмовому провадженні без виклику та повідомлення учасників справи.
Позивач проти задоволення скарги заперечує та зазначає, що п. 9.4 договору сторони погодили поширення на свої правовідносини нового законодавства, у випадку його зміни. Вказані умови є звичними і відповідають загальній діловій практиці.
Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, які затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, у поточній редакції, передбачено, що середньомісячний об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляє до систем централізованого водовідведення виконавця комунальної послуги, визначається з урахуванням площі стоку атмосферних опадів і сніготанення з території, що займає споживач, або її частини, з якої фактично має місце неорганізоване потрапляння таких стічних вод. Як в ДСТУ 3013-95, так і в Порядку № 316 для розрахунку обсягу стічних вод використовуються метеорологічні дані, коефіцієнт стоку вод та загальна площа стоку вод.
Відповідач у скарзі безпідставно звинувачує позивача у зловживанні монопольним становищем. Ніяких фактів дискримінаційного впливу, примусу, докучання тощо з боку позивача відповідачем не доведено.
Відповідач не надав суду першою інстанції доказів того, що система водовідведення відповідача є замкнутою, зокрема проектну документацію (проект водопостачання та водовідведення). У висновку експерта № 1254-24 судового будівельно-технічного дослідження від 13.12.2024р. не зазначено будь-яких нормативно-правових актів, які містять поняття замкнута система водовідведення. У свою чергу, системи централізованого водовідведення поділяються на: загальносплавні та роздільні системи.
У відповідача немає замкнутої системи водогосподарства, так як він, підключений до мереж централізованого водовідведення, що ним не заперечується.
В матеріалах справи є схема мереж каналізації та водопостачання ТОВ "Вільнянський машинобудівний завод" (сусіднього землекористувача, земельна ділянка якого межує із земельною ділянкою відповідача). Відповідно до схеми стічні води відповідача по одній каналізаційній мережі потрапляють у каналізаційну мережу ТОВ "Вільнянський машинобудівний завод". У подальшому, стічні води від позивача та ТОВ "Вільнянський машинобудівний завод" надходять до систем централізованого водовідведення виконавця, через дві окремих каналізаційні мережі.
Порядок № 316 не містить вимог до водоканалу (позивача) доводити відповідачу (споживачу) факт потрапляння дощових вод. Водоканал має право самостійно проводити необхідні розрахунки для визначення обсягу додаткових стічних вод, що потрапляють до системи централізованого водовідведення з території споживача.
Позивач вважає, що відповідач погодився із вказаними розрахунками боргу та не надав суду свої контрозрахунки додаткового обсягу стічних вод.
Посилання відповідача на нібито відсутність у договорі об'ємів додаткових стічних вод, які утворилися внаслідок атмосферних опадів, є безпідставним, так як додатковий обсяг стічних вод за кожний звітний період (місяць) розраховується з використанням даних Гідрометеорологічного центру про кількість опадів у місяці і його неможливо визначити заздалегідь.
Суд, надаючи оцінку висновку експерта, правомірно вказав, що питання, які поставлені відповідачем на вирішення експерта, є некоректними та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи, не стосуються предмету доказування, так як з території відповідача неорганізовано у систему водовідведення Виконавця відводяться саме стічні води, у тому числі ті, які утворилися внаслідок атмосферних опадів, а не дренажні. У висновку експерта взагалі не зазначено, куди стікають стічні води із забудованої території відповідача, на якій вони утворилася внаслідок атмосферних опадів.
Приймаючи до уваги, що на території відповідача є в наявності загальносплавна мережа водовідведення/ каналізації та оглядові каналізаційні колодязі, зазначене є підставою для застосування Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку № 316.
22.05.2025 від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, в якому відповідач вказує, що дана справа є достатньо складною та має для відповідача велике значення. Спір, який виник між сторонами має виняткову актуальність для формування єдиної правозастосовної практики у сфері стягнення заборгованості за послуги з водовідведення. Також стороною даного спору є КП "Облводоканал" ЗОР - суб'єкт природної монополії.
Розглянувши клопотання апелянта щодо розгляду справи з призначенням судового засідання, колегія суддів вважає необхідним відмовити в його задоволенні з огляду на наступне.
Згідно з ч. 10 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України, апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи. З урахуванням конкретних обставин справи суд апеляційної інстанції за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може розглянути такі апеляційні скарги у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.
Враховуючи, що ціна позову у даній справі не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, перегляд оскаржуваного рішення суду першої інстанції підлягає здійсненню без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Зазначаючи про необхідність розгляду справи у судовому засіданні з викликом сторін, відповідач у заяві не зазначив, встановлення яких обставин у справі є неможливим шляхом аналізу письмових доказів і пояснень та вимагає проведення судового засідання та не пояснив у чому полягає складність предмету доказування.
Отже, з урахуванням обставин даної справи та наявних в ній доказів, а також викладення сторонами у письмовому вигляді своїх позицій у справі, колегія суддів не вбачає необхідності розгляду апеляційної скарги в судовому засіданні та вважає доводи відповідача щодо неможливості ухвалення законного та обґрунтованого рішення у справі при розгляді апеляційної скарги в письмовому провадженні безпідставними.
Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, судова колегія дійшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено місцевим господарським судом, 02.05.2019 Комунальним підприємством "Облводоканал" Запорізької обласної ради (Облводоканал) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ГАРТМЕТ-ХХІ" (Споживач) укладено Договір № 14/8 про надання послуг з водопостачання та водовідведення (далі - Договір) з відповідними додатками до нього.
За умовами пункту 1.1 Договору Облводоканал забезпечує Споживачу водопостачання на господарсько-питні та технічні потреби, а також приймання стічних вод через мережі централізованого водопостачання та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових мереж) по майданчику: Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Софіївська, 5Г.
Відповідно до п. 1.2 Договору для здійснення розрахунків між Облводоканалом і Споживачем встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по групам споживачів, в тому числі водовідведення - 23,70 грн. з ПДВ за 1 куб.м. Тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення встановлюються відповідними компетентними органами. У разі зміни тарифів, що діють на момент укладення Договору, споживач зобов'язаний здійснювати оплату наданих Облводоканалом послуг за новими тарифами з моменту набрання чинності нормативного документа, яким затверджено тарифи.
Пунктом 3.1.1 Договору встановлено, що Облводоканал зобов'язаний забезпечити Споживачу приймання стоків у кількості, вказаній в Договорі, із забрудненнями, не перевищуючими допустимі концентрації.
Згідно з п. 3.2.1 Договору Споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, експлуатувати водопровідні мережі, прилади і пристрої на них у встановленому порядку у відповідності з цим Договором та нормативними документами, вказаними в п. 1.1 Договору.
Пунктом 5.1. Договору встановлено, що основним документом на оплату є Акт-рахунок. Акти-рахунки виписуються Споживачу представником Облводоканалу при наявності особистого посвідчення 25-31 числа кожного місяця у трьох примірниках (один примірник Споживачу, два - Облводоканалу). Відповідальна особа Споживача зобов'язана підписати Акти-рахунки у трьох примірниках та самостійно отримати у Облводоканала один примірник. Акт-рахунок має бути виписаний на підставі Звіту по обсягам питної води або даних, наданих Споживачем за допомогою сервісу "Особистий кабінет для підприємств". На протязі 3-х банківських днів з дати виписки Акту-рахунку Споживач зобов'язаний перерахувати на розрахунковий рахунок Облводоканала суму, вказану в Акті-рахунку. Якщо Споживач відмовляється підписати Акт-рахунок, представником Облводоканалу в Акті-рахунку робиться відповідний запис про таку відмову. Документи пересилаються Споживачу поштою та вважаються прийнятими Споживачем. Оформлений таким чином Акт-рахунок є обов'язковим для виконання у вказані в ньому терміни, а також є підставою для розрахунків за водопостачання та водовідведення. Відсутність заперечень до Актів-рахунків у термін трьох банківських днів з моменту отримання підтверджує визнання Споживачем обсягу, якості наданих послуг, розміру плати за них та прийняття їх в повному обсязі.
За умовам розділу 2 Договору він діє з 01 травня 2019 по 31 грудня 2019, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за Договором. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення його терміну, про його припинення не було письмово заявлено однією із сторін. Відносини сторін до укладення нового договору регулюються даним договором.
Пунктом 9.4 Договору сторони погодили, що у випадку прийняття компетентними органами нормативних актів, якими регулюються відносини з надання послуг за цим Договором, прийняття рішень щодо зміни порядку розрахунків між суб'єктами господарювання, нове законодавство та новий порядок поширюються на умови даного Договору без узгодження його сторонами та внесення додаткових змін.
Матеріали справи не містять заяв сторін про розірвання Договору про надання послуг з водопостачання та водовідведення № 14/8 від 02.05.2019. Так само сторонами доказів розірвання, припинення чи визнання недійним Договору суду не надано. Отже у спірному періоді Договір є діючим.
Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначається Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України. Вказані Правила затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (надалі - Правила № 190), і є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
До вищенаведених Правил Наказом Міністерства розвитку громад та територій № 97 від 19.04.2021 внесено зміни, викладено їх у новій редакції.
Згідно пункту 2.1 Правил № 190 в старій редакції та за пунктом 3 Правил № 190 в новій редакції, договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги".
Згідно п. 3.14 Правил № 190 у разі відсутності засобів обліку кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж центрального водопостачання та з інших мереж, у даному випадку це випадіння атмосферних опадів у вигляді дощу та снігу, які неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення споживачів або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживачів, у мережі водовідведення виробника, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення.
При загальносплавній системі водовідведення визначається відповідно до площі території, що займає споживач, за нормами ДСТУ 3013-95 та даними гідрометслужби.
Згідно Держстандарту 3013-95 "Гідросфера. Правила контролю за відведенням дощових та снігових стічних вод з території міст та промислових підприємств", що затверджені наказом Держстандарста України від 23.02.1995 № 58, даний Держстандарт розповсюджується на правила контролю за відведенням дощових та снігових стічних вод з території міст та промислових підприємств.
Пункт 7.3 Держстандарту 3013-95 містить формулу для розрахунку загального об'єму дощових вод, що стікає з території водозбірних басейнів: Wд =10 х Нд х УF ц, де: Wд об'єм ливневого стоку, м3, Нд шар опадів мм (за даними Гідрометцентру), F площа басейну водозабору, га.
Таким чином, як в ДСТУ 3013-95, так і в Правилах № 190 для розрахунку обсягу стічних вод використовуються метеорологічні дані, коефіцієнт стоку вод та загальна площа стоку вод.
Відповідно до п. 4.10 Правил № 190 середньорічний об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), ОР, і неорганізовано потрапляє в мережі водовідведення споживачів або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживачів, у мережі водовідведення виробника, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначається за формулою: ОР = ОД + ОС + ОПМ, де ОР - середньорічний об'єм поверхневих стічних вод, м3/рік; ОД - середньорічний об'єм дощових вод, м3/рік; ОС - середньорічний об'єм снігових вод, м3/рік; ОПМ - середньорічний об'єм поливально-мийних вод, м3/рік.
Згідно п. 4.11 Правил № 190 середньорічний об'єм дощових вод, ОД, визначається за формулою ОД = 10 hд kд Fд , де hд - кількість опадів за теплий період року, мм, визначається за метеорологічними даними; kд - загальний коефіцієнт стоку дощових вод, що враховує кількість дощових вод (шар або об'єм), що надходить у мережі водовідведення за певний період часу (доба, місяць, сезон, рік) від усієї суми атмосферних опадів, що випали за цей період; Fд - загальна площа стоку дощових вод, га. Загальний коефіцієнт стоку дощових вод для площ стоку з різним видом поверхні визначається на підставі даних, наведених у додатку № 3 до Правил. Для визначення середньорічного об'єму дощових вод, ОД, з території населеного пункту, що має різні види поверхонь, загальний коефіцієнт стоку, k д, для загальної площі стоку, Fд, розраховується як середньозважена величина з окремих значень коефіцієнта стоку, наведеного у додатку № 3 до Правил, для площ стоку з різним видом поверхні.
Середньорічний об'єм снігових вод, Ос, визначається за формулою Ос = 10 hс kс Fс, де hс - кількість опадів за холодний період року (загальна початок сніготанення), мм, визначається за метеорологічними даними; kс - загальний коефіцієнт стоку снігових вод (з урахуванням прибирання снігу і втрат води за рахунок часткового поглинання водопроникними поверхнями в період відлиги дорівнює 0,6); Fс - загальна площа стоку снігових вод з території підприємства (установи, організації), га. (п. 4.12 Правил № 190)
В свою чергу, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 затверджено Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.
Відповідно до п. 2 розд. І Порядку цей Порядок поширюється на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).
Пунктом 14 Порядку передбачено, що середньомісячний об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляє до систем централізованого водовідведення виконавця комунальної послуги, визначається з урахуванням площі стоку атмосферних опадів і сніготанення з території, що займає споживач, або її частини, з якої фактично має місце неорганізоване потрапляння таких стічних вод. Додаткова кількість стічних вод, що надходить до систем централізованого водовідведення виробника у період дощів та сніготаненням через люки колодязів централізованого водовідведення та приймачі зливової системи централізованого водовідведення на території споживача розраховується за формулами: при загальносплавній системі водовідведення - Wg = 10hgYF, де 10 - перевідний коефіцієнт до єдиної системи вимірювання F та hg; Hg - кількість опадів за звітний місяць, мм, визначається за метеорологічними даними; Y - загальний коефіцієнт стоку, що враховує кількість стічних вод (шар або об'єм), який може надходити до систем централізованого водовідведення за певний період часу (місяць), від усіх атмосферних опадів, що випали за цей період; F - загальна площа території споживача, га. при роздільній системі водовідведення - Wg = 0,2(10hgYF). Загальний коефіцієнт стоку зливових вод у теплий період року для площ стоку з різним видом поверхні визначається на підставі даних, наведених у пункті 7.3 ДСТУ 3013-95 ГІДРОСФЕРА. Правила контролю за відведенням дощових і снігових стічних вод з територій міст і промислових підприємств. Загальний коефіцієнт стоку стічних вод в холодний період року з урахуванням прибирання снігу і втрат води за рахунок часткового поглинання водопроникними поверхнями в період відлиги дорівнює 0,6 (відповідно пункту 7.4 ДСТУ 3013-95 ГІДРОСФЕРА. Правила контролю за відведенням дощових і снігових стічних вод з територій міст і промислових підприємств). Теплий період року, відповідно до ДСТУ-Н Б В.1.1-27:2010 Будівельна кліматологія. Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожежі, становить з березня по листопад включно, холодний - з грудня по лютий включно. Середньорічний об'єм поливально-мийних вод, Оpm, що надходить у вуличну мережу водовідведення, у разі відсутності засобу обліку на водопровідному трубопроводі, що подає воду на ці потреби, та у разі використання води для здійснення поливально-мийних робіт з додаткового джерела непитного водопостачання визначається за формулою: Оpm = 10mpYpmFpm, де 10 - перевідний коефіцієнт до єдиної системи вимірювання Fpm та m; m - питома витрата води на миття покриттів (приймається 1,35 л/м-2 на одне миття); p - середня кількість операцій поливання та миття на рік (складає близько 150), од.; Fpm - площа твердих покриттів, на яких здійснюється миття, га; Ypm - коефіцієнт стоку для поливально-мийних вод (приймається рівним 0,5). Якщо при роздільній системі централізованого водовідведення на території споживача встановлено та зафіксовано актом за участі представника виконавця комунальної послуги та споживача наявність провалів ґрунту біля люків колодязів, відсутність кришок люків, а також пряме скидання стічних вод від атмосферних опадів до систем централізованого водовідведення, кількість додаткового обсягу стічних вод визначається у 5-ти кратному розмірі. Якщо при роздільній системі централізованого водовідведення на території споживача шляхом обстеження встановлено та зафіксовано актом за участі представника виконавця комунальної послуги неможливість потрапляння додаткового обсягу стічних вод від атмосферних опадів до систем централізованого водовідведення зі всієї площі споживача або з її певної частини, кількість додаткового обсягу стічних вод з цієї площі дорівнює 0 (не визначається).
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 286 від 09.11.2021 "Про затвердження Змін до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення" (наказ набрав чинності 06.01.2022) затверджено зміни до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за № 56/31508, та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 за № 316, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за № 56/31509.
Відповідно до вказаного Наказу об'єм поверхневих стічних вод при загальносплавній системі водовідведення визначається за формулою: Wg= 10*hg *Y* F, де 10 - перевідний коефіцієнт до єдиної системи вимірювання F та hg ; Hg - кількість опадів за звітний місяць, мм, визначається за метеорологічними даними; Y - загальний коефіцієнт стоку, що враховує кількість стічних вод (шар або об'єм), який може надходити до систем централізованого водовідведення за певний період часу (місяць), від усіх атмосферних опадів, що випали за цей період; F - загальна площа території споживача, га.
Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 718270, ТОВ "ГАРТМЕТ-ХХІ" є власником земельної ділянки площею 0,2815 га по вул. Червоноармійська (перейменовано на вул. Софіївська), 5 в м. Вільнянськ Запорізької області.
За даними, вказаними в довідках Запорізького обласного центру з гідрометеорології в періоди, зазначені в актах-рахунках, кількість опадів складала:
в квітні 2023 р. - 133,1 мм, (довідка від 0.05.2023 № 115/999-05);
в травні 2023 р. - 115,6 мм, (довідка від 01.06.2023 № 125/999-05);
в червні 2023 р. - 22,4 мм, (довідка від 03.07.2023 № 155/999-05);
в липні 2023 р. - 57,9 мм, (довідка від 01.08.2023 № 180/999-05);
в серпні 2023 р. - 43,7 мм, (довідка від 01.09.2023 № 207/999-05);
в вересні 2023 р. - 6,65 мм, (довідка від 02.10.2023 № 243/999-05);
в жовтні 2023 р. - 33,4 мм, (довідка від 01.11.2023 № 284/999-05);
в листопаді 2023 р. - 144,9 мм, (довідка від 14.12.2023 № 359/999-05);
в грудні 2023 р. - 51,5 мм, (довідка від 08.01.2024 № 386/999-05);
в січні 2024 р. - 67,3 мм, (довідка від 01.02.2024 № 034/999-05);
в лютому 2024 р. - 21,8 мм, (довідка від 12.03.2024 № 083/999-05);
в березні 2024 р. - 20,1 мм, (довідка від 01.04.2024 № 100/999-05);
в квітні 2024 р. - 24,0 мм, (довідка від 01.05.2024 № 148/999-05);
в травні 2024 р. - 22,5 мм, (довідка від 03.06.2024 № 185/999-05);
в червні 2024 р. - 53,0 мм, (довідка від 01.07.2024 № 999 001-615/999-04).
Зазначені довідки Запорізького обласного центру з гідрометеорології знаходяться в матеріалах справи.
На підставі даних про площу земельної ділянки відповідача та помісячної інформації Запорізького обласного центру з гідрометеорології про кількість опадів позивачем складені відповідні Акти-рахунки про надання послуг з водовідведення додаткових обсягів стічних вод, що утворилися внаслідок атмосферних опадів (дощу, танення снігу та льоду), за період з квітня 2023 року по червень 2024 року на загальну суму 39 250,42 грн., а саме:
№ 2902/75142 від 30.04.2023 за квітень 2023 року на суму 4713,97 грн.;
№ 2902/75530 від 29.05.2023 за травень 2023 року на суму 5312,87 грн.;
№ 2902/76472 від 28.06.2023 за червень 2023 року на суму 4614,36 грн.;
№ 2902/77413 від 27.07.2023 за липень 2023 року на суму 894,14 грн.;
№ 2902/78489 від 30.08.2023 за серпень 2023 року на суму 2311,16 грн.;
№ 2902/79537 від 28.09.2023 за вересень 2023 року на суму 1744,37 грн.;
№ 2902/80653 від 30.10.2023 за жовтень 2023 року на суму 263,45 грн.;
№ 2902/81674 від 28.11.2023 за листопад 2023 року на суму 1333,21 грн.;
№ 2902/82893 від 29.12.2023 за грудень 2023 року на суму 5783,90 грн.;
№ 2902/83851 від 29.01.2024 за січень 2024 року на суму 3523,90 грн.;
№ 2902/84957 від 27.02.2024 за лютий 2024 року на суму 4605,00 грн.;
№ 2902/86299 від 29.03.2024 за березень 2024 року на суму 1491,65 грн.;
№ 2902/87469 від 30.04.2024 за квітень 2024 року на суму 802,34 грн.;
№ 2902/88390 від 28.05.2024 за травень 2024 року на суму 957,98 грн.;
№ 2902/89565 від 28.06.2024 за червень 2024 року на суму 898,12 грн.
Зазначені Акти-рахунки про надання послуг з водовідведення додаткових обсягів стічних вод, що утворилися внаслідок атмосферних опадів (дощу, танення снігу та льоду), за період з квітня 2023 року по червень 2024 року на загальну суму 39 250,42 грн. надавалися відповідачу для підписання, проте відповідач відмовився від їх підписання.
У зв'язку із цим Акти-рахунки про надання послуг з водовідведення додаткових обсягів стічних вод, що утворилися внаслідок атмосферних опадів (дощу, танення снігу та льоду), за спірний період направлялися позивачем на адресу відповідача поштою з відповідними супровідними листами, які наявні в матеріалах справи.
Отже, в силу умов п. 5.1 Договору про надання послуг з водопостачання та водовідведення № 14/8 від 02.05.2019 такі Акти-рахунки є обов'язковими для оплати та є підставою для розрахунків за послуги водопостачання та водовідведення.
Відповідач свої зобов'язання за Договором, в частині оплати за надані послуги з централізованого водовідведення, у тому числі додаткових обсягів стічних вод не виконав; станом на час вирішення спору судом заборгованість відповідача з оплати послуг з водовідведення додаткових обсягів стічних вод за період з квітня 2023 року по червень 2024 року складає 39 250,42 грн.
Згідно з нормами ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
У справі встановлено, що відповідач не виконав свій обов'язок, що призвело до утворення заборгованості. Відтак, з огляду на приписи ст. 11 ЦК України, зобов'язання між сторонами виникло з договору, а невиконання грошового зобов'язання тягне правові наслідки, передбачені законом.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання); у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки (ст.ст. 610, 611 ЦК України).
Статтею 546 ЦК України встановлено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підтвердження правомірності заявлених вимог про стягнення пені, інфляційних втрат та трьох відсотків річних позивачем були надані до суду відповідні розрахунки:
- пеня за період прострочення з 04.05.2023 по 18.07.2024 у розмірі 291,76 грн. відповідно до п. 6.2. договору, який передбачає відповідальність у вигляді пені 1% за кожен день прострочення;
- три відсотки річних за період прострочення з 04.05.2023 по 18.07.2024, розмір яких склав суму 873, 77 грн. відповідно до ст. 625 ЦК України;
- інфляційні втрати за загальний період прострочення оплати з травня 2023 по червень 2024 року розмірі 1 838, 83 грн. нараховані також згідно з вимогами ст. 625 ЦК України.
Судом першої інстанції проведено перевірку арифметичної правильності наданих розрахунків і встановлено, що вони здійснені невірно, за перерахунком суду пеня складає 263,28 грн., 3 % річних 871,38 грн., інфляційні втрати розраховані вірно та задоволено у сумі 1 838,83 грн. Заперечень щодо правильності розрахунків апелянт не наводить.
Встановивши факт наявності заборгованості та порушення строків оплати, а також правомірність нарахування передбачених договором і законом санкцій, господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, включаючи стягнення основної заборгованості, інфляційних втрат, а також пені і 3% річних у відкоригованих судом сумах.
При цьому, колегія суддів відхиляє доводи відповідача, викладені в апеляційні скарзі, зокрема щодо того, що договором сторони не визначили обсяг стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляє до систем централізованого водовідведення, який приймає позивач від відповідача, та порядок оплати цих додаткових обсягів стічних вод.
Так, чинним законодавством України визначений порядок визначення плати за об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляє до систем централізованого водовідведення виконавця комунальної послуги, а отже позивач правомірно нарахував відповідачу плату за спірний період.
Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, є обов'язковими для всіх юридичних осіб, у тому числі відповідача, оскільки він має на своїй території об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з ним виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Як вказано вище, до вищенаведених Правил наказом Міністерства розвитку громад та територій № 97 від 19.04.2021 внесені зміни, які зобов'язують відповідача здійснювати оплату заявлених позивачем у справі нарахувань.
В пункті 1.1. договору сторони погодили, що вони керуються Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, які затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316.
В Порядку № 316 визначено порядок розрахунку обсягу стічних вод, а саме використання метеорологічних даних, коефіцієнту стоку вод та загальної площі стоку вод.
Включення до договору положень про використання чинної редакції нормативно правових актів та змін до законодавства при виконанні договору не суперечить звичайній діловій практиці, а навпаки є поширеною практикою для забезпечення відповідності правовим нормам. Таке положення дозволяє сторонам автоматично адаптувати договір до нової законодавчої бази, уникаючи необхідності укладати додаткові угоди щодо кожного нововведення.
Також, апеляційний суд не вбачає підстав та процесуальної можливості виходу за межі позовних вимог щодо визнання недійсним п. 9.4. Договору.
Відхиляє колегія суддів і посилання відповідача на зловживання позивачем монопольним становищем, нечесну та агресивну підприємницьку діяльність. Нарахування здійснені позивачем у зв'язку з внесеними змінами до законодавства, а не з власної ініціативи позивача та односторонньої зміни договору.
Колегія суддів погоджується з доводами позивача, що відповідач не надав доказів того, що система водовідведення відповідача є замкнутою, зокрема проектну документацію (проект водопостачання та водовідведення).
У вищевикладених нормах, що регулюють спірні правовідносини, використовються два види (поняття) систем централізованого водовідведення - загальносплавної та розподільної.
Загальносплавні системи передбачають відведення всіх видів стічних вод - побутових, виробничих та атмосферних через єдину мережу колекторів на очисні споруди системи централізованого водовідведення. Роздільні системи передбачають відведення господарсько-побутових та виробничих стічних вод окремо від дощових (зливових) вод. Це означає, що для кожного виду стічних вод передбачено окремі трубопроводи та споруди.
В матеріалах справи є схема мереж каналізації та водопостачання ТОВ "Вільнянський машинобудівний завод" за адресою: вул. Софіївська,5, м. Вільнянськ (сусіднього землекористувача, земельна ділянка якого межує із земельною ділянкою відповідача - ТОВ "Гартмет- ХХІ").
Відповідно до схеми стічні води ТОВ "Гартмет- ХХІ" по одній каналізаційній мережі потрапляють у каналізаційну мережу ТОВ "Вільнянський машинобудівний завод". У подальшому, стічні води від ТОВ "Гартмет-ХХІ" та ТОВ "Вільнянський машинобудівний завод" надходять до систем централізованого водовідведення виконавця, через дві окремих каналізаційних мереж. Місця приєднання ТОВ "Вільнянський машинобудівний завод" до мереж централізованого водовідведення виконавця знаходиться по: вул. Михайло Грушевського (Горького) та пров. Новому.
Тотожня інформація випливає із схеми розмежування балансової належності ТОВ "Гартмет-ХХІ".
Висновок експерта № 1254-24 від 13.12.2024 за результатами проведення судового будівельно-технічного дослідження, виконаний Запорізьким відділенням Дніпровського науково-дослідного інституту судових експертиз, не визначає, куди стікають стічні води із забудованої території ТОВ "Гартмет-ХХІ", на якій вони утворилася внаслідок атмосферних опадів.
Експерт не здійснював перевірку відповідності схеми розподілу зон обслуговування та балансової належності мереж водопостачання та водовідведення між КП "Облводоканал" ЗОР і ТОВ "Гартмет-ХХІ", зовнішніх і внутрішніх мереж каналізації ТОВ "Гартмет-ХХІ" проектно-технічній документації з робочими кресленнями.
Наявність або відсутність приймачів може бути встановлена лише на підставі проектної документації, яка при проведенні дослідження експертом не вивчалася.
На схемі ТОВ "Гартмет-ХХІ" відображено, що система каналізації загальносплавна, самопливна; на території майданчика є внутрішня система каналізації з одним оглядовим каналізаційним колодязем під номером КК (який є поворотним колодязем із двох напрямків) (за схемою ТОВ"Гартмет-ХХІ"); за територією майданчика є зовнішня система каналізації з одним оглядовим каналізаційним колодязем під номером КК-1, дана система знаходиться на території ТОВ "Вільнянський машинобудівний завод". Каналізаційний оглядовий колодязь КК-1 на території ТОВ "Вільнянський машинобудівний завод".
На теперішній час відповідач здійснив самовільне переобладнання каналізаційної системи в оглядовому колодязі під № "КК1", а саме: здійснив демонтаж відкритого поворотного лотка та з'єднав дві чавунні труби новою пластмасовою/поліетиленовою каналізаційною трубою.
Приймаючи до уваги, що на території відповідача є в наявності загальносплавна мережа водовідведення/ каналізації та оглядовий каналізаційний колодязь, зазначене є підставою для застосування Правил та Порядку № 316.
Порядок № 316 не містить вимог до водоканалу(позивача) доводити відповідачу (споживачу) факт потрапляння дощових вод. Водоканал має право самостійно проводити необхідні розрахунки для визначення обсягу додаткових стічних вод, що потрапляють до системи централізованого водовідведення з території споживача. Територія споживача у цьому контексті визначається як земельна ділянка, що перебуває у власності або користуванні споживача, включаючи всі об'єкти нерухомості, інженерні мережі та споруди, розташовані на ній.
Під час розгляду даного спору не встановлено, що відповідачем здійснено герметизацію всіх зливоприймачів та колодязів, які могли приймати поверхневі стоки. У справі не встановлено, що відведення стічних вод, у тому числі вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання території (поверхневі стічні води) та неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення, неможливе через люк колодязя, тріщини покриттів навколо та біля цього колодязя на мережах водовідведення, які розташовані на території відповідача у систему мереж водовідведення позивача.
Враховуючи зазначене, колегія суддів апеляційного господарського суду доходить до висновку, що оскаржуване рішення ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права України, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду та не можуть бути підставою для його скасування або зміни у цій частині.
За наведених обставин та згідно з ст.ст. 275, 277 ГПК України, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Відповідно до ст. 129 ГПК України та виходячи з результатів розгляду апеляційної скарги, сплачений за її подання судовий збір слід покласти на апелянта.
З підстав наведеного та керуючись ст.ст. 264, 269, 270, 275-284, 287 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРТМЕТ-ХХІ" на рішення Господарського суду Запорізької області від 03.03.2025р. у справі № 908/2730/24 - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 03.03.2025р. у справі № 908/2730/24 - залишити без змін.
Витрати з оплати судового збору, понесені у суді апеляційної інстанції, віднести на Товариство з обмеженою відповідальністю "ГАРТМЕТ-ХХІ".
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, порядок і строки оскарження визначені ст.ст. 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя А.Є. Чередко
Суддя В.Ф. Мороз
Суддя Т.А. Верхогляд