Ухвала від 20.10.2025 по справі 140/6835/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань зупинення апеляційного провадження

20 жовтня 2025 рокуЛьвівСправа № 140/6835/25 пров. № А/857/38905/25

Восьмий адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючий суддя -Заверухи О. Б.

суддів -Гінди О. М.

Ніколіна В. В.

розглянувши в електронній формі в порядку письмового провадження в м. Львові клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зупинення апеляційного провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

20.06.2025 ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому просив: визнати протиправними дії щодо здійснення індексації (перерахунку) пенсії з 01.01.2025 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 з обмеженням її максимального розміру та нарахувати в сумі 27 598,37 грн.; зобов'язати здійснити з 01.01.2025 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 33 756,58 грн. (станом до 01.01.2025) без обмеження її максимальним розміром та без застосування коефіцієнта, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1, відповідно до рішення Луцького міськрайонного суду від 27.05.2016 у розмірі 90% від суми щомісячної заробітної плати.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2025 року позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо здійснення ОСОБА_1 індексації пенсії з 01.01.2025 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» з обмеженням її максимального розміру та нарахування в сумі 27 598,37 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2025 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 33 756,58 грн. без обмеження її максимальним розміром та без застосування коефіцієнта, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», відповідно до рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27.05.2016 у справі №161/5412/16-а у розмірі 90% від суми щомісячної заробітної плати.

Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив в апеляційному порядку. Вважає його таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить його скасувати та постановити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Одночасно з апеляційною скаргою відповідачем подано клопотання про зупинення апеляційного провадження у цій справі на підставі п.3 ч.1 ст.236 КАС України до часу набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі № 320/2229/25. та до винесення Верховним Судом рішення у справах № 140/2543/25, № 140/2813/25, № 140/2163/25.

Вимоги заяви обґрунтовує тим, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025р. відкрито провадження у справі № 320/2229/25 щодо визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абз.1 п.1 постанови КМ України № 1 від 03.01.2025 р. «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та які перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідних коефіцієнтів Вважає, що рішення за результатами розгляду адміністративної справи № 320/2229/25 може вплинути на наслідки розгляду справи № 140/6835/25, оскільки предмет спору у вказаній справі безпосередньо стосується правовідносин, з приводу яких позивач звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду. Тобто, предмет судового розгляду у справі № 140/6835/25 пов'язаний з результом розгляду адміністративної справи № 320/2229/25. Також вважає, що рішення суду касаційної інстанції у справах № 140/2543/25, № 140/2813/25, № 140/2163/25 впливатимуть на формування правозастосовної практики при вирішенні подібних спорів

Розгляд справи в апеляційному порядку здійснено в порядку письмового провадження за правилами ст.311 КАС України без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та заявлене клопотання в межах наведених у ньому доводів, колегія суддів дійшла висновку, що клопотання про зупинення апеляційного провадження не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Вичерпний перелік підстав для зупинення провадження у справі наведено у ст.236 КАС України.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі, зокрема, у разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

З огляду на зазначені вимоги закону, для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з'ясувати: чи існує вмотивований зв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається, з предметом доказування в конкретній іншій справі; чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи.

У свою чергу, об'єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи полягає у тому, що рішення суду в справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, які мають преюдиційне значення.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.

Водночас, колегія суддів звертає увагу, що п.3 ч.1 ст.236 КАС України містить застереження про те, що суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Як з'ясовано апеляційним судом, у розглядуваній справі предметом оскарження є дії територіального органу Пенсійного фонду України щодо застосування передбаченого п.1 постанови КМ України № 1 від 03.01.2025 р. «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» обмеження розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, колегією суддів установлено, що у межах справи № 320/2229/25 оскаржуються окремі положення постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 р. «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», яка є нормативно-правовим актом.

На цей час ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 р. відкрито провадження у справі № 320/2229/25 щодо визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абз.1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 р. «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та які перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідних коефіцієнтів.

За наслідками аналізу змісту ст. 236 КАС України у поєднанні із обґрунтуваннями клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, колегія суддів зауважує, що учасником справи у вказаному зверненні достатніх підстав для застосування, передбаченого приписами чинного процесуального законодавства, інституту «зупинення провадження у справі» не наведено, як і не зазначено, у чому полягає об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення справи № 320/2229/25.

Також у своєму клопотанні, відповідач не конкретизував, чому з огляду на характер заявлених вимог неможливо розглянути справу № 140/6835/25 до винесення Верховним Судом рішень у справах № 140/2543/25, № 140/2813/25, № 140/2163/25, не зазначив, чому наявні у цій справі докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

З огляду на означене, колегія суддів дійшла висновку, що клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зупинення провадження по справі № 140/6835/25 належним чином не обґрунтоване, а тому законодавчо передбачених підстав для його задоволення немає.

За таких обставин, колегія суддів не вбачає об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25 та до винесення Верховним Судом рішень у справах № 140/2543/25, № 140/2813/25, № 140/2163/25, оскільки як на момент виникнення спірних правовідносин, так і на даний час норми законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини, є чинними, а зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду у межах даної справи.

З наведених міркувань колегія суддів приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість заявленого клопотання, через що в його задоволенні слід відмовити.

Керуючись ч.2 ст.190, ч.4 ст.229, п.4 ч.1 ст.236, ст.311, ч.2 ст.321, ст.ст.325, 328 КАС України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зупинення апеляційного провадження в адміністративній справі № 140/6835/25 до часу набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду в справі № 320/2229/25, а також до винесення Верховним Судом рішень у справах № 140/2543/25, № 140/2813/25, № 140/2163/25 - відмовити.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О. Б. Заверуха

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін