Справа №498/1661/25
Провадження по справі №2-о/498/59/25
про залишення заяви без руху
21 жовтня 2025 року с-ще. Велика Михайлівка
Суддя Великомихайлівського районного суду Одеської області - Чернецька Н.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 , представник заявника - ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), служба у справах дітей Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про усиновлення дитини,
встановив:
10 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про усиновлення дитини, заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), служба у справах дітей Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
За змістом п. 4 ч. 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про усиновлення.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За правилами частини четвертої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Поняття заінтересованих осіб в окремому провадженні обмежене за змістом. Заінтересованими будуть лише ті особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов'язки.
Заінтересовані особи мають матеріально-правову заінтересованість у справах окремого провадження у випадку, коли рішення суду створює, змінює або припиняє певні права чи обов'язки цих осіб.
Для забезпечення правильного і швидкого вирішення справи суд з урахуванням конкретних її обставин повинен вирішити питання про склад осіб, які братимуть участь у справі та інших учасників процесу. Суду необхідно також встановити осіб, які можуть брати участь у справі.
Неправильне визначення фактів, які необхідно встановити для правильного вирішення спору, приводить до того, що не всі особи, прав яких безпосередньо стосуються вирішення спору, притягуються до участі у справі, що у свою чергу приводить до ухвалення незаконних судових рішень.
За загальним правилом цивільного процесуального законодавства України та положень статті 294 ЦПК України на заявника покладено обов'язок визначати заінтересованих осіб у справі.
Суд при розгляді справи має виходити зі складу осіб, які залучені до участі у справі заявником.
Суд не вправі за своєю ініціативою і без згоди заявника залучати інших заінтересованих осіб до участі у справі та зобов'язується вирішити справу за тією заявою, що пред'явлена, і стосовно тих осіб, які зазначені у ній.
Якщо заявник не заявляє клопотання про заміну/залучення заінтересованих осіб, суд повинен відмовляти у задоволенні поданої заяви про встановлення юридичного факту.
Таким чином, визначення заінтересованих осіб у справі окремого провадження є правом заявника, а встановлення належності сторін у справі є обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи.
Така правова позиція міститься у постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 жовтня 2019 року (справа № 449/1352/15-ц).
Статті 310-314 ЦПК України встановлюють порядок розгляду судом справ про усиновлення.
Заявник у вказаній справі за віком є особою, яка підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Органи військового управління - Міністерство оборони України, інші центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, Генеральний штаб Збройних Сил України, інші штаби, командування, управління, постійні чи тимчасово утворені органи у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, призначені для виконання функцій з управління, в межах їх компетенції, військами (силами), з'єднаннями, військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями, які на-лежать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, а також територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (ст. 1 Закону України «Про оборону України»). ТЦК - орган військового управління України, що веде військовий облік та здійснює мобілізацію населення.
Виходячи з віку заявника, правовідносини у цій справі можуть бути пов'язаними з доведенням наявності підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Разом з тим, до участі у справі не залучено Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки як заінтересовану особу, або відповідну військову частину якщо заявник є діючим військовослужбовцем, при цьому взаємовідносини заявника з таким органом залежать від заявлених вимог щодо усиновлення двох дітей, що може вплинути на його права та обов'язки стосовно органів військового управління.
Крім того, представником заявника надано копію свідоцтва про шлюб у відповідності до якого 14 липня 2025 року заявник ОСОБА_1 уклав шлюб з ОСОБА_3 , після реєстрації шлюбу прізвище дружини: ОСОБА_3 . До матеріалів заяви представником позивача додано копію паспорту ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданий 13 жовтня 2017 року, та копію паспорту ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 виданим 04 серпня 2025 року. Заінтересованою особою зазначено ОСОБА_3 , та матеріали справи містять документи видані на дошлюбне прізвище заінтересованої особи. Отже заявнику, представнику заявника необхідно уточнити прізвище заінтересованої особи згідно паспорту.
Заявникe необхідно подати до суду уточнену позовну заяву з додатками (у відповідності до кількості заінтересованих осіб).
Враховуючи вищенаведене, приходжу до висновку про залишення заяви ОСОБА_1 , представник заявника - ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), служба у справах дітей Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про усиновлення дитини без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків та роз'яснивши, що в разі невиконання викладених в ухвалі вимог, заява вважатиметься неподаною і буде повернута.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 175, 177, 258, 260-261, 311-312, 314 ЦПК України, суддя
постановив:
Заяву ОСОБА_1 , представник заявника - ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), служба у справах дітей Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про усиновлення дитини - залишити без руху.
Запропонувати заявнику протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали усунути зазначені в ній недоліки і роз'яснити, що в іншому випадку заява вважатиметься неподаною і буде повернута.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Н.С. Чернецька