21.10.2025
Справа № 497/1974/25
Провадження № 3/497/629/25
21.10.2025 року Болградський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Раца В.А.,
при секретарі - Божевої І.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м.Болграді, два адміністративні матеріали, які надійшли з Болградського РВП ГУНП в Одеській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Болград Болградського району Одеської області, громадянина України, який не працює, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України (ID-картка) НОМЕР_1 , який виданий 03.02.2022 року органом 5114, строком дії до 03.02.2032 року,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130, ч.5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 постановою поліцейського СРПП Болградського РВП ГУНП в Одеській області серії ЕНА №5069906 від 25.06.2025 року був притягнений до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.126 КУпАП (керування транспортним засобом не маючи відповідної категорії) у вигляді штрафу.
Надалі, 04.08.2025 року о 23:27 годині ОСОБА_1 в с.Табаки Болградського району по вул.Болградська, керував мопедом Yamaha, без державного номерного знаку, в стані алкогольного сп'яніння, при цьому не маючі посвідчення водія відповідної категорії на керування данного транспортного засобу. Був оглянутий працівниками поліції на стан алкогольного сп'яніння, на місці зупинки, за допомогою алкотестера "Drager 6820", результат тесту становив 3,25 %о. Огляд на стан сп'яніня згідно вимог ст.266 КУпАП було зафіксовано на відео носій. Відмову зафіксовано на відео носій відповідно до п.2 ст.266 КУпАП.
За даними фактами інспектором СРПП Болградського РВП ГУНП капітаном поліції Кальчевим С.М. у відношенні ОСОБА_1 складено два протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 130 та ч.5 ст. 126 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, викликався до суду, але проігнорував судовий виклик. Про те, що він викликається в судове засідання на 21.10.2024 року ОСОБА_1 був повідомлений у встановленому законом порядку, а саме шляхом надіслання судової повістки у вигляді SMS-повідомлення та судової повістки за зареєстрованим місцем проживання, але пояснень з приводу зазначеного в протоколах про адміністративні правопорушення, складені відносно нього за ч.5 ст. 126 та ч.1 ст.130 КУпАП, не надав.
Дослідивши матеріали обох справ, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130, ч.5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтями 251, 252 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Частиною 1 ст. 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення правопорушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Частиною 5 ст. 126 КУпАП адміністративна відповідальність, передбачена за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, в тому числі за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Згідно з ч.1 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.27 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Порядок проходження огляду на стан сп'яніння встановлений:
- ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
- Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 11.11.2015 року № 1413/27858 (надалі Інструкція). Пунктом 6 Інструкції визначено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: - поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та держспоживстандартом; - лікарем закладу охорони здоров'я.
- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 року N 476, від 28 жовтня 2015 року N 888 (надалі Порядок).
Цей Порядок визначає процедуру направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), і проведення такого огляду.
Огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Згідно п.2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, з наступними змінами - водієві забороняється керувати транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння.
Так, абзацом другим встановлено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні обох правопорушень підтверджується:
- протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №412712 та №412701 від 05.08.2025 року;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, якому передували виявлення працівниками поліції у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння - запах алкоголю з порожнини рота; акт складено поліцейським СРПП Болградського РВП Кальчевим С.М., також в акті зазначено про відеофіксацію огляду;
- відеозаписом події від 04.08.2025 року, з якого вбачається, що 04.08.2025 року ОСОБА_1 керував транспортним засобом, був зупинений працівниками поліції та на прохання пройти освідування зробів продув в алкотестер, з результатом тестування погодився;
- корінцем тестування з алкотестеру "Drager" 6820, прилад №ARSC 0110, в якого вбачається, що 04.08.2025 року о 23:42 годині результат тесту ОСОБА_2 на алкоголь становив 3,25 %о, та під відеофіксацію він погодився з результатом тесту та не забажав їхати до медичного закладу;
- довідкою заступника начальника Болградського РВП ГУНП в Одеській області Ряпова С., з якої вбачається, що ОСОБА_1 протягом року за ч.1 ст. 130 КУпАП не притягувався, згідно бази даних Національної поліції України посвідчення водія не отримував;
- карткою обліку адміністративного правопорушення відповідно до якої ОСОБА_1 був притягненний 25.06.2025 року до адміністративної відповідальності, передбаченої та ч.2 ст. 126 КУпАП, адміністративна справа (протокол серії ЕНА №5069906);
При призначенні ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суд враховує той факт, що йому не видавалося посвідчення водія.
Судом розглянуто обидва протоколи про адміністративні правопорушення, і накладено стягнення відповідно до вимог ч.2 ст. 36 КУпАП, а саме якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за серйозне правопорушення з числа вчинених. В даному випадку ст. 126 ч.5 КУпАП.
З урахуванням викладеного, а також характеру вчинених правопорушень, особи правопорушника, приймаючи до уваги ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують адміністративну відповідальність та інші вимоги ст. 33 КУпАП, з метою виховання правопорушника та попередження наступних правопорушень, суд приходить до висновку про необхідність накладення на винного адміністративного стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ч.5 ст.126 КУпАП, що буде відповідати характеру вчиненого правопорушення, особі правопорушника та ступеню його вини, а також вважає за можливим не застосувувати додаткове стягнення у вигляді оплатного вилучення транспортного засобу.
Згідно з п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення підлягає сплаті судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605.60 гривень.
Керуючись ст.ст. 9-11, 33, 40-1, 126, 130, 221, 283-285 КУпАП, ст.5 ЗУ "Про судовий збір", суд -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130 та ч.5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та призначити йому адміністративне стягнення:
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 гривень;
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП у виді штрафу у розмірі 2 400 (дві тисячі чотириста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800,00 гривень, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 (п'ять) років, без оплатного вилученням транспортного засобу.
На підставі ст. 36 КУпАП визначити ОСОБА_3 остаточне стягнення у виді штрафу у розмірі 2 400 (дві тисячі чотириста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800,00 (сорок тисяч вісімсот) грн., з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 (п'ять) років, без оплатного вилученням транспортного засобу..
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а саме 81 600 (вісімдсят одна тисяча шістсот) гривень;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Болградський районний суд Одеської області.
Суддя В.А.Раца
Реквізити для оплати штрафу у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху:
Протоколи серія ЕПР1 №412712, №412701 від 05.08.2025 року
Отримувач:ГУК в Од.обл./Одеська обл./21081300
Код отримувача:(ЄДРПОУ) 37607526
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку(МФО):899998
Номер рахунку: UA848999980313080149000015001
Код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Реквізити для оплати судового збору
на користь держави, за судовим рішенням:
отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
код за ЄДРПОУ 37993783
банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
код класифікації доходів бюджету 22030106