Рішення від 17.10.2025 по справі 420/12087/25

Справа № 420/12087/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу, у якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , суму заборгованості 2 259 850 грн. 66 коп., а саме:

- по податку на додану вартість у розмірі 1 126 587 грн. 23 коп. на бюджетний рахунок UA358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл/14060100.

- по адміністративним штрафам та іншим санкціям у розмірі 1 360 грн. коп. на бюджетний рахунок UA518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл. /Одеська обл/21081103.

- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується особами за результатами вічного декларування розмірі 1004816 грн. 73 коп. на бюджетний рахунок UA608999980333129341000015740, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл. Білгород-Дністровська міська ТГ/11010500.

- по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування y розмірі 87086 грн. 70 коп. на бюджетний рахунок UA938999980313050137000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл/11011000.

Обґрунтовуючи свої вимоги ГУ ДПС в Одеській області зазначає, що станом на момент подачі позову, відповідно до інтегрованої картки, довідки про податкову заборгованість та розрахунку податкового боргу, податкова заборгованість відповідача складає 2259850 грн. 66 коп., а саме по податку на додану вартість (1 126 587 грн. 23 коп.), по адміністративним штрафам та іншим санкціям (1 360 грн. коп.), по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується особами за результатами вічного декларування (1004816 грн. 73 коп.) та по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (87 086 грн. 70 коп.).

Заборгованість по першому податку (1 126 587 грн. 23 коп.) виникла на підставі: нарахування по податковому повідомленню рішенню №19572/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 року на суму 13 940 грн. 00 коп. (штрафна санкція); нарахування по податковому повідомленню рішенню №19571/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 року на суму 890 117 грн. 78 коп.; нарахування по податковому повідомленню рішенню №19571/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 року на суму 222 529 грн. 45 коп. (штрафна санкція).

Заборгованість по другому податку (1 360 грн. 00 коп.) виникла на підставі: нарахування по податковому повідомленню рішенню №19568/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 року на суму 1020 грн. 00 коп. (штрафна санкція); нарахування по податковому повідомленню рішенню №19566/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 року на суму 340 грн. 00 коп. (штрафна санкція).

Заборгованість по третьому податку (1 044 816 грн. 73 коп.) виникла на підставі: нарахування по податковому повідомленню рішенню №19569/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 року на суму 793 154 грн. 29 коп.; нарахування по податковому повідомленню рішенню №19569/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 року на суму 198 344 грн. 57 коп. (штрафна санкція); нарахування пені, відповідно до ст. 129 ПК України на суму 53 317 грн. 87 коп.

Заборгованість по четвертому податку (87086 грн. 70 коп.) виникла на підставі: нарахування по податковому повідомленню рішенню №19570/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 року на суму 66 114 грн. 85 коп.; нарахування по податковому повідомленню рішенню №19570/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 року на суму 16 528 грн. 71 коп. (штрафна санкція); нарахування пені, відповідно до ст. 129 ПК України на суму 4 443 грн. 14 коп.

Ухвалою суду від 12.05.2025 року відкрито позовне провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Призначено судове засідання у справі з викликом учасників справи на 11 год. 00 хв. 10 червня 2025 року. Встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву.

На судове засідання, призначене на 11 год. 00 хв. 10 червня 2025 року відповідач не з'явився, заяв та клопотань не подав. Про дату, час та місце судового засідання повідомлявся шляхом надіслання ухвали про відкриття провадження у справі та повістки за адресою місця проживання. Поштове відправлення повернулося до суду без вручення із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Ухвалою суду від 10.06.2025, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи на 14.00 год. 08.07.2025. Вирішено повторно повідомити відповідача про дату, час та місце судового засідання шляхом надіслання повістки за адресою його місця проживання.

На судове засідання, призначене на 14.00 год. 08.07.2025 відповідач не з'явився, заяв та клопотань не подав. Про дату, час та місце судового засідання повідомлявся шляхом надіслання повістки за адресою місця проживання. Поштове відправлення повернулося до суду без вручення із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

За клопотанням представника позивача ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, розгляд справи відкладено на 14.00 год. 28.08.2025.

На судове засідання, призначене на 14.00 год. 28.08.2025 представник позивача та відповідач не з'явилися, заяв та клопотань не подали. Про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином, зокрема, відповідач - шляхом надіслання повістки за адресою місця проживання. Поштове відправлення повернулося до суду без вручення із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Відповідач - ОСОБА_1 у період з 20.09.2017 по 30.06.2021 був зареєстрований як фізична особа-підприємець, та здійснював діяльність за наступними КВЕДами:43.21 Електромонтажні роботи (основний); 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 43.39 Інші роботи із завершення будівництва; 43.34 Малярні роботи та скління; 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін; 43.32 Установлення столярних виробів; 43.31 Штукатурні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування.

За даними Головного управління ДПС в Одеській області ФОП ОСОБА_1 , перебував на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області, Білгород-Дністровська державна податкова інспекція.

Згідно розрахунку податкового боргу станом на 18.04.2025, довідки про суми податкового боргу станом на 18.12.2023, даних інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 має заборгованість перед бюджетом всього 2 259 850,66 грн, а саме:

- по податку на додану вартість 1 126 587,23 грн, з яких податкове зобов'язання - 890 117,78 грн, штрафна санкція - 236 469,45 грн;

- по адміністративним штрафам та іншим санкціям 1 360 грн;

- по податку на доходи фізичних осіб 1 044 816,73 грн, з яких податкове зобов'язання - 793 154,29 грн, штрафна санкція - 198 344,57 грн, пеня- 53 317,87 грн;

- по військовому збору 87 086,70 грн, з яких податкове зобов'язання - 66 114,85 грн, штрафна санкція - 16 528,71 грн, пеня - 4 443,14 грн.

Судом встановлено, що у червні 2023 року податковим органом була проведена перевірка діяльності ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої були виявлені численні порушення Податкового кодексу України під час обчислення та сплати податків про що складений Акт №16087/15-32-24-04/ НОМЕР_1 від 14.06.2023 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства фізичної особи платника податків ОСОБА_2 номер своєчасності, достовірності, повноти ОСОБА_3 , реєстраційний облікової картки НОМЕР_1 щодо нарахування та сплати податків і зборів за період з 20 вересня 2017 р. по 30 червня 2021р., дотримання законодавства щодо укладення оформлення трудового договору, відносин 3 трудових працівниками, за період з 20 вересня 2017 р. по 30 червня 2021р.

Заявлена до стягнення з відповідача заборгованість виникла на підставі складених за Актом перевірки податкових повідомлень-рішень, а саме:

- по військовому збору (82 643,56 грн) на підставі нарахування по податковому повідомленню-рішенню №19570/15-32-24-04/ НОМЕР_1 від 08.08.2023 на суму 66114,85 грн (основний платіж), 16528,71 грн (штрафна санкція).

- по податку на доходи фізичних осіб (991 722,86 грн) на підставі нарахування по податковому повідомленню-рішенню №19569/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 на суму 793 378,29 грн (основний платіж), 198344,57 грн (штрафна санкція).

- по адміністративним штрафам та іншим санкціям (1 360 грн) на підставі нарахування по податковому повідомленню-рішенню №19568/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 на суму 1020 грн та по податковому повідомленню-рішенню №19566/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 суму 340 грн

- по податку на додану вартість (1 126 529,45 грн) виникла на підставі нарахування по податковому повідомленню-рішенню №19571/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 на суму 890 117,78 грн (основний платіж), 222 529,45 (штрафна санкція); по податковому повідомленню-рішенню №19572/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023 на суму 13940 грн (штрафна санкція).

20.09.2023 ГУ ДПС в Одеській області виставило відповідачу податкову вимогу форми «Ф» №0021779-1307-1532 про сплату податкового боргу по адміністративним штрафам, із податку на доходи фізичних осіб, військового збору та ПДВ, наявного у нього станом на 19.09.2023 у сумі усього - 2 259 850,66 грн.

Указана податкова вимога та зазначені вище податкові повідомлення-рішення були направлені органом ДПС на адресу відповідача рекомендованими листами з повідомленням про вручення.

Відповідачем не надано до суду та у матеріалах справи відсутні докази оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень чи податкової вимоги в адміністративному та/або судовому порядку.

За вказаного, оскільки вищезазначена сума боргу перед бюджетом відповідачем самостійно не сплачена, позивач вважає, що виникли правові підстави для звернення до суду щодо стягнення податкового боргу у загальній сумі 2 259 850,66 грн, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

За приписами ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах , встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані ПК України.

Згідно підпунктами 14.1.156, 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Як визначає стаття 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

У відповідності до п.16.1.4. ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з пп.21.1.1 п.21.1 ст.21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Як визначено п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов'язком визначається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.

Виконанням податкового обов'язку у розумінні п.38.1 ст.38 ПК України є сплата у повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи (п.36.5 ст.36 Податкового кодексу України).

Як визначено пп.54.1. ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно з п.57.3 ст.57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

У силу вимог пункту 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.56.3, 56.17.1. статті 56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій або електронній формі засобами електронного зв'язку (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Процедура адміністративного оскарження закінчується днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у строк, передбачений абзацом першим пункту 56.3 цієї статті.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

При цьому, положеннями п.56.18 ст.56 Податкового кодексу України передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

З положень зазначених норм закону випливає, що обов'язок зі сплати грошового зобов'язання у платника податків виникає з наступного дня за днем узгодження такого зобов'язання і має бути виконаний протягом десяти днів. У разі оскарження до суду податкового повідомлення-рішення днем узгодження грошового зобов'язання є день набрання законної сили судовим рішенням.

Несплачені грошові зобов'язання у встановлений законом строк - протягом 10 календарних днів, наступних за днем їх узгодження, є податковим боргом платника податків, з виникненням якого контролюючий орган має вжити заходів для його погашення, зокрема надіслати платникові податкову вимогу щодо погашення суми податкового боргу.

Також, суд зазначає, що відповідно до п. 59.1, п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Матеріалами справи підтверджується, що контролюючими органами, прийнято та направлено відповідачу, як платнику податків, податкові повідомлення-рішення про нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій (№19570/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023, №19569/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023, №19568/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023, №19566/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023, №19571/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023, №19572/15-32-24-04/2333801232 від 08.08.2023), які були надіслані відповідачу за його місцем знаходження.

В силу вимог п.58.2 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з вимогами пункту 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Пунктом 42.2 ст.42 ПК України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги.

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (абз.2 п.42.5 ст.42 ПК України).

Аналогічні положення містяться і в Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, який визначає форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвержений Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 року № 1204.

Із, наявної у матеріалах справи, копії конверту вбачається, що поштове відправлення, яким податкові повідомлення-рішення надсилалися відповідачеві, повернулося відправнику із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Відтак, в силу наведених вище положень, документи вважаються врученими платнику податків.

Також, податкова вимога надсилалася відповідачу податковим органом на адресу його місцезнаходження, та була повернута відправнику без вручення адресату із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні докази оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги відповідачем в судовому порядку.

Враховуючи викладене, сума грошового зобов'язання, у розмірі 2 259 850,66 грн, а саме: по податку на додану вартість 1 126 587,23 грн; по адміністративним штрафам та іншим санкціям 1 360 грн; по податку на доходи фізичних осіб 1 044 816,73 грн; по військовому збору 87 086,70 грн, що визначене контролюючим органом шляхом прийняття податкових повідомлень-рішень, - є узгодженою, оскільки не сплачена платником податків у встановлений ПК України строк, і набула статусу податкового боргу, а її розмір підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до припису норми п.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).

В свою чергу, відповідно до пп. 41.1.1. п.41.1. ст.41 ПК України, контролюючими органами є: податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи;

Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 ПК України.

Відповідно до п. 95.1, 95.2 ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Отже, за наслідком несплати узгодженого грошового зобов'язання формується податковий борг, який у разі несплати платником, погашається шляхом стягнення коштів зокрема з рахунків платника податків.

Відповідно до вимог абз.1 п.95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п.95.4 ст.95 ПК України).

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Станом на час вирішення справи, у суду відсутні відомості про повну чи часткову сплату відповідачем наявного у нього податкового боргу у розмірі 2 259 850,66 грн по військовому збору, по податку на доходи фізичних осіб, по адміністративним штрафам та іншим санкціям та по податку на додану вартість, що є узгодженим та у встановлені законом строки не сплаченим.

Підсумовуючи усе викладене вище, дослідивши встановлені обставини справи, наявні у справі письмові докази у їх сукупності, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.

Судовий збір у відповідності до ч.2 ст. 139 КАС України не розподіляється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , суму заборгованості 2 259 850 грн. 66 коп., а саме:

- по податку на додану вартість у розмірі 1 126 587 грн. 23 коп. на бюджетний рахунок UA358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл/14060100.

- по адміністративним штрафам та іншим санкціям у розмірі 1 360 грн. коп. на бюджетний рахунок UA518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл. /Одеська обл/21081103.

- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується особами за результатами вічного декларування розмірі 1004816 грн. 73 коп. на бюджетний рахунок UA608999980333129341000015740, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл. Білгород-Дністровська міська ТГ/11010500.

- по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування y розмірі 87086 грн. 70 коп. на бюджетний рахунок UA938999980313050137000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл/11011000.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місця проживання: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044.

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА