Справа № 420/15485/25
20 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКВІСТ-СІМ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання здійснити реєстрацію податкових накладних,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКВІСТ-СІМ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати наступні Рішення комісії ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:
рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11488840/31601073 від 25.07.2024;
рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11341597/31601073 від 02.07.2024;
рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11516723/31601073 від 30.07.2024;
рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11516717/31601073 від 30.07.2024;
рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11516720/31601073 від 30.07.2024;
рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11488838/31601073 від 25.07.2024;
рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11488839/31601073 від 25.07.2024;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі зазначені нижче податкові накладні TOB «ЕКВІСТ-СІМ» (ЄДРПОУ 38016918):
№10 від 31.07.2022 на суму 189300,00 грн. у т.ч. ПДВ 31550,00 гривень;
№14 від 31.08.2022 на суму 842400,00 грн. у т.ч. ПДВ 140400,00 гривень;
№25 від 31.10.2022 на суму 105840,00 грн. у т.ч. ПДВ 17640,00 гривень;
№18 від 31.08.2022 на суму 72450,00 грн. у т.ч. ПДВ 12075,00 гривень;
№25 від 30.11.2022 на суму 546480,00 грн. у т.ч. ПДВ 91080,00 гривень;
№29 від 31.12.2022 на суму 374760,00 грн. у т.ч. ПДВ 62460,00 гривень;
№12 від 30.09.2022 на суму 705480,00 грн. у т.ч. ПДВ 117580,00 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач, з покликанням на фактичні обставини справи, зазначає, що до регіональної комісії органу ДПС товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКВІСТ-СІМ» надано повний та вичерпний перелік документів, який відображає всі аспекти господарської операції між Товариством та його контрагентом.
Як стверджує позивач, належної мотивації підстав та причин віднесення поданих податкових накладних до категорії ризиковості здійснення операцій Головним управлінням ДПС в Одеській області у спірному рішенні не зазначено. У квитанції зазначено лише посилання на відповідність Критеріїв, визначених в п. 8 та не зазначено документів, які необхідно надати для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Також у позові вказано, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутня інформація, які саме документи слід було надати позивачем до контролюючого органу для реєстрації такої спірної податкової накладної, що фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих на думку відповідача ризиків.
На думку позивача, контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкових накладних не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.5 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний («може включати») перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі. В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не може бути застосована. В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, контролюючий орган не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
Як стверджує позивач, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 22.05.2025 року залишено позовну заяву без руху та надано строк для усунення недоліків.
30.05.2025 року до суду за вхід. №ЕС/54005/25 від Позивача надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 05.06.2025 визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
16.06.2025 за вхід.№ЕС/60670/25 надійшов відзив на позов, в якому наголошено на необґрунтованості вимог позивача, оскільки згідно з Повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування на розгляд Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Головного управління ДПС в Одеській області Позивач погоджується, що в межах здійснення господарської діяльності повинні бути наявними необхідні дозволи та ліцензії, а саме Ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом, та Позивачем не було надано жодних ліцензій на право надання вищезазначених послуг.
Разом з повідомленням також не було надано посвідчення водіїв транспортних засобів, які вказані в штатному розписі.
А платіжні інструкції складені з порушеннями чинного законодавства, а саме відсутні обов'язкові реквізити, зокрема підпис платника.
24.07.2025 зв вхід.№ЕС/74947/25 надійшли додаткові пояснення позивача, в яких зазначено, що відповідно до поданих: Повідомлення №6 (ПН №10), Повідомлення №1 (ПН №14), Повідомлення №8 (ПН №25), Повідомлення №7 (ПН №18), Повідомлення №16 (ПН №25), №15 (ПН №29), №14 (ПН №12), та квитанцій про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в яких було зазначено усі обставини виниклої ситуації з посиланням на фактичні дані та на необхідні первинні документи, на Акти надання транспортних послуг, товарно-транспортні накладні, Договір з контрагентом, та документи, що підтверджують здійснення транспортних послуг, також усі скан копії зазначених документів були прикріплені к повідомленням, та у прийнятих Відповідачем Документів довільного формату містяться і Пояснення, і Ліцензія, і свідоцтва про реєстрацію.
ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ», код ЄДРПОУ 31601073, знаходиться за юридичною та фактичною адресою: 65026, Україна, місто Одеса, вулиця Жуковського, будинок 15, квартира 2.
ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» розпочало свою господарську діяльність 26.07.2001 році, зареєстрований за номером 1 556 120 0000 029769. Видами господарської діяльності ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» згідно до класифікатору КВЕД є 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами, 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний), 52.10 Складське господарство,; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів.
У ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» є діюча ліцензія на внутрішні та міжнародні перевезення небезпечних вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами №368 від 15.05.2013 року, видана УКРТРАНСІНСПЕКЦІЄЮ УКРАЇНИ.
Згідно зі штатним розкладом Позивача станом на другий квартал 2024 рік загальна кількість працівників, які працевлаштовані на ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» становить 58 осіб штатних одиниць.
Маючи господарські відносини із контрагентом ТОВ «СГ ТОРГ» код ЄДРПОУ 39236326, ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» було складено в електронній формі відповідні податкові накладні:
№10 від 31.07.2022 на суму 189300,00 грн. у т.ч. ПДВ 31550,00 гривень;
№14 від 31.08.2022 на суму 842400,00 грн. у т.ч. ПДВ 140400,00 гривень;
№25 від 31.10.2022 на суму 105840,00 грн. у т.ч. ПДВ 17640,00 гривень;
№18 від 31.08.2022 на суму 72450,00 грн. у т.ч. ПДВ 12075,00 гривень;
№25 від 30.11.2022 на суму 546480,00 грн. у т.ч. ПДВ 91080,00 гривень;
№29 від 31.12.2022 на суму 374760,00 грн. у т.ч. ПДВ 62460,00 гривень;
№12 від 30.09.2022 на суму 705480,00 грн. у т.ч. ПДВ 117580,00 гривень.
За отриманими Квитанціями №1 з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України Позивачу було повідомлено, що реєстрація податкових накладних зупинена, оскільки: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрації податкових накладних, в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку».
23.07.2024 р. за допомогою електронного ресурсу МЕДОК було подано Повідомлення №6 (ПН №10), квитанція №2 - про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в яких було зазначено усі обставини виниклої ситуації з посиланням на фактичні дані та на необхідні первинні документи, на Акти надання транспортних послуг, товарно - транспортні накладні, Договір з контрагентом, та документи, що підтверджують здійснення транспортних послуг, також усі скан копії зазначених документів були прикріплені к повідомленням.
Проте, контролюючим органом 25.07.2024 року було винесено Рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11488840/31601073 (ПН №10), зазначену вище, в якому вказано, що платником надано копій первинних документів, щодо складені із порушенням законодавства, з додатковою інформацією про первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуґ, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
26.06.2024 р. за допомогою електронного ресурсу МЕДОК було подано Повідомлення №1 (ПН №14), квитанція №2 - про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в яких було зазначено усі обставини виниклої ситуації з посиланням на фактичні дані та на необхідні первинні документи, на Акти надання транспортних послуг, товарно - транспортні накладні, Договір з контрагентом, та документи, що підтверджують здійснення транспортних послуг, також усі скан копії зазначених документів були прикріплені к повідомленням.
Проте, контролюючим органом 02.07.2024 року було винесено Рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11341597/31601073 (ПН №14), зазначену вище, в якому вказано, що платником надано копій первинних документів, щодо складені із порушенням законодавства, з додатковою інформацією про первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури і інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
23.07.2024 р. за допомогою електронного ресурсу МЕДОК було подано Повідомлення №8 (ПН №25), квитанція №2 - про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в яких було зазначено усі обставини виниклої ситуації з посиланням на фактичні дані та на необхідні первинні документи, на Акти надання транспортних послуг, товарно - транспортні накладні, Договір з контрагентом, та документи, що підтверджують здійснення транспортних послуг, також усі скан копії зазначених документів були прикріплені к повідомленням.
Проте, контролюючим органом 27.07.2024 року було винесено Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11488838/31601073 (ПН №25), зазначену вище, в якому вказано, що платником надано копій первинних документів, щодо складені із порушенням законодавства, з додатковою інформацією про первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
23.07.2024 р. за допомогою електронного ресурсу МЕДОК було подано Повідомлення №7 (ПН №18), квитанція №2 - про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в яких було зазначено усі обставини виниклої ситуації з посиланням на фактичні дані та на необхідні первинні документи, на Акти надання транспортних послуг, товарно - транспортні накладні, Договір і з контрагентом, та документи, що підтверджують здійснення транспортних послуг, також усі скан копії зазначених документів були прикріплені к повідомленням.
Проте, контролюючим органом 25,07.2024 року було винесено Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11488839/31601073 (ПН №18), зазначену вище, в якому вказано, що платником надано копій первинних документів, щодо складені із порушенням законодавства, з додатковою інформацією про первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
26.07.2024 р. за допомогою електронного ресурсу МЕДОК були подані Повідомлення №16 (ПН №25), №15 (ПН №29), №14 (ПН №12), квитанція №2- про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, в яких було зазначено усі обставини виниклої ситуації з; посиланням на фактичні дані та на необхідні первинні документи, на Акти надання транспортних послуг,; товарно - транспортні накладні, Договір з контрагентом, та документи, що підтверджують здійснення транспортних послуг, також усі скан копії зазначених документів були прикріплені к повідомленням.
Проте, контролюючим органом 30.07.2024 року були винесені Рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11516720/31601073 (ПН №25), №11516723/31601073 (ПН №29), №11516717/31601073 (ПН №12), зазначені вище, в яких вказано, що платником надано копій первинних документів, щодо складені із порушенням законодавства, з додатковою інформацією про первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
В межах здійснюваної господарської діяльності ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» отримало необхідні дозволи та ліцензії, щодо яких необхідна наявність спеціальної матеріально-технічної бази, а саме:
за липень 2022 року відповідно поданий Звіт про перевезення вантажів та пасажирів автомобільним транспортом - Звіти Ф51 авто;
відповідно інвентарного списку основних засобі за Формою №03-9, складеного станом на 2024 рік для здійснення фінансово господарської діяльності використовується спеціалізований автомобільний транспорт, копії технічних паспортів транспортних засобів додаються до позову;
відповідна інформація про наявні основні засоби надана до контролюючого органу за формою №20- ОПП, як Повідомлення про об'єкти оподаткування, або об'єкти пов'язані з оподаткуванням, або через ягі здійснюється господарська діяльність:
Повідомлення Форми №20-ОПП від 17.10.2020 р.,
Повідомлення Форми №20-ОПП від 31.05.2019 р.,
Повідомлення Форми №20-ОПП від 15.08.2022 р.,
Повідомлення Форми №20-ОПП від 14.06.2022 р.,
Повідомлення Форми №20-ОПП від 03.06.2019 р.
На кожний транспортний засіб щорічно складається Поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, так між ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» та ПрАТ «СТРАХОВА КОМПАНІЯ ПЗУ Україна», складені такі діючи на той час Поліси: №ЕР.210125005, Поліс №ЕР.2000193 32, Поліс №ЕР.210593796, Поліс №ЕР.212255189, Поліс №ЕР.208963519, Поліс №ЕР.2087155615, Поліс №ЕР.207583331, Поліс №ЕР.207952781, Поліс №ЕР.212255058, Поліс №ЕР.21225556, Поліс №ЕР.210046926.
Додатково, для здійснення фінансово господарської діяльності підприємство TOB «ЕКВІСТ-СІМ» підписало Договір оренди транспортного засобу №01/09 з ТОВ «БЕМАНТ», відповідно якого ТОВ «ЕКВІСТ- СІМ» прийняло в строкове платне користування і розпорядження транспортні засоби, зазначені в Додатку до даного Договору, оплата оренди спеціалізованого транспортного засобу здійснена платіжним дорученням №1478 від 22.04.2022 р.
На кожний транспортний засіб щорічно складається Поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на власні транспортні засоби з ПрАТ «СТРАХОВА КОМПАНІЯ ПЗУ Україна», так між ТОВ «БЕМАНТ» та ПрАТ «СТРАХОВА КОМПАНІЯ ПЗУ Україна», складені такі діючи Поліси: №ЕР.207582362, Поліс №ЕР.211432829,Поліс №ЕР.210046910, Поліс №ЕР.207582298, Поліс №ЕР.206111455,Поліс №ЕР.210823343, Поліс №ЕР.210823410, Поліс №ЕР.206132923, Поліс №ЕР.210046902, Поліс №ЕР.211432220, Поліс №ЕР.206111268.
Для обслуговування транспортних засобів ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» на АЗС дизельне паливо (для власних потреб підприємства) закуповується/доставляється згідно Договору постачання нафтопродуктів №39ПК- 21610/20 від 20.05.2020 року, складеного між ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» та ТОВ «ОККО-БІЗНЕС ПАРТНЕР», який є діючим, станом і на поточну дату.
Для обслуговування транспортних засобів ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» на АЗС дизельне паливо (для власних потреб підприємства) поставляється згідно Договору постачання нафтопродуктів №26/127/Т від 03.09.2019 року складеного між ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» та ТОВ «СГ ТОРГ».
Проведення технічного обслуговування та ремонт колісних транспортних засобів, чи їх складових частин у ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» здійснюється відповідно складених Договорів на обслуговування: Договір №14 від 05.05.2021 р. складений з TОB «ТРАКСЕРВІС-ПРОФІ», чинний.
01.01.2022 року з Контрагентом ТОВ «СГ ТОРГ» укладений Договір №ТП-СГ/01 про надання транспортних послуг та Додаткові угоди. Відповідно до п. 1.1. В порядку та на умовах визначених договором, Виконавець бере на себе зобов'язання, на підставі замовлення доставити спеціалізованим автомобілем транспортом довірений йому Замовником вантаж - Скраплений газ (надалі - Вантаж), з місця відправлення до пункту призначення, згідно з товарно-транспортною документацією і видати Вантаж особі уповноваженій на його одержання (надалі - Вантажоодержувач), а Замовник бере на себе зобов'язання сплатити грошові кошти за надані послуги, згідно виставленого Виконавцем рахунку.
Вартість наданих послуг за транспортування по зберіганню СВГ визначається відповідними Додатковими угодами до Договору: №1 від 01.01.2022, №2 від 01.04.2022, №3 від 01.05.2022 р.
Стосовно ПН №10 від 31.07.2022
В продовж липня 2022 року TOB «ЕКВІСТ-СІМ» надало послуги з автомобільних перевезень спеціалізованим автомобільним транспортом (CAT) підприємству ТОВ «СГ ТОРГ». Таким чином за послуги автомобільного перевезення, відповідно до п.4 Договору були підписані Акти надання послуг:
№79 від 31.07.2022 на суму 58 140,00 грн, у т.ч. ПДВ 9690,00 гривень,
№80 від 31.07.2022 на суму 189 300,00 грн, у т.ч. ПДВ 31550,00 гривень, тобто ТОВ «ЕКВІСТ- СІМ» та ТОВ «СГ ТОРГ» шляхом підписання Акту надання послуг підтвердило, що не має претензій щодо виконання робіт (послуг).
Також, відповідно до Актів надання послуг до кожної наданої транспортної послуги наявний комплект супровідних документів до складу яких входить: Подорожній лист про надання транспортних послуг по перевезенню нафтопродуктів, що супроводжується товарно-транспортними накладними, а саме: ТТН Р01/07 від 01.07.22, ТТН Р05/07 від 05.07.22, ТТН Р07/07 від 07.07.22, ТТН Р09/07 від 09.07.22, ТТН Р12/07 від 12.07.22, ТТН Р19/07 від 19.07.22, ТТНР22/07 від 22.07.22, ТТН Р25/07 від 25.07.22, ТТН Р28/07 від 28.07.22. Оплата за відповідні послуги здійснена в безготівковій формі, шляхом перерахування суми грошових коштів ТОВ «СГ ТОРГ» на поточний рахунок ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ», а саме на підставі договору №ТД-СГ/01 від 01.01.2022 - платіжними дорученнями №1811 від 22.09.2022.
Стосовно ПН №14 від 31.08.2022 р.
ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» надало послуги з автомобільних перевезень - спеціалізованим автомобільним транспортом (CAT ) підприємству ТОВ «СГ ТОРГ». Таким чином, за послуги автомобільного перевезення, відповідно до п.4 Договору був; підписаний Акт надання послуг:
№93 від 31.08.2022 на суму 842 400,00 грн, у т.ч. ПДВ 140 400,00 гривень.
ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» та ТОВ «СГ ТОРГ» шляхом підписання Акту надання послуг підтвердило, що не має претензій щодо виконання робіт(послуг).
Також, відповідно до Акту надання послуг від 31.08.2022 р. складений супровідний лист про надання транспортних послуг по перевезенню нафтопродуктів з місця навантаження Одеська область.
До супровідного листа додаються СМР від 30.08,2022 на 18610 кг, СМР від 30.08.2022 на 19220 кг, СМР від 31.08.2022 на 17880 кг, СМР від 30.08.2022 на 18860 кг, СМР від 30.08.2022 на 19000 кг, СМР від 31.08.2022 на 19160 кг, СМР від 31.08.2022 на 18740 кг, СМР від 31.08.2022 на 18800 кг, СМР від 30.08.2022 на 19760 кг, СМР від 30.08.2022 на 20200 кг, СМР від 31.08.2022 на 18640 кг, СМР від 28.08.2022 на 19360 кг, СМР від 28.08.2022 на 19640 кг, СМР вік 27.08.2022 на 17200 кг, СМР від 27.08.2022 на 18340 кг, СМР від 27.08.2022 на 18820 кг, СМР від 18.08.2022 на 18920 кг, СМР від 22.08.2022 на 17940 кг, СМР від 18.08.2022 на 18200 кг, СМР від 18.08.2022 на 17860 кг, СМР від 27.08.2022 на 18020 кг, СМР від 27.08.2022 на 17000 кг, СМР від 27.08.2022 на 18800 кг, СМР від 27.08.2022 на 19300 кг, СМР від 27.08.2022 на 18700 кг, СМР від 13.08.2022 на 18800 кг, СМР від 14.08.2022 на 17920 кг, СМР від 14.08.2022 на 19440 кг, СМР від 14.08.2022 на 18100 кг, СМР від 14.08.2022 на 20400 кг, СМР від 14.08.2022 на 17060 кг, СМР від 12.08.2022 на 18400 кг, СМР від 12.08.2022 на 18700 кг, СМР від 13.08.2022 на 17300 кг, СЩ від 13.08.2022 на 18380 кг, СМР від 10.08.2022 на 19660 кг, СМР від 10.08.2022 на 19760 кг. СМР від 10.08.2022 на 17260 кг, СМР від 10.08.2022 на 18300 кг, СМР від 10.08.2022 на 18540 кг.
Оплата за відповідні послуги здійснена в безготівковій формі, шляхом перерахування суми грошових коштів ТОВ «СГ ТОРГ» на поточний рахунок ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ», тобто оплата підприємством ТОВ «СГ ТОРГ» за використання спеціалізованого автомобільного транспорту (CAT) здійснюється відповідно до Договору:
платіжна інструкція №1811 від 22.09.2022,
платіжна інструкція №1830 від 26.09.2022,
платіжна інструкція №1833 від 27.09.2022,
платіжна інструкція №1838 від 29.09.2022,
платіжна інструкція №1858 від 04.10.2022.
Стосовно ПН №29 від 31.12.2022 року
ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» надало послуги з автомобільних перевезень - спеціалізованим автомобільним транспортом (CAT ) підприємству ТОВ «СГ ТОРГ». Таким чином, за послуги автомобільного перевезення, відповідно до п.4 Договору був підписаний Акт надання послуг №193 від 31.12.2022 р. на суму 374 760,00 грн., у т.ч. ПДВ 62 460,00 грн, тобто ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» та ТОВ «СГ ТОРГ» шляхом підписання Акту надання послуг підтвердило, що не має претензій щодо виконання робіт(послуг) та Додаток до нього.
Був виставлений Рахунок на оплату №529 на зазначену суму вище, та здійснена оплата відповідно до Платіжних інструкцій №2263, №2319.
Подорожній лист про надання транспортних послуг по перевезенню нафтопродуктів, що супроводжується товарно-транспортними накладними, а саме: ТТН Р01/12 від 01.12.22, ТТН РОЗ/12 від 03.12.22, ТТН Р05/12 від 05.12.22, ТТН Р09/07 від 06.12.22, ТТН Р07/07 від 07.12.22, ТТНPQ8/07 від 08.12.22, ТТН Р12/12 від 12.12.22, ТТН Р14/12 від 14.12.22, ТТН Р16/12 від 16.12.22, ТТН Р16/12-2 від 16.12.22, ТТН Р18/12 від 18.12.22, ТТН Р19/12 від 19.12.22, ТТН Р22/12 від 22.12.22, ТТН Р22/12-2 від 22.12.22, ТТН Р23/12 від 23.12.22, ТТН Р26/12 від 26.12.22 р.р.
Стосовно ПН №12 від 30.09.2022
Для здійснення господарської діяльності, а саме надання транспортних послуг як автоперевізника, 01.01.2022 року складений Договір №ТП-СГ/01 про надання транспортних послуг ТОВ «СГ ТОРГ».
Вартість наданих послуг за транспортування по зберіганню СВГ визначається відповідно Додатковою угодою до Договору: №1 від 01.01.2022, №2 від 01.04.2022, №3 від 01.05.2022, №4 від 18.08.2022.
Так, в продовж вересня 2022 року ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» надало послуги з автомобільних перевезень - спеціалізованим автомобільним транспортом (CAT) підприємству ТОВ «СГ ТОРГ». Таким чином, за послуги автомобільного перевезення, відповідно до п.4 Договору був підписаний Акт надання послуг №108 від 30.09.2022 р. на суму 705 480,00 грн, у т.ч. ПДВ 117 580,00 гривень, тобто ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» та ТОВ «СГ ТОРГ» шляхом підписання Акту надання послуг підтвердило, що не має претензій щодо виконання робіт(послуг).
Також, відповідно до Акту надання послуг від 30.09.2022 р. до кожної наданої транспортної послуги наявний комплект супровідних документів до складу яких входить: Подорожній лист про надання транспортних послуг по перевезенню нафтопродуктів, що супроводжується товарно-транспортними накладними.
Оплата за відповідні послуги здійснена в безготівковій формі, шляхом перерахування суми грошових коштів ТОВ «СГ ТОРГ» на поточний рахунок ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ», а саме на підставі договору №ТП-СГ/01 від 01.01.2022 р - платіжними дорученнями №1911 від 14,10.2022, №1939 від 25.10.2022, №2271 від 06.01.2023.
Подорожній лист про надання транспортних послуг по перевезенню нафтопродуктів, що супроводжується товарно-транспортними накладними, а саме: ТТН №№ Р01/09 від 01.09.22, ТТН Р02/09 від 02.09.22, ТТН Р02/09-2 від 02.12.22, ТТН Р07/09 від 07.09.22, ТТН Р07/09-2 від 07.09.22, ТТН Р12/09 від 12.09.22, ТТН Р12/09 від 12.09.22, ТТН Р13/09 від 13.09.22, ТТН Р13/09 від 13.09.22, ТТН Р14/09 від 14,09.22, ТТН Р14/09-2 від 14.09.22, ТТН Р15/09 від 15.09.22, ТТН 15.09.2002 від 15.09.2022, ТТН Р16/09 від 16.09.22, ТТН Р19/09 від 19.09.22, ТТН Р22/09 від 22.09.2022, ТТН Р22/09-2 від 22.09.22, ТТН Р23/09 від 23.09.22, ТТН Р 26/09 від 26.09.22, ТТН Р26/09-2 від 26.09.22, ТТН Р28/09 від 28.09.22 р.р.
Стосовно ПН № 25 від 31.10.2022 р.
Так, в продовж жовтня 2022 року ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» надало послуги з автомобільних перевезень - спеціалізованим автомобільним: транспортом (CAT) підприємству ТОВ «СГ ТОРГ». Таким чином, за послуги автомобільного перевезення, відповідно до п.4 Договору був підписаний Акт надання послуг №l38 від 31.10.2022 р. на суму 105 840,00 грн, у т.ч. ПДВ 17 640,00 гривень, тобто ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» та ТОВ «СГ ТОРГ» шляхом підписання Акту надання послуг підтвердило, що не має претензій щодо виконання робіт(послуг).
Також, відповідно до Акту надання послуг від 31.10.2022 р. до кожної наданої транспортної послуги наявний комплект супровідних документів до складу яких входить: Подорожній лист про надання транспортних послуг по перевезенню нафтопродуктів, що супроводжується товарно-транспортними накладними.
Оплата за відповідні послуги здійснена в безготівковій формі, шляхом перерахування суми грошових коштів ТОВ «СГ ТОРГ» на поточний рахунок TOB «ЕКВІСТ-СІМ», а саме на підставі договору №ТП-СГ/01 від 01.01.2022 р. - платіжними Дорученнями №2002 від 09.11.2022 р.
Подорожній лист про надання транспортних послуг по перевезенню нафтопродуктів, що супроводжується товарно-транспортними накладними, а саме: ТТН №Р10/10 від 10.10.22, ТТН №Р24/10 від 24.10.22, ТТН № Р10/10 від 10.10.22, ТТН №Р10/10 від 17.10.22.
Стосовно ПН №18 від 31.08.2022 р.
ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» надало послуги з автомобільних перевезень - спеціалізованим автомобільним транспортом (CAT) підприємству ТОВ «СГ ТОРГ». Таким чином, за послуги автомобільного перевезення, відповідно до п.4 Договору був підписаний Акт надання послу №97 від 31.08.2022 р. на суму 72 450,00 грн, у т.ч. ПДВ 12075,00 грн., тобто ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» та ТОВ «СГ ТОРГ» шляхом підписання Акту надання послуг підтвердило, що не має претензій щодо виконання робіт(послуг).
Також, відповідно до Акту надання послуг від 31.08.2022 р. до кожної наданої транспортної послуги наявний комплект супровідних документів до складу яких входить: Подорожній лист про надання транспортних послуг по перевезенню нафтопродуктів, що супроводжується товарно-транспортними накладними №Р01/08 від 01.08.2022 р, ТТН №Р08/08 від 08.08.2022 р, №Р15/08 від 15.08.2022 р, №Р22/08 від 22.08.2022 р.
31 серпня 2022 року був виставлений рахунок на оплату №305 на суму 72 450,00 грн Так, оплата за відповідні послуги здійснена в безготівковій формі, шляхом перерахування суми грошових коштів ТОВ «СГ ТОРГ» на поточний рахунок ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ», а саме на підставі договору №ТП-СГ/01 від 01.01.2022 - платіжними дорученнями №1813 від 23.09.2022.
Стосовно ПН №25 від 31.10.2022 р.
Так, в продовж жовтня 2022 року ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» надало послуги з автомобільних перевезень - спеціалізованим автомобільним транспортом (CAT) підприємству ТОВ «СГ ТОРГ». Таким чином, за послуги автомобільного перевезення, відповідно до п.4 Договору був підписаний Акт надання послуг №167 від ЗОЛ 1.2022 р. на суму 105 840,00 грн, у т.ч. ПДВ 17 640,00 гривень, тобто ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ» та ТОВ «СГ ТОРГ» шляхом підписання Акту надання послуг підтвердило, що не має претензій щодо виконання робіт(послуг).
Також, відповідно до Акту надання послуг від 31.10.2022 р. до кожної наданої транспортної послуги наявний комплект .супровідних документів до складу яких входить: Подорожній лист про надання транспортних послуг по перевезенню нафтопродуктів, що супроводжується товарно-транспортними накладними.
Оплата за відповідні послуги здійснена в безготівковій формі, шляхом перерахування суми грошових коштів ТОВ «СГ ТОРГ» на поточний рахунок ТОВ «ЕКВІСТ-СІМ», а саме на підставі договору №ТП-СГ/01 від 01.01.2022 - платіжними дорученнями №2002 від 09.11.2022.
Подорожній лист про надання транспортних послуг по перевезенню нафтопродуктів, що супроводжується товарно-транспортними накладними, а саме: ТТН №Р10/10 від 10.10.22, ТТН № Р24/10 від 24.10.22, ТТН №Р10/10 від 10.10.22, ТТН №Р10/10 від 17.10.22.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України; у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII, внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Положеннями п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
На виконання вказаних вище норм законодавства позивачем сформовано податкові накладні №10 від 31.07.2022, №14 від 31.08.2022, №25 від 31.10.2022, №18 від 31.08.2022, №25 від 30.11.2022, №29 від 31.12.2022, №12 від 30.09.2022 та надіслано їх до Єдиного реєстру податкових накладних.
Проте, реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена контролюючим органом, оскільки податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений в Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №341), (далі - Порядок №1246).
Відповідно до п.2 Порядку №1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Пунктом 15 Порядку №1246 визначено, що у зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Згідно п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок №1165).
Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п.2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б пункту 185.1 статті 185, підпункту а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до вимог п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п.7 Порядку №1165).
Відповідно до п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п.11 Порядку №1165).
Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п.25 Порядку № 1165).
На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості платника податку визначені додатком 1 до Порядку №1165.
У додатку № 1 до Порядку № 1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема п. 8 «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС».
Водночас, в порушення норм 10-11 Порядку № 1165, в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
Розглядаючи дану адміністративну справу суд враховує, що протягом усього строку розгляду даної адміністративної справи чинного рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості станом на дату зупинення реєстрації податкових накладних №10 від 31.07.2022, №14 від 31.08.2022, №25 від 31.10.2022, №18 від 31.08.2022, №25 від 30.11.2022, №29 від 31.12.2022, №12 від 30.09.2022 до суду не надано.
Критерій, зазначений у п.8 додатку 1 до Порядку № 1165 свідчить про те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Однак відповідач покликається лише на номер пункту та не конкретизує, про який саме ризик платника податку йдеться.
Окрім цього, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутня інформація, які саме документи необхідно було надати позивачем до контролюючого органу для реєстрації спірної податкової накладної, що фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих на думку відповідача ризиків.
Відповідачем до суду не надано доказів, що у позивача була відсутня можливість надати/отримати послугу на яку і складено податкові накладні №10 від 31.07.2022, №14 від 31.08.2022, №25 від 31.10.2022, №18 від 31.08.2022, №25 від 30.11.2022, №29 від 31.12.2022, №12 від 30.09.2022, а також, що такий товар був у нього відсутній.
Суд враховує, що принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України є орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури. Критерій прийняття рішення, вчинення (невчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Вказані висновки узгоджуються з висновками, викладеними Верховним Судом у постанові від 16.02.2021 року по справі №324/580/17.
Крім того, суд підкреслює, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23 жовтня 2018 року по справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року по справі №0940/1240/18.
Попри це, позивач намагався виконати вимоги щодо подання документів.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги» (пункт 3).
Пунктами 4,5 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної/розрахунку коригування зазначено код товару/послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/умовним кодом товару/Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:
отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;
постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;
отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.
Відповідно до п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Згідно з пунктами 9,10,11 Порядку №520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
В той же час, у рішенні не зазначено, які саме документи, що подані позивачем складено з порушенням законодавства, в чому таке порушення полягає.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що у контролюючого органу станом на час розгляду комісією документів були письмові пояснення позивача з доданими первинними документами, які платником долучено на власний розсуд з метою підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних №10 від 31.07.2022, №14 від 31.08.2022, №25 від 31.10.2022, №18 від 31.08.2022, №25 від 30.11.2022, №29 від 31.12.2022, №12 від 30.09.2022.
Однак, контролюючий орган будь-якої оцінки вказаним у поясненнях обставинам не надав, жодних перевірок позивача з метою підтвердження чи спростування інформації, зазначеної позивачем, не проводив, оспорюване рішення не містить мотивів не врахування наданих позивачем пояснень та долучених документів, тому суд вважає необ'єктивним та необґрунтованим твердження щодо правомірності оспорюваного рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №10 від 31.07.2022, №14 від 31.08.2022, №25 від 31.10.2022, №18 від 31.08.2022, №25 від 30.11.2022, №29 від 31.12.2022, №12 від 30.09.2022.
Суд наголошує, що у цій справі не надається оцінка реальності здійснення господарської операції, на підставі якої позивачем складено податкові накладні №10 від 31.07.2022, №14 від 31.08.2022, №25 від 31.10.2022, №18 від 31.08.2022, №25 від 30.11.2022, №29 від 31.12.2022, №12 від 30.09.2022, оскільки це питання має досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).
При юридичній оцінці рішень про відмову в реєстрації податкової накладної суд враховує, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог.
Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів.
Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, рішення №11488840/31601073 від 25.07.2024; №11341597/31601073 від 02.07.2024; №11516723/31601073 від 30.07.2024; №11516717/31601073 від 30.07.2024; №11516720/31601073 від 30.07.2024; №11488838/31601073 від 25.07.2024; №11488839/31601073 від 25.07.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних №10 від 31.07.2022, №14 від 31.08.2022, №25 від 31.10.2022, №18 від 31.08.2022, №25 від 30.11.2022, №29 від 31.12.2022, №12 від 30.09.2022 не відповідає критерію обґрунтованості.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11488840/31601073 від 25.07.2024; №11341597/31601073 від 02.07.2024; №11516723/31601073 від 30.07.2024; №11516717/31601073 від 30.07.2024; №11516720/31601073 від 30.07.2024; №11488838/31601073 від 25.07.2024; №11488839/31601073 від 25.07.2024, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних №10 від 31.07.2022, №14 від 31.08.2022, №25 від 31.10.2022, №18 від 31.08.2022, №25 від 30.11.2022, №29 від 31.12.2022, №12 від 30.09.2022 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Разом з цим, суд критично ставиться до твердження відповідача, зазначене у відзиві, щодо неналежного заповнення реквізитів платіжних інструкцій з огляду на наступне.
Відносини учасників платіжних систем «клієнт-банк», «клієнт-Internetбанк» регулюються, крім договору між банком та клієнтом, Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Національного банку України від 21.01.2004 №22 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/8976). Відповідно до пункту 1.14 статті 1 Закону №2346-ІІІ електронний платіжний засіб - платіжний інструмент, який надає його держателю можливість за допомогою платіжного пристрою отримати інформацію про належні держателю кошти та ініціювати їх переказ.
Згідно зі статтею 18 Закону №2346-ІІІ електронний документ на переказ має однакову юридичну силу з паперовим документом.
Відповідно до Положень Постанови Правління НБУ від 29.07.2022 №163 «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг» через централізовану систему електронний банк - клієнт було сформовано Позивачем платіжне доручення на здійснення платіжних операцій в електронному вигляді, підписує їх за допомогою ЕЦП та засобами електронного зв'язку та направляє до банківської установи. Банком перевіряється уся інформація, правильність заповнення усіх обов'язкових реквізитів, ідентифікується клієнт (Позивач), платіжне доручення проводиться банком, в підтвердження чого накладається електронна печатка, ставиться підпис голови правління банку та направляється на адресу Позивача. Саме такий електронний документ і використовує Позивач для цілей ведення бухгалтерського обліку та саме такі копії платіжних доручень та платіжних інструкцій (електронних документів) в копіях надавались Відповідачу через електронний кабінет платника податків разом з поясненнями для розблокування податкової накладної, при цьому кожна копія документу була підписана, тобто завірена, за допомогою електронно цифрового підпису (ЕЦП).
Відповідно до п.22 Положень Надавач платіжних послуг отримувача під час виконання платіжної операції з метою встановлення належного отримувача коштів за платіжною операцією зобов'язаний перевірити в платіжній інструкції відповідність: 1) номера рахунку отримувача та коду отримувача або 2) унікального ідентифікатора отримувача.
Надавач платіжних послуг приймає рішення щодо перевірки в платіжній інструкції інформації, зазначеної в підпункті 1 або в підпункті 2 пункту 22 розділу I цієї Інструкції, самостійно, а якщо він є учасником платіжної системи, то згідно з правилами платіжної системи. Надавач платіжних послуг отримувача зараховує кошти за платіжною операцією на рахунок отримувача лише в разі відповідності інформації, зазначеної в підпункті 1 або в підпункті 2 пункту 22 розділу I цієї Інструкції, тій інформації про отримувача, що зберігається в цього надавача платіжних послуг.
Відповідно до Положення Ініціатор має право оформити платіжну інструкцію в електронній або паперовій формі.
З тексту Постанови Правління Національного банку України від 04.07.2018 №75 вбачається, що цією постановою затверджено ПОЛОЖЕННЯ про організацію бухгалтерського обліку в банках України. Пунктом 2 Положення встановлено, що це Положення встановлює основні вимоги щодо організації бухгалтерського обліку в банках України. Пунктом 42 Положення встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку операцій банку є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Пунктом 43 Положення передбачено, що первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються в бухгалтерському обліку за умов дотримання законодавства України про електронні документи та електронний документообіг.
Пунктом 51 Положення встановлено, що первинні документи в паперовій/електронній формі повинні мати такі обов'язкові реквізити, серед іншого, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні операції.
3 викладеного вбачається, що відповідно до Положення, затвердженого Постановою НБУ №75 від 04.07.2018 р. наявність такого реквізиту, як особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні операції обов'язкове саме для ведення бухгалтерського обліку в банках України, та здійснення операції з фактичного перерахування коштів між розрахунковими рахунками клієнтів банківської установи.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з положеннями частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення зокрема про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частина третя статті 245 КАС України встановлює, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Щодо доводів відповідача про наявність дискреційних повноважень ДПС України в частині вирішення питання щодо реєстрації податкових накладних.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Відповідно до Рекомендацій Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Кабінетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Водночас, адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції.
Відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних, у свою чергу, є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Відтак, відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
Законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в строки, визначені нормами діючого законодавства, в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №10 від 31.07.2022, №14 від 31.08.2022, №25 від 31.10.2022, №18 від 31.08.2022, №25 від 30.11.2022, №29 від 31.12.2022, №12 від 30.09.2022 датою їх подання.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, з урахуванням вказаної норми КАС України на користь позивача належить стягнути 21196,00 грн. судових витрат, сплачених згідно платіжної інструкції №6166 від 29.05.2025 року.
Керуючись ст.ст.2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКВІСТ-СІМ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання здійснити реєстрацію податкових накладних - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наступні Рішення комісії ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:
рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11488840/31601073 від 25.07.2024;
рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11341597/31601073 від 02.07.2024;
рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11516723/31601073 від 30.07.2024;
рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11516717/31601073 від 30.07.2024;
рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11516720/31601073 від 30.07.2024;
рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11488838/31601073 від 25.07.2024;
рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових платників №11488839/31601073 від 25.07.2024.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі зазначені нижче податкові накладні TOB «ЕКВІСТ-СІМ» (ЄДРПОУ 38016918):
№10 від 31.07.2022 на суму 189300,00 грн. у т.ч. ПДВ 31550,00 гривень;
№14 від 31.08.2022 на суму 842400,00 грн. у т.ч. ПДВ 140400,00 гривень;
№25 від 31.10.2022 на суму 105840,00 грн. у т.ч. ПДВ 17640,00 гривень;
№18 від 31.08.2022 на суму 72450,00 грн. у т.ч. ПДВ 12075,00 гривень;
№25 від 30.11.2022 на суму 546480,00 грн. у т.ч. ПДВ 91080,00 гривень;
№29 від 31.12.2022 на суму 374760,00 грн. у т.ч. ПДВ 62460,00 гривень;
№12 від 30.09.2022 на суму 705480,00 грн. у т.ч. ПДВ 117580,00 гривень.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКВІСТ-СІМ» (адреса: Україна, 65026, Одеська, область, м. Одеса, вул. Жуковського, буд.15, кв. 2, код ЄДРПОУ 31601073) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 21196 (двадцять одна тисяча сто дев'яносто шість гривень) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП 44069166), сплачений згідно платіжної інструкції №6166 від 29.05.2025 року.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКВІСТ-СІМ» (адреса: Україна, 65026, Одеська, область, м. Одеса, вул. Жуковського, буд.15, кв. 2, код ЄДРПОУ 31601073)
Державна податкова служба України (адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393, електронна пошта: post@tax.gov.ua)
Головне управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП:44069166, електронна пошта: od.official@tax.gov.ua)
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА