20 жовтня 2025 рокусправа № 380/10415/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мартинюка В.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням ухвали про роз'єднання позовних вимог в адміністративній справі №380/9899/25, просить:
визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати індексації за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 та з 01.01.2025 по 19.02.2025;
визнати протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення за період з січня по грудень 2024 року в повному розмірі, виходячи з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року.
зобов'язати нарахувати та виплатити без урахування податків та зборів індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 та з 01.01.2025 по 19.02.2025;
зобов'язати перерахувати розмір індексації грошового забезпечення за період з січня по грудень 2024 року, виходячи з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року та виплати її без урахування податків та зборів.
В обґрунтування позову зазначає, що з 1 червня 2016 у відповідача виник обов'язок проводити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивача. Оскільки постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988 вперше було визначено посадові оклади та в подальшому розмір окладу та інших складових не збільшувався, то листопад 2015 року є місяцем, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (посадових окладів), відповідно він є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України. Позивач має право на перерахунок індексації за період з січня по грудень 2024 року та її виплати з урахуванням раніше виплаченої суми. Також, оскільки індексація грошового забезпечення за період з листопада 2015 по жовтень 2017 року та у період з січня по лютий 2025 року протиправно не здійснювалась, то позивач має право на її нарахування та виплату.
Відповідач у відзиві зазначив, що враховуючи передбачений статтею 19 Конституції України обов'язок органу державної влади або його посадової особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зважаючи на відсутність встановлених законодавством підстав для виплати та способу нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 по жовтень 2017 року включно, позовна вимога щодо проведення та виплати індексації грошового забезпечення за вказаний період - задоволенню не підлягає. у ГУНП у Львівській області були відсутні правові підстави для виплати позивачу поточної індексації грошового забезпечення з 01.01.2024 по 01.08.2024. ГУНП у Львівській області перерахувало та виплатило ОСОБА_1 індексацію за період з серпня 2024 по грудень 2024 року, коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, який встановлений у розмірі 103 %. Базовим місяцем для нарахування індексації був грудень 2023 року. Індексація у січні та лютому 2025 року не виплачувалась, оскільки індекс споживчих цін за ці місяці не перевищив поріг індексації 103 %.
Ухвалою суду від 02.06.2025 року відкрито спрощене позовне провадження.
Ухвалою суду від 11.07.2025 року справу вирішено розглядати в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 08.09.2025 року, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 06.10.2025 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Позивач був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ у 2002 році та під час реформи міліції був переведений до підрозділу Національної поліції, звідки наказом ГУНП у Львівській області від 19.02.2025 №107 о/с його звільнено зі служби в поліції за станом здоров'я (через хворобу).
Відповідно до інформації щодо нарахованої та виплаченої індексації позивачу у період з січня 2017 року по жовтень 2017 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась; у період з січня 2024 року по грудень 2024 року індексація грошового забезпечення нараховувалась з урахуванням грудня 2023 року як базового місяця.
Окрім того, із пояснень відповідача вбачається, що індексація грошового забезпечення позивачу у періоди з 07.11.2015 по грудень 2016 року, з 01.01.2025 по 19.02.2025 не нараховувалась та не виплачувалась, що ним не заперечується.
Змістом спірних правовідносин є не нарахування та невиплата індексації грошового забезпечення з 07.11.2015 по 31.10.2017 та з 01.01.2025 по 19.02.2025; нарахування та виплата індексації грошового забезпечення з січня по грудень 2024 року у зменшеному розмірі.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 1, 2, 4, 5, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року за №1282-XII (надалі - Закон №1282-XII), з наступними змінами та доповненнями, індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.
При цьому, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до пунктів 1-1, 4, 5, 6, 14 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 року підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства.
У разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Конституційний суд України у своєму рішенні від 15.10.2013 №9-рп/2013 зазначив, що держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положеннями частини шостої статті 95 КЗпП України, статей 33, 34 Закону України «Про оплату праці» такими заходами є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати. В аспекті конституційного звернення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України слід розуміти так, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.
Статтею 5 Закону №1282-XII, визначені джерела коштів на проведення індексації грошових доходів населення. Частиною 6 цієї статті зазначено, що проведення індексації грошових коштів доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загального обов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Згідно пункту 14 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-У1І1, Кабінету Міністрів України доручено за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат.
Згідно пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 - виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; 6) індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (пункт 6 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за № 1013, яка застосовується з 01.12.2015 року). До 01.12.2015 року рішення про затвердження особливого порядку індексації не було прийнято.
Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації працівників, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року за №1078.
Частиною шостою статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено джерело коштів на проведення індексації.
Ця норма безпосередньо не скасовує виплату індексації заробітної плати та не пов'язує індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. В законі йдеться про фінансові ресурси бюджетів усіх рівнів. В свою чергу відповідач не надав доказів того, що у нього гроші на індексацію заробітної плати відсутні.
Оскільки індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2025 по 19.02.2025 не була проведена у встановлений статтею 4 Закону №1282-XII строк, тому є необхідність зобов'язати відповідача провести розрахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення позивача.
При цьому суд зазначає, що непроведення та невиплата позивачу індексації грошового забезпечення є обмеженням його Конституційних прав відповідачем, що є незаконним.
В пунктах 23, 26 рішення у справі «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
В пунктах 22-23 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Сукач проти України» остаточне рішення від 10.06.2011 зазначено, що Суд повторює, що поняття «майно» в першій частині статті 1 Першого протоколу має автономне значення, яке не обмежується правом власності на фізичні речі та є незалежним від формальної класифікації в національному законодавстві. Певні інші права та інтереси, що складають і активи, наприклад, борги, можуть також вважатися «майновими правами» і, відповідно, «майном» у розумінні цього положення. Питання, що має бути розглянуто, полягає у тому, чи надавали заявнику обставини справи, розглянуті в цілому, право на інтерес, який по суті захищається статтею 1 Першого протоколу (див. рішення щодо прийнятності у справі «Броньовські проти Польщі» [ВП], заява №31443/96, пункт 98, ЕЄНЯ 2002-Х).
Держава на власний розсуд визначає, які доплати надавати своїм працівникам із державного бюджету. Держава може ввести, призупинити або припинити їх виплату, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи, підприємства, організації не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним.
Так, реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням коштів і базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
Окрім того, в матеріалах справи наявні докази того, що індексація позивачу за вказаний період нарахована не була.
Таким чином, відповідач зобов'язаний провести індексацію грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2025 по 19.02.2025 у встановленому законом порядку.
Окрім того, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача застосувати базовий місяць при нарахуванні та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення.
Аналіз п.5 Порядку №1078 дає підстави для висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Оскільки постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» вперше було визначено посадові оклади та в подальшому розмір окладу та інших складових не збільшувався, то листопад 2015 року є місяцем, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (посадових окладів), відповідно він є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України.
Відтак позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог з приводу зобов'язання перерахувати розмір індексації грошового забезпечення за період з січня по грудень 2024 року.
Як уже згадувалось раніше, позивачу за вказаний період було розраховано індексацію грошового забезпечення з урахуванням грудня 2023 року як базового місяця.
При цьому, враховуючи уже встановлену обставину, що Поставною №988 було вперше визначено посадові оклади поліцейських та в подальшому розмір окладу та інших складових не збільшувався, то у даному випадку саме листопад 2015 року є базовим місяцем для обрахунку індексації грошового забезпечення за вказаний період.
Відтак, позовні вимоги у цій частині також підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог з приводу нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017.
Суд звертає увагу, що в редакції Порядку №1078 до 18.10.2017, не передбачалось проведення індексації грошового забезпечення поліцейських.
Як наслідок, зазначені вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
В іншій частині у задоволенні позову належить відмовити.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню зі сторін.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2025 по 19.02.2025.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з січня 2024 року по грудень 2024 року в повному розмірі, виходячи з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (адреса: м.Львів, пл.Григоренка, 3, код ЄДРПОУ 40108833) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) без урахування податків та зборів індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2025 по 19.02.2025, виходячи з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (адреса: м.Львів, пл.Григоренка, 3, код ЄДРПОУ 40108833) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) розмір індексації грошового забезпечення за період з січня 2024 року по грудень 2024 року, виходячи з розрахунку базового місяця - листопад 2015 року та виплати її без урахування податків та зборів.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович