20 жовтня 2025 року м. Київ Справа № 320/20725/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сас Є.В. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Рух справи:
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:
- визнати противоправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Міністерством внутрішніх справ України від 27 січня 2025 року №51-9557 станом на 01 грудня 2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії, враховуючи суми недоотриманої пенсії, ОСОБА_1 з 01 грудня 2024 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Міністерством внутрішніх справ України від 27 січня 2025 року Nє51-9557 , із розрахунку основного розміру пенсії 90 % від грошового забезпечення та без обмежень максимальним розміром пенсії, визначеним частиною сьомою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», Законом України «Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні».
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що відповідач відмовився здійснити перерахунок його пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яка виготовлена уповноваженим органом.
Ухвалою від 01.05.2025 відкрито спрощене провадження без проведення судового засідання, витребувано матеріали пенсійної справи.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, надав витребувані матеріали пенсійної справи.
Обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
Позивач отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку відповідача.
Міністерством внутрішніх справ України видано довідку від 27.01.2025 № 51-9557 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.12.2024.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням оновленої довідки, проте відповідач листом від 18.03.2025 відмовив провести такий перерахунок, у зв'язку з відсутністю унормування умов, порядку та розміру перерахунку пенсії відповідної категорії осіб.
Будучи незгідним з такою відмовою, позивач звернувся з даним позовом.
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно абзацу другого пункту 3 Порядку № 45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Так, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду
Суд вважає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Верховний Суд у постанові від 06.04.2022 у справі № 553/4276/16-а вважав, що Порядок № 45, в сукупності із положеннями Порядку № 3-1 не виключає можливість надання довідки про розмір грошового забезпечення безпосередньо пенсіонером, оскільки підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Урядом, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Суд вважає, що вказана довідка складена за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку №45, підписана посадовою особою уповноваженого державного органу та скріплена печаткою.
А тому, з урахуванням наведеного вище, зазначені довідки є достатньою та належною підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Хоча органи ПФУ і мають право покликатись на невідповідність довідки вимогам законодавства, проте у даній справі такі заперечення не надійшли.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення посадовий оклад за відповідною посадою становить 94 338 грн, порівняно з розміром такого станом на 01.02.2024 - 80 717 грн (згідно довідки, що міститься в матеріалах пенсійної справи), що свідчить про підвищення розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, та є підставою для перерахунку розміру пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність відмови в проведенні позивачу перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою.
Щодо позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії в розмірі 90 % від суми грошового забезпечення та без обмеження пенсії максимальним розміром
З'ясовано, що на момент призначення основний розмір пенсії позивача визначався з урахуванням 90% розміру грошового забезпечення (вислуга років 41 рік).
Розглядаючи ці вимоги позивача в поєднанні з вимогою щодо проведення перерахунку на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення суд зазначає таке.
Позивач покликається на можливість обмеження пенсії після її перерахунку десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність на підставі ч. 7 ст. 43 Закону № 2262- XII та ст. 2 Закону № 3668- VII, а також зменшення її основного розміру пенсії до 70 відсотків на підставі змін внесених до законодавства Законами № 3668-VII та № 1166-VII.
Систематичну практику органів ПФУ стосовно обмеження пенсії після її перерахунку на підставі рішення суду, зокрема, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність на підставі ч. 7 ст. 43 Закону № 2262- XII та ст. 2 Закону № 3668- VII, зменшення розміру грошового забезпечення (на підставі змін внесених до законодавства Законами № 3668-VII та № 1166-VII), у разі не зазначення у такому рішенні вказівки на не обмеження пенсії максимальним розміром, а також вказівки на відсотковий розмір грошового забезпечення, суд визнає загальновідомими обставинами.
Слід також зазначити, що протиправність дій відповідача із зменшення основного розміру пенсії позивача вже встановлювалась у рішенні Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.07.2020 у справі № 640/893/19.
Усталена практика Верховного Суду щодо неправомірності таких обмежень відображена у численних постановах, зокрема: від 25 липня 2022 року у справі № 580/3451/21; від 20 липня 2022 року у справі № 340/2476/21; від 11 липня 2022 року у справі №620/613/21; від 29 червня 2022 року у справі №640/19118/18; від 18 травня 2022 року у справі № 380/12337/20.
При цьому, метою адміністративного судочинства є саме ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, що виключає потребу в зверненні до суду з додатковими позовними заявами задля реального захисту своїх порушених прав та інтересів.
Беручи до уваги розмір грошового забезпечення згідно оновленої довідки, а також відсоток від нього, який враховується при визначенні основного розміру пенсії позивача, наявні підстави для висновку щодо можливого порушення прав позивача в частині обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність) при проведенні її перерахунку, а відтак в цій частині позовні вимоги необхідно задовольнити.
З урахуванням повноважень суду, передбачених статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суд визнає відповідні дії відповідача протиправними та зобов'язує його провести перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.
З огляду на наведене вище, позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 242-246, 255 КАС, суд,
1. Позовні вимоги - задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 27.01.2025 № 51-9557.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.12.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 27.01.2025 № 51-9557, з урахуванням 90 % від грошового забезпечення та без обмежень максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням раніше проведених виплат.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211 грн 20 коп. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код юридичної особи 42098368).
5. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сас Є.В.