Рішення від 20.10.2025 по справі 320/10870/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року справа №320/10870/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Вісьтак М.Я., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві; Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві; Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 22.01.2025 № 262240028076 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Відповідач-1) щодо перерахунку пенсії “Перехід на інший вид пенсії» та переведення мене, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з одного виду пенсії на інший;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву від 15.01.2025 про перерахунок “Перехід на інший вид пенсії» і здійснити з 15.01.2025 переведення позивача із пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове Державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ “Про державну службу», пункту 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу», Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», зарахувавши до стажу державної служби наступні періоди роботи в підрозділах податкових органів відповідно до записів у моїй трудовій книжці серії НОМЕР_2 15.09.1982: з 04.12.1992 по 31.05.1993 на посаді державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції по Токмацькому району (наказ № 6 - л від 04.12.1992); з 01.06.1993 по 02.05.1994 на посаді старшого державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції по Токмацькому району (наказ № 12 - л від 15.06.1993); з 03.05.1994 по 25.11.1996 на посаді головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції по Токмацькому району (наказ № 22 - л від 03.05.1994); з 26.11.1996 по 02.02.1997 на посаді державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Державної податкової адміністрації у Токмацькому району (наказ № 12 - о від 26.11.1996); з 03.02.1997 по 31.07.1997 на посаді державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Філії Токмацького району Регіональної Державної податкової адміністрації у м. Токмак (наказ № 79 - о від 31.03.1997); з 01.08.1997 по 31.03.1998 на посаді державного податкового інспектора відділу обліку і звітності Регіональної державної податкової адміністрації у м. Токмак (наказ № 26-о від 14.11.1997); з 01.04.1998 по 07.06.2000 на посаді державного податкового інспектора відділу обліку, звітності та прогнозування надходжень Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції (наказ № 45 - о від 01.04.1998)

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Відповідач-1) здійснити з 15.01.2025 виплату позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ “Про державну службу», пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу», Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, які підтверджуються листом від 09.10.2024 № 0800-0802-8/91133 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в частині ненадання позивачу Довідки згідно 3 Додатком 6 до Порядку призначення пенсій деяким категорій осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області видати позивачу Довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, передбачену Додатком 6 до Порядку призначення пенсій деяким категорій осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач вважає свої права порушеними відповідачами в частині відмови у врахуванні відповідних періодів стажу для переведення з одного виду пенсії на інший, а також ненадання позивачу Довідки згідно 3 Додатком 6 до Порядку призначення пенсій деяким категорій осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622.

Ухвалою від 28 квітня 2025 відкрито провадження у справі, розгляд вирішено здійснювати одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

13.05.2025 відповідач 2 (ГУПФ в Запорізькій області) через підсистему “Електронний суд» надав відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Відповідач вказав, що відповідно до пункту 5 Постанови № 622 довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Відповідно до довідки № 69-Д від 08.10.2024 стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, та актами Кабінету Міністрів України (розділ ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ), станом на 26.11.2020 (на дату звільнення) становив 19 років 11 місяців 22 дні, у тому числі станом на 01.05.2016 - 15 років 04 місяці 26 днів.

У зв'язку з цим, довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби» не була надана, оскільки відсутні 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відтак, відповідач вважає, що підстав для видачі відповідної довідки немає.

Відповідач 1 подав відзив, що надійшов до суду 16.07.2025. У відзиві відповідач 1 посилаючись на норми Постанови КМУ № 622 від 14.09.2016, вказує, що відповідачі діяли виключно на підставі, в межах та спосіб, передбачені чинним законодавством, а отже позовні вимоги є безпідставними.

23.05.2025 позивачем подано відповідь на відзив відповідача 2, в якому позивач вказує, що відповідачем 2 проігноровано основні доводи позивача та наявність вимог саме до нього, відтак відзив є необгрунтованим належним чином, просить суд позовні вимоги задовольнити.

26.06.2025 позивачем подано також відповідь на відзив відповідача 1, в якому позивач вказує, що відповідачем не враховано актуальну судову практику з приводу спірних правовідносин та не надано належну оцінку обставинам справи.

Відповідно до приписів частини п'ятої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

З огляду на приписи частини 4 статті 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

З 07.09.2024 по теперішній час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як пенсіонер.

15.01.2025 позивач звернулася через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії “Перехід на інший вид пенсії» та переведення її із пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII “Про державну службу», пунктів 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби періоди проходження позивачем державної служби в податкових органах з 04.12.1992 по 07.06.2000 та у підрозділах Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 05.12.2000 по 26.11.2020, згідно з відомостями трудової книжки серії НОМЕР_3 від 15.09.1982.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач 1) від 22.01.2025 №262240028076 про перерахунок пенсії відповідач-1 не зарахував до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, періоди роботи позивача у підрозділах Державної податкової служби в Запорізькій області з 04.12.1992 по 07.06.2000, та з 15.01.2025 здійснив перехід із пенсії за віком на загальних підставах на пенсію за віком згідно зі статтею 25 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII “Про державну службу», встановивши наявність у позивача стажу державної служби тривалістю не менше як 10 років, а саме 15 років 04 місяці 28 днів.

Тобто, при визначенні наявності у позивача 10 років стажу державної служби Відповідач-1 керувався пунктом 10 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу», не так як того просила у зверненні позивач.

Цим рішенням Відповідач-1 відмовив позивачу у перерахунку пенсії (“Перехід на інший вид пенсії») та переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII “Про державну службу», пункту 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу», не зарахувавши станом на 01.05.2016 стаж державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, за період роботи в податкових органах з 04.12.1992 по 07.06.2000.

На перерахування Відповідача-1, що додатково викладено в листі від 24.02.2025 №8696-6051/КО-02/8-2600/25, періоди роботи як посадової особи в органах державної фіскальної служби до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців не зараховуються.

Відповідач-2 (ГУ ПФ у Запорізькій області) на письмове звернення позивача надіслав лист від 09.10.2024 №0800-0802-8/91133 з наступними додатками:

- Довідка від 08.10.2024 №69-Д про наявність у позивача стажу державної служби за період з 05.12.2000 по 26.11.2020 під час роботи на посадах у підрозділах Пенсійного фонду України в Запорізькій області, та встановив наявність у позивача стажу державної служби 15 років 04 місяці 26 днів;

- Довідка від 08.10.2024 №187-Ф про складові заробітної плати для державного службовця, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622;

- Довідка від 08.10.2024 №186-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби.

Водночас, Відповідач-2 своїм листом від 09.10.2024 №0800-0802-8/91133 не надав позивачу Довідку про плин складової заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію займала посаду у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, не провели класифікацію, або ж працювала в державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, або які мають пільги, премії тощо, як того у своєму зверненні просила позивач.

Свою відмову Відповідач-2 додатково обґрунтував у своєму листі від 01.01.2025 №0800-0701-8/156 тим, що періоди роботи на посадах у підрозділах Державної податкової служби в Запорізькій області з 04.12.1992 по 07.06.2000 не можуть бути зараховані до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону №889-VIII.

Позивач вважає, що саме у зв'язку з відмовою Відповідача-2 у наданні позивачу Довідки згідно з Додатком 6, Відповідач-1 прийняв рішення про перерахунок пенсії і переведення на пенсію відповідно до пункту 10 розділу XI Закону України №889-VIII “Про державну службу».

Не погоджуючись із такими діями відповідачів, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Релевантні джерела права та висновки суду.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг із коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на іншу пенсію, призначається один із видів пенсій за її вибором.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють у державних органах, а також особливості правовідносин, що виникають у зв'язку з проходженням ними державної служби, визначені Законом України “Про державну службу».

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу», згідно з пунктом другим розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність Закон України від 16.12.1993 №3723-XII “Про державну службу» (крім статті 37 і 43, що застосовуються до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу).

Так, частиною першою статті 37 Закону №3723-XII визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли 62-річного віку, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на момент звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Закон України №889-VIII “Про державну службу» набрав чинності 01.05.2016. До набрання чинності цим Законом №889-VIII право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку, встановленого статтею 37 Закону №3723-XII, та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менше як 10 років та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців;

в) особи, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закону №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому законодавець визначив певні умови, у разі дотримання яких у особи зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.

Відповідно до пункту 10 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займали посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України №3723-XII “Про державну службу», а також ті, хто на день набрання чинності цим Законом мали не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, зберігають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на таких посадах.

Тобто, розділом XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для тих, хто на цю дату займав посаду державної служби, або 20 років для тих, хто не працював у цей час на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.

Отже, для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-XII передбачено додаткову умову для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

З огляду на зміст зазначених норм чинного законодавства, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 цього Закону і розділом XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу і стажу державної служби.

Отже, після набрання 01.05.2016 чинності Законом №889-VIII зберігається право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-XII лише в осіб, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI Закону №889-VIII, та мають передбачений частиною першою статті 37 Закону №3723-XII вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 04.04.2018 за результатами розгляду зразкової справи №822/524/18.

Згідно з частиною п'ятою статті 15 Закону України від 04.12.1990 №509-XII “Про державну податкову службу в Україні» (далі - Закон №509-XII), який був чинним до 19.11.2012, правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначалися Конституцією України, цим Законом, а також іншими актами законодавства України про державну службу.

Частина сьома статті 15 Закону №509-XII визначає, що посадові особи органів державної податкової служби є державними службовцями.

Частина восьма статті 15 цього ж Закону №509-XII встановлює, що посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби І, ІІ, ІІІ рангу, радник податкової служби І, ІІ, ІІІ рангу, інспектор податкової служби І, ІІ, ІІІ рангу.

Частина четверта статті 15 Закону №509-XII передбачає, що службові особи державної податкової інспекції не мають права займатися підприємницькою діяльністю, а також працювати за сумісництвом на підприємствах, в установах і організаціях (крім наукової та викладацької діяльності).

Тобто цією нормою було встановлено вимоги, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, що кореспондуються з вимогами статті 12 Закону №3723-XII щодо обмежень, пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.

Згідно з положеннями статті 6 Закону №509-XII, видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.

З системного аналізу наведених норм убачається, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання та які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), отримують заробітну плату за рахунок державного бюджету, - дійсно перебувають на державній службі та є державними службовцями.

Відповідно до пункту 8 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно з абзацом другим пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283), до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Держкомтелерадіо, Держтрансінспекції, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_3 від 15.09.1982 та довідковими документами, позивач дійсно безперервно працювала з 04.12.1992 по 07.06.2000 в органах державної податкової служби, обіймаючи відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері податкової політики), а також отримувала заробітну плату за виконувану роботу за рахунок державного бюджету. Тобто всі періоди роботи (служби) на посадах податкової служби були пов'язані із державною службою.

Щодо позиції Відповідача-1 та Відповідача-2 про те, що займані позивачем посади у податкових органах не належать до посад, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, оскільки мені як посадовій особі контролюючих органів присвоювались спеціальні звання, а не ранги державної служби, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 344.1 статті 344 Податкового кодексу України (далі - ПК України), пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України “Про державну службу».

При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєно спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого законом.

Відповідно до пунктів 343.1- 343.2 статті 343 ПК України, посадовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій присвоюються такі спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби І, ІІ, ІІІ рангу, радник податкової служби І, ІІ, ІІІ рангу, інспектор податкової служби І, ІІ, ІІІ рангу, молодший інспектор податкової служби.

Порядок присвоєння спеціальних звань, умови їх присвоєння, а також відповідність спеціальних звань рангам державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, із моменту присвоєння позивачу 29.03.1994 персонального звання інспектора податкової служби І рангу, остання перебувала у статусі державного службовця зі спеціальним званням, а весь період служби в податкових органах є складовою стажу державної служби.

Процедура присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, уповноважених їх присвоювати, визначена Порядком присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №839, чинним на той час (далі - Порядок №839).

Згідно з пунктом 9 Порядку №839, посадовим особам, які вперше призначаються на посади в органах доходів і зборів, спеціальні звання присвоюються залежно від посади, на яку призначено особу, з урахуванням установленої відповідності між спеціальними званнями та рангами державних службовців.

Особи, які приймаються на роботу до органів доходів і зборів і яким раніше присвоєно спеціальні звання державної податкової служби, зберігають ці звання з урахуванням установленої відповідності.

Відповідно до пункту 4 Порядку №839, до строку перебування у спеціальному званні зараховується період роботи в органах доходів і зборів у спеціальному званні (ранзі державного службовця), а також строк перебування у спеціальному званні (ранзі державного службовця) посадових осіб державної податкової та державної митної служби, крім випадків дострокового присвоєння звання.

Таким чином, суд погоджується, що усі періоди роботи на посадах у Державній податковій службі позивачем в Запорізькій області з 04.12.1992 по 07.06.2000 є періодами проходження державної служби, а отже, повинні бути зараховані до стажу державної служби, який надає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу».

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 306 “Питання присвоєння рангів державним службовцям та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями» (далі - Постанова № 306) затверджено Порядок присвоєння рангів державним службовцям, співвідношення рангів державних службовців із військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.

Вищезазначені норми підтверджують, що посадові особи контрольючих органів, у цьому випадку - податкового органу, віднесені до державних службовців із певними особливостями, тобто з присвоєнням спеціальних звань, які прирівнюються певним категоріям та рангам державних службовців.

Тобто спеціальні звання посадових осіб органів державної податкової служби прирівнюються до рангів державного службовця, визначених Постановою № 306.

Отже, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватись до стажу державної служби, який дає право на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу».

Зазначена правова позиція узгоджується із правовими позиціями Верховного Суду, викладеними у постанові від 12.06.2018 у справі № 21-3043а18, в якій суд вказав, що період проходження служби в органах державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватись до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу».

Відступу від зазначеної правової позиції Верховний Суд не здійснював.

У постановах Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 465/7218/16-а та від 13.12.2018 у справі № 539/1855/17 зазначено, що доводи органу Пенсійного фонду про те, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу» у зв'язку з тим, що йому присвоєно спеціальне звання як посадовій особі контрольного органу, а тому його посада не відноситься до категорії посад державної служби, є безпідставними та повністю спростовуються положеннями статті 344 Податкового кодексу України та Порядку № 283.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач-1 під час розгляду заяви безпідставно виходив з того, що у позивача відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, у зв'язку з чим він не зарахував до стажу державної служби періоди роботи у підрозділах Державної податкової служби в Запорізькій області з 04.12.1992 по 07.06.2000, та з 15.01.2025 здійснив перерахунок пенсії на загальних підставах на пенсію за віком згідно зі статтею 25 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII “Про державну службу», встановивши наявність у позивача стажу державної служби станом на 01.05.2016 в межах 10 років, а за тривалістю 15 років 04 місяці 28 днів, підтвердивши наявність у позивача стажу державної служби станом на 01.05.2016 тільки за період її роботи у підрозділі Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 05.12.2000 по 26.11.2020.

Частиною другою статті 46 Закону № 889-VIII та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 (далі - Порядок № 229), який діяв з 01.05.2016, встановлено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Крім того, пунктом 5 Порядку № 229 встановлено, що стаж державної служби обчислюється у днях, місяцях і роках.

Враховуючи викладене, спірні періоди роботи в податкових органах з 04.12.1992 по 31.05.1993, з 01.06.1993 по 02.05.1994, з 03.05.1994 по 25.11.1996, з 26.11.1996 по 26.01.1997, з 27.01.1997 по 31.07.1997, з 01.08.1997 по 31.03.1998, з 01.04.1998 по 07.06.2000 повинні бути зараховані до стажу державної служби для призначення пенсії згідно зі статтею 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII “Про державну службу», пунктом 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу».

Отже, суд дійшов висновку, що станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) позивач обіймала посаду державної служби.

Крім того, Додатком 5 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562, передбачено форму отримання Індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5).

На підтвердження факту проходження позивачем державної служби під час роботи у податкових органах в період з 04.12.1992 по 07.06.2000 додатково позивачем додано також Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України (форма ОК-5) (далі - індивідуальні відомості), сформовані 15.01.2025 в порядку отримання електронних послуг через додаток “Дія».

Зокрема, у відомостях по спеціальному стажу зафіксовано наявність у позивача стажу державної служби у період роботи в Токмацькій державній податковій інспекції (код за ЄДРПОУ 20523548) з 1998 по 2000 роки (код підстави для обліку спецстажу - ЗДC037А1 - державні службовці, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку й мають стаж державної служби не менше 10 років, за наявності страхового стажу - для чоловіків не менше 35 років, для жінок - не менше 30 років).

Обставини досягнення позивачем пенсійного віку та наявність у необхідного страхового стажу відповідач-1 та відповідач-2 не заперечують.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Пунктом 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Порядок № 622) визначено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу» та статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII “Про державну службу» мають право на пенсію державного службовця особи, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII: мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII “Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII “Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, у розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітна плата працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються до заробітку для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв, починаючи з 1 травня 2016 року.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби на кількість таких місяців.

У разі коли в осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією, починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців.

За бажанням осіб неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць.

Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених у абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, установлених законодавством, за місяць, що передує зверненню за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Судом встановлено, що згідно із записами у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 від 15.09.1982, яка відповідно до частини першої статті 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII “Про пенсійне забезпечення» є основним документом, що підтверджує стаж роботи, спірними періодами роботи в податкових органах Запорізької області, щодо яких ініційовано цю позовну заяву, є наступні:

- з 04.12.1992 по 31.05.1993 - державний податковий інспектор відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції по Токмацькому району (наказ №6-л від 04.12.1992);

- з 01.06.1993 по 02.05.1994 - старший державний податковий інспектор відділу обліку та звітності ДПІ по Токмацькому району (наказ №12-л від 15.06.1993);

- з 03.05.1994 по 25.11.1996 - головний державний податковий інспектор відділу обліку та звітності ДПІ по Токмацькому району (наказ №22-л від 03.05.1994);

- з 26.11.1996 по 02.02.1997 - державний податковий інспектор відділу обліку та звітності ДПА у м. Токмак (наказ №12-л від 02.11.1996);

- з 03.02.1997 по 31.07.1997 - державний податковий інспектор відділу обліку та звітності філії Токмацького району Регіональної ДПА у м. Токмак (наказ №79-л від 31.03.1997);

- з 01.08.1997 по 31.03.1998 - інспектор обліку і звітності Регіональної ДПА у м. Токмак (наказ №26-о від 14.11.1997);

- з 01.04.1998 по 07.06.2000 - інспектор обліку і звітності Токмацької об'єднаної ДПІ (наказ №45-о від 01.04.1998).

29.03.1994 позивачу присвоєно звання інспектора податкової служби І рангу (наказ №6-л).

Ураховуючи наведене, оскаржуваним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Відповідач-1) від 22.01.2025 № 262240028076 позивача не переведено на інший вид пенсії, оскільки не зараховано до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, періоди роботи позивача у підрозділах Державної податкової служби в Запорізькій області з 04.12.1992 по 07.06.2000, та з 15.01.2025 здійснено переведення пенсії на загальних підставах на пенсію за віком згідно зі статтею 25 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII “Про державну службу», фактично встановивши наявність у позивача стажу державної служби тривалістю 15 років 04 місяці 28 днів, тим самим відмовивши у перерахунку пенсії “Перехід на інший вид пенсії» та переведенні на пенсію за вислугу років відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII “Про державну службу», пунктів 10 та 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу», не зарахувавши станом на 01.05.2016 наявність стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, який становить не менше як 20 років.

Також, оскаржуваним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Відповідач-2), викладеним у листі від 09.10.2024 № 0800-0802-8/91133, Відповідач-2 не зарахував до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, періоди роботи у підрозділах Державної податкової служби в Запорізькій області з 04.12.1992 по 07.06.2000, у зв'язку з чим не видав довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було ліквідовано, або працювала в державних органах, які не провели класифікацію посад, передбачених Додатком 6 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622.

Відтак, відповідач 1 та відповідач 2 діяли всупереч вимогам чинного законодавства, приймаючи оскаржувані рішення, а позовні вимоги є підставними та підлягають задоволенню повністю.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до приписів статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч. 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверенні до суду позивач заплатила 2422,40 грн. судового збору, відтак вказана сума має бути розподілена солідарно та стягнута за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 та відповідача 2.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення від 22.01.2025 № 262240028076 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) щодо перерахунку пенсії «Перехід на інший вид пенсії» та переведення мене, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з одного виду пенсії на інший;

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) повторно розглянути заяву від 15.01.2025 про перерахунок «Перехід на інший вид пенсії» і здійснити з 15.01.2025 переведення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) із пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове Державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», зарахувавши до стажу державної служби наступні періоди роботи в підрозділах податкових органів відповідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_2 15.09.1982: з 04.12.1992 по 31.05.1993 на посаді державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції по Токмацькому району (наказ № 6 - л від 04.12.1992); з 01.06.1993 по 02.05.1994 на посаді старшого державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції по Токмацькому району (наказ № 12 - л від 15.06.1993); з 03.05.1994 по 25.11.1996 на посаді головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції по Токмацькому району (наказ № 22 - л від 03.05.1994); з 26.11.1996 по 02.02.1997 на посаді державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Державної податкової адміністрації у Токмацькому району (наказ № 12 - о від 26.11.1996); з 03.02.1997 по 31.07.1997 на посаді державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Філії Токмацького району Регіональної Державної податкової адміністрації у м. Токмак (наказ № 79 - о від 31.03.1997); з 01.08.1997 по 31.03.1998 на посаді державного податкового інспектора відділу обліку і звітності Регіональної державної податкової адміністрації у м. Токмак (наказ № 26-о від 14.11.1997); з 01.04.1998 по 07.06.2000 на посаді державного податкового інспектора відділу обліку, звітності та прогнозування надходжень Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції (наказ № 45 - о від 01.04.1998)

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити з 15.01.2025 виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум;

5. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в частині ненадання позивачу Довідки згідно 3 Додатком 6 до Порядку призначення пенсій деяким категорій осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, проспект Соборний, будинок 158б, код ЄДРПОУ 20490012) видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) Довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, передбачену Додатком 6 до Порядку призначення пенсій деяким категорій осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

6. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у сумі, у розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368), та в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, проспект Соборний, будинок 158б, код ЄДРПОУ 20490012).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Вісьтак М.Я.