Рішення від 17.10.2025 по справі 280/6538/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 року Справа № 280/6538/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні з 06.06.2023 перерахунку та виплати основного розміру пенсії позивача відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», з грошового забезпечення визначеного у грошовому атестаті №76 від 18.06.2025, довідці про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025, з урахуванням наявної вислуги років зазначеної в розрахунку вислуги років від 19.06.2025, а саме: 28 років 08 місяців 27 днів, наданих на виконання рішення суду у справі №280/608/25;

зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплатити пенсію з грошового забезпечення, визначеного в грошовому атестаті №76 від 18.06.2025, довідці про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025, з урахуванням наявної вислуги років зазначеної в розрахунку вислуги років від 19.06.2025, а саме: 28 років 08 місяців 27 днів, у відповідності до вимог ст. 43 , 63 Закону України від 11.05.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» , з 06.06.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначає, що Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області на виконання рішення суду від 14.05.2025 по справі №280/608/25 позивачу грошовий атестат №76 від 18.06.2025, довідку про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025, з урахуванням наявної вислуги років зазначеної в розрахунку вислуги років від 19.06.2025, а саме: 28 років 08 місяців 27 днів, з якою позивач звернувся до відповідача для перерахунку пенсії, починаючи з 06.06.2023. Разом з тим, відповідач листом від 21.07.2025 №12329-11349/Ж-02/8-0800/25 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що рішенням суду у справі №280/608/25 на Головне управління не покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача. На думку позивача, така відмова є безпідставною та протиправною, а також такою, що суперечить положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та рішення суду від 14.05.2015 по справі №280/608/25, яке набрало законної сили, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судді від 04.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, 13.08.2025 через систему «Електронний суд» надав до суду відзив (вх. №40867), в якому зауважує, що п. 4 Постанови №704, в редакції Постанови №103, визначав, що на момент первинного призначення пенсії позивачу (19.07.2011 призначено) для призначення пенсії потрібно було мати вислугу 20 років і більше, а на момент поновлення виплати пенсії з 06.06.2023 позивачу відповідно до вимог Закону визначено як обов'язкову умову для призначення пенсії особам, звільненим з 1 жовтня 2020 року (позивача звільнено 02.11.2020), вислугу 25 календарних роки, а позивач має вислугу 22 роки 04 місяці 22 день, відповідачем правомірно не було перераховано пенсію з грошового забезпечення, визначеного в грошовому атестаті №76 від 18.06.2025, довідці про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025. Зауважує, що календарна вислуга років позивача відповідно до розрахунку вислуги років, виданого на виконання рішення суду по справі №280/608/25, Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області від 19.06.2025 встановлена 28 років 08 місяці 27 днів, з них в календарному обчисленні 22 роки 04 місяці 22 дні та додатково пільгової 06 років 04 місяці 05 років. При цьому, звертає увагу суду, що правильним підходом, відповідно до якого умовою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання чинності Постановою №119, є наявність календарної вислуги років, без можливості обрахунку такої вислуги в пільговому обчисленні. Вважає, що скільки календарна вислуга років позивача становить менше 25 років, а пільгова вислуга років враховується лише для визначення розміру пенсії, а не для призначення такої, то відповідач правомірно відмовив позивачу у задоволенні його вимог щодо перерахунку пенсію з грошового забезпечення, визначеного в грошовому атестаті №76 від 18.06.2025, довідці про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025, з урахуванням наявної вислуги років зазначеної в розрахунку вислуги років від 19.06.2025, а тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України, справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 з 19.07.2011 перебував на пенсійному обліку та отримував пенсію у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсійне забезпечення було розраховано та призначено з урахуванням грошового забезпечення визначеного Постановою КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а саме: посадовий оклад - 925,00 грн, оклад за військове (спеціальне) звання - 120,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 25% - 261,25 грн, додаткових видів грошового забезпечення - 1084,93 грн, всього - 2 391.18 грн. Основний розмір пенсії 50% - 1195,59 грн (розрахунок пенсії за вислугу років по п/с позивача № 0803005101 станом на 01.08.2011).

З 01 вересня 2012 року пенсійна виплата була зупинена у зв'язку з поновленням на службі в ОВС .

З 07.11.2015 до 02.11.2020 позивач проходив службу в Національній поліції, розмір грошового забезпечення працівників поліції визначено постановою КМУ № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

02.11.2020 позивача звільнено з органів Національної поліції. Вислуга на день звільнення склала; в календарному обчисленні - 22 роки 04 місяці 22 дні, в пільговому обчислені - 06 років 01 місяць 11 днів.

06.06.2023 поновлено виплату пенсійного забезпечення, розрахованого на день звільнення, а саме на 18.07.2011, з грошового забезпечення, яке визначалось відповідно до Постанови КМУ № 1294, станом на 19.07.2011, розмір пенсії складає: основний - 1195,59 грн, на виплату з урахуванням індексацій та доплати 3854,00 грн.

В листопаді 2024 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області з заявою щодо подання ГУ ПФУ в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення на день звільнення, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

21.11.2024 Головне управління Національної поліції в Запорізькій області йому відмовлено у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ в Запорізькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на дату звільнення, для перерахунку пенсії, з посиланням на те, що він не перебуває на обліку в секторі з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Запорізькій області.

Вказані обставини встановлені рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2025 по справі №280/608/25, яким зокрема зобов'язано Головне управління Національної поліції в Запорізькій області скласти та подати до ГУ ПФУ в Запорізькій області розрахунок вислуги років для перерахунку пенсії та довідку про розмір грошового забезпечення станом на день звільнення (02.11.2020) у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) премії, індексації, що фактично виплачені на день звільнення з органів поліції ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, з дня поновлення пенсійної виплати, 06.06.2023, копію розрахунку та довідки направити позивачу.

Вказане рішення набрало законної сили 14.06.2025.

На виконання рішення суду від 14.05.2025 по справі №280/608/25 Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області виготовлено грошовий атестат №76 від 18.06.2025, довідку про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025 та розрахунку вислуги років від 19.06.2025, які надіслано 20.06.2025 на адресу ГУ ПФУ в Запорізькій області листом № 81/29/01-2025.

В подальшому, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою від 25.06.2025 щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі згаданих грошового атестату №76 від 18.06.2025, довідки про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025 та розрахунку вислуги років від 19.06.2025, однак листом від 21.07.2025 №12329-11349/Ж-02/8-0800/25 відповідач повідомив позивача, що рішенням суду у справі №280/608/25 на Головне управління не покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача, тому підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Не погодившись з вказаними доводами відповідача, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі по тексту - Закон України №2262-ХІІ).

Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (надалі по тексту - Закон України №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини 1, 2 статті 63 Закону України №2262-XII).

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсії, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Згідно з частинами 1, 2 статті 51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З огляду на викладене, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 пенсія призначена з 19.07.2011 відповідно до Закону №2262-XII (вислуга років на час призначення пенсії позивачу становила 20 років), проте з 07.11.2015 до 02.11.2020 позивач проходив службу в Національній поліції, розмір грошового забезпечення працівників поліції визначено постановою КМУ № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Так, на виконання рішення суду від 14.05.2025 по справі №280/608/25 Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області виготовлено грошовий атестат №76 від 18.06.2025, довідку про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025 та розрахунку вислуги років від 19.06.2025, відповідно до якого вислуга років позивача у становить: 28 років 08 місяці 27 днів, з них в календарному обчисленні 22 роки 04 місяці 22 дні та додатково пільгової 06 років 04 місяці 05 років.

Відповідач листом від 21.07.2025 №12329-11349/Ж-02/8-0800/25 послався на те, що рішенням суду у справі №280/608/25 на Головне управління не покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2025 по справі №280/608/25 встановлено, що наданих Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області протиправно не складено та не направлено до ГУ ПФУ в Запорізькій області розрахунок вислуги років для перерахунку пенсії та довідку про розмір грошового забезпечення станом на день звільнення (02.11.2020) у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 -XII з урахуванням положень Порядку №45 та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) премії, індексації, що фактично виплачені на день звільнення з органів поліції, для проведення ОСОБА_1 , з дня поновлення пенсійної виплати (06.06.2023), перерахунку основного розміру пенсії, а копію розрахунку та довідки направити позивачу.

Тобто, відповідно до вказаного рішення суду встановлено право позивача на перерахунок пенсії з дня поновлення пенсійної виплати (06.06.2023) із урахуванням наданих Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області грошового атестату №76 від 18.06.2025, довідки про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025 та розрахунку вислуги років від 19.06.2025, складених станом на день звільнення (02.11.2020).

Згідно з частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд звертає увагу відповідача на те, що стаття 63 Закону №2262-XII не передбачає подачі усіх документів (як для призначення пенсії) для перерахунку раніше призначених пенсій. Навпаки, такий перерахунок повинен бути здійснений за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Посилання відповідача на позицію висловлену Верховним Судом у постанові від 15.07.2025 у справі №300/7586/24, від 31.08.2023 у справі № 200/4951/22 та від 31.01.2024 у справі №120/7300/22 суд не приймає, оскільки обставини даної справи та справ, переданих на розгляд Верховного Суду, не є тотожними. У даному випадку спірними є правовідносини між сторонами щодо перерахунку вже пенсії позивача за вислугу років, а не вирішення питання щодо наявності підстав для її призначення.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону.

Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з вимогами статті 10 Закону України №2262-ХІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами / особою - пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.

З урахуванням наведеного, позивач має право на отримання з 06.06.2023 пенсії, виходячи з грошового забезпечення, визначеного у грошовому атестаті №76 від 18.06.2025, довідці про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025 та з урахуванням в розрахунку вислуги років від 19.06.2025, складних Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області.

Оскільки на виконання судового рішення, яке набрало законної сили, Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області виготовлено грошовий атестат №76 від 18.06.2025, довідку про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025 та розрахунок вислуги років від 19.06.2025 станом на день звільнення (02.11.2020) для перерахунку пенсії, встановленої форми, та вказані документи отримані відповідачем, то відповідач не мав підстав для відмови позивачу у такому перерахунку.

При цьому, суд зазначає, що орган Пенсійного фонду не має права надавати оцінку правомірності видачі довідки уповноваженим органом, оскільки саме орган, що видав довідку несе відповідальність за відомості у ній зазначені, як і відповідальність у разі безпідставної видачі такої довідки.

З огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, отриманням ГУ ПФУ в Запорізькій області грошового атестату №76 від 18.06.2025, довідки про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025 та розрахунку вислуги років від 19.06.2025 Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, у відповідача, з урахуванням положень статей 51, 63 Закону №2262-ХІІ та Порядку №45, виник обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з дня поновлення пенсійної виплати (06.06.2023).

Відтак, дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати його пенсії на підставі вказаних вище документів є протиправними, тоді як належним способом захисту порушеного права буде зобов'язання відповідача вчинити перерахунок та виплату пенсії з 06.06.2023.

Щодо перерахування пенсії позивача з урахуванням наявної вислуги років, а саме: 28 років 08 місяців 27 днів, суд вказує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив у перерахунку з мотивів відсутності обов'язку щодо такого перерахунку Отже, спору щодо не урахування певних складових грошового забезпечення та/або відповідного стажу на час звернення до суду немає.

Відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні цих позовних вимог, як передчасних.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі с, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Згідно із частиною 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Запорізькій області, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати його пенсії на підставі грошового атестату №76 від 18.06.2025, довідки про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025 та розрахунку вислуги років від 19.06.2025, виданих Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 06.06.2023 на підставі грошового атестату №76 від 18.06.2025, довідки про додаткові види грошового забезпечення №144 від 18.06.2025 та розрахунку вислуги років від 19.06.2025, виданих Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області станом на день звільнення (02.11.2020).

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак