Рішення від 20.10.2025 по справі 260/7070/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року м. Ужгород№ 260/7070/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Тячівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Державного лісогосподарського спеціалізованого підприємства «Ліси України» в особі філії «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України», третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Тячівська окружна прокуратура (90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 27, код ЄДРПОУ 0290996723) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Закарпатській області (80008, Закарпатська область, м.Ужгород, вул.Швабська, буд.14, код ЄДРПОУ 38015668) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного лісогосподарського спеціалізованого підприємства «Ліси України» (01601, м. Київ, вул. Руставелі Шота, буд. 9А, код ЄДРПОУ 44768034) в особі філії «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України» (88017, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 156, код ЄДРПОУ 45554542), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської обласної державної адміністрації (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 38766364), у якому просить:

-визнати протиправною бездіяльність Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України» щодо незабезпечення проведення робіт із винесення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» площею 128,7 га та зобов'язати останнього відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити протягом 1 року з дня набрання рішенням законної сили розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду, на підставі якого провести роботи із винесення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» шляхом закріплення їх в натурі (на місцевості).

-визнати протиправною бездіяльність Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України» щодо невстановлення охоронної зони пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» площею 128,7 га та зобов'язати останнього відповідно до вимог чинного законодавства України протягом 1 року з дня набрання рішенням законної сили провести роботи із встановлення охоронної зони пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» та закріплення її в натурі (на місцевості).

Позов обгрунтовано тим, що рішенням дев'ятнадцятої сесія VII скликання Закарпатської обласної ради №1848 від 01.10.2020 «Про оголошення об'єкта природно-заповідного фонду місцевого значення», об'єктом природно-заповідного фонду місцевого значення визначено пралісову пам'ятку природи «Праліси Нересницького лісництва» на площі 128,7 га без вилучення площі від землекористувача - державного підприємства «Брустурянське лісомисливське господарство».

Цим же рішенням Закарпатській обласній державній адміністрації рекомендовано провести відповідні заходи з метою збереження об'єкта природно-заповідного фонду відповідно до вимог чинного природоохоронного законодавства.

Також, розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації- начальника обласної військової адміністрації №408 від 01.05.2023, затверджено положення про пралісову пам'ятку природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва».

Згідно Положення про пралісову пам'ятку природу місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва», затвердженого розпорядження голови Закарпатської обласної військової адміністрації № 408 від 01.05.2023 (далі - Положення) вона входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлений особливий режим охорони, відтворення та використання.

Пунктом 1.6 Положення передбачено, що межі пам'ятки природи встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж в натурі його межі визначаються відповідно до проекту його створення.

Пунктом 1.5 Положення встановлено, що на землекористувача покладено зобов'язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження пам'ятки природи.

У свою чергу, вищевказаний землекористувач зобов'язаний дотримуватись встановленого режиму для території (об'єкта) природно-заповідного фонду; не здійснювати у межах території (об'єкта) природно-заповідного фонду забороненої господарської діяльності.

Позивач вказує, що відповідно до ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства.

Крім того, відповідно до ст.39 Закону України «Про природно-заповідний фонд» для забезпечення необхідного режиму охорони природних комплексів та об'єктів природних заповідників, запобігання негативному впливу господарської діяльності на прилеглих до них територіях установлюються охоронні зони.

Позивач зазначає, що відповідачем не проведено передбачені ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та ст. 47 Закону України «Про землеустрій» роботи із винесення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» шляхом закріплення їх в натурі (на місцевості), підтвердженням чого є відсутність проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду - пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси і квазіпраліс Лопухівського лісництва», та відомостей про її межі та охоронну зону в Державному земельному кадастрі.

Невжиття заходів щодо винесення меж та охоронної зони пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» та закріплення їх в натурі (на місцевості) унеможливлює її належне використання та охорону, існує ймовірність використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, оскільки межі квазіпралісів не відомо де починаються та невідомо де закінчуються.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2025 року відкрито провадження в цій адміністративній справі та призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою встановлено строк для подання учасниками справи заяв по суті позовних вимог.

23 вересня 2025 року від Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Карпатський лісовий офіс» через систему «Електронний суд» до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідачі заперечують проти заявлених позовних вимог та просять суд відмовити у задоволенні позову. В обгрунтування власних заперечень відповідач по суті заявлених позовних вказує, що у даних спірних правовідносинах загроза порушення інтересів держави відсутня, оскільки земельні ділянки на яких розміщений об'єкт природно- заповідного фонду є сформованими земельними ділянками лісогосподарського призначення, які відносяться до державної власності та безстроково передані в постійне лісокористування Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».

З огляду на те, що постійними лісокористувачем земельних ділянок є державне підприємство «Ліси України», структурний підрозділ якого філія «Карпатський лісовий офіс» передано під охорону та дотримання встановленого режиму об'єкт природно-заповідного фонду пралісова пам'ятка природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» відповідно до охоронного зобов'язання №06¬24/1853/6 від 18.05.2023 наведені твердження щодо можливого використання не за цільовим призначенням є безпідставними.

Окрім того відсутня і загроза можливого відчуження земельної ділянки з огляду на розміщення Пам'ятки на землях лісогосподарського призначення, адже використанню лісогосподарських земель за їх цільовим призначенням законодавство надає пріоритет: складовою охорони земель є захист лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб (пункт «б» частина перша статті 164 Земельного кодексу України).

У зв'язку з вищенаведеним просить відмовити у задоволенні позову.

Від інших учасників справи заяви по суті справи до суду не надходили.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що у постійному користуванні відповідача-1, як правонаступника усіх прав та обов'язків припиненого ДП «Берегівське лісове господарство» (ідентифікаційний код юридичної особі 22114537), яке було правонаступником усіх прав та обов'язків припиненого ДП «Виноградівське лісове господарство» (ідентифікаційний код юридичної особі 22114556), перебувають землі лісогосподарського призначення на території Берегівського (колишнього Виноградівського району) Закарпатської області згідно державного акту серії І-ЗК №000381 від 12.12.1996 р., що виданий Виноградівському державному лісогосподарському підприємству.

Рішенням дев'ятнадцятої сесія VII скликання Закарпатської обласної ради №1848 від 01.10.2020 «Про оголошення об'єкта природно-заповідного фонду місцевого значення», об'єктом природно-заповідного фонду місцевого значення визначено пралісову пам'ятку природи «Праліси Нересницького лісництва» на площі 128,7 га без вилучення площі від землекористувача - державного підприємства «Брустурянське лісомисливське господарство».

Цим же рішенням Закарпатській обласній державній адміністрації рекомендовано провести відповідні заходи з метою збереження об'єкта природно-заповідного фонду відповідно до вимог чинного природоохоронного законодавства.

Також, розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації- начальника обласної військової адміністрації №408 від 01.05.2023, затверджено положення про пралісову пам'ятку природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва».

Згідно Положення про пралісову пам'ятку природу місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва», затвердженого розпорядження голови Закарпатської обласної військової адміністрації № 408 від 01.05.2023 (далі - Положення) вона входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлений особливий режим охорони, відтворення та використання.

Пунктом 1.6 Положення передбачено, що межі пам'ятки природи встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж в натурі його межі визначаються відповідно до проекту його створення.

Пунктом 1.5 Положення встановлено, що на землекористувача покладено зобов'язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження пам'ятки природи.

Відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України № 872 від 28.10.2022 «Про припинення Державного підприємства «Брустурянське лісомисливське господарство» та затвердження складу комісії з припинення» ДП «Брустурянське лісомисливське господарство» припинено шляхом реорганізації, а саме - приєднано до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».

У подальшому, наказом державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 17.01.2023 № 149 «Про затвердження передавального акту державного підприємства «Брустурянське лісомисливське господарство» затверджено передавальний акт балансових рахунків, основних засобів, нематеріальних активів товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів а також матеріалів лісовпорядкування та документів, які підтверджують речові права на земельні ділянки, нерухоме майно та інше державного підприємства «Брустурянське лісомисливське господарство».

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань державне підприємство «Брустурянське лісомисливське господарство» 02.04.2025 припинено, номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи №1003191120037000474.

Надалі наказом ДСГП «Ліси України» «Про закріплення майна за філією «Брустурянське лісомисливське господарство» від 17.01.2023 №319 закріплено за філією «Брустурянське лісомисливське господарство» майно, права та обов'язки, які передані за передавальним актом, затвердженим наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 17.01.2023 року № 149 «Про затвердження передавального акту державного підприємства «Брустурянське лісомисливське господарство».

18.10.2024 державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України» видано наказ №1832 про припинення філії «Брустурянське лісомисливське господарство» шляхом її закриття.

На підставі наказу державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 09.09.2024 №1526 створено філію «Карпатський лісовий офіс» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».

Отже, саме на державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі Філії «Карпатський лісовий офіс» ДСГП «Ліси України», як на постійного лісокористувача у зазначених правовідносинах, який є відповідачем, покладено обов'язок із вчинення дій по організації розробки проєкту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду, а саме пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва», визначення та закріплення на місцевості її меж та охоронної зони.

Водночас, встановлено, що проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду - пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» не розроблено, її межі та охоронні зони не визначені та не закріплені в натурі (на місцевості).

Зокрема, судом встановлено, що на запит прокуратури Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області листом № 10-7-0.31-3429/2-25 від 14.07.2025 повідомило про те, що в Головному управлінні відсутня інформація щодо розроблення будь-якої документації щодо встановлення меж об'єкту природно-заповідного місцевого значення розташованих на землях пралісів, квазіпралісів філії «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України».

До Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської обласної державної адміністрації проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду - пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» на розгляд та погодження також не надходив, що підтверджується листом № 02.01-04/729/02-01 від 02.07.2025.

Також, Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської обласної державної адміністрації повідом про те, що 20.02.2025 року звертався до ДСГП «Ліси України у зв'язку з утворення надлісництв внаслідок реорганізації структурних підрозділів ДСГП «Ліси України та просить повести заходи з належного оформлення територій та об'єктів природно-заповідного фонду області, що знаходиться у віданні надлісництв.

Згідно відповіді філії «Карпатський лісовий офіс» ДСГП «Ліси України» №14868/39.2.2.5-2025 від 19.07.2025 встановлено наступне, що об'єкти природно- заповідного фонду відмежовуються в натурі (на місцевості) відповідними інформаційними знаками в установленому порядку. Відмежування пралісів, квазіпралісів та природніх лісів не передбачено. Крім того надано в додаток до листа перелік кадастрових номерів на землях лісогосподарського призначення, саме: Нересницького лісництва Тячівського району Закарпатської області, квартали 25, 26, 27, 28, 29, 31 сформовано земельну ділянку з кадастровим номером 2124455600:03:001:0147 площею 1471.7 га відомості про яке внесено до Державного земельного кадастру та здійснено її державну реєстрацію.

На частині території вищевказаної земельної ділянки розташована пралісова пам'ятка природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» площею 128,7 га Однак, відомості про її межі та межі охоронної зони в Державному земельному кадастрі відсутні. Також не можливо встановити межі території природно-заповідного фонду - пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва», на які розповсюджуються встановлені обмеження, оскільки вони не закрпілені на місцевості та відомості про них не внесено до Державного земельного кадастру. Крім того, інформація про охоронні зони взагалі відсутня.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до ст.ст.43, 44 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

Положеннями ст. 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» передбачено, що до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища; штучно створені об'єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам'ятки природи, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва.

Заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва залежно від їх екологічної і наукової, історико-культурної цінності можуть бути загальнодержавного або місцевого значення.

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Одним із видів документації із землеустрою, згідно з п. «в» ч. 2 ст. 25 Закону України «Про землеустрій» є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів.

Відповідно до п. «д» ч. 1ст. 47 вказаного Закону проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою, зокрема, визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Таким чином, передумовою дій, які прокурор просить зобов'язати вчинити відповідача, є розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду.

Положеннями ст. 47 Закону України «Про землеустрій» також передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються на підставі укладених договорів між замовниками документації із землеустрою та її розробниками.

Межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон встановлюються і по суходолу, і по водному простору.

Рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.

Відомості про межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, межі обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів вносяться до Державного земельного кадастру.

Звертаючись до суду з адміністративним позовом, прокурор вказував на те, що саме на державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі Філії «Карпатський лісовий офіс» ДСГП «Ліси України», як на постійного лісокористувача покладено обов'язок із вчинення дій по організації розробки проєкту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду, а саме пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» загальною площею 128,7 га, визначення та закріплення на місцевості її меж та охоронної зони.

Такий висновок ґрунтується на тому, що відповідні землі перебувають у користуванні відповідача, що останнім не заперечується.

Вирішуючи питання про те, чи виникає у відповідача обов'язок забезпечити проведення робіт з розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» загальною площею 128,7 га, винесення меж території, закріплення їх в натурі (на місцевості) під зазначеним об'єктом природно-заповідного фонду, суд зазначає, що за правилами ч. 2 ст. 23 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» регіональні ландшафтні парки організовуються з вилученням або без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів.

За правилами ч. 5 ст. 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.

Відповідно до вказаної норми права наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 25 лютого 2013 року № 65 було затверджено Інструкцію щодо оформлення охоронних зобов'язань на території та об'єкти природно-заповідного фонду (далі - Інструкція).

Згідно з п. 1.3. Інструкції охоронним зобов'язанням оформляється передача під охорону території чи об'єкта природно-заповідного фонду з визначенням переліку зобов'язань щодо забезпечення додержання встановленого режиму охорони та збереження.

В охоронному зобов'язанні зазначаються, згідно з п. 2.2. Інструкції, зокрема, перелік зобов'язань, які покладаються на землекористувача (землевласника): дотримуватись встановленого режиму для території (об'єкта) природно-заповідного фонду, не здійснювати заборонену господарську діяльність, вживати заходів щодо попередження і ліквідації екологічних наслідків аварій та шкідливого впливу на територію (об'єкт) природно-заповідного фонду, дотримуватися вимог щодо використання території (об'єкта) природно-заповідного фонду, забезпечити охорону та збереження цінних природних комплексів території (об'єкта) природно-заповідного фонду.

Згідно з охоронним зобов'язанням від 18.05.2023 за №06-24/1853/6 пралісова пам'ятка природи «Праліси Нересницького лісництва» загальною площею 128,7 га розташована в межах кварталів 25 (виділи 81, 85), 26 (виділи 40, 41, 42), 27 (виділи 1,2), 28 (виділи 2, 3, 12, 13, 17), 29 (1, 44, 46), 31 (виділи 5, 8, 69) Нересницького лісництва.

Згідно Положення про пралісову пам'ятку природу місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва», затвердженого розпорядження голови Закарпатської обласної військової адміністрації № 408 від 01.05.2023 (далі - Положення) вона входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлений особливий режим охорони, відтворення та використання.

Пунктом 1.6 Положення передбачено, що межі пам'ятки природи встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж в натурі його межі визначаються відповідно до проекту його створення.

Пунктом 1.5 Положення встановлено, що на землекористувача покладено зобов'язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження пам'ятки природи.

При визначенні кола питань, що можуть включати в себе організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, суд враховує, що відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду належить встановити в натурі відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 9 ст. 47 зазначеного Закону рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.

Отже, враховуючи, що пралісова пам'ятка природи «Праліси Нересницького лісництва» загальною площею 128,7 га розташована в межах кварталів 25 (виділи 81, 85), 26 (виділи 40, 41, 42), 27 (виділи 1,2), 28 (виділи 2, 3, 12, 13, 17), 29 (1, 44, 46), 31 (виділи 5, 8, 69) Нересницького лісництва перебуває у постійному користуванні Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі Філії «Карпатський лісовий офіс» ДСГП «Ліси України», управління таким об'єктом природно-заповідного фонду здійснює саме зазначене підприємство.

Таким чином, обов'язок щодо проведення робіт із встановлення меж територій природно-заповідного фонду та винесення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» загальною площею 128,7 га шляхом закріплення їх в натурі (на місцевості), як в силу закону, так і взятих зобов'язань покладено саме на Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі Філії «Карпатський лісовий офіс» ДСГП «Ліси України».

У свою чергу, відповідач як особа, що здійснює управління пралісової пам'ятки природи місцевого значення, зобов'язана була провести роботи із встановлення охоронної зони пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» та закріплення її в натурі (на місцевості).

Щодо тверджень відповідача про недотримання правил предметної юрисдикції, суд вказує наступне.

На підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Пунктом 1 частини другої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативноправових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 за №521, Державне агентство лісових ресурсів України (Держлісагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.

Держлісагентство відповідно до покладених на нього завдань здійснює державне управління територіями та об'єктами природно - заповідного фонду в лісах підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління (пп. 5 п. 4 Положення).

Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» засноване на державній власності, створене відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 26.10.2022 за № 804 та належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України (п.1.1 Статуту від 03.10.2023 за № 511).

Крім того, він здійснює функцію ведення лісового господарства, яка визначена ст. 19 Лісового кодексу України, згідно якого постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати iнших заходів відповідно до законодавства на ocнові принципів сталого розвитку; дотримуватися правил i норм використання лісових pecypcів, вести лісове господарство на ocнові матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових pecypciв способами, якi забезпечують збереження оздоровчих i захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; вести первинний облік лісів, дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель; забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів i об'єктів, рідкісних i таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного i рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі до природоохоронного законодавства.

Вказані функції відносяться до публічно-владних управлінських функцій, таким чином Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі філії «Берегівське лісове господарство» є суб'єктом владних повноважень.

Вказана позиції висвітлена Великою палатою Верховного Суду у постанові від 30 cічня 2018 року у справі №807/1892/1З-а та Верховним Судом у справі №К/9901/1877/18.

Згідно із ч. 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідач не надав будь-які докази на спростування доводів органу прокуратури, який виступає в інтересах держави, зокрема і щодо забезпечити розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» шляхом закріплення їх в натурі (на місцевості) відповідно до вимог закону.

З огляду на це, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Тячівської окружної прокуратури (90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 27, код ЄДРПОУ 0290996723) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Закарпатській області (80008, Закарпатська область, м.Ужгород, вул.Швабська, буд.14, код ЄДРПОУ 38015668) до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (01601, м. Київ, вул. Руставелі Шота, буд. 9А, код ЄДРПОУ 44768034) в особі філії «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України» (88017, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 156, код ЄДРПОУ 45554542), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської обласної державної адміністрації (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 38766364) про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України» щодо незабезпечення проведення робіт із винесення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» площею 128,7 га.

Зобов'язати Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» (01601, м. Київ, вул. Руставелі Шота, буд. 9А, код ЄДРПОУ 44768034) в особі філії «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України» (88017, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 156, код ЄДРПОУ 45554542) відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити протягом 1 року з дня набрання рішенням законної сили розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду, на підставі якого провести роботи із винесення меж пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» шляхом закріплення їх в натурі (на місцевості).

Визнати протиправною бездіяльність Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України» щодо невстановлення охоронної зони пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» площею 128,7 га.

Зобов'язати Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» (01601, м. Київ, вул. Руставелі Шота, буд. 9А, код ЄДРПОУ 44768034) в особі філії «Карпатський лісовий офіс» ДП «Ліси України» (88017, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 156, код ЄДРПОУ 45554542) відповідно до вимог чинного законодавства України протягом 1 року з дня набрання рішенням законної сили провести роботи із встановлення охоронної зони пралісової пам'ятки природи місцевого значення «Праліси Нересницького лісництва» та закріплення її в натурі (на місцевості).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЮ.Ю.Дору