про заміну відповідача у справі
20 жовтня 2025 рокум. Ужгород№ 260/7972/25
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Плеханової , розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008), про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить:
- Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо проведення з 01.03.2025 р. ОСОБА_1 виплати належних йому сум пенсії (в розмірі 85% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» № 33/27-431 від 03 червня 2021 року та з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) без урахування суми індексації згідно постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", із застосуванням обмеження максимальним зафіксованим розміром та застосування коефіцієнтів зменшення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.03.2025 р ОСОБА_1 виплату належних йому сум пенсії (в розмірі 85% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» № 33/27-431 від 03 червня 2021 року та з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням суми індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", - без обмеження пенсії максимальним зафіксованим розміром та без застосування коефіцієнтів зменшення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
06 жовтня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на позов.
13 жовтня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшло клопотання про залучення до участі у справі №260/7972/25 третьої особи, відповідно до якого просить
1. Залучити до участі у справі Міністерство соціальної політики України (ЄДРПОУ 37567866, вул. Еспланадна, 8/10, м.Київ, 01601) в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача у справі №260/7972/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Зазначають, що у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення., та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КППВК2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
Розглянувши вищезазначене клопотання суд зазначає наступне.
Пунктом 9 частини першої статті 4 КАС України визначено, що відповідач це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача. Згідно положень статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Відповідно до ч.3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
ГУ ПФУ в Закарпатській області обгрунтовуючи своє клопотання про залучення в якості третьої особи Міністерство соціальної політики України, посилається на Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423.
Однак дане положення втратило свою чинність, оскільки Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 904 від 21.07.2025 Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади:
- З метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади та відповідно до пунктів 9 і 9-1 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Перейменувати Міністерство соціальної політики України на Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України.
2. Реорганізувати Міністерство національної єдності шляхом приєднання до Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності.
3. Затвердити Положення про Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України, в якому серед іншого зазначено , що :
- Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування,пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Одним із основним завдань Мінсоцполітики є: забезпечення формування та реалізації державної політики:у сфері загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Міністр Мінсоцполітики відповідності до вищевказаного Положення приймає рішення про розподіл бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Мінсоцполітики.
З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, додатка № 3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду" є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Крім того, розробником проекту постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" (далі - постанова № 1) є Мінсоцполітики.
Таким чином, суд вважає за необхідним залучити до участі у справі в якості співвідповідача Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України (Мінсоцполітики) (ЄДРПОУ 37567866, вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601), як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
На підставі викладеного, керуючись статтями 260 КАС України, суд
1. Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про залучення до участі у справі №260/7111/25 третьої особи - задовольнити частково.
2. Залучити до участі у справі в якості співвідповідача:
- Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України (Мінсоцполітики) (ЄДРПОУ 37567866, вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601).
3. Запропонувати Міністерству соціальної політики, сім'ї та єдності України надати відзив на позов та докази, які в нього є в термін протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя З.Б.Плеханова