Рішення від 20.10.2025 по справі 260/5957/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року м. Ужгород№ 260/5957/25

Закарпатського окружного адміністративного суду у складі головуючого судді Іванчулинець Д.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частина НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України ( НОМЕР_3 прикордонний загін) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника - адвоката Ігнатка Владислава Івановича (далі - представник позивача) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частина НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України ( НОМЕР_3 прикордонний загін) (далі - відповідач), яким просить суд:

1) прийняти адміністративний позов, звільнити позивача від сплати судового збору та розглянути справи у порядку спрощеного провадження;

2) визнати дії Військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України ( НОМЕР_3 прикордонний загін) щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень на підставі абз. 4 п. 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 р. № 153 - протиправними;

3) зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України ( НОМЕР_3 прикордонний загін) виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову винагороду у розмірі 1 млн. гривень на підставі абз. 4 п. 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 р. № 153;

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до абзацу четвертого пункту четвертого Постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 р. № 153 військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою у зв'язку із наявністю у них захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, або їх перебуванням та звільненням з полону (крім тих, які добровільно здалися в полон) винагорода виплачується в повному обсязі. Таким чином, з системного і буквального аналізу вищевказаних норм розуміється, що оскільки він отримав свою травму у зв'язку із захистом Батьківщини, має право на отримання одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень на підставі абз. 4 п. 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 р. № 153. Додатково наголошує, що 1 квітня 2025 р. Постановою КМУ № 387 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 р. № 153. Так, текст Постанови доповнено згадками про Державну прикордонну службу. Вказане підтверджує факт того, що військовослужбовці ДПС мають право на отримання одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. згідно з Постановою КМУ від 11 лютого 2025 р. № 153.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 липня 2025 відкрито провадження в адміністративній справі, якою розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

15 серпня 2025 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування зазначають, що сержант ОСОБА_1 був зарахований до списків особового складу загону та на всі види забезпечення з 09 вересня 2021 року, не звільняючись з військової служби, уклав контракт 06 вересня 2022 року строком на три роки та продовжив військову службу за контрактом. Враховуючи вищезазначене, ОСОБА_1 був призваний на військову службу до введення воєнного стану, у зв'язку з чим не може претендувати на відповідні виплати передбачені постановою Кабінету Міністрів України №153 від 11 лютого 2025 року.

21 серпня 2025 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що відповідачем у відзиві вказано, що наказом начальника НОМЕР_3 прикордонного загону прикордонного загону Державної прикордонної служби мене зарахований у списки особового складу загону та на всі види забезпечення з 09 вересня 2021 року як солдат строкової служби. Вказаний факт ним не замовчується, адже до позову додано військово-обліковий документ. Проте, 09 вересня 2021 року він був призваний на військову службу. Зазначає, що він не був зобов'язаний підписувати контракт і міг далі проходити свою строкову військову службу в «тилу». Натомість, керуючись власними патріотичними переконаннями, беручи до уваги обов'язок згідно статей 17 та 65 Конституції України, зважаючи на свою необхідність захисту України, він добровільно підписав контракт на 3 роки, чим був прийнятий 09 вересня 2022 року на військову службу. Показово, що саме після прийняття на військову службу, він брав безпосередню участь у зоні бойових дій та отримав поранення. Окремо наголошують, що в листі МОУ від 12.03.2025 р. № 220/13/ВихЗВГ/4376, чітко зазначено хто має право на відповідну виплату. Жодних застережень про те, що військовослужбовець повинен вперше потрапити до війська роз'яснення не містить. Спроба інтерпретувати положення підзаконного акту Відповідачем вищевказаним чином, є не чим іншим як штучним звуженням обсягу прав особи.

Згідно зі статтею 262 частиною 5 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до статті 4 частини 1 пункту 10 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши подані сторонами докази, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 10 вересня 2021 року відповідно до наказу НОМЕР_3 прикордонного загону ДПС України №400-ОС «Про особовий склад» зараховано до списків особового складу загону та всіх видів забезпечення з 10 вересня 2021 року солдата строкової служби ОСОБА_1 , який прибув для подальшого проходження військової служби з Кінологічного навчального центру.

06 вересня 2022 року між начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб сержантського і старшинського складу.

Відповідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_4 ) від 08 квітня 2025 року № 1511 старший сержант ОСОБА_1 отримав 18 липня 2024 року поранення, пов'язане із захистом Батьківщини.

04 липня 2025 року старшим сержантом ОСОБА_1 подано рапорт начальнику НОМЕР_3 прикордонного загону, в якому просить клопотання перед вищим командуванням про виплату інспектору прикордонної служби 2 категорії - моторист групи малих прикордонних катерів відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » старшому сержанту ОСОБА_1 , одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах у розмірі 1 млн. гривень, згідно положень абзацу 2 та 4 пункту четвертого Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153.

16 липня 2025 року НОМЕР_3 прикордонний загін ДПС України листом № 02.5/11173/25-Вн «Про доведення інформації» зобов'язав начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » підполковнику ОСОБА_3 довести до військовослужбовця, що відповідні виплати здійснюються військовослужбовцям які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 p. № 2102-ІХ, проте старший сержант ОСОБА_4 був призваний на військову службу 10.11.2020 року, тобто до введення воєнного стану та не може претендувати на відповідні виплати.

Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон 2232-ХІІ).

Частиною 3 статті 1 Закону 2232-ХІІ визначено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно з частиною 9 статті 1 Закону 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону 2232-ХІІ Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направлення) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.

Так, 10 вересня 2021 року відповідно до наказу НОМЕР_3 прикордонного загону ДПС України №400-ОС «Про особовий склад» зараховано до списків особового складу загону та всіх видів забезпечення з 10 вересня 2021 року солдата строкової служби ОСОБА_1 , який прибув для подальшого проходження військової служби з ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби в Державній прикордонній службі України (далі - Держприкордонслужба) у мирний час та особливості проходження військової служби в ній в особливий період, визначений Положенням про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затверджений Указом Президента України від 29 грудня 2009 року № 1115/2009 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 3 Положення у добровільному порядку в Держприкордонслужбі громадяни проходять: військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки; військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

Із громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт (далі - військова служба за контрактом).

За призовом громадяни проходять: строкову військову службу; військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Відповідно до пункту 29 Положення право на укладення контракту про проходження військової служби та внесення змін до нього надається начальнику органа Держприкордонслужби, який має право видавати накази по особовому складу, - з усіма військовослужбовцями рядового складу, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу, у військових званнях до майора (капітана 3 рангу) включно, які проходять військову службу в цьому органі, а також із громадянами, які приймаються на військову службу до цього органу на посади осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу.

06 вересня 2022 року між начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб сержантського і старшинського складу.

Відповідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_4 ) від 08 квітня 2025 року № 1511 старший сержант ОСОБА_1 отримав 18 липня 2024 року поранення, пов'язане із захистом Батьківщини.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 лютого 2025 року №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» (далі - Постанова № 153) та затверджено «Порядок реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 3 Постанови №153 установлено, що учасниками експериментального проекту є: громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії або Державної прикордонної служби на посади рядового складу; Збройні Сили; Національна гвардія; Державна прикордонна служба; Міністерство оборони; Міністерство внутрішніх справ; військові частини, визначені Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії та Адміністрацією Державної прикордонної служби.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Постанови №153 установлено, що особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора (далі - бойові дії в районах ведення воєнних (бойових) дій), строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень.

Відповідно до абзацу 4 пункту 4 Постанови №153 військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою у зв'язку із наявністю у них захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, або їх перебуванням та звільненням з полону (крім тих, які добровільно здалися в полон) винагорода виплачується в повному обсязі.

04 липня 2025 року старшим сержантом ОСОБА_1 подано рапорт начальнику НОМЕР_3 прикордонного загону, в якому просить клопотання перед вищим командуванням про виплату інспектору прикордонної служби 2 категорії - моторист групи малих прикордонних катерів старшому сержанту ОСОБА_1 , одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах у розмірі 1 млн. гривень, згідно положень абзацу 2 та 4 пункту четвертого Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153.

16 липня 2025 року НОМЕР_3 прикордонний загін ДПС України листом № 02.5/11173/25-Вн «Про доведення інформації» зобов'язав начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » підполковнику ОСОБА_3 довести до військовослужбовця, що відповідні виплати здійснюються військовослужбовцям які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 p. № 2102-ІХ, проте старший сержант ОСОБА_1 був призваний на військову службу 13 квітня 2021 року, тобто до введення воєнного стану та не може претендувати на відповідні виплати.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень на підставі абзацу 4 пункту 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153, оскільки ОСОБА_1 у відповідності до абзацу 2 пункту 4 Постанови № 153 у віці до 25 років уклав контракт про проходження військової служби під час воєнного стану, брав безпосередню участь у бойових діях в районі ведення воєнний (бойових) дій та у відповідності до абзацу 4 пункту 4 Постанови № 153 отримав поранення, пов'язане із захистом Батьківщини.

Як наслідок, з метою належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати НОМЕР_3 прикордонний загін виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову винагороду у розмірі 1 млн. гривень на підставі абзацу 4 пункту 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153, у зв'язку із чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 90, 139, 243, 246, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частина НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України ( НОМЕР_3 прикордонний загін) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України ( НОМЕР_3 прикордонний загін) щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень на підставі абзацу 4 пункту 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153.

3. Зобов'язати НОМЕР_3 прикордонний загін виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову винагороду у розмірі 1 млн. гривень на підставі абзацу 4 пункту 4 Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець