Рішення від 20.10.2025 по справі 240/13792/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/13792/25

категорія 111030600

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу в електронній формі за позовом Організації водокористувачів «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА» до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Організація водокористувачів «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА» (далі - ОВК «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА», платник податків) звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області (далі - ГУ ДПС у Житомирській області, відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач-2), у якому просить суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення ГУ ДПС у Житомирській області від 13.05.2025 №12857417/45134911, яким позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної від 28.03.2025 №2;

- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну від 28.03.2025 №2 датою її фактичного подання;

- стягнути з ГУ ДПС у Житомирській області та ДПС України витрати ОВК «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА» на послуги професійної правничої допомоги, у сукупному розмірі 3500,00 гривень, пропорційно до розміру задоволених судом позовних вимог до кожного з відповідачів, а саме з ГУ ДПС у Житомирській області 1750,00 гривень та з ДПС України 1750,00 гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ним надано ґрунтовні пояснення та всі необхідні первинні документи як безпосередньо по господарській операції, з надання послуг ФГ «Аделаїда», відображеній в зупиненій податковій накладній, так і стосовно наявності достатнього обсягу виробничих потужностей по наданню послуг такого характеру.

Позивач уважає, що підстава для відмови, зазначена в оскаржуваному рішенні «ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів» є суто формальною, надуманою та не відповідає дійсності.

Рішенням комісії відповідача-1 від 13.05.2025 №12857417/45134911 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 28.03.2025 №2 у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. В графі “додаткова інформація» повідомлення зазначено, що відсутні відомості щодо спецтехніки.

Позивач категоричного не погоджується із рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної та вважає його протиправним, таким, що підлягає скасуванню.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну датою її фактичного подання зауважує, що такий спосіб захисту є належним та є гарантією, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, тому податкова накладна від 28.03.2025 №2 має бути належним чином зареєстрована датою її подання.

З урахуванням вищезазначеного просить позовні вимоги задовольнити.

Також позивач зазначає, що орієнтовний розрахунок витрат позивача при слуханні цієї судової справи в суді першої інстанції становитиме 6528,00 гривень (3028,00 грн. - судовий збір та 3500,00 грн. - представництво інтересів клієнта в суді першої інстанції).

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28 травня 2025 року позов прийнято до провадження, відкрито спрощене позовне провадження.

Вирішено, що справа буде розглядатися (формуватися та зберігатися) в електронній формі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) на підставі частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотанні ГУ ДПС у Житомирській області про розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач-1 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та вважав їх такими, що не підлягають задоволенню.

Зазначає, що у випадках щодо зупинення реєстрації податкових накладних контролюючий орган не може володіти інформацією щодо вичерпного (конкретного) переліку документів за такими операціями, які платнику слід подати для усунення перешкод в реєстрації податкових накладних. У таких випадках очевидною є обізнаність, саме позивача, з переліком документів, що супроводжували виконання певної операції, який має право подати їх контролюючому органу.

Крім того, на думку відповідача-1, фактичні дії позивача, а саме подання на пропозицію податкового органу пояснень (без будь-яких посилань на безпідставність і не зрозумілість вимог податкового органу та неможливість визначити власну поведінку) та документів на підтвердження здійснення господарської операції (усіх документів, за твердженням самого ж позивача), що передбачено Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок № 520), свідчать про те, що ОВК «Лесині Джерела» було зрозуміло як суть рішення відповідача про зупинення реєстрації, так і алгоритм дій для вирішення питання про реєстрацію податкової накладної.

Позивач скористався своїм правом на надання додаткових пояснень, проте не долучив повний перелік необхідних копій первинних документів зазначених у повідомленні.

Відповідач наголошує, що відповідно до імперативних приписів абзацу другого пункту 9 Порядку № 520, ненадання платником податку додаткових пояснень та документів у відповідь на таке повідомлення є самостійною та достатньою підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН.

Щодо вимоги зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №2 від 28.03.2025 зазначає, що вимога зареєструвати податкову накладну в обхід порядку формальної перевірки ГУ ДПС у Житомирській області документів для такої реєстрації є порушенням дискреційних повноважень ДПС України.

Стосовно витрат на правничу допомогу податковий орган зауважує, що розмір гонорару не відповідає складності справи, оскільки дана справа відповідно до релевантних норм КАС України, а також враховуючи категорію та складність справи є незначної складності.

ДПС України також надала відзив, який фактично за змістом є аналогічним відзиву відповідача-1.

У відповіді на відзиви податкових органів позивач зауважує, що позивачу так і не стало зрозумілим, чому податковому органу не вистачило тих документів, які надав позивач, для проведення реєстрації податкової накладної від 28.03.2025 №2. Аргументи і заперечення відповідачів не спростовують доводів позовної заяви і здебільшого є виключно формальним викладом обставин, які характерні для цього роду спорів.

Згідно зі статтею 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

ОВК «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА» зареєстровано за адресою 11747, Житомирська область, с. Тупальці, вул. Данильченка 6, код ЄДРПОУ 45134911.

ОВК «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА» є неприбутковою організацією, що підтверджується Статутом, який затверджено Рішенням установчих зборів засновників ОВК «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА» (Протокол №1 від 31.01.2023).

Основний видом діяльності є: 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві.

Інші: 36.00 Забір, очищення та постачання води; 42.21 Будівництво трубопроводів; 42.91 Будівництво водних споруд; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 49.50 Трубопровідний транспорт.

Є платником ПДВ з 01.03.2025 (індивідуальний податковий номер 451349106277).

Відповідачі - ГУ ДПС у Житомирській області та ДПС України, є суб'єктами владних повноважень, які в цих правовідносинах реалізують надані ним ПК України повноваження, згідно зі статтею 43 КАС України здатні здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

ОВК «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА» подано на реєстрацію податкову накладну від 28.03.2025 №2 по господарській операції з постачання послуг з забору води для Фермерського господарства «АДЕЛАЇДА», відокремлена садиба на загальну суму 254 000,00 гривень, у тому числі 42 333,33 гривень податку на додану вартість.

17.04.2025 платник податків в особистому кабінеті платника отримав квитанцію про зупинення вищезазначеної податкової накладної.

У квитанції зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019, реєстрація податкової накладної від 28.03.2025 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 36.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).

Платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Листом з вих. №25 від 22.04.2025 позивач надав пояснення де зазначив, що організація водокористувачів «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА» є неприбутковою організацією, яка створена і функціонує відповідно Закону України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель».

Позивач отримав від комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.04.2025 №12805893/45134911.

Платником податків надані пояснення з вих. №28 від 05.05.2025 де зазначено, що документами які підтверджують господарську операцію про надання послуг є договір про надання послуг від 01.08.2023, Методика розрахунку тарифу, затверджена рішенням загальних зборів №2 від 17.07.2023 та Правила надання послуг, затверджені рішенням загальних зборів №2 від 17.07.2023.

Рішенням комісії відповідача-1 від 13.05.2025 №12857417/45134911 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 28.03.2025 №2 у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

У графі “додаткова інформація» повідомлення зазначено, що відсутні відомості щодо спецтехніки.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Відповідно до пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, згідно з пп.201.16.2 п.201.16 ст. 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня, з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (пп.201.16.3 п.201.16 ст. 201 ПК України).

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Так, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165).

Відповідно до п. 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 визначено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Згідно з п. 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).

Відповідно до п. 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п. 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п. 25 Порядку № 1165).

Пунктом 1 додатку 3 до Порядку №1165 віднесено до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, врегульовано Порядком №520.

Пунктами 2-7 Порядку №520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у п.5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Таким чином, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого розкриття фіскальним органом критерію ризиковості здійснення операцій.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної від 04.03.2025 №1 податковим органом не вказаний конкретний перелік документів, який платник податків має надати для прийняття обґрунтованого рішення щодо реєстрації ПН в ЄРПН.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 «Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08 березня 2023 року, пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції:

«Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту».

Пункт 10 Порядку № 520 з 08 березня 2023 року також було викладено у новій редакції: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2)

Отже, з наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та податкового органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати податковому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку № 520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Верховний Суд у постанові від 24 березня 2025 року у справі №140/32696/23 сформував такий правовий висновок:

«Якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.».

Організація водокористувачів «Лесині джерела», код ЄДРПОУ 14136795, надалі за текстом «Виконавець», в особі Рибалко Олесі Сергіївни, що діє на підставі Статуту з однієї сторони, та Фермерське господарство «Аделаїда» відокремлена садиба, код ЄДРПОУ 14136795, надалі за текстом «Споживач», в особі Рибалка Сергія Вікторовича, що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, надалі за текстом разом «Сторони», а кожна окремо - «Сторона», уклали Договір про надання послуг організацією водокористувачів від 01 серпня 2023 року № 1.

Відповідно до п.2.1. Договору 2.1. Виконавець зобов'язується надавати Споживачу Послуги належної якості на земельних ділянках в порядку, передбаченому цим Договором, а Споживач зобов'язується своєчасно оплатити ці Послуги.

Методика розрахунку тарифу, затверджена рішенням загальних зборів №2 від 17.07.2023 та Правила надання послуг, затверджені рішенням загальних зборів №2 від 17.07.2023.

Відповідно до виписки за період з 01.03.2025 по 31.03.2025 по рахунку позивача, відкритому у АТ «УКРСИББАНК», 28 березня 2025 року проведено операцію на 254 000,00 грн. за призначенням «Фіксована сплата тарифу згідно Договору про надання послуг організацією водокористувачів від 01.08.2023, за рах. №27 від 06.03.2025 в т. ч. ПДВ 20% 42333.33 грн.».

ОВК «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА» подано на реєстрацію податкову накладну від 28.03.2025 №2 по господарській операції з постачання послуг з забору води для Фермерського господарства «АДЕЛАЇДА» відокремлена садиба на загальну суму 254 000,00 гривень, у тому числі 42 333,33 гривень податку на додану вартість.

16.04.2025 реєстрацію податкової накладної було зупинено.

У квитанції зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019, реєстрація податкової накладної від 28.03.2025 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 36.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).

Платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Листом з вих. №25 від 22.04.2025 позивач надав пояснення де зазначив, що ОВК «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА» є неприбутковою організацією, яка створена і функціонує відповідно до Закону України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель».

Зі змісту пояснень убачається, що податковому органу було роз'яснено, що метою діяльності позивача є ефективне проведення гідротехнічної меліорації на земельних ділянках сільськогосподарського призначення, що входять в територію її обслуговування, об'єднання зусиль її членів для задоволення їх інтересів через стале використання зрошуваних систем, відновлення, збереження та надійну експлуатацію об'єкта меліоративної інфраструктури, раціональне використання водних ресурсів.

Зазначено також те, що ОВК надає послуги своїм членам на підставі Закону України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» за попередньо затвердженими тарифами.

Позивач також пояснив, що організація водокористувачів здійснює свою господарську діяльність із використанням основних засобів, які були отримані в межах міжнародної технічної підтримки. Зокрема, екскаватор навантажувач JCB з викорчовувачем «Клешня» та мульчер до нього, навантажувач телескопічний JCB були надані Організації в рамках субгрантової угоди між ОВК та програмою USAID Agro.

Крім того, ОВК «Лесині джерела» отримала п'ять поливальних машин та трубопровід італійського виробництва компанії Rain Technology - також у результаті участі у відповідній субгрантовій програмі. Також по вище зазначеній грантовій програмі підприємством було отримано контролери та тензіометри для можливості оперативного дослідження вологи в ґрунті. Зазначені основні засоби активно використовуються для обслуговування та відновлення меліоративної системи, що перебуває у власності ОВК.

Окрім того, платник податків зазначив, що ці машини та обладнання будуть залучені до здійснення зрошення на площі 200 гектарів земель, що знаходяться у користуванні учасників Організації водокористувачів, а також для відновлення 40 кілометрів меліоративної мережі, на базі якої було засновано ОВК.

Також зазначено, що між ОВК «Лесині джерела» та Фермерським господарством «Аделаїда» 01.02.2025 укладено договір на оренду бочки для зберігання дизельного палива.

05.02.2025 підприємство одержало ліцензію на зберігання пального виключно для потреб власного споживання. 27.03.2025 у ФОП ОСОБА_1 було закуплено дизельне паливо в кількості 5600 л. для проведення господарської діяльності підприємства.

До пояснень додані первинні документи, зокрема, по господарській операції, відображеній в зупиненій податковій накладній, а також стосовно виробничих потужностей по наданню послуг такого характеру (копії): статут Організації користувачів «Лесині джерела»; методика розрахунку тарифу ОВК «Лесині джерела»; договір оренди № 1 від 01.02.2025 на оренду наземного резервуара для зберігання паливно-мастильних матеріалів; акт наданих послуг № 888 від 12.04.2025; договір про наміри AGRO-PO-S3-77.pdf; договір про наміри AGRO-PO-S3-77-2.pdf; видаткову накладну № 26265 від 12.12.2024 (на екскаватор-навантажувач JCB викорчовувачем «Клешня»); видаткову накладну № 419 від 09.01.2025 (на мульчер до екскаватора-навантажувача); видаткову накладну № 20987 від 08.10.2024 (на навантажувач телескопічний JCB) Видаткової накладної № 251 від 20.11.2024 (на дощувальні машини - 2 шт.); видаткову накладну № 267 від 04.12.2024 (на дощувальні машини - 3 шт.); видаткову накладну № 219 від 31.10.2024 (на трубопровід швидкоз'ємний); видаткову накладну № ВН-2024050060 від 07.10.2024 (на контролери та тензіометри); видаткову накладну № ПП-000427 від 27.03.2025, товарно-транспортну накладну № 427 від 27.03.2025 (на дизельне паливо); акту на технічне обслуговування № 3636 від 25.05.2025.

Відповідно до Додатку 2 до протоколу засідання Комісії ГУ ДПС У Житомирській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.04.2025 №67/06-30-18-02-03 у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/ РК в ЄРПН запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, а саме:

- первинних документів щодо постачання послуг; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: відсутні відомості щодо спецтехніки.

Відповідно до повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.04.2025 №12805893/45134911 податковим органом запропоновано надати платнику податків первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

У додатковій інформації до повідомлення проставлено відмітку «відсутні первинні документи щодо постачання послуг і розрахункові документи щодо постачання товарів/послуг. Відсутні відомості щодо спецтехніки».

У додаткових поясненнях від 05 травня 2025 року позивач зазначив, що документами, які підтверджують господарську операцію про надання послуг є договір про надання послуг від 01.08.2023, Методика розрахунку тарифу, затверджена рішенням загальних зборів №2 від 17.07.2023 та Правила надання послуг, затверджені рішенням загальних зборів №2 від 17.07.2023.

Позивач зауважив, що у фіксовану частину тарифу були включені витрати на утримання самої ОВК, зокрема, нарахування та виплата заробітної плати голові ОВК, бухгалтерам та механізаторам, які здійснюють технічне обслуговування системи. Таким чином, навіть у міжсезоння організація продовжувала виконувати покладені на неї функції, що є підставою для нарахування витрат згідно структури тарифу, затвердженої загальними зборами учасників ОВК.

Позивач пояснив, що витрати, понесені Організацією водокористувачів «Лесині джерела» на технічне обслуговування та ремонт об'єктів інженерної інфраструктури, були безпосередньо пов'язані з підготовкою меліоративної мережі до початку поливного сезону. Зокрема, це включало закупівлю пального, паливно-мастильних матеріалів, запасних частин для техніки, а також експлуатацію технічних засобів, необхідних для виконання ремонтних і профілактичних робіт. Усі ці витрати, відповідно до затвердженої методики розрахунку тарифу, були включені до фіксованої частини тарифу і враховані у рахунку за надані послуги, який було виставлено фермерському господарству «Аделаїда» відокремлена садиба згідно умов чинного договору.

До додаткових пояснень надано Договір про надання послуг організацією водокористувачів від 01 серпня 2023 року № 1, виписку по банківському рахунку позивача за період з 01.03.2025 по 31.03.2025, довідку від 28 березня 2025 року № 32.

Зі змісту Додатку №1 до протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Житомирській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.05.2025 №75/06-30-18-02-03 прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, у зв'язку з частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН РК, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Суб'єктом господарювання не надано: пояснення щодо відсутності відомостей стосовно спецтехніки.

Як було зазначено вище, спірним рішенням відмовлено у реєстрації податкової накладної від 28.03.2025 №2 у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

У графі “додаткова інформація» повідомлення зазначено, що відсутні відомості щодо спецтехніки.

Отже, за наведених фактичних обставин судом установлено, що до додаткових пояснень позивачем не надано в повній мірі пояснення та документальні підтвердження на виконання вимог податкового органу, викладених у повідомленні про надання додаткових пояснень.

У цьому випадку суд уважає за необхідне зазначити, що зміст Порядку №520 свідчить про існування чітко регламентованої, багатоетапної адміністративної процедури, спрямованої на перевірку сумнівних операцій. Ця процедура побудована на принципі взаємодії (кооперації) між платником податків та контролюючим органом, де кожна сторона має свої права та обов'язки.

На першому етапі, після зупинення реєстрації ПН, на платника покладається обов'язок надати пояснення та копії документів. У випадку, якщо Комісія регіонального рівня в межах своїх дискреційних повноважень щодо оцінки доказів уважає надані документи недостатніми для спростування ризику, процедура переходить у другий, уточнюючий етап. Саме на цьому етапі, відповідно до пунктів 7 та 9 Порядку № 520, Комісія надсилає платнику «Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів.»

Суд наголошує на виключній важливості та правовій природі цього етапу. Направлення Повідомлення не є формальністю а навпаки, це є ключовою процесуальною гарантією, що забезпечує платнику податків право бути почутим та право на належний адміністративний процес.

Цей механізм відповідає європейському принципу «належного урядування» (good administration), який вимагає від адміністративного органу діяти прозоро, передбачувано та надавати особі реальну можливість ефективно захистити свої інтереси. Повідомлення трансформує загальні підозри, що виникли у системи моніторингу, в конкретні, чітко сформульовані питання.

Саме через Повідомлення контролюючий орган інформує платника, які саме ланки господарської операції (наприклад, походження товару, його транспортування, наявність трудових ресурсів) є непідтвердженими і потребують додаткових доказів.

Як встановлено судом з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивач, отримавши такі Повідомлення, не надав жодних додаткових пояснень чи документів.

Наслідки такої бездіяльності прямо та імперативно визначені в абзаці другому пункту 9 Порядку №520: «У разі ненадання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі…».

Формулювання цієї норми є чітким, безумовним та не допускає альтернативного тлумачення. Законодавець прямо встановив юридичний наслідок невиконання платником свого процесуального обов'язку прийняття рішення про відмову.

Таким чином, сам по собі факт ненадання додаткових документів у відповідь на законну, обґрунтовану та конкретизовану вимогу контролюючого органу, викладену у Повідомленні, є самостійною та достатньою підставою для прийняття оскаржуваних рішень.

Ця позиція повністю узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 24 березня 2025 року у справі №140/32696/23.

Верховний Суд указав, що якщо платник не скористався правом на подання додаткових документів згідно зі змістом Повідомлення, то комісія правомірно приймає рішення про відмову. Та обставина, що платник суб'єктивно вважає свій первісний пакет документів достатнім, не нівелює його процесуального обов'язку реагувати на законні вимоги контролюючого органу.

Аналогічна правова позиція міститься і в постанові Верховного Суду від 24 липня 2025 року у справі № 420/14450/24, де зазначено, що «зміни, що були внесені до Порядку № 520 з 08 березня 2023 року, надали податковому органу право витребувати у платника додаткові документи... Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні... має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації».

Доводи позивача про те, що ним надано достатньо документів суд відхиляє. Оцінка достатності доказів в рамках адміністративної процедури є дискреційним повноваженням Комісії.

Завданням суду, відповідно до частини другої статті 2 КАС України, є перевірка правомірності дій та рішень суб'єкта владних повноважень, а не перебирання на себе його функцій та здійснення первинної оцінки доказів замість нього. У даному випадку адміністративна процедура була дотримана: контролюючий орган виявив ризик, оцінив первинні документи як недостатні, вказав на недоліки через направлення Повідомлення і надав законну можливість їх усунути. Позивач цією можливістю не скористався, чим, по суті, сам створив безспірні правові підстави для прийняття негативного для нього рішення.

Суд також враховує, що предметом судового розгляду є правомірність рішень суб'єкта владних повноважень на момент їх прийняття. Відповідно, суд оцінює обставини та докази, які були наявні у контролюючого органу та були ним оцінені на час прийняття оскаржуваних рішень.

Надання нових доказів (навіть якщо вони є вичерпними та переконливими) безпосередньо до суду, без їх попереднього надання контролюючому органу в рамках встановленої законом адміністративної процедури, не може бути підставою для скасування правомірно прийнятого рішення. Такий підхід нівелював би саму суть та обов'язковість досудової адміністративної процедури та порушував би принцип належного адміністрування.

Підсумовуючи викладене, суд, керуючись принципом верховенства права, закріпленим у статті 6 КАС України, та оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, як того вимагають статті 72, 73, 74, 75, 76 та 90 КАС України, доходить висновку, що оскаржувані рішення Комісії регіонального рівня є такими, що прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством.

Суд констатує, що оскаржувані рішення є прямим та логічним наслідком процесуальної поведінки самого позивача. Законодавець, встановивши процедуру моніторингу ПН, передбачив для платника податків не лише право на подання документів, але й обов'язок активно співпрацювати з контролюючим органом для з'ясування всіх обставин. Позивач, маючи реальну та чітко визначену законом можливість спростувати сумніви контролюючого органу шляхом надання додаткових, конкретизованих документів у відповідь на Повідомлення, свідомо не скористався цією можливістю. Невиконання платником податків цього процесуального обов'язку, прямо передбаченого імперативною нормою пунктів 7-9 Порядку № 520, є самостійною та достатньою правовою підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН.

Відповідач-1, у свою чергу, виконав покладений на нього частиною другою статті 77 КАС України обов'язок доказування правомірності своїх рішень. Він надав докази дотримання ним встановленого законом алгоритму дій: зупинення ПН, оцінка первинних документів, направлення Повідомлення та прийняття рішення за наслідком ненадання відповіді. Його рішення є обґрунтованими (пункт 3 частини другої статті 2 КАС України) з огляду на єдину обставину, що мала юридичне значення на момент їх прийняття, факт ненадання запитуваних документів. Отже, підстави для визнання протиправними та скасування рішень ГУ ДПС у Житомирській області відсутні.

Оскільки основні позовні вимоги про скасування рішень ГУ ДПС у Житомирській області є необґрунтованими, похідна від них вимога про зобов'язання ДПС України зареєструвати спірні податкові накладні також задоволенню не підлягає. Суд, відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача лише у випадку, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом. У цій справі така ключова умова надання повного пакету документів в рамках адміністративної процедури для спростування ризиків позивачем виконана не була.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, понесені позивачем судові витрати (судовий збір та витрати на правничу допомогу) відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів не підлягають.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову Організації водокористувачів «ЛЕСИНІ ДЖЕРЕЛА» до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 20 жовтня 2025 р.

Суддя Т.О. Шувалова