20 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 755/5923/18
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом від 17.04.2018 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виконання постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 27.05.2011 у справі №2-а-3790/2011 рік;
- зобов'язати відповідача поновити виконання постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 27.05.2011 у справі №2-а-3790/2011 рік;
- зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії з 23.07.2011 відповідно до постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 27.05.2011 у справі №2-а-3790/2011 рік.
В обґрунтування позову вказує, що постановою Дніпровського районного суду м. Києва у справі № 2-а-3790/2011 рік зобов'язано Управління ПФУ здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліду ІІ групи, виходячи з 75% мінімальної пенсії за віком, взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ч. 12 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20 жовтня 2010 року з урахуванням проведених позивачеві виплат. Однак, листом Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 26.02.2018 року № 1603/17 мене було повідомлено про те, що з 23.07.2011, згідно постанови Кабінету Міністрів України №754 від 06.07.2011 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності з 23.07.2011, розмір моєї пенсії встановлений згідно чинного законодавства і підстави провадити перерахунок пенсії з 23.07.2011 в управління відсутні. Тобто, Управління ПФУ виконувало рішення суду до 23.07.2011 включно, а потім припинило його виконання. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними та такими, що порушує його права, а тому звернувся до суду.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 20.04.2018 адміністративний позов було передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідач надіслав відзив на позовну заяву. Заперечуючи позовні вимоги вказує, що 19.06.2011 набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011р №3491- VI відповідно до якого передбачено, що у 2011р. норми положень ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України на 2011 рік. Із 23.07.2011 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету». Таким чином, нарахування та виплата до 23.07.2011 особам, віднесеним до категорії 1, 2, З, 4 повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», після зазначеної дати, відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» з відповідними змінами. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік» передбачено, що у 2012 р. норми положень ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України на 2012 рік. Із 01.01.2012 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено мінімальні розміри пенсій та розміри додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок аварії на ЧАЕС. Відповідач вважає, що підстав для виплати пенсії призначеної відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в інших розмірах немає. Просить відмовити у задоволенні позову.
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-ІХ), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.
Відповідно до статті 1 Закону № 2825-ІХ Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано.
На підставі пункту другого розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ, за результатами автоматизованого розподілу, справу передано на розгляд Житомирському окружному адміністративному суду.
Автоматизованим розподілом судової справи між суддями 07 березня 2025 року, суддю Лавренчук О.В. визначено головуючою суддею для розгляду даної адміністративної справи
Суддя своєю ухвалою від 12.03.2025 прийняла до спрощеного позовного провадження адміністративну справу №755/5923/18.
Ухвалою від 12.03.2025 постановлено замінити відповідача у справі №755/5923/18 - Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно - Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368).
У період із 30.06.2025 по 18.07.2025 та із 06.08.2025 по 26.08.2025 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 27 травня 2011 року у справі №2-а-3790/11, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2011, вирішено: "Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії передбаченої ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком розрахованої встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20 жовтня 2010 року з урахуванням проведених йому виплат.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліду ІІ групи, виходячи з 75 % мінімальної пенсії за віком, взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20 жовтня 2010 року з урахуванням проведених позивачеві виплат".
Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві листом №1603/17 від 26.02.2018 повідомило ОСОБА_1 про наступне: "Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах зобов'язань, покладених на сторони у справі. Нарахування розміру в сумі 46037,30 грн. визначено шляхом перерахунку пенсії з 20.10.2010 по 22.07.2011 відповідно до постанови Дніпровської о районного суду м. Києва № 2-а-3790/11 від 27.05.2011 та ухвали Київського апеляційного адміністративної о суду №2-а-3790/11 від 24.11.2011. Управління здійснило перерахунок та виплату Вашої додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю виходячи з 75 % мінімальної пенсії за віком та державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з 20.09.2010, з урахуванням проведених виплат відповідно до вимог ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відповідний період. З 23.07.2011, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності з 23.07.2011, розмір Вашої пенсії встановлено згідно чинного законодавства. Враховуючи вищезазначене, провадити перерахунок пенсії з 23.07.2011 року в управління відсутні підстави.
Звертаючись до суду позивач вважає протиправними та такими, що порушують його права, дії відповідача щодо припинення виконання постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 27.05.2011 у справі №2-а-3790/2011.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 55 Конституції України закріплено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Так постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 27 травня 2011 року у справі №2-а-3790/11, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2011, вирішено: "Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії передбаченої ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком розрахованої встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20 жовтня 2010 року з урахуванням проведених йому виплат. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліду ІІ групи, виходячи з 75 % мінімальної пенсії за віком, взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20 жовтня 2010 року з урахуванням проведених позивачеві виплат".
Як вказує у позові позивач та визнається відповідачем, на виконання постанови суду у справі №2-а-3790/11, органом пенсійного фонду України було нараховано та до 23.07.2011 виплачувалась позивачу пенсія у розмірі, визначеному постановою суду у справі №2-а-3790/11.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року № 3491-VI (далі - Закон №3491-VI) розділ VІІ Прикінцеві положення Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" доповнено п. 4, яким встановлено, зокрема, що у 2011 році норми і положення ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону № 796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік (положення пункту 4 розділу VІІ визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року N 20-рп/2011).
Отже, Законом №3491-VI Кабінету Міністрів України надані повноваження встановлювати інші, ніж передбачені ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На виконання п.7 Закону № 3491-VI 06 липня 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" № 745, яка набрала чинності з 23 липня 2011 року, п. 1 і 3 якої визначено інші розміри основної та додаткової пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.
Отже, при визначенні розміру пенсії, передбаченої ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із 20 жовтня 2010 року (дата, вказана у постанові суду у справі №2-а-3790/11) до 22 липня 2011 р. включно, за основу їх нарахування брався прожитковий мінімум; при визначенні розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до 22 липня 2011 р. включно, застосуванню підлягає розмір мінімальної пенсії за віком для даної категорії громадян, а саме 75 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік
У постанові від 18.09.2024 у справі № 240/28481/23 Верховний Суд висновував таке:
- пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. З самого визначення поняття “пенсія» випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк;
- підвищення до пенсії, яке є додатковою виплатою особі, яка визнана такою, що має на нього право, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати;
- виплату пенсії (підвищення до пенсії) не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії (підвищення до пенсії), яка має виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку її виплати;
- порядок та строки нарахування пенсій можуть бути змінені за умов іншого законодавчого регулювання.
Суд наголошує, що відповідач був зобов'язаний на виконання судового рішення у справі №2-а-3790/11 нараховувати та виплачувати позивачу державну пенсію, передбачену статтею 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, до моменту настання таких обставин: (1) зміна правого статусу позивача; (2) зміна законодавства.
У розглядуваному випадку має місце настання такої обставини, як “зміна законодавства», яке регулює питання "встановлення", "продовження" чи "припинення" виплат.
Відповідно, з 23 липня 2011 року змінилося правове регулювання, тобто виникли нові обставини та правовідносини, яким не надавалась правова оцінка в межах справи №2-а-3790/11.
Враховуючи наведене, суд приходить висновку, що дії відповідача щодо обрахування розмірів та виплати ОСОБА_1 із 23 липня 2011 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, які передбачені статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірах, інших, ніж встановлені постановою суду від 27.05.2011 у справі №2-а-3790/11, є правомірним.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно - Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук
20.10.25