Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відкриття провадження у справі
20 жовтня 2025 року Справа №200/7885/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голошивець І.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд.3 ЄДРПОУ: 13486010), до відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд.16, ЄДРПОУ: 42098368) про визнання протиправним, скасуванням рішення від 30.04.2025 року №104450009468 та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, до відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним, скасуванням рішення від 30.04.2025 року №104450009468 та зобов'язання вчинити певні дії.
До позовної заяви, позивачем було надано окреме клопотання, в якому вона просила звільнити її від сплати судового збору та у разі відмови відстрочити їй сплату судового збору до ухвалення рішення по цій справі.
Суд розглянувши дане клопотання позивача зазначає наступне.
Відповідно до приписів ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позовними вимогами позивача є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову у призначенні пенсії та як похідна вимога зобов'язати відповідача 1 призначити їй пенсію за віком та зобов'язати відповідача 2 виплатити їй пенсію.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується копією довідки наявної в матеріалах позовної заяви виданої від 12.02.2025 року №3004-5003608281.
Суд розглянув наявну копію трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 дата заповнення 20.07.1978 року, з якої встановив, що позивач з 22.05.2005 року не працює та заробітної плати не отримує.
Отже вищенаведеним підтверджується, що на час звернення з даним адміністративним позовом, позивач не отримує пенсію, не працює та є внутрішньо переміщеною особою, яка змушена була залишити своє місце проживання.
Слід також звернути увагу на те, що ані позивачем, ані її представником на адресу суду не було надано жодних доказів щодо неможливості сплати судового збору.
З урахуванням наведеного суд зазначає.
Відповідно до приписів пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду, адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судом встановлено, відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, адміністративний позов із Єдиним унікальним номером судової справи 200/7885/25 надійшов на адресу суду засобами зареєстрованого кабінету «Електронний суд» від представника позивача - адвоката Васюка Миколи Миколайовича.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік», встановлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3028 гривень.
Відповідно до приписів ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
З урахуванням наведеного, а також враховуючи позовні вимоги позивача, судовий збір за подання даного адміністративного позову становить: 3028,00 х 0,4 х 0,8 = 968,96 грн.
Отже з урахуванням вищенаведеного, судовий збір повинен становити - 968,96 грн.
Стосовно заявленого позивачем клопотання про звільнення/відстрочення сплати судового збору у сумі 968,96 грн., суд зазначає.
Відповідно до приписів ч.5 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Відповідно до ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Приписами ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі: зокрема, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Приписами ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір» визначено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Вважаючи, що матеріали позовної заяви не містять доказів неможливості сплати судового збору позивачем, але враховуючи, що позивач не отримує пенсію, не працює та є внутрішньо переміщеною особою похилого віку, а також те, що предметом спору є насамперед захист соціальних прав позивача, суд вважає за можливим відстрочити позивачу сплату судового збору за подання даного адміністративного позову до ухвалення рішення по справі.
Таким чином клопотання позивача про звільнення її від сплати судового збору підлягає частковому задоволенню шляхом відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі.
Відповідно до положень статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником), відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно правил ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (предметна юрисдикція) та ст. 25-27 Кодексу адміністративного судочинства України (територіальна юрисдикція), справа підлягає розгляду Донецьким окружним адміністративним судом.
Позовна заява подана з додержанням вимог статей 159-161 Кодексу адміністративного судочинства України. Відсутні підстави, визначені статтями 169-170 Кодексу адміністративного судочинства України, для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі. Тому позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Частиною першою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно приписів статті 12 та глави 10 Кодексу адміністративного судочинства України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до приписів ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно положень ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 9, 12, 160, 161, 171, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Клопотання позивача про звільнення її від сплати судового збору задовольнити частково. Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення рішення по цій справі.
Відстрочити сплату судового збору у розмірі 968,96 грн. за подання даного адміністративного позову до винесення рішення по даній справі.
Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, до відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним, скасуванням рішення від 30.04.2025 року №104450009468 та зобов'язання вчинити певні дії.
Справа буде розглядатись одноособово суддею Голошивцем І.О. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Встановити відповідачу 1 строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, для надання на адресу Донецького окружного адміністративного суду:
- відзиву на позовну заяву та усіх наявних доказів на підтвердження зазначеного у ньому;
- копію пенсійної справи;
- копію довідки форми РС-право ППВП ПФУ та довідки форми ОК-5.
Встановити відповідачу 2 строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, для надання на адресу Донецького окружного адміністративного суду:
- відзиву на позовну заяву та усіх наявних доказів на підтвердження зазначеного у ньому.
Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи (частини 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України).
Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Позивач має право подати до суду відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву, а відповідач - заперечення протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив. До відповіді на відзив та заперечень застосовуються правила, встановлені частинами другою - четвертою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки: http://court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя І.О. Голошивець