Рішення від 20.10.2025 по справі 160/17110/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 рокуСправа №160/17110/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ніколайчук С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

11 червня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , правил військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані щодо наявності порушень правил військового обліку стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) відкликати звернення від 18.05.2025 № Е2199113 до органів Національної поліції про адміністративне затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_5 військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), як особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що йому встановлена третя група інвалідності безстроково та надано відстрочку від призову на військову службу по мобілізації відповідно до п 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», проте у додатку Резерв+ станом на 28.04.2025 року наявна інформація «Про порушення правил військового обліку».

Згідно з електронним направленням у додатках Резерв+ від 24.05.2025 №3266932 ОСОБА_1 у КНП «Криворізька міська лікарня №3» Криворізької міської ради пройшов військово-лікарську комісію для визначення придатності до військової служби, за висновком якої на підставі статті 31а, 26б, 23в, 38б, 52в, 54в графи ІІ Розкладу хвороб, Таблиці додаткових вимог «Б» графи ІІ (додатки №1,2,3 до Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом МО України від 14.08.2008 року №402 (зі змінами) визнаний непридатним до військової служби. Дані щодо ВЛК відображені у електронному військово-обліковому документі ОСОБА_1 .

У електронному військово-обліковому документі станом на 20.05.2025 інформація про «порушення правил військового обліку» відсутня.

Жодних підстав для виклику ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_5 не було, будь-яких повісток від відповідача ОСОБА_1 не отримував, проте станом на 22.05.2025 у додатку Резерв+ стосовно ОСОБА_1 , відображено інформацію « ІНФОРМАЦІЯ_6 : порушення військового обліку», причина розшуку «Не прибули за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_6 », дата початку розшуку: 18.05.2025, що підтверджується електронним військово-обліковим документом станом на 22.05.2025, з чим позивач не погоджується, тому вказане стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою від 16 червня 2025 року суд відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Копія ухвали від 16 червня 2025 року отримана представником відповідача, проте станом на день прийняття рішення відповідач правом на надання відзиву не скористався.

В силу ч. 4 ст. 124, ч. 8 ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.

Відповідач, на виконання ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, не надіслав до суду письмового відзиву на адміністративний позов та не повідомив про поважність причин ненадання відзиву.

Відповідно до ч. 6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Правом подати відзив на позовну заяву до суду відповідач не скористався.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_3 .

Позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 як військовозобов'язаний, вчасно оновив персональні дані, що підтверджується електронним військово-обліковим документом.

Згідно з рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КП «Дніпропетровська обласна клінічна офтальмологічна лікарня» від 07.04.2025 №10/25/810/Р ОСОБА_1 з 10.03.2025 встановлена третя група інвалідності безстроково, на підставі чого надано відстрочку від призову на військову службу по мобілізації відповідно до п.2 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підтверджується матеріалами справи.

Водночас у додатку Резерв+ станом на 28.04.2025 була наявна інформація «Порушення правил військового обліку».

Адвокатом до ІНФОРМАЦІЯ_8 рогу було направлено адвокатський запит від 29.04.2025 (накладна Укрпошти №4904500049988) з проханням:

- надати інформацію з її документальним підтвердженням чи вносилась ІНФОРМАЦІЯ_9 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , про «порушення правил військового обліку», а в разі внесення - надати інформацію з її документальним підтвердженням щодо дати та підстав такого внесення;

- у разі відсутності документального підтвердження наявності підстав для внесення ІНФОРМАЦІЯ_9 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , про «порушення правил військового обліку», прошу внести відповідні виправлення у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 .

Вказаний адвокатський запит 30.04.2025 вручений ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Проте, ані у встановлений статтею 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» строк, ані станом на день подання цього адміністративного позову, відповіді на означений адвокатський запит від ІНФОРМАЦІЯ_5 не надійшло, повідомлення про продовження строку розгляду означеного адвокатського запиту з обґрунтуванням причин такого продовження на виконання ч.2 ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» також не надходило.

Згідно з електронним направленням у додатках Резерв+ від 24.05.2025 №3266932 ОСОБА_1 у КНП «Криворізька міська лікарня №3» Криворізької міської ради пройшов військово-лікарську комісію для визначення придатності до військової служби, за висновком якої на підставі статті 31а, 26б, 23в, 38б, 52в, 54в графи ІІ Розкладу хвороб, Таблиці додаткових вимог «Б» графи ІІ (додатки №1,2,3 до Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом МО України від 14.08.2008 року №402 (зі змінами) визнаний непридатним до військової служби.

Дані щодо ВЛК відображені у електронному військово-обліковому документі ОСОБА_1 , які наявні в матеріалах справи.

Станом на 22.05.2025 у додатку Резерв+ стосовно ОСОБА_1 , відображено інформацію « ІНФОРМАЦІЯ_6 : порушення військового обліку», причина розшуку «Не прибули за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_6 », дата початку розшуку: 18.05.2025, що підтверджується електронним військово-обліковим документом станом на 22.05.2025.

Позивач зазначає, що жодних підстав для виклику ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_5 не було, будь-яких повісток від відповідача ОСОБА_1 не отримував.

23.05.2025 адвокатом засобами телекомунікаційного зв'язку було направлено адвокатський запит Національної поліції України з метою отримання інформації з її документальним підтвердженням:

1. чи наявна у базах даних Національної поліції, в тому числі, але не виключно у інформаційній підсистемі «Призовник, військовозобов'язаний, резервіст» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал НП України», станом на день розгляду цього адвокатського запиту інформація про перебування «у розшуку» та/або вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , а в разі наявності - щодо дати та підстав її внесення;

2. чи направлялось ІНФОРМАЦІЯ_5 та/або іншим ІНФОРМАЦІЯ_6 до органів Національної поліції шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС та/або в паперовій формі звернення щодо доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_5 та/або іншого ТЦК та СП для складення протоколу/-ів про адміністративне/-і правопорушення, а в разі направлення -щодо дати та підстав такого звернення, а також територіального органу Національної поліції, яким було отримано таке звернення (копія запиту з доказами направлення та вручення додається).

На вказаний адвокатський запит Департамент превентивної діяльності Національної поліції України листом №78162-2025 від 27.05.2025 (967137) повідомив, що за даними системи ІПНП 21.05.2025 до Криворізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі -Криворізький РУП ГУНП в Дніпропетровській області), відповідно до вимог Порядку електронної інформаційної взаємодії Міністерства оборони України (далі - МОУ), Міністерства внутрішніх справ України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, затвердженого спільним Наказом Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України 18 травня 2023 року № 290/411, надійшло електронне звернення ІНФОРМАЦІЯ_10 від 18.05.2025 № Е2199113, у вигляді набору даних щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Вказане звернення 21.05.2025 зареєстровано Криворізьким РУП ГУНП в Дніпропетровській області за № 20017.

Разом з цим зазначено, що згідно з даними бази даних «Розшук» система ІПНП Інструкцію з формування та ведення якої затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 червня 2023 року № 534, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2023 року за № 1486/40542, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у державному розшуку не перебував та станом на 27.05.2025 не перебуває. Звертаємо увагу, що електронні звернення відносно порушників мобілізаційного законодавства формуються в інформаційних ресурсах МОУ у визначеному електронному форматі.

Також те, що електронне звернення стосовно ОСОБА_1 сформовано в інформаційних ресурсах МОУ, для отримання копій вказаних матеріалів рекомендуємо звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Адвокатом ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_8 рогу було направлено адвокатський запит від 28.05.2025 (накладна Укрпошти № 490100764223) та на їх офіційну електронну адресу з проханням:

- надати інформацію з її документальним підтвердженням чи вносилась ІНФОРМАЦІЯ_9 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , про «порушення правил військового обліку», а разі внесення - надати інформацію з її документальним підтвердженням щодо дати та підстав такого внесення;

- у разі відсутності документального підтвердження наявності підстав для внесення ІНФОРМАЦІЯ_9 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , інформації про «порушення правил військового обліку», прошу внести відповідні виправлення у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 ;

- скасувати або відкликати звернення від 18.05.2025 № Е2199113 до органів Національної поліції про адміністративне затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_5 військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , як особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вказаний адвокатський запит засобами поштового зв'язку вручений ІНФОРМАЦІЯ_5 30.05.2025, проте, ані у встановлений статтею 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» строк, ані станом на день подання цього адміністративного позову, відповіді на означений адвокатський запит від ІНФОРМАЦІЯ_5 не надійшло, повідомлення про продовження строку розгляду означеного адвокатського запиту з обґрунтуванням причин такого продовження на виконання ч.2 ст.24 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» також не надходило (копія запиту з доказами направлення та вручення додається).

Станом на 01.06.2025 у додатку Резерв+ стосовно ОСОБА_1 вже ще міститься інформація «Порушення правил військового обліку».

Позивач вважає дії відповідача щодо внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ним правил військового обліку порушенням норм чинного законодавства, що стало підставою для звернення до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Згідно із статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону. Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Також, цим же Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено проведення загальної мобілізації.

На момент подання цього адміністративного позову до суду правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Абзацом 5 статті 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232- XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ). Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Частиною п'ятою статті 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ). На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України. Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Таким чином, із аналізу наведених приписів чинного законодавства можна зробити висновок, що відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію бази даних, які до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У свою чергу, пункт 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII передбачає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Таким чином, до Реєстру вносяться дані про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Диспозиція статті 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Відповідно до ч.3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військовооблікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

До Національної поліції уповноваженими особами відповідач надіслав звернення від 18.05.2025 № Е2199113 про адміністративне затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_11 військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , як особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до абц.абц. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно із ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Приписами статті 254 КУпАП передбачено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.

Так, зі змісту статті 258 Кодексу КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається, зокрема, у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України (у частині правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України), якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України підтвердних документів про отримання особою виклику.

Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують адміністративну відповідальність, чи заподіяну майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до абц. 1 ст. 251 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Отже, з урахуванням відсутності щодо позивача постанови про вчинення адміністративного правопорушення, відповідачем протиправно вчинено дії щодо направлення до органів Національної поліції звернення від 18.05.2025 № Е2199113 про адміністративне затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_11 військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , як особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України).

За приписами статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

У відповідності до частини 1 статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу зробити висновок про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (частини 1, 3 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України).

З урахуванням встановлених обставин, суд зробив висновок про протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , правил військового обліку.

Оскільки відповідач не прийняв будь-яке рішення, які породжують для позивача юридичні наслідки, то суд в контексті спірних правовідносин може зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані щодо наявності порушень правил військового обліку стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Крім того, суд зробив висновок, що належним способом захисту порушеного права позивача в цьому випаду є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 відкликати звернення від 18.05.2025 № Е2199113 до органів Національної поліції про адміністративне затримання та доставлення до РТЦК та СП військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), як особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України, суд зазначає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн, що підлягаю стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , правил військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані щодо наявності порушень правил військового обліку стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) відкликати звернення від 18.05.2025 № Е2199113 до органів Національної поліції про адміністративне затримання та доставлення до РТЦК та СП військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), як особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук