за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення
20 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/5183/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Мачульського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дії щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01.03.2021 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2021.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.08.2024, у цій справі у задоволені позову відмовлено повністю.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Скасовано рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2024 року у справі № 140/5183/24 та прийняти постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови в проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 з 15.11.2023 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, 1,14, 1,197 та з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 15.11.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14) та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14 та 1,197) та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.03.2021 року по 14.11.2023 рік залишити без розгляду.
10.09.2025 до суду надійшла заява представника позивача про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області подати звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2025 у даній справі.
Ухвалою суду від 16.09.2025 заяву про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення задоволено. Зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області подати звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2025 у справі №140/5183/24, та встановити строк для подання звіту - 30 днів з дня набрання цією ухвалою суду законної сили.
15.10.2025 через систему «Електронний суд» надійшов звіт ГУ ПФУ у Волинській області про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2025 у справі №140/5183/24, у якому відповідач повідомив про здійснення усіх залежних від нього дій для забезпечення виконання вказаного судового рішення.
Письмових заперечень щодо зазначеного звіту позивач та його представник до суду не подали.
При розгляді звіту про виконання судового рішення суд враховує наступне.
19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX (далі - Закон № 4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Відтак, розгляд звіту про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом № 4094-ІХ.
За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України (тут і надалі - в редакції Закону № 4094-ІХ) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються:
1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;
2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу (частини друга, третя статті 382-2 КАС України).
Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Так, у поданому до суду звіті відповідач зазначив, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2025 у справі №140/5183/24 проведено перерахунок пенсії з 15.11.2023, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14: 7763,17 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 11758,75 грн. В результаті перерахунку основний розмір пенсії становив 10255,93 грн (11758,75 х 2,07256 х 0,42083), де: 11758,75 грн - показник середньої заробітної плати, 2,07256 - індивідуальний коефіцієнт заробітку, 0,42083 - коефіцієнт стажу. З 15 листопада 2023 року розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками становив 10402,44 грн. Також з 01 березня 2024 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197: 7763,17 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 12694,75 грн. В результаті перерахунку основний розмір пенсії становив 11072,30 грн (12694,75 х 2,07256 х 0,42083), де: 12694,75 грн - показник середньої заробітної плати, 2,07256 - індивідуальний коефіцієнт заробітку, 0,42083 - коефіцієнт стажу. З 01 березня 2024 року розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками становив 11237,57 грн. Сума нарахування на виконання постанови суду від 09 червня 2025 року у справі № 140/5183/24 за період з 15 листопада 2023 року по 31 жовтня 2025 складає 84370,40 грн та облікована у «Реєстрі судових рішень», виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС ПФУ). На підтвердження вказаних обставин до звіту надані витяг з пенсійної справи про перерахунки пенсії, а також розрахунки алгоритмів для обчислення пенсії та сум що підлягають виплаті.
Враховуючи, що ухвалою суду від 16.09.2025 було задоволено заяву представника позивача про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, яка була подана з підстави не проведення перерахунку пенсії, а відповідач подав до суду звіт разом із доказами проведення такого перерахунку, внаслідок чого розмір пенсії збільшився, що свідчить про вжиття відповідачем усіх залежних від нього заходів, спрямованих на виконання судового рішення, при цьому, позивач та його представник письмових заперечень щодо звіту не подали, тому, на думку суду, наявні правові та фактичні підстави для прийняття звіту ГУ ПФУ у Волинській області про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2025 у цій справі.
Керуючись статтями 248, 381-1, 382 - 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (поданий 15.10.2025) про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2025 у справі № 140/5183/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Мачульський