Рішення від 20.10.2025 по справі 140/8436/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8436/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

судді Стецика Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі також - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення від 10.07.2025 №9067-7741/Я-02/8-0300/25 щодо: визначення площі житла, на яку надається знижка з постачання та розподілу природного газу на опалення, що становить 52,5 кв. метри (21 кв. метр площі на самого пільговика, 21 кв. метр на дружину та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю (21+21+10,5)); розрахунку пільги з постачання природного газу на опалення у сумі 1782,90 грн. розрахунку пільги з розподілу природного газу на опалення у сумі 422,15 грн. визначення складу сім'ї пільговика; зобов'язання відповідача нараховувати пільгу з постачання та розподілу природного газу на опалення виходячи з того, що на сім'ю ветерана-інваліда війни, яка складається з двох непрацездатних осіб поширюється норма на опалювальну площу яка становить 42 кв. метрів опалювальної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю, тобто нараховувати пільгу з розрахунку площі 105 кв. метри (42+42+21); зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пільги із постачання та розподілу природного газу на опалення з 01.02.2025 виходячи з того, що на сім'ю ветерана війни, яка складається з двох непрацездатних осіб поширюється норма на опалювальну площу яка становить 42 кв. метрів опалювальної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім' ю, тобто перерахунок пільги з розрахунку площі 105 кв. метри (42+42+21); зобов'язання відповідача визначити суму недоотриманої пільги позивачем із постачання та розподілу природного газу на опалення з 01.02.2025 та доплатити різницю між перерахованою пільгою із розрахунку площі 105 кв. метри та виплаченою сумою пільги на опалення позивачу.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він є учасником бойових дій, ветераном війни-інвалідом війни III групи довічно, перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пільг (пільгова категорія - особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни та отримує підвищену пенсію за особливі заслуги перед Україною). Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 15.05.1992 він перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , яка стоїть на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області як особа з інвалідністю ІІ групи з довічним призначенням пенсії. Також він має сина ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 13.05.1993. Позивач, його дружина і син, приписані та фактично проживають за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказує, що ГУ ПФУ у Волинській області його сім'ї призначено пільгу на оплату житлово-комунальних послуг з постачання та розподілу природного газу на опалення із розрахунку пільгової опалювальної площі 52,5 кв. метри (21 кв. метр площі на самого пільговика, 21 кв. метр на дружину та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю) у сумі 1782,90 грн на постачання природного газу на опалення та у сумі 422,15 грн на розподіл природного газу на опалення.

Позивач стверджує, що відповідно до абзацу 3 пункту 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» він має право на 100-процентну знижку за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв.м. на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв.м. на сім'ю) .

На його звернення щодо перерахунку пільги по комунальних послугах з 01.01.2025, відповідач листом №9067-7741/Я-02/8-0300/25 від 10.07.2025 відмовив в перерахунку грошової компенсації за пільгу в подвійному розмірі.

Позивач вважає рішення відповідача, що оформлене листом за №9067-7741/Я-02/8-0300/25 від 10.07.2025, протиправним в частині визначення суми пільги та площі на яку призначається пільга, у зв'язку з чим він звертається з цим позовом до суду.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

15.09.2025 від ГУ ПФУ у Волинській області надійшов відзив на позовну заяву в якому представник відповідача пояснив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні як отримувач пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу (пільгова категорія - особа з інвалідністю III групи внаслідок війни) з 01.10.2022. Згідно з електронною особовою справою ОСОБА_1 сім'я позивача складається з трьох осіб: самого позивача, дружини і працездатного сина, ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Отже, враховуючи ту обставину, що до членів сім'ї пільговика належить повнолітній працездатний син, для надання знижки плати за користування газом для опалення житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. м на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. м на сім'ю), немає підстав.

3 огляду на зазначене, відповідач вважає позов безпідставним та необґрунтованим, а дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо ненадання пільги на придбання твердого палива і житлового-комунальних послуг правомірними.

У поданій до суду відповіді на відзив позивач додатково підтримав обгрунтування позовних вимог, що були викладені у позовній заяві. Зазначив, що його сім'я складається з двох непрацездатних осіб: сам позивач - ОСОБА_1 (інвалід внаслідок війни III групи) та дружина позивача ОСОБА_2 (особа з інвалідністю І групи). Разом з ними за адресою АДРЕСА_1 , зареєстрована працездатна особа - син позивача, який не відноситься до перелічених осіб, які зазначені у пункті 5 статті 51 Бюджетного кодексу України. При цьому син позивача не користується пільгами та сплачує 100 відсотків за комунальні послуги та пільга з оплати природного газу на подвійний розмір нормативної площі не надається.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 є ветераном війни-інвалідом ІІІ групи довічно, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 08.10.2013 (а.с.), та перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як отримувач пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу (пільгова категорія - особа з інвалідністю III групи внаслідок війни) з 01.10.2022.

Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 15.05.1992 (а.с.22) позивач перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , яка перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області як особа з інвалідністю ІІ групи з довічним призначенням пенсії, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_4 від 10.01.2023 (а.с.26).

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 (а.с.28).

Відповідно до наявних в матеріалах справи витягів з реєстру територіальної громади позивач ОСОБА_1 , його дружина ОСОБА_2 та їх син ОСОБА_3 зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.21, 27, 30).

Вказана квартира перебуває в спільній частковій власності вказаних осіб, що підтверджується копією свідоцтва про право власності індексний номер 1023886 від 06.03.2013 (а.с.31).

Заявою від 09.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із проханням, в тому числі, роз'яснити з розрахунку якої площі та кількості осіб нараховувалися пільги на комунальні послуги за період з 01.01.2022 по 31.12.2024; надати детальний щомісячний розрахунок по нарахуванню пільг на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 в розрізі на кожну комунальну послугу окремо; надати інформацію про суми виплачених пільг на його поточний рахунок за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 (а.с.32).

Також 09.06.2025 позивачем подано відповідачу заяву щодо здійснення перерахунку пільги на оплату житлово-комунальних послуг з розрахунку площі 105 кв. метри, а саме: 42 кв. метрів опалювальної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю (а.с.35).

Листом №9067-7741/Я-02/8-0300/25 від 10.07.2025 ГУ ПФУ у Волинській області повідомлено, що електронна особова справа ОСОБА_1 , як отримувача пільг, що передана з 01.10.2022 до Пенсійного фонду України з органів соціального захисту населення, містить відомості про склад сім'ї позивача з трьох осіб: позивач, дружина і працездатний син, ІНФОРМАЦІЯ_2 . Роз'яснено, що з 01.10.2022 і по даний час пільга надається за наступними послугами (з урахуванням перерахунків по зміні тарифів): з постачання природного газу на опалення - 1782,90 грн (52,5 м. кв x 4 х 7,95689 грн x 1,067); з постачання природного газу на газову плиту та водонагрівач - 167,09 грн (21 м. куб х 7,95689 грн); з розподілу природного газу на опалення 422,15 грн (52,5 м. кв х 4 х 1,067 х 1,884 грн); з розподілу природного газу на газову плиту та водонагрівач 39,56 грн (21 м. куб х 1,884 грн); з централізованого водопостачання - 87,86 грн (7,2 м. куб х 12,204 грн); з централізованого водовідведення - 116,73 грн (7,2 м. куб х 16.212 грн): з постачання електричної енергії - 144,00 грн (100 кВт х 1,44 грн); з управління побутовими відходами - 62,34 грн (95,90 грн х 0,65); плата за абонентське обслуговування за послугою з централізованого водопостачання - 7,86 грн (а.с.39-41).

Не погодившись з рішенням відповідача в частині визначення розміру площі на яку призначається пільга та розміру пільги, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни, як особливої окремої категорії громадян, врегульовані приписами Закону України від 22.10.93 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII).

Відповідно до статті 1 Закону №3551-XII цей закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.

Пунктом 5 частини першої статті 13 Закону №3551-XII встановлено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги, як 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю).

Згідно з п. 28 ч. 1 статті 13 Закону №3551-XII пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.

Площа житла, на яку нараховується 100-процентна знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім'ї осіб, які не мають права на знижку плати. Якщо в складі сім'ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 100 процентів, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 100-процентна відповідна знижка плати.

Відповідно до абзацу третього статті 1 Закону України від 05.10.2000 №2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон №2017-III) державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, встановлені законами пільги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму;

Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо надання гарантованих обсягів, зокрема, житлово-комунального обслуговування.

З метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №409 від 06.08.2014 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі - Постанова №409).

Пунктом 2 Постанови №409 установлена соціальна норма житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для:

1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю;

2) оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалювальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та статті 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»), у разі використання природного газу для індивідуального опалення зазначена норма становить 42 кв. метрів опалювальної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю.

Аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що пільги на оплату житлово-комунальних послуг, на подвійний розмір нормативної опалювальної площі надається сім'ям пільговиків, до складу яких входять лише непрацездатні особи (у тому числі працюючі інваліди, неповнолітні діти, пенсіонери).

Суд враховує, що відповідно п. 1 ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Відповідно до ч. 3 ст. 75 Сімейного кодексу України непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, установленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.

Також, статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що непрацездатні громадяни - це особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами.

За змістом статті 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільги та проведенні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать: - дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); - неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II груп або особи з інвалідністю І групи; - особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни І групи та доглядає за нею, за умови що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; - непрацездатні батьки; - особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Як слідує з матеріалів справи, позивач є інвалідом війни ІII групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Позивач перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 (свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 15.05.1992), яка перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області як особа з інвалідністю ІІ групи з довічним призначенням пенсії, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_4 від 10.01.2023.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 (а.с.28).

У відповідності до витягів з реєстру територіальної громади у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_1 (позивач), ОСОБА_2 (дружина позивача) та ОСОБА_3 (повнолітній син позивача).

Наведене діє підстави для висновку, що разом з позивачем за адресою АДРЕСА_1 , зареєстрована працездатна особа - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

При цьому, ОСОБА_3 як працездатна особа, яка зареєстрована разом з позивачем за адресою АДРЕСА_1 , на думку суду, не відносить до перелічених у ст. 51 Бюджетного кодексу України осіб, про що позивачем не подано до суду жодних доказів, та судом таких доказів не здобуто.

Суд вважає, що якщо серед осіб, зареєстрованих у домогосподарстві разом з позивачем є працездатні особи, які сплачують 100 відсотків за комунальні послуги, пільги з оплати природного газу на подвійний розмір нормативної площі не надаються.

Таким чином, у сукупності наведених вище обставин, суд дійшов висновку, що у відповідача не було підстав для нарахування позивачу пільги на подвійний розмір нормативної опалювальної площі.

Суд також враховує позицію ЄСПЛ, сформовану у справі «Серявін та інші проти України» (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) N 303-A, пункт 29).

Також, п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Таким чином, суд приходить до переконання, що у задоволенні позову слід відмовити.

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано судом 20 жовтня 2025 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_6 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6; код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Н.В. Стецик