Справа №523/17378/25
Провадження №1-кс/523/6892/25
22 жовтня 2025 року м.Одеса
Слідчий суддя Пресипського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Пересипського районного суду м. Одеси клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області капітана юстиції ОСОБА_6 , погоджене прокурором Бвлгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, маючого на утриманні малолітню дитину 2019 р.н., працюючого лікарем КНП «Білгород-Дністровської багатопрофільної лікарні» проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваному у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.1 ст.114-1, ч.2 ст.15 ч.1 ст. 114-1, ч.3 ст.368 КК України
Сторона обвинувачення просить продовжити підозрюванлму ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Одеський слідчий ізолятор» в межах строків досудового розслідування, без визначення застави.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_7 обіймаючи посаду лікаря - травматолога комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради (далі - КНП «БДМБЛ» БДМР), а також будучи включеним до другою експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, та будучи адміністратором для забезпечення документообігу експертних команд, що відповідно до підпункту ґ пункту 2 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є особою, яка прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у розумінні примітки до ст. 364 КК України є особою, яка постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснює функції представників влади чи місцевого самоврядування, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, за невстановлених обставин та у невстановлений період часу, з метою незаконного збагачення, вступив у злочинну змову із працівниками КНП «БДМБЛ» БДМР, а саме: лікарем - кардіологом ОСОБА_8 , який є членом третьої експертної команди та головуючим лікарем у команді в частині кардіологічних діагнозів та із старшою медичною сестрою ОСОБА_9 , яка призначена реєстратором експертних команд.
Діючи спільно, у порушення вимог ст. 22, 23 Закону України «Про запобігання корупції», п. 2, 3, 4, 7, 9, 19, 35 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 за № 1338, розробили план направлений на отримання для себе неправомірної вигоду за вчинення в інтересах третіх осіб дій із використанням наданої йому влади та службового становища, а саме для встановлення особам групи інвалідності, за наступних обставин.
Так, за невстановлених досудовим слідством обставин у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 14.07.2025, ОСОБА_9 надала ОСОБА_7 медичні документи громадянина України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який потребував проходження оцінювання повсякденного функціонування особи з можливістю встановлення групи інвалідності.
Того ж дня, ознайомившись з медичними документами ОСОБА_10 , ОСОБА_7 надав їх ОСОБА_8 , який вивчивши медичні документи ОСОБА_10 та зазначив, що наявні медичні документи не дають можливості встановлення ступеню інвалідності.
Надалі, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 за невстановлених досудовим слідством обставин у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 14.07.2025, знаходячись в адміністративній будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР», що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, запропонували ОСОБА_10 , за надання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у кількості 3 000 (трьох) тисяч доларів США виготовити останньому фіктивні медичні документи, які будуть слугувати підставою для позитивного розгляду Експертною командою, з подальшим отриманням групи інвалідності, яка дозволить останньому уникнути призову під час мобілізації.
Після чого, 16.07.2025 ОСОБА_10 , розуміючи неправомірність дій останніх, звернувся до правоохоронних органів, надав добровільну згоду на конфіденційне співробітництво та далі діяв під їх контролем.
В подальшому, у визначений ОСОБА_9 дату та час, а саме 22.07.2025 приблизно о 10 год. 30 хв., знаходячись в робочому кабінеті № 413 вищевказаної КНП ОСОБА_9 надала ОСОБА_10 , виготовлені за невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, медичні виписки щодо начебто проходження останнім медичних досліджень, а саме: протокол ультразвукового дослідження серця від 16.07.2025; тредміл -тест виданий на ім'я ОСОБА_10 від 15.07.2025 та висновок за результатами дослідження велоергометра виданий на ім'я ОСОБА_11 від 16.07.2025, для їх подальшої подачі на розгляд Експертної команди.
Надалі, того ж дня приблизно о 10 год. 45 хв. ОСОБА_9 відвела ОСОБА_10 до робочого кабінету ОСОБА_7 за № 409, який наголосив ОСОБА_10 про необхідність надати неправомірну вигоди у вигляді грошових коштів у кількості 1 400 (одна тисяча чотириста) доларів США, за виготовлення вищевказаних медичних документів, наданих йому попередньо ОСОБА_9 .
Після чого ОСОБА_10 , перебуваючи в робочого кабінеті ОСОБА_7 за № 409 КНП «БДМБЛ» БДМР», що розташований за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, близько 10 год. 46 хв. надав ОСОБА_7 грошові кошти у кількості 1 400 (одна тисяча чотириста) доларів США, що відповідно до курсу НБУ становить 58 547 гривень, у якості неправомірної вигоди за надані попередньо йому ОСОБА_9 медичні документи, необхідні для розгляду Експертною комісією.
Надалі, 24.07.2025 ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_9 прибув до КНП «БДМБЛ» БДМР», де остання приблизно о 08 год. 29 хв. під час спілкування із ОСОБА_10 наголосила про необхідність надання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у кількості 700 (сімсот) доларів США, з яких 500 (п'ятсот) призначалися лікарю ОСОБА_8 , який попередньо дав позитивну відповідь щодо проходження ОСОБА_10 Експертної команди, головуючим лікарем якої він є, а також 100 (сто) доларів США ОСОБА_7 та100 (сто) доларів США іншій медичній сестрі.
В подальшому, 31.07.2025 приблизно о 12 год. 50 хв., ОСОБА_10 знаходячись в робочому кабінеті № 413, в якому перебували ОСОБА_9 та ОСОБА_7 , на вимогу останньої надав йому неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у кількості 700 (сімсот) доларів США, що відповідно до курсу НБУ становить 29 232 гривень.
Того ж дня, приблизно о 13 год. 48 хв. Головуючий лікар Експертної команди - лікар-кардіолог ОСОБА_8 , діючи відповідно до раніше розробленого плану з ОСОБА_9 та ОСОБА_7 , знаходячись в приміщенні адміністративної будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР», що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, достовірно усвідомлюючи, що надані ОСОБА_10 медичні документи є фіктивними, а саме не відповідають його дійсному стану здоров'я, надав останньому документи щодо встановлення ОСОБА_10 3 групи інвалідності, а саме: витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (номер витягу 10825/25/216/В, дата прийняття рішення 31.07.2025, номер рішення 10825/25/216/Р) та рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, номер витягу: 10825/25/216/І, які надають ОСОБА_10 можливість ухилитися від обов'язку проходити військову службу в Збройних силах України та інших військових формуваннях в особливий період.
Тобто, за викладених фактичних обставин ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України - одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за вчинення в інтересах того хто надає неправомірну вигоду дій з використанням наданої їй влади та службового становища, за попередньою змовою групою осіб.
Крім того, ОСОБА_7 , підозрюється у тому, що він, обіймаючи посаду лікаря - травматолога комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради (далі - КНП «БДМБЛ» БДМР), а також будучи включеним до другою експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, та будучи адміністратором для забезпечення документообігу експертних команд, а також будучи достеменно обізнаним про те, що з 17.03.2014 на території України діє особливий період, а з 24.02.2024 Указом Президента України оголошено проведення загальної мобілізації, а також про те, що на період дії воєнного стану на території України, з метою забезпечення обороноздатності держави, захисту незалежності та територіальної цілісності України, особи призовного віку (від 18 до 60 років, придатні до військової служби) - підлягають мобілізації, проте, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, що визнані в установленому порядку особами з інвалідністю, будучи достовірно обізнаним про специфіку ведення медичної документації, яка дозволяє безперешкодно пройти оцінювання повсякденного функціонування особи та специфіку медичних діагнозів, що відображають інформацію про настання, перебіг (розвиток) і наслідки перенесення особами захворювань, які дозволяють пацієнтам отримати інвалідність, прийняв для себе рішення, умисно, з корисливих мотивів, організувати видачу витягів з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, які видаються та посвідчується членами Експертної команди КНП «Білгород-Дністровської міської багатопрофільної лікарні», особам чоловічої статті призивного віку, які не мають підстав та захворювань для встановлення групи інвалідності, з метою протиправного сприяння громадянам України в безперешкодному проходженні оцінювання повсякденного функціонування особи, всупереч установленого законодавством порядку, усвідомлюючи, що таким чином він перешкоджає законній діяльності Збройних Сил України та інших військовим формуванням в особливий період, сприяючи вказаним особам уникнути призову під час мобілізації, ухилятись від виконання конституційного обов'язку захищати Державу, її незалежність та територіальну цілісність, передбаченого ст. 65 Конституції України, що може підриває обороноздатність Держави, за наступних обставин.
Так, у невстановленому місці та невстановлений досудовим розслідуванні час ОСОБА_7 , вступив у злочинну змову із працівниками КНП «БДМБЛ» БДМР, а саме: лікарем - кардіологом ОСОБА_8 , який є членом третьої експертної команди та головуючим лікарем у команді в частині кардіологічних діагнозів та із старшою медичною сестрою ОСОБА_9 , яка призначена реєстратором експертних команд.
Далі останні розробили план за яким вони з метою особистого збагачення та підриву обороноздатності Держави, сприятимуть в ухиленні від призову на військову службу за мобілізацією особам чоловічої статті віком від 18 до 60 років, шляхом встановлення вказаним особам групи інвалідності.
Так, за невстановлених досудовим слідством обставин у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 14.07.2025, ОСОБА_9 надала ОСОБА_12 медичні документи громадянина України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є особою, що підлягає мобілізації, для проходження оцінювання повсякденного функціонування особи з можливістю встановлення групи інвалідності.
Того ж дня, ознайомившись з медичними документами ОСОБА_10 , ОСОБА_7 надав їх лікарю-кардіологу ОСОБА_8 , який вивчивши медичні документи ОСОБА_10 зазначив, що наявні медичні документи не достатні для встановлення ступеню інвалідності.
Надалі, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 за невстановлених досудовим слідством обставин у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 14.07.2025, знаходячись в адміністративній будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР», що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, запропонували ОСОБА_10 , за надання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у кількості 3 000 (трьох) тисяч доларів США виготовити останньому фіктивні медичні документи, які будуть слугувати підставою для позитивного розгляду Експертною командою, з подальшим отриманням групи інвалідності, яка дозволить останньому уникнути призову під час мобілізації.
Після чого, 16.07.2025 ОСОБА_10 , розуміючи неправомірність дій останніх, звернувся до правоохоронних органів, надав добровільну згоду на конфіденційне співробітництво та далі діяв під їх контролем.
В подальшому, у визначений ОСОБА_9 дату та час, а саме 22.07.2025 приблизно о 10 год. 30 хв., знаходячись в робочому кабінеті № 413 вищевказаної КНП ОСОБА_9 надала ОСОБА_10 , виготовлені за невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, медичні виписки щодо начебто проходження останнім медичних досліджень, а саме: протокол ультразвукового дослідження серця від 16.07.2025; тредміл -тест виданий на ім'я ОСОБА_10 від 15.07.2025 та висновок за результатами дослідження велоергометра виданий на ім'я ОСОБА_11 від 16.07.2025, для їх подальшої подачі на розгляд Експертної команди.
Надалі, того ж дня приблизно о 10 год. 45 хв. ОСОБА_9 відвела ОСОБА_10 до робочого кабінету ОСОБА_7 за № 409, який наголосив ОСОБА_10 про необхідність надати неправомірну вигоди у вигляді грошових коштів у кількості 1 400 (одна тисяча чотириста) доларів США, за виготовлення вищевказаних медичних документів, наданих йому попередньо ОСОБА_9 .
Після чого ОСОБА_10 , перебуваючи в робочого кабінеті ОСОБА_7 за № 409 КНП «БДМБЛ» БДМР», що розташований за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, близько 10 год. 46 хв. надав ОСОБА_7 грошові кошти у кількості 1 400 (одна тисяча чотириста) доларів США, що відповідно до курсу НБУ становить 58 547 гривень, у якості неправомірної вигоди за надані попередньо йому ОСОБА_9 медичні документи, необхідні для розгляду Експертною комісією.
Надалі, 24.07.2025 ОСОБА_10 за вказівкою ОСОБА_9 прибув до КНП «БДМБЛ» БДМР», де остання приблизно о 08 год. 29 хв. під час спілкування із ОСОБА_10 наголосила про необхідність надання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у кількості 700 (сімсот) доларів США, з яких 500 (п'ятсот) призначалися лікарю ОСОБА_8 , який попередньо дав позитивну відповідь щодо проходження ОСОБА_10 Експертної команди, головуючим лікарем якої він є, а також 100 (сто) доларів США ОСОБА_7 та100 (сто) доларів США іншій медичній сестрі.
В подальшому, 31.07.2025 приблизно о 12 год. 50 хв., ОСОБА_10 знаходячись в робочому кабінеті № 413, в якому перебували ОСОБА_9 та ОСОБА_7 , на вимогу останньої надав йому неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у кількості 700 (сімсот) доларів США, що відповідно до курсу НБУ становить 29 232 гривень.
Того ж дня, приблизно о 13 год. 48 хв. Головуючий лікар Експертної команди - лікар-кардіолог ОСОБА_8 , діючи відповідно до раніше розробленого плану з ОСОБА_9 та ОСОБА_7 , знаходячись в приміщенні адміністративної будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР», що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, достовірно усвідомлюючи, що надані ОСОБА_10 медичні документи є фіктивними, а саме не відповідають його дійсному стану здоров'я, надав останньому документи щодо встановлення ОСОБА_10 3 групи інвалідності, а саме: витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (номер витягу 10825/25/216/В, дата прийняття рішення 31.07.2025, номер рішення 10825/25/216/Р) та рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, номер витягу: 10825/25/216/І, які надають ОСОБА_10 можливість ухилитися від обов'язку проходити військову службу в Збройних силах України та інших військових формуваннях в особливий період.
Тобто за викладених обставин ОСОБА_7 завершив дії, направлені на створення всіх реальних умов для уникнення призову на військову службу під час мобілізації чоловікам громадянам України, віком від 18 до 60 років, крім того, такі дії призводять до заниження бойової готовності, обороноздатності ЗСУ та інших військових формувань, створюють потенційну загрозу основам національної безпеки України в особливий період.
За викладених фактичних обставин, ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України - перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Крім того, ОСОБА_7 , підозрюється у тому, що він, обіймаючи посаду лікаря - травматолога комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради (далі - КНП «БДМБЛ» БДМР), а також будучи включеним до другою експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, та будучи адміністратором для забезпечення документообігу експертних команд, що відповідно до підпункту ґ пунтку 2 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є особою, яка прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у розумінні примітки до ст. 364 КК України є особою, яка постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснює функції представників влади чи місцевого самоврядування, діючи умисно, з корисливих мотивів, прийняв для себе рішення, з метою особистого збагачення, організувати видачу витягів з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, які видаються та посвідчується членами Експертної команди КНП «БДМБЛ» БДМР, особам, які не мають захворювань, які надають право на встановлення групи інвалідності, з метою протиправного сприяння громадянам України в безперешкодному проходженні оцінювання повсякденного функціонування особи, всупереч установленого законодавством порядку.
Діючи у порушення вимог ст. 22, 23 Закону України «Про запобігання корупції», п. 2, 3, 4, 7, 9, 19, 35 «Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 за № 1338, розробив злочинний план направлений на отримання для себе неправомірної вигоду за вчинення в інтересах третіх осіб дій із використанням наданої йому влади та службового становища, а саме для встановлення особам групи інвалідності, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_7 , за невстановлених досудовим слідством обставин у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 06.08.2025, знаходячись на робочу місці в приміщенні будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР, що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, точне місце органом досудового розслідування на теперішній час не встановлено, познайомився з громадянином України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та отримав від останнього його медичні документи, з метою уточнення можливості отримання групи інвалідності, у зв'язку із наявними у ОСОБА_13 захворюваннями.
Надалі, того ж дня, ОСОБА_7 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, достовірно усвідомлюючи, що за наданими ОСОБА_13 медичними документами відсутні законні підстави для надання експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи статусу інваліда, виказав прохання ОСОБА_13 в завуальованій формі надати останньому неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у кількості 5 000 (п'ять тисяч) доларів США за виготовлення необхідних виписок щодо начебто проходження ОСОБА_13 медичних обстежень, на підставі яких Експертною командою буде надано позитивний висновок та присвоєння останньому 3 групи інвалідності.
Після чого, 07.08.2025 ОСОБА_13 звернувся до правоохоронних органів, надав добровільну згоду на конфіденційне співробітництво та далі діяв під їх контролем.
В ході наступної зустрічі, яку призначив ОСОБА_7 , та яка відбулася 18.08.2025 в приміщенні робочого кабінету № 409 КНП «БДМБЛ» БДМР, точний час досудового розслідування на теперішній час не встановлено, ОСОБА_13 повідомив ОСОБА_7 , щодо готовності надати виказані йому раніше грошові кошти.
В подальшому, 28.08.2025 приблизно о 12 год. 00 хв. ОСОБА_7 , діючи відповідно до раніше розробленого ним злочинного плану, знаходячись в приміщенні робочого кабінету № 409 адміністративної будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР, що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, отримав для себе від громадянина ОСОБА_13 неправомірну вигоди у вигляді грошових коштів, у кількості 3 000 (три тисяч) доларів США, що відповідно до курсу НБУ становить 123 960 гривень, за вчинення дій, з використанням наданої йому влади, пов'язаних з виготовленням та надання останньому в подальшому фіктивних виписок щодо проходження ним медичних досліджень, які будуть підставою для експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «БДМБЛ» БДМР встановили ОСОБА_13 інвалідність 3 групи.
Тобто, за викладених фактичних обставин ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України - одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того хто надає неправомірну вигоду дій з використанням наданої їй влади та службового становища, вчинене повторно.
Крім того, ОСОБА_7 , підозрюється у тому, що він, обіймаючи посаду лікаря - травматолога комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради (далі - КНП «БДМБЛ» БДМР), а також будучи включеним до другою експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, та будучи адміністратором для забезпечення документообігу експертних команд, а також будучи достеменно обізнаним про те, що з 17.03.2014 на території України діє особливий період, а з 24.02.2024 Указом Президента України оголошено проведення загальної мобілізації, а також про те, що на період дії воєнного стану на території України, з метою забезпечення обороноздатності держави, захисту незалежності та територіальної цілісності України, особи призовного віку (від 18 до 60 років, придатні до військової служби) - підлягають мобілізації, проте, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, що визнані в установленому порядку особами з інвалідністю, будучи достовірно обізнаним про специфіку ведення медичної документації, яка дозволяє безперешкодно пройти оцінювання повсякденного функціонування особи та специфіку медичних діагнозів, що відображають інформацію про настання, перебіг (розвиток) і наслідки перенесення особами захворювань, які дозволяють пацієнтам отримати інвалідність, прийняв для себе рішення, умисно, з корисливих мотивів, організувати видачу витягів з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, які видаються та посвідчується членами Експертної команди КНП «Білгород-Дністровської міської багатопрофільної лікарні», особам чоловічої статті призивного віку, які не мають підстав та захворювань для встановлення групи інвалідності, з метою протиправного сприяння громадянам України в безперешкодному проходженні оцінювання повсякденного функціонування особи, всупереч установленого законодавством порядку, усвідомлюючи, що таким чином він буде перешкоджати законній діяльності Збройних Сил України та інших військовим формуванням в особливий період, сприяючи вказаним особам уникнути призову під час мобілізації, ухилятись від виконання конституційного обов'язку захищати Державу, її незалежність та територіальну цілісність, передбаченого ст. 65 Конституції України, що може підірвати обороноздатність Держави, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_7 , за невстановлених досудовим слідством обставин у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 06.08.2025, знаходячись на робочу місці в приміщенні будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР, що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, точне місце органом досудового розслідування на теперішній час не встановлено, познайомився з громадянином України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та отримав від останнього його медичні документи, з метою уточнення можливості отримання групи інвалідності, у зв'язку із наявними у ОСОБА_13 захворюваннями.
Надалі, того ж дня, ОСОБА_7 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, достовірно усвідомлюючи, що за наданими ОСОБА_13 медичними документами відсутні законні підстави для надання експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи статусу інваліда, виказав прохання ОСОБА_13 в завуальованій формі надати останньому неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у кількості 5 000 (п'ять тисяч) доларів США за виготовлення необхідних виписок щодо начебто проходження ОСОБА_13 медичних обстежень, на підставі яких Експертною командою буде надано позитивний висновок та присвоєння останньому 3 групи інвалідності.
Після чого, 07.08.2025 ОСОБА_13 звернувся до правоохоронних органів, надав добровільну згоду на конфіденційне співробітництво та далі діяв під їх контролем.
В ході наступної зустрічі, яку призначив ОСОБА_7 , та яка відбулася 18.08.2025 в приміщенні робочого кабінету № 409 КНП «БДМБЛ» БДМР, точний час досудового розслідування на теперішній час не встановлено, ОСОБА_13 повідомив ОСОБА_7 , щодо готовності надати виказані йому раніше грошові кошти.
В подальшому, 28.08.2025 приблизно о 12 год. 00 хв. ОСОБА_7 , діючи відповідно до раніше розробленого ним злочинного плану, знаходячись в приміщенні робочого кабінету № 409 адміністративної будівлі КНП «БДМБЛ» БДМР, що розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова буд. 4, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, отримав для себе від громадянина ОСОБА_13 неправомірну вигоди у вигляді грошових коштів, у кількості 3 000 (три тисяч) доларів США, що відповідно до курсу НБУ становить 123 960 гривень, за вчинення дій, з використанням наданої йому влади, пов'язаних з виготовленням та надання останньому в подальшому фіктивних виписок щодо проходження ним медичних досліджень, які будуть підставою для експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «БДМБЛ» БДМР встановили ОСОБА_13 інвалідність 3 групи.
Тобто, ОСОБА_7 , вчинив усі дії, які вважав необхідними для подальшого отримання ОСОБА_13 усіх необхідних медичних документів для надання їх на розгляд Експертній команді та присвоєння останньому 3 групи інвалідності, а отже дії направленні на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань у особливий період.
За викладених фактичних обставин, ОСОБА_7 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 114-1 КК України - закінчений замах на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
В подальшому, 28.08.2025 о 14 год. 40 хв., громадянина України ОСОБА_7 , затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України, посадовою особою слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області.
28.08.2025 повідомлено про підозру ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Одеса, проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , лікар -травматолог комунального некомерційного підприємства «Білгород-Дністровська міська багатопрофільна лікарня» Білгород-Дністровської міської ради (включений до другої експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи - адміністратором для забезпечення документообігу експертних команд) у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:
- ч. 3 ст. 368 КК України - одержання службовою особою неправомірної вигоди, для себе та третіх осіб за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, за попередньою змовою групою осіб;
- ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України - перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
- ч. 3 ст. 368 КК України - одержання службовою особою неправомірної вигоди, для себе та третіх осіб за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої їй влади та службового становища, вчинене повторно;
- ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 114-1 КК України - закінчений замах на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Надалі, 29.08.2025 Пересипським районним судом м. Одеси відносно підозрюваного громадянина України ОСОБА_7 , застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в державній установі «Одеський слідчий ізолятор», строком на 60 днів, тобто до 26.10.2025, без визначення розміру застави..
Обґрунтованість повідомленої підозри сторона обвинувачення підтверджує зібраними під час досудового розслідування доказами, наданими до суду, також вказує на наявність ризиків, передбачених ч.1 ст. 177 КПК України, запобігти яким, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів неможливо.
Досудове розслідування триває, для його завершення необхідно провести ряд слідчих дій.
На сьогоднішній день виникла необхідність продовжити запобіжній захід у вигляді тримання під вартою, у зв'язку з тим, що зміна запобіжного заходу на більш м'який, може стати перешкодою у проведенні повного та швидкого досудового розслідування, подальшого судового розгляду кримінального провадження, запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, а строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного закінчується 26.10.2025.
Сторона обвинувачення зазначає, що стосовно підозрюваного слід продовжити дію запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, оскільки, відповідно до положень ч. 4 ст. 183 КПК України під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про обрання або продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого ст.ст. 109-114-1, 258-258-5, 260, 261, 437-442 КК України.
При розгляді клопотання в судовому засіданні прокурор підтримав клопотання.
Захисник та підозрюваний заперечували проти клопотання, вказавши, що ризики не доведені, підозрюваний має міцні соціальні зв'язки, і слідчий суддя може становити альтернативу в виді застави або домашнього арешту.
Слідчий суддя, вислухавши думку учасників процесу та дослідивши надані докази, встановив, що Слідчим відділом УСБУ в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025164220000025 від 25.04.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України та за підозрою громадянина України ОСОБА_7 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 15 ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 368 КК України, та за підозрою громадянина України ОСОБА_8 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 368 КК України, та за підозрою громадянки України ОСОБА_9 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України.
Надані стороною обвинувачення докази свідчать про обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_7 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 27 ч. 3 ст. 368 КК України, що підтверджується:
- відповіддю на доручення від 07.05.2025;
-відповіддю на доручення від 15.07.2025;
-відповіддю на доручення від 15.07.2025;
-відповіддю на доручення від 06.08.2025;
-відповіддю на доручення від 21.08.2025;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 16.07.2025;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 23.08.2025;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 16.07.2025;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 23.08.2025, з додатками;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 07.08.2025;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 23.08.2025;
-протоколом обшуку від 28.08.2025;
-протоколом обшуку від 28.08.2025;
-протоколом обшуку від 28.08.2025;
-протоколом про результати контролю за вчиненням злочину від 12.08.2025;
-протоколом огляду та ідентифікації грошових коштів від 22.07.2025, з додатком;
-протоколом вручення оглянутих та заздалегідь ідентифікованих засобів грошових коштів від 22.07.2025, з додатком;
-протоколом добровільної видачі від 22.07.2025, з додатком;
-протоколом огляду та ідентифікації грошових коштів від 31.07.2025, з додатком;
-протоколом вручення оглянутих та заздалегідь ідентифікованих засобів грошових коштів від 31.07.2025, з додатком;
-протоколом добровільної видачі від 31.07.2025;
-протоколом про результати аудіо-, відео контролю особи від 31.07.2025;
-протоколом про результати аудіо-, відео контролю особи від 31.07.2025;
-протоколом про результати аудіо-, відео контролю особи від 08.08.2025;
-протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 28.08.2025;
-протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 28.08.2025;
-протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 28.08.2025;
-іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності. .
Слідчий суддя вважає встановленим та доведеним стороною обвинувачення існування ризиків, передбачених ч.1 ст. 177 КПК України, а саме: переховування від органів досудового розслідування, суду; незаконний вплив на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; вчинення іншого кримінального правопорушення.
Слідчий суддя зазначає, що ризик втечі має оцінюватись у контексті чинників, пов'язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейним зв'язками та усіма видами зв'язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідування («Бекчиєв проти Молдови» §58). Серйозність покарання є ревалентною обставиною в оцінці ризику того, що підозрюваний може втекти («Ідалов проти Росії», «Гарицьки проти Польщі», «Храїді проти Німеччини», «Ілійков проти Болгарії»).
У розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. У справі «Ілійков проти Болгарії» № 33977/96 від 26 липня 2001 року ЄСПЛ зазначив, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів». Надаючи оцінку можливості підозрюваного переховуватися від суду, суд бере до уваги, що існує певна ймовірність того, що останній з метою уникнення покарання, передбаченого за вчинення інкримінованого злочину, може вдатися до відповідних дій. Ризик переховуватися від органів досудового розслідування та суду, в тому числі і на території інших держав, крім тяжкості покарання, яке передбачене санкцією статті, за якою йому повідомлено про підозру засвідчується і тим, що підозрюваний проживає в м. Одесі, яке розташоване поблизу державного кордону України з Республікою Молдовою.
При встановленні наявності ризику впливу свідків, слід враховувати встановлену КПК України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 статті 23, стаття 224 КПК). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК). Також підозрюваний обізнаних про обставини вчинення кримінального правопорушення, але на даний час не встановлених, що підтверджується тяжкістю покарання, яке передбачене санкцією статті, за якою йому повідомлено про підозру та тим, що всі особи, причетні до вчинення кримінального правопорушення, і свідки на даний час не встановлені і не допитані;
Наявність ризику вчинення іншого кримінального правопорушення засвідчуєтеся тим, що інкриміновані злочину вчинені з корисливих мотивів, неодноразово с залученням інших осіб, ретельно сплановано.
Під час розгляду клопотання слідчим суддею вивчалась можливість застосування відносно ОСОБА_7 більш м'якого запобіжного заходу для запобігання вищезазначених ризиків.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
При вирішенні питання про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий суддя враховує й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування підозрюваного, від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику.
Вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув'язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому, небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосудді може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв'язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контрактами.
Згідно ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-1, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті, тобто тримання під вартою.
Враховуючи викладене, існування ризиків доведених прокурором, передбачених ст. 177 КПК України, а також оцінюючи сукупність обставин, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення тяжкого кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує йому в разі визнання винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого підозрюється, ті обставини, що ОСОБА_7 має міцні соціальні зв'язки, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав до задоволення клопотання. Більш того, за час тримання підозрюваного під вартою зазначені ризики не зменшилися та не втратили своєї актуальності. З вказаних підстав, суд приходить до висновку про необхідність продовження строку тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_7 в межах строку досудового розслідування, до 20.12.2025 включно, адже інший запобіжний захід не зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного та уникнення ризиків встановлених при розгляді клопотання.
Даних щодо неможливості застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за станом здоров'я слідчому судді не надано.
Висновок суду щодо необхідності продовження строку тримання підозрюваного під вартою до вказаного строку ґрунтується на вищевикладених обставинах, що свідчать про не зменшення заявлених ризиків та виправдовують тримання особи під вартою, а наведені в клопотанні обставини перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання підозрюваного під вартою.
При постановленні даної ухвали слідчий суддя, керуючись абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 КПК України, про які зазначено вище, не визначає розмір застави у даному кримінальному провадженні відносно ОСОБА_7 при продовженні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи,що останньому повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.1 ст.114-1, ч.2 ст.15 ч.1 ст. 114-1, ч.3 ст.368 КК України, в період воєнного стану.
Щодо доводів захисту, то всі обставини на які вказувала захисник (міцність соціальних зав'язків) була врахована при обранні запобіжного заходу, і ці обставини не змінилися, що свідчить про відсутність підстав для зміни запобіжного заходу та встановлення застави. Щодо наявності ризиків, то їх наявність була встановлена в ході розгляду справи.
Керуючись ст.ст. 177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 199, 206, 211, 372, 395 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого в ОВС Управління СБ України в Одеській області капітана юстиції
ОСОБА_6 , , про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити
Продовжити відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у Державній установі «Одеський слідчий ізолятор» строком до 20.12.2025 року.
Строк дії запобіжного заходу до 20.12.2025 року .
Розмір застави не визначати.
Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана до Одеського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя : ОСОБА_1