Постанова від 08.10.2025 по справі 308/10622/25

308/10622/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.10.2025 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Іванов А.П., за участі представника Закарпатської митниці Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці Державної митної служби України щодо

громадянина Італії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Конельяно (Conegliano), Італія, місце роботи - іноземне підприємство «DA ROS GREEN s.r.l.» (Via G.Galilei, 38 - 31010 Mareno di Piave (TV), IT), посада - комірник, паспорт громадянина Італії НОМЕР_1 виданий 04.09.2023 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,

встановив:

Протоколом про порушення митних правил № 0402/UA305000/2025 від 06.06.2025 стверджується, що 02.06.2025 року о 14 год. 35 хв. в зону митного контролю митного

поста "Тиса" Закарпатської митниці по вантажному напрямку «в'їзд в Україну» прибув вантажний автомобіль марки «DAF» реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , з причепом марки «Hipocar» реєстраційний номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 , що працює водієм в ФОП ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ 3200704377).

Згідно з поданими до митного контролю водієм товаросупровідними документами, а саме: CMR 770758 від 30.05.2025, інвойсу (Fattura Immediata) №2093 від 30.05.25, пакувального листа; CMR 112351 від 30.05.2025, інвойсу (Invoice) №10/FTU2 від 04.04.2025, EUR.1 VE № Т 730498, пакувального листа; CMR 770756 від 31.05.2025, інвойсу (fattura) № 10/Е25 від 31.05.2025, пакувального листа № Б/Н від 31.05.2025; CMR № 770755 від 31.05.2025, EUR.1 VE № Т730484 від 31.05.2025; інвойсу (fattura) № 11/Е25 від 31.05.2025, пакувального листа № Б/Н від 31.05.2025 через митний кордон України в митному режимі «імпорт» переміщується консолідований вантаж: «частини до сільськогосподарського обладнання б/в, насоси, шланги та металеві ножі до навісного обрізчика гілок та інше»

Зазначений вантаж слідує згідно з митними деклараціями типу IM EЕ № 25UA401000910659U7, 25UA401000910658U8, 25UA401000910630U6 від 02.06.2025.

Відправником вантажу є італійські компанії «EUROPIAVE S.N.C. di Battistella L. & C.» (VIA STABIUZZO, 4, 31010 CIMADOLMO (TV), ITALIA), «CICLONE SRL» (VIA RUZZOTTO, 19/A, 37059 VOLON DI ZEVIO - IT), «DA ROS GREEN s.r.l.» (Via G.Galilei, 38 - 31010 Mareno di Piave (TV) ІТ), а одержувачем ФГ «БАРСЬКИЙ САД» (23027, Вінницька обл., Барський р-н, с. Терешки, вул. Покровська, буд. 1д код ЄДРПОУ 39028526).

Під час митного контролю, за результатами застосування системи управління ризиками, було проведено повний митний огляд та встановлено, що серед заявленого вантажу виявлено невідповідність, а саме: вказаний в інвойсі №2093 від 30.05.25 та в МД типу IM EЕ № 25UA401000910630U6 від 02.06.2025 року (відправник - «DA ROS GREEN s.r.l.» (Via G.Galilei, 38 - 31010 Mareno di Piave (TV) ІТ)) товар: «Металеві ножі до навісного обрізчика гілок, нові. Тип:LAMA CIRC. IN WIDIAM DM. 300» - 20 шт. , що на 9 шт. більше ніж заявлено в ТСД, а також виявлено незаявлений у поданих до митного контролю товаросупровідних документах товар: «Металеві ножі до навісного обрізчика гілок, нові. Тип: LAMA CIRC. IN WIDIAM DM. 350» в кількості 12 шт., які знаходилися на дерев'яному піддоні.

03.06.2025 митницею на адресу керівника іноземного підприємства «DA ROS GREEN s.r.l.» направлений запит №7.7-20/20-06/14/1987, з метою з'ясування обставин щодо невідповідності відомостей заявленим в інвойсі №2093 від 30.05.2025 поданого до митного контролю, фактично наявному вантажу, що переміщується у транспортному засобі д.н.з. НОМЕР_2 / НОМЕР_3 .

04.06.2025 Закарпатською митницею від італійської компанії «DA ROS GREEN s.r.l.» отримано відповідь (вх. №709/14/20 від 04.06.2025), згідно з якою вищевказана іноземна компанія визнала свою помилку у заявленні недостовірних відомостей щодо кількості товару та надала інформацію щодо особи, відповідальної за завантаження товару. Також, до листа було додано інвойс №2093 від 30.05.2025, в якому вказана фактична кількість товару, а саме: «Металеві ножі до навісного обрізчика гілок, нові. Тип: LAMA CIRC. IN WIDIAM DM. 350» - 12 шт., «Металеві ножі до навісного обрізчика гілок, нові. Тип: LAMA CIRC. IN WIDIAM DM. 300» - 20 шт., при цьому вартість за одиницю товару: «Металеві ножі до навісного обрізчика гілок, нові. Тип: LAMA CIRC. IN WIDIAM DM. 300» становить 28.8 Євро, що на 76,2 Євро менше ніж заявлено в інвойсі № 2093 від 30.05.2025, який був поданий разом з іншими ТСД до митного оформлення.

В протоколі вказано, що таким чином посадовою особою італійської компанії «DA ROS GREEN s.r.l.» ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України, з приховуванням від митного контролю, товару «металеві ножі до навісного обрізчика гілок», шляхом подання митному органу як підстави для його переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування, кількості та неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості.

Вказані дії громадянина Італії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 483 МК України.

У судове засідання особа, що притягується до адміністративної відповідальності громадянина Італії ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся про розгляд справи.

Представник Закарпатської митниці в судовому засіданні протокол про порушення митних правил підтримав у повному обсязі та просив притягнути громадянина Італії ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до наступних висновків.

Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Диспозиція ч. 1 ст. 483 МК України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Відповідно до ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Відповідно до поданих документів відправником вантажу є італійські компанії «EUROPIAVE S.N.C. di Battistella L. & C.» (VIA STABIUZZO, 4, 31010 CIMADOLMO (TV), ITALIA), «CICLONE SRL» (VIA RUZZOTTO, 19/A, 37059 VOLON DI ZEVIO - IT), «DA ROS GREEN s.r.l.» (Via G.Galilei, 38 - 31010 Mareno di Piave (TV) ІТ).

Статтею 1 КУпАП передбачено завдання цього ж кодексу: охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням.

Згідно зі ст.ст. 2, 7 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо. Положення цього Кодексу поширюються і на адміністративні правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачена законами, ще не включеними до Кодексу.

Питання щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил регулюються Митним кодексом України.

Постановою Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року №8 Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил передбачено наступне: (п. 5) незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані; (п. 6) судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Для кваліфікації дій за ч. 1 ст. 483 МК України не мають значення мотив і мета їх вчинення, а також те чи настали від цього шкідливі наслідки. Суб'єктивною стороною складу даного правопорушення є вина у формі умислу або необережності.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Виходячи з вищенаведеного, вина громадянина Італії ОСОБА_1 в порушенні митних правил підтверджується: протоколом про порушення митних правил № 0402/UA305000/2025 від 06.06.2025 та матеріалами, доданими до нього, а саме: CMR 770758 від 30.05.2025, інвойсу (Fattura Immediata) №2093 від 30.05.25, пакувального листа; CMR 112351 від 30.05.2025, інвойсу (Invoice) №10/FTU2 від 04.04.2025, EUR.1 VE № Т 730498, пакувального листа; CMR 770756 від 31.05.2025, інвойсу (fattura) № 10/Е25 від 31.05.2025, пакувального листа № Б/Н від 31.05.2025; CMR № 770755 від 31.05.2025, EUR.1 VE № Т730484 від 31.05.2025; інвойсу (fattura) № 11/Е25 від 31.05.2025, пакувального листа; митним оглядом, проведеним системою управління ризиками; митними деклараціями типу IM EЕ № 25UA401000910659U7, 25UA401000910658U8, 25UA401000910630U6 від 02.06.2025, листом вх. №709/14/20 від 04.06.2025, згідно з якою вищевказана іноземна компанія визнала свою помилку у заявленні недостовірних відомостей щодо кількості товару, до якого додано інвойс №2093 від 30.05.2025, в якому вказана фактична кількість товару, а саме: «Металеві ножі до навісного обрізчика гілок, нові. Тип: LAMA CIRC. IN WIDIAM DM. 350» - 12 шт., «Металеві ножі до навісного обрізчика гілок, нові. Тип: LAMA CIRC. IN WIDIAM DM. 300» - 20 шт. тощо.

З вищевказаних документів встановлено, що вартість за одиницю товару: «Металеві ножі до навісного обрізчика гілок, нові. Тип: LAMA CIRC. IN WIDIAM DM. 300» становить 28.8 Євро, що на 76,2 Євро менше ніж заявлено в інвойсі № 2093 від 30.05.2025, який був поданий разом з іншими ТСД до митного оформлення.

Відтак дії громадянина Італії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України кваліфіковані вірно, як вчинення дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України, з приховуванням від митного контролю, товару «металеві ножі до навісного обрізчика гілок», шляхом подання митному органу як підстави для його переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування, кількості та неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості.

Враховуючи конкретні обставини справи в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь її вини, у відповідності до вимог ст.ст. 23,33 КУпАП, суд приходить до висновку, що на громадянина Італії ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 483 МК України у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів, що були безпосередніми предметами порушення митних правил, загальна вартість яких становить 92614, 68 грн., з конфіскацією таких на користь держави.

Середня ринкова вартість товару відображена у висновку №1420003800-0143, складеного 04.07.2025 Закарпатським відділом експертиз та досліджень ДМС Україги.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення складає 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.

На підставі ст. ст. 458, 464, 465, 467, 483, 519-520, 522, 526, 527-529 МК України, керуючись ст. ст. 33, 40-1, 283, 284, 287-291 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд

постановив:

громадянина Італії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 46307 (сорок шість тисяч триста сім) гривень 34 копійки з конфіскацією на користь держави цих товарів, а саме:

Металеві ножі до навісного обрізчика гілок, нові. Тип: LAMA CIRC. IN WIDIAM DM. 300 Країна виробник: Італія Код УКТ ЗЕД: 8208, кількість 9 шт., вартістю 30006, 36 грн.;

Металеві ножі до навісного обрізчика гілок, нові. Тип: LAMA CIRC. IN WIDIAM DM. 350 Країна виробник: Італія Код УКТ ЗЕД: 8208, кількість 12 шт., вартістю 62608, 32 грн.

Відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати особою штрафу у строк, встановлений частиною 1 статті 307 КУпАП, у порядку примусового виконання цієї постанови органу державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу у сумі 92614, 68 гривень.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду А.П. Іванов