Рішення від 21.10.2025 по справі 295/11867/25

Справа №295/11867/25

Категорія 54

2/295/4224/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.10.2025 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира у складі головуючого судді Чішман Л.М.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів одноразової грошової допомоги дітям з числа внутрішньо переміщених осіб для проходження зимового періоду 2024/2025 років, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача надміру перераховані кошти одноразової грошової допомоги дітям з числа внутрішньо переміщених осіб для проходження зимового періоду 2024/2025 років в розмірі 6500, 00 грн та судові витрати в розмірі 3028, 00 грн.

В обґрунтування вимог вказано, що 21.02.2023 та 13.10.2023 повторно відповідач звернувся до позивача із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, у зв'язку з чим рішенням позивача відповідачу було нараховано таку допомогу на двох осіб.

В грудні 2024 року відповідачу було виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 6500 гривень на дитину, яка відповідно до наданих списків мала право на її отримання як внутрішньо переміщена особа.

У березні 2025 року під час проведення верифікації отримувачів допомоги та повторного автоматичного призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на проживання було з'ясовано, що відповідач не мав права на виплату допомоги з жовтня 2024 року, у зв'язку з тим, що середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім?ї перевищує чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Станом на 26.08.2025 сума переплати відповідачем не сплачена, одноразова грошова виплата дітям з числа внутрішньо переміщених осіб для проходження зимового періоду 2024/25 року в розмірі 6500 грн, 00 коп. за період з 01.12.2024 по 31.12.2024 підлягає поверненню до Державного бюджету України.

Ухвалою від 18.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін (а.с. 30).

Від відповідача відзиву на позовну заяву не надходило, клопотань про продовження/поновлення строку для надання відзиву не надходило. Копію ухвали про відкриття провадження, копії позовної заяви з додатками було направлено відповідачу в порядку, визначеному ЦПК України, однак такі документи повернулися до суду неврученими адресату з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

26.09.2025 департаментом соціальної політики Житомирської міської ради подано до суду заяву про заміну неналежного позивача на належного, у якій представник просить замінити Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради на департамент соціальної політики Житомирської міської ради.

Так, до заяви долучено рішення 52-ї сесії 8 скликання Житомирської міської ради від 03.07.2025 №1446, з якого встановлено, що управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради припинено (реорганізовано) шляхом приєднання до департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, вирішено вважати департамент соціальної політики Житомирської міської ради правонаступником управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради.

У відповідності до положень ч. 1 ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Таким чином, належним позивачем у даній справі є департамент соціальної політики Житомирської міської ради.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку. Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 77 ЦПК України).

Тягар доказування покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України).

Статтею 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Судом встановлено, що 21.02.2023 ОСОБА_1 , який проживав за адресою: АДРЕСА_1 , звернувся до управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с. 22).

До такої заяви долучено довідку від 21.02.2023 №1826-5002594753 про взяття відповідача на облік внутрішньо переміщеної особи, копії паспорта та РНОКПП, а також довідку до акта огляду МСЕК серії 12ААГ №406157, з якої, зокрема, встановлено, що відповідач є особою з інвалідністю третьої групи на строк до 01.03.2025 (а.с. 23-26).

Відповідно до пункту 1 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок) визначено механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена переліку адміністративно-територіальних одиниць, затверженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року №204.

На підставі поданих документів рішенням №51881-19724151-2023-1 від 28.02.2023 відповідачу було призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.02.2023 (а.с. 21).

13.10.2023 ОСОБА_1 звернувся повторно до управління із заявою, в якій просив змінити склад сім?ї при виплаті допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, у зв?язку з народженням дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 16).

Крім того, відповідач вказав про те, що змінив адресу проживання: з АДРЕСА_1 на АДРЕСА_2 . (а.с.17)

На підставі вищевикладеного ОСОБА_3 рішенням №51881-19724151-2023-2 від 16.10.2023 було нараховано допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам на двох осіб (а.с. 15).

З 01.03.2024 для тих внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу від держави щонайменше 8 місяців продовжено виплату ще на 6 місяців, але з урахуванням деяких особливостей, а саме: автоматично продовжено виплати для осіб, які втратили працездатність (пенсіонери, особи з інвалідністю 1 та 2 групи, тяжкохворі діти, а також для дітей, які стали сиротами або позбавлені батьківського піклування, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.

Крім того, призначення допомоги відбувалось з урахуванням складу сім?ї та доходу родини внутрішньо переміщених осіб, а саме: допомога призначалась, якщо середньомісячний дохід на одну особу в такій родині складає менше ніж 9 444 грн.

Відповідно до виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ N? 406157 від 16.02.2023 року ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності, у зв?язку із захистом Батьківщини.

На підставі вищевикладеного призначення допомоги на проживання відповідачу було продовжено автоматично.

26.11.2024 затверджено постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання підтримки окремих категорій осіб для проходження зимового періоду 2024/25 року «Тепла зима» (далі - Постанова) відповідно до якої було запроваджено виплату одноразової грошової допомоги окремим категоріям осіб для проходження зимового періоду 2024/25 «Тепла зима» у розмірі 6500 гривень.

Вищезазначеною постановою було затверджено Порядок виплати одноразової грошової допомоги дітям та особам з інвалідністю І групи з числа внутрішньо переміщених осіб для проходження зимового періоду 2024/25 року (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 3 Порядку одноразова грошова допомога виплачується сім?ям, які у листопаді 2024 року є одержувачами допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Одноразова грошова допомога призначається у розмірі 6500 гривень на кожну дитину, зареєстровану як внутрішньо переміщена особа, яка станом на 1 листопада 2024 року не досягла 18 років.

Відповідно до пункту 5 Порядку виплата одноразової грошової допомоги проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України, згідно із списками осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, сформованими державним підприємством «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» щодо одержувачів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, що містяться в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери, без необхідності додаткового звернення таких держувачів.

На підставі вищевикладеного ОСОБА_1 в грудні 2024 року було виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 6500 гривень на дитину, яка відповідно до наданих списків мала право на її отримання як внутрішньо переміщена особа.

Позивач зазначає, що у березні 2025 року під час проведення верифікації отримувачів допомоги та повторного автоматичного призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на проживання було з?ясовано, що відповідач не мав права на виплату допомоги з жовтня 2024 року, у зв?язку з тим, що середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім?ї перевищує чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до пункту 7 Порядку у разі коли виявлено, що на момент виплати одноразової грошової допомоги одержувач допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам не мав права на отримання такої допомоги відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат:

- визначають обсяг надміру виплачених коштів одноразової грошової допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім?ї;

- повідомляють одержувачам одноразової грошової допомоги про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої одноразової грошової допомоги повертаються одержувачем одноразової грошової допомоги добровільно. У разі неможливості добровільного повернення сум одноразової грошової допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Проте, позивач не долучив до матеріалів справи докази, які вказують на те, що середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім?ї ОСОБА_1 перевищував чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Зі змісту рішення за даними варифікації за номером особового рахунку НОМЕР_1 ОСОБА_1 прийнято рішення про припинення нарахування та здійснення державної виплати, з 01.04.2025, в графі щодо коштів які підлягають поверненню визначено 0,00( а.с.12).

Позивачем не долучено до матеріалів справи доказів про те, що у відповідача виникла переплата бюджетних коштів у вигляді одноразової грошової виплати дітям з числа внутрішньо переміщених осіб для проходження зимового періоду 2024/25 року в розмірі 6500 грн. 00 коп. за період з 01.12.2024 по 31.12.2024, які підлягають поверненню до Державного бюджету України.

Враховуючи, що позивачем не доведено, що середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім?ї ОСОБА_1 перевищував чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що сума переплати яка підлягає поверненню становить 6500,00 грн., за таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 141, 142, 211, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні позову департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів одноразової грошової допомоги дітям з числа внутрішньо переміщених осіб для проходження зимового періоду 2024/2025 років.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення(виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Позивач: Департамент соціальної політики Житомирської міської ради, адреса: м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, 4/2, код: 20429768.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Повний текст рішення виготовлено 21 жовтня 2025 року.

Суддя Л.М. Чішман