Єдиний унікальний номер 722/2297/25
Номер провадження 3/722/877/25
22 жовтня 2025 року м.Сокиряни
Суддя Сокирянського районного суду Чернівецької області Унгурян С.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Чернівці, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, приватного підприємця, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 204-1 КУпАП, -
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №346963, складеного 29.09.2025 року заступником начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_2 вбачається, що 29.09.2025 року о 16:10 год. ОСОБА_1 був виявлений прикордонним нарядом «Контрольний пост» в прикордонній смузі на відстані 4500 метрів до лінії державного кордону в адміністративних межах н.п. Грубна Дністровського району Чернівецької області, за спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Молдова поза пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України».
ОСОБА_3 під час судового розгляду справи свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що 29.09.2025 року він їхав по роботі у с.Романківці до клієнта ОСОБА_4 на заміри об'єкта, про що і повідомив працівникам прикордонної служби, коли його зупинили. Однак, його було доставлено до відділення інспекторів, де йому повідомили, що він хотів перетнути кордон, а тому склали відносно нього протокол. Будь-якої мети незаконно перетнути державний кордон у нього не було, про що він і повідомив прикордонникам.
Дослідивши письмові докази по справі, вважаю, що справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад адміністративного правопорушення включає в себе ознаки, які характеризують зовнішній прояв поведінки особи, його спрямованість та наслідки; ознаки, що характеризують правопорушника і його психічне ставлення до скоєного. Відповідно ознаки складу адміністративного правопорушення об'єднуються у чотири групи (елементи): об'єкт адміністративного правопорушення, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суб'єкт адміністративного правопорушення та суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення. Всі зазначені елементи складу адміністративного правопорушення є обов'язковими. Суб'єктивна сторона - відображає психічне ставлення особи до скоєного діяння і наслідків, що наступають в результаті цього діяння. Вина особи - є необхідним елементом суб'єктивної сторони.
Частина 1 ст. 204-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Суб'єктивна сторона даного правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого умислу.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підтвердження вчинення ОСОБА_3 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП, складено протокол серії ЗхРУ №346963 від 29.09.2025 року, в якому не міститься відомостей про те, які саме дії вчиняв ОСОБА_3 , які б свідчили про його намір перетнути лінію державного кордону України поза пунктом пропуску.
Інші наявні в матеріалах справи письмові докази: рапорт інспектора прикордонної служби 2 категорії 1 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ОСОБА_5 від 29.09.2025 року та схема виявлення від 29.09.2025 року, не є беззаперечними доказами вини ОСОБА_3 у вчиненні правопорушення, оскільки не містять у собі відомостей на підтвердження наявності в його діях умислу на спробу перетинання державного кордону.
Натомість, як вбачається із наявних в матеріалах справи письмових пояснень ОСОБА_3 від 29.09.2025 року, які підтверджені ним у судовому засіданні, він 29.09.2025 року їхав по роботі в с.Романківці Дністровського району.
Окрім цього, вищезазначені пояснення також узгоджуються із наданими ОСОБА_3 під час розгляду справи скріншотами із його мобільного телефона, на яких міститься переписка ОСОБА_3 із його клієнтом ОСОБА_6 , який є жителем с.Романківці Дністровського району та які свідчать про відсутність у ОСОБА_3 наміру на незаконний перетин державного кордону.
Таким чином, вказаними поясненнями, та поясненнями наданими ОСОБА_3 під час судового розгляду, підтверджується відсутність в його діях умислу на вчинення спроби перетинання державного кордону України. При цьому, сам по собі факт його руху в межах прикордонної смуги не може достовірно свідчити про наявність у нього умислу на вчинення спроби незаконного перетинання державного кордону України.
Враховуючи наведене, вважаю, що дослідженими доказами не доведено наявності в діях ОСОБА_3 умислу на вчинення спроби перетинання державного кордону, а відповідно не доведено його вини у вчиненні даного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладені вище обставини, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 за ч.1 ст. 204-1 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю у його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 7 ч.1, 247 ч.1 п.1, 284 ч.1 п.3, 294 КУпАП,-
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 204-1 КУпАП - закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області.
Суддя С.В.Унгурян