Постанова від 12.09.2025 по справі 175/9398/25

Справа № 175/9398/25

Провадження № 3/175/4627/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

"12" вересня 2025 р. с-ще Слобожанське

Суддя Дніпровського районного суду Дніпропетровської області Краснокутська Н.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків не відомий,

за ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

28.04.2025 року, об 19:25 хв., водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння, чим порушив п. 2.5 ПДР та дії якого слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 130 КУпАП. Правопорушення вчинено повторно протягом року.

26.04.2025 року, об 15:58 хв., водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння, чим порушив п. 2.5 ПДР та дії якого слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 130 КУпАП. Правопорушення вчинено повторно протягом року.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АБА № 093367 від 28.04.2025 року, 28.04.2025 року, об 19:25 хв., водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом будучи особою, яка не має права керування транспортними засобами, чим порушив п. 2.1 а ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП. Правопорушення вчинено повторно протягом року.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АБА № 011462 від 26.04.2025 року, 26.04.2025 року, об 15:58 хв., водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом будучи особою, яка не має права керування транспортними засобами, чим порушив п. 2.1 а ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП. Правопорушення вчинено повторно протягом року.

Враховуючи, що вказані вище справи про адміністративні правопорушення складені відносно однієї й тієї ж особи, ці справи розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою) - судом, тому суд приходить до висновку про необхідність об'єднання справ про адміністративні правопорушення № 175/9398/25 (провадження № 175/4627/25), № 175/9403/25 (провадження № 3/175/4630/25), № 175/9409/25 (провадження № 175/4632/25), № 175/9413/25 (провадження № 175/4634/25) в одне провадження з присвоєнням єдиного номеру № 175/9398/25 (провадження № 175/4627/25) та розглядати вказані справи одночасно.

На розгляд справи про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 не з'явився, про час і місце розгляду справ повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, тому суд вважає можливим розглянути справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.

Вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 2 ст. 130 КУпАП, підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення, відеозаписами, матеріалами адміністративної практики, направленням, рапортами.

Таким чином, встановлено, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, згідно з якою передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передачу керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, а так само керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, та правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, згідно з якою передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо такі дії вчинені повторно протягом року.

Відповідно до ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення у цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи ступінь суспільної небезпеки скоєних правопорушень, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, обставини вчинення правопорушень, обставини, які пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини у справі, суд вважає необхідним піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню, встановленому за більш суворе порушення з числа скоєних, у виді штрафу, передбаченого санкцією статті, з позбавленням права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки ОСОБА_1 керував транспортним засобом, який не перебуває у його приватній власності, а належить іншій особі. Аналогічним видається окрема думка судді у справі 702/301/20, у якій зазначено про те, що ми не можемо позбавити права особу, якого вона немає на час вчинення правопорушення. Тобто правопорушник не має права власності на транспортний засіб, тому держава не має права його вилучати.

Суд під час накладання адміністративного стягнення, передбаченого санкцією статті також, повинен переконатися у тому, чи не закінчилися строки притягнення до адміністративної відповідальності. Строки притягнення до адміністративної відповідальності закріплено в ст. 38 КУпАП. Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті. Згідно з ч. 6 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.

Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Як вбачається зі справи про адміністративне правопорушення, вказані в протоколі про адміністративні правопорушення діяння було вчинено 26.04.2025 року, 28.04.2025 року, на час його виявлення вони не були триваючими. Протоколи про адміністративні правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП відносно ОСОБА_1 були складені 26.04.2025 року, 28.04.2025 року. Ці справи про адміністративні правопорушення розподілені судді 17.07.2025 року і в подальшому були призначені до судового розгляду на 01.08.2025 року та 12.09.2025 року.

Отже, суд проаналізувавши справи про адміністративні правопорушення, доходить висновку про те, що строки притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП закінчилися, а строки за ч. 2 ст. 130 КУпАП не закінчилися. Тому суд доходить висновку, що особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності тільки за ч. 2 ст. 130 КУпАП, а за ч. 5 ст. 126 КУпАП слід звільнити від відповідальності у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, також підлягає стягненню судовий збір.

Керуючись ст.ст. 33, 36, 38, 40-1, ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126, ст.ст. 283, 284, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати справи про адміністративні правопорушення № 175/9398/25 (провадження № 3/175/4627/25), № 175/9403/25 (провадження № 3/175/4630/25), № 175/9409/25 (провадження № 3/175/4632/25), № 175/9413/25 (провадження № 3/175/4634/25) у відношенні ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП в одне провадження з присвоєнням єдиного номеру № 175/9398/25 (провадження № 3/175/4627/25).

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП.

ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, які передбачені ст. 38 КУпАП.

ОСОБА_1 піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 3 4,000 (тридцять чотири тисячі) гривень на користь держави (реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК у Дніпропетровській області/Дн-ка об/21081300; код за ЄДРПОУ: 37988155; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); рахунок отримувача: UА758999980313020149000004001; код класифікації доходів бюджету: 21081300; призначення платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/ТГсмтСлобож/22030101; код за ЄДРПОУ: 37988155; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA208999980313151206000004457; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: судовий збір, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.

Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з дня вручення йому постанови, в порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Дніпровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Н. С. Краснокутська