Справа № 210/858/25
Провадження № 2-а/210/14/25
іменем України
02 жовтня 2025 року
Металургійний районний суд міста Кривого Рогу у складі:
головуючого судді Сільченко В.Є.
секретаря судового засідання Козіної В.А.
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
В провадженні судді перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Позов мотивовано тим, що 24 травня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 винесено постанову № уп/8428/1 про притягнення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП, та накладено штраф в розмірі 3400 грн. Про розгляд справи та притягнення до адміністративної відповідальності позивач дізнався 06 лютого 2025. Позивач вважає дії співробітників ІНФОРМАЦІЯ_5 незаконними з таких підстав, а саме: 04.05.2022 року позивач самостійно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 для оформлення відстрочки від мобілізаційної підготовки та мобілізації. В той же день позивачем було пройдено ВЛК та за підписом у військово-обліковий документ майором ОСОБА_2 , де вказано - підлягає повторному огляду 04.05.2027 року, також позивачем були надані відповідні документи про те, що він за законом має право на відстрочку до 04 вересня 2025 року. ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 майором ОСОБА_2 позивачу була надана довідка з відміткою «До особового розпорядження», а військово-обліковий документ вилучено та долучено до військово- облікової справи. 23.04.2024 року позивач самостійно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 для витребування з військової справи військово-облікового документа, звернувшись до майора ОСОБА_2 , а також до інспектора ОСОБА_3 , позивачу було відмовлено в отримані належного військово-облікового документа, натомість була видана повістка з вимогою явитися 26.04.2024 року. 26.04.2024 року прибувши до ІНФОРМАЦІЯ_5 позивачу повідомили, що справою займаються та зазначили, що потрібно з'явитись у вівторок 30.04.2024 року, виписали повістку за № 14843. 30.04.2024 року прибувши до ІНФОРМАЦІЯ_5 , щоб знову витребувати з військово-облікової справи належний військово -обліковий документ, а також отримати відповідь на своє звернення від 23.04.2024 року-позивачу було відмовлено в наданні військово- облікового документа (військового квитка) та була надана письмова відповідь від 30.04.2024 року за № 4/6884 в якій було повідомлено, що для коректного оформлення документації з відстрочки від призову, крім надання заяви, позивачу необхідно особисто прибути до до ІНФОРМАЦІЯ_5 для спілкування з фахівцем з даного напрямку. 20.05.2024 року без виклику та по своїй волі позивач знову прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 для того, щоб забрати належний військово-обліковий документ та оформити відстрочку від мобілізації, але відносно позивача було складено протокол про факт правопорушення за ознаками передбаченої частиною 2 статті 210-1 КУпАП України. Розгляд справи про адміністративне правопорушення призначено на 09-00 годину 24.05.2024 року. 24.05.2024 року прибувши до ІНФОРМАЦІЯ_5 на призначену годину позивачу повідомили, що розгляд справи перенесуть на 27.05.2024 року. На вимогу позивача надати повістку про виклик на призначену дату розгляду справи йому було відмовлено, на підтвердження того, що позивач дійсно не ухилився та прибув на розгляд справи останній зареєстрував о 10-30 годині 24.05.2024 року звернення. 16.08.2024 року самостійно та за своєю волею позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 для витребування з військової справи належний військово-обліковий документ для подання заяви на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Військово-обліковий документ інспектор Підгризлий Р.В. повернув позивачу. В той же день за вх. № 4/1851 позивачем була подана заява про оформлення відстрочки. 26.08.2024 року за № 4/226 позивачу була надана довідка про надання відстрочки від призову на військову службу.
Позивач зазначає, що з'являвся постійно та систематично у зазначені дати, від призову не ухилявся, на обліку перебуває, має на законних підставах відстрочку.
Тому позивач просить суд скасувати постанову № уп/8428/1 від 24.05.2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , справу про адміністративне правопорушення в подвійному розмірі штрафу згідно ст.. 308 КУпАП в суммі 6800 грн. та провадження про адміністративне правопорушення закрити.
Ухвалою суду від 21 лютого 2025 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду з врахуванням вимог ст. 286 КАС України.
18 березня 2025 року від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 надійшов відзив на позовну заяву. Представник відповідача у відзиві зазначає, що позивач відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» має статус військовозобов'язаного та перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_2 - ІНФОРМАЦІЯ_6 . На вказану в повістці дату та час Позивач до ІНФОРМАЦІЯ_5 не прибув, що підтверджується відсутністю відмітки в книзі обліку відвідувачів та видачі одноразових перепусток на адміністративно - господарчу територію ІНФОРМАЦІЯ_3 , про поважні причини неприбуття не повідомляв 06.05.2024 року було виявлено факт скоєння адміністративного правопорушення та направлено звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення до відділення поліції №1 (звернення від 06.05.2024 року № 4/7160). 20.05.2024 року відносно позивача було складено адміністративний протокол №928/24 та призначено розгляд справи на 24.05.2024 року, про ознайомлення зі змістом протоколу та датою і часом розгляду справи наявний особистий підпис позивача в протоколі. 24.05.2024 року позивач не прибував до ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується відсутністю відмітки в книзі обліку відвідувачів та видачі одноразових перепусток на адміністративно - господарчу територію ІНФОРМАЦІЯ_3 . Від позивача не надходило заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи, також відсутні рішення керівника щодо перенесення розгляду на інший день та час. 24.05.2024 року керівнику ІНФОРМАЦІЯ_3 було надано на розгляд адміністративну справу № 928, за результатами розгляду винесено постанову № уп/8428/1 від 24.05.2024 року. 27.05.2024 року групою документального забезпечення було направлено поштовим зв'язком позивачу другий примірник постанови. 27.05.2024 року, позивач не прибував до ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується відсутністю відмітки в книзі обліку відвідувачів та видачі одноразових перепусток на адміністративно - господарчу територію ІНФОРМАЦІЯ_3 . 02.12.2024 року за вих. №уп/17433/48 було подано заяву до Довгинцівського відділу ДВС у м. Кривому Розі разом з постановою №уп/8428/1 від 24.05.2024 року для примусового виконання. Виходячи з вище викладеного, доводи позивача щодо прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 26.04.2024 року, 30.04.2024 року, 24.05.2024 року та 27.05.2024 року спростовуються книгою обліку відвідувачів та видачі одноразових перепусток на адміністративно - господарчу територію ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка містить інформацію з обмеженим доступом. Доказів щодо своєчасного прибуття в зазначені вище дати позивачем не надано. Надана позивачем копія повістки № НОМЕР_1 не зареєстрована в журналі видачі повісток та не містить дати прибуття і дати видачі, отже не може бути належним доказом в даній справі.
Позивач в судовому засіданні присутнім не був, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, наполягав на задоволенні позову
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_5 в судовому засіданні присутній не був, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив відмовити у задоволенні позову
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 в судовому засіданні присутній не був, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
В свою чергу, згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується військовим квитком НОМЕР_2 (а.с.36-37)
23.04.2024 року посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 було вручено повістку №3093 Позивачу щодо обов'язку прибути 26.04.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.15).
На вказану в повістці дату та час ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 не прибув, що підтверджується відсутністю відмітки в книзі обліку відвідувачів та видачі одноразових перепусток на адміністративно - господарчу територію ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.91-124).
06.05.2024 року було виявлено факт скоєння адміністративного правопорушення та направлено звернення щодо доставлення громадян, , які вчинили адміністративні правопорушення, а саме ОСОБА_1 , до відділення поліції №1 (звернення від 06.05.2024 року № 4/7160) (а.с.81).
У зв'язку з неприбуттям ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 за вимогою прибути 26.04.2024 року було складено протокол про адміністративне правопорушення № уп/8428/1 від 24.05.2024 року.
Відповідно до ч.1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами (ч.2 ст.256 КУпАП).
Відповідно до ч. 3 ст. 256 КУпАП у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Згідно з ч. 4 ст. 256 КУпАП при складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Аналізуючи наявну в матеріалах справи копію протоколу про адміністративне правопорушення №928 від 20.05.2024 року відносно ОСОБА_1 за ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210-1 КУпАП, та надаючи йому оцінку як доказу в контексті зазначених вище приписів норм КУпАП суд доходить висновку, що вказаний протокол складений відповідно до приписів КУпАП (а.с. 38-40).
Права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст.ст. 55, 57, 59, 63, 65 Конституції України, ст. 268 КУпАП ОСОБА_1 роз'яснені 20.05.2024 року, що підтверджується підписом ОСОБА_1 (а.с.39).
В графі протоколу «Пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу особою, яка притягається до адміністративної відповідальності» позивачем нічого не зазначено.
У вказаному протоколі зазначено дата, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Відтак, 20.05.2024 року ОСОБА_1 був повідомлений про розгляд справи 24.05.2024 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП.
Крім того, судом взято, до уваги, що сам позивач не заперечує що був присутній 20.05.2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відтак, 20.05.2024 року ОСОБА_1 був повідомлений про розгляд справи 24.05.2024 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 235 КУпАП, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з ч. 1, 2, 3 ст. 283 КУпАП України, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
24.05.2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 винесено постанову № уп/8428/1, якою накладено на ОСОБА_1 штраф у сумі 3400,00 грн. за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 210-1 КУпАП (а.с. 41-42).
Будучи повідомленим про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 24.05.2024 року не з'явився на розгляд справи до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
27.05.2024 року, позивач не прибував до ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується відсутністю відмітки в книзі обліку відвідувачів та видачі одноразових перепусток на адміністративно - господарчу територію ІНФОРМАЦІЯ_3 .
27.05.2024 року групою документального забезпечення було направлено поштовим зв'язком позивачу другий примірник постанови.
02.12.2024 року за вих. №уп/17433/48 було подано заяву до Довгинцівського відділу ДВС у м. Кривому Розі разом з постановою №уп/8428/1 від 24.05.2024 року для примусового виконання (а.с.43).
Постановою № уп/8428/1 встановлено, що 20.05.2024 року о 12 годині 54 хвилин посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 встановлено факт порушення вимог чинного законодавства, військовозобов'язаним (ною), якому (якій) належним чином вручено повістку під особистий підпис 23.04.2024 року на прибуття 26.04.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 для визначення призначення на особливий період під час проведення загальної мобілізації. На вказану в повістці дату та нас військовозобов'язаний (на) не прибув(ла) до ІНФОРМАЦІЯ_5 без поважних причин, чим порушив(ла) вимоги абзацу 2 частини 1 та 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Та в подальшому порушував(ла) вимоги законодавства в період з 26.04.2024 року по 20.05.2024 року. Відповідно до Указу Президента України від 24,02.2022 року № 64/2022 «Про введення восиного стану в Україні» в Україні з 24.02.2022 року й донині діє особливий період в умовах правового режиму воєнного стану, тому за порушення в особливий період Закону України «Про оборону Україну» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачена адміністративна відповідальність за частиною 2 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушения.
Враховуючи, що громадянин (громадянка) ОСОБА_1 скоїв(ла) адміністративне правопорушення 26.04.2023 року, відтак згідно статті 5 КУпАП підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення передбаченого частиною 2 статті 210-1 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене повторно протягом року, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, що затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який надалі неодноразово продовжувався, і продовжує свою дію на час розгляду цієї справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Громадяни зобов'язані:
з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Згідно з ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
З огляду на зазначені обставини та норми законодавства суд вважає доведеним факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210-1 КУпАП.
Відповідно до примітки до статті 210 КУпАП положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Разом з тим, суд зауважує, що позивача притягнуто до відповідальності не через відсутність його даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста, чи ненадання таких даних, а саме за невиконання визначеного законодавством обов'язку щодо явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у разі отримання повістки про виклик.
Отже, відповідач при винесенні постанови відносно позивача, діяв у рамках чинного законодавства України та у спосіб визначений законом.
Згідно ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повного і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку з чим у їх задоволенні слід відмовити за необґрунтованістю та безпідставністю.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 77, 79, 241-246, 286, 293 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності- залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: В. Є. Сільченко