Рішення від 21.10.2025 по справі 594/600/25

Справа № 594/600/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року м.Борщів

Борщівський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої - судді Губіш О.А.

з участю:

секретаря Окулянко У.Г.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Денисової Тамари Степанівни, до ОСОБА_2 про визначення частки померлого у праві спільної сумісної власності та визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Денисової Т.С., звернулася до суду з даним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина, до складу якої, окрім іншого, входить частка житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами, що в АДРЕСА_1 , та частина земельної ділянки площею 0, 2500 га, кадастровий номер 6120883000:02:001:0073, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, і на яку вона претендує як спадкоємець за законом.

Поряд з тим зазначила, що спадщину після смерті матері вона прийняла, подавши заяву про прийняття спадщини в Борщівську державну нотаріальну контору, а чоловік матері ОСОБА_2 подав заяву про відмову від прийняття спадщини. На підставі вказаних заяв, до майна матері було відкрито спадкову справу, та видане, окрім інших, свідоцтво про право на спадщину за законом за Р №137 на частину житлового будинку з відповідними частинами надвірних будівель та споруд, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

Крім того зазначила, що земельна ділянка площею 0, 2500 га, кадастровий номер 6120883000:02:001:0073, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , на праві спільної сумісної власності належала її матері ОСОБА_3 та її чоловіку ОСОБА_2 , однак їхні частки не визначені.

Також зазначила, що 08 лютого 2025 року ОСОБА_4 від її імені звернулася в Борщівську державну нотаріальну контору по питанню оформлення спадщини на частину земельної ділянки площею 0, 2500 га після смерті матері, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки частка спадкодавця не визначена, у зв'язку з чим позивачці було рекомендовано звернутися до суду для визначення частки матері у праві спільної сумісної власності та наступної належності їй, як спадкоємцю за законом.

А тому, просила суд визначити, що частка померлої у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку площею 0, 2500 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 6120883000:02:001:0073, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , становила 1/2 її частину та визнати за нею, як за спадкоємцем за законом після смерті матері право власності на 1/2 частку земельної ділянки площею 0, 2500 га, кадастровий номер 6120883000:02:001:0073, цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

У судове засідання сторони не з'явилися.

Представник позивачки - адвокат Денисова Т.С. у поданому клопотанні просила розгляд справи проводити у її відсутності, та відсутності позивачки, при цьому зазначила, що позов підтримує.

Відповідач ОСОБА_2 подав до суду заяву, в якій просив справу слухати у його відсутності, зазначивши також, що позов визнає.

За таких обставин, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, надані сторонами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Іванків Чортківського району Тернопільської області померла мати позивачки ОСОБА_3 , що стверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 13 травня 2024 року Борщівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Родинні відносини позивачки з померлою, підтверджується свідоцтвом про народження позивачки серії НОМЕР_2 , свідоцтвом про укладення шлюбу позивачкою серії НОМЕР_3 .

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої, окрім іншого, входить частина житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що в АДРЕСА_1 , земельна ділянка (пай) площею 2, 2056 га, що розташована на території Скала - Подільської ТГ Тернопільської області; частина земельної ділянки площею 0, 25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Наведене вбачається з довідки №270 від 24 квітня 2025 року, виданої Скала - Подільською селищною радою Чортківського району Тернопільської області.

При цьому встановлено, що земельна ділянка площею 0, 2500 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), належить на праві спільної сумісної власності померлій ОСОБА_3 та її чоловіку - відповідачу ОСОБА_2 . Наведене підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №268571413 від 02.08.2021.

Крім того, встановлено, що Борщівською державною нотаріальною конторою до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 заведено спадкову справу за № 266/2024 від 06 листопада 2024 року на підставі заяви про прийняття спадщини від імені дочки спадкодавця - позивачки ОСОБА_1 , та заяви про відмову від спадщини від імені чоловіка спадкодавця - відповідача ОСОБА_2 . Інших заяв про прийняття чи про відмову від спадщини не надходило. По даній справі Борщівською державною нотаріальною конторою 08 лютого 2025 року на ім'я позивачки ОСОБА_1 були видані свідоцтва про право па спадщину за законом: за Р № 137 на 1/2 частину житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель та споруд, що знаходиться в АДРЕСА_1 ; за Р №138 га на земельну ділянку площею 2, 2056 га, що знаходиться на території Іванківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області. Також встановлено, що 08 лютого 2025 року ОСОБА_4 від імені позивачки звернулася в нотаріальну контору із заявою щодо видачі на ім'я позивачки свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її матері на майно, яке складається з частини земельної ділянки площею 0, 2500 га, що знаходиться на території АДРЕСА_1 , однак державним нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку спірної земельної ділянки на ім'я позивачки у зв'язку з тим, що частка у праві спільної сумісної власності ОСОБА_3 у спірній земельній ділянці не визначена, а тому позивачці було рекомендовано звернутися до суду для визначення частки нерухомого майна померлій матері у праві спільної сумісної власності та наступної належності вказаного майна позивачці, як спадкоємцю за законом.

Наведене вбачається з листа Борщівської державної нотаріальної контори №91/02-14 від 08.02.2025, матеріалів спадкової справи №266/2024, відкритої до майна померлої ОСОБА_3 .

Як встановлено судом, померла ОСОБА_3 , її чоловік - відповідач по справі ОСОБА_2 є власниками на праві спільної сумісної власності земельної ділянки площею 0, 2500 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 6120883000:02:001:0073.

Крім того встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на праві приватної спільної часткової власності належить житловий будинок з господарськими будівлями та надвірними спорудами, що в АДРЕСА_2 , кожному належить 1/2 такого, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно.

Згідно виписки з рішення 2 пленарного засідання 28 сесії 6 скликання Скала - Подільської селищної ради №1121/28-2018 від 20 лютого 2018 року «Про затвердження назв вулиць та присвоєння номерів земельним ділянкам, будівлям і спорудам в с.Іванків, с. Гуштинка, с.Бережанка, с.Тріця», що міститься в матеріалах спадкової справи, будинковолодінню ОСОБА_3 в АДРЕСА_1 .

Крім того встановлено, що позивачка після смерті матері прийняла спадщину, до складу якої, окрім іншого, входить 1/2 частка житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами, що в АДРЕСА_1 , та на яку Борщівською державною нотаріальною конторою позивачці було видано свідоцтво про право на спадщину за законом серії НТС 362409.

Стаття 1216 ЦК України передбачає, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ст.1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.

Частиною 1 ст.131 ЗК України також передбачена можливість набуття права власності на земельну ділянку на підставі успадкування.

Відповідно до роз'яснень, викладених у п.п.10, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» згідно ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до п. «б» ч. 2 ст. 89 ЗК України у спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки співвласників жилого будинку.

Згідно частин 4, 5 ст. 89 ЗК України співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки. Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.

При цьому, при визначенні частини спільної ділянки, право на користування якою має позивач, слід виходити з розміру його частки у вартості квартири на час перетворення спільної сумісної власності на спільну часткову чи на час виникнення останньої (постанова Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16 квітня 2004 року).

Отже, розмір часток у спільній власності на земельну ділянку, повинен бути встановлений пропорційно часткам сторін у будинку, на час виникнення спільної часткової власності.

Виходячи з вищенаведеного, в судовому засіданні встановлено, що розмір частки у спільній сумісній власності померлої ОСОБА_3 , спадкоємцем якої за законом являється позивачка, на спірну земельну ділянку пропорційно часткам сторін у будинковолодінні становить 1/2 частку.

Згідно витягу №НВ-9958844142025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 14.04.2025, нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 235156, 7 грн.

Відповідно до ст.ст.1216-1218 Цивільного Кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Судом встановлено, що окрім позивачки, інші особи щодо своїх прав на майно померлої не заявляли. Зазначене випливає з листа Борщівської державної нотаріальної контори № 91/02-14 від 08.02.2025, та з матеріалів спадкової справи №266/2024, відкритої до майна померлої ОСОБА_3 .

Аналізуючи всі досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи те, що відповідачем заперечень щодо задоволення позову надано не було, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки є обґрунтованими, підставними, грунтуються на вимогах закону, а тому, підлягають задоволенню в повному об'ємі.

На підставі ст.ст. 328, 392, 1217, 1218, 1219, 1220, 1223, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 89, 131 ЗК України та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 263, 265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визначити, що частка померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 у праві спільної сумісної власності на земельну ділянку площею 0, 25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 6120883000:02:001:0073, що знаходиться в АДРЕСА_1 , становить 1/2 її частину.

Визнати за ОСОБА_1 , як за спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Іванків Чортківського району Тернопільської області, право власності на 1/2 частку земельної ділянки площею 0, 2500 га, кадастровий номер 6120883000:02:001:0073, розташованої в АДРЕСА_1 , цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка належала ОСОБА_3 .

Судові витрати по справі покласти на сторони в тих межах, в яких вони їх понесли.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі такої скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Реквізити сторін:

Позивачка: ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: ОСОБА_2 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Головуюча:

Попередній документ
131161427
Наступний документ
131161429
Інформація про рішення:
№ рішення: 131161428
№ справи: 594/600/25
Дата рішення: 21.10.2025
Дата публікації: 24.10.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Борщівський районний суд Тернопільської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них; за законом.
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (21.10.2025)
Дата надходження: 13.05.2025
Предмет позову: про визначення частки померлого у праві спільної сумісної власності та визначення права власності в порядку спадкування
Розклад засідань:
16.07.2025 10:30 Борщівський районний суд Тернопільської області
04.08.2025 10:30 Борщівський районний суд Тернопільської області
05.09.2025 09:10 Борщівський районний суд Тернопільської області
22.09.2025 12:20 Борщівський районний суд Тернопільської області
06.10.2025 14:40 Борщівський районний суд Тернопільської області
21.10.2025 08:10 Борщівський районний суд Тернопільської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ГУБІШ ОКСАНА АНТОНІВНА
суддя-доповідач:
ГУБІШ ОКСАНА АНТОНІВНА
відповідач:
Шевчук Прокіп Васильович
позивач:
Зьомко Галина Романівна
представник позивача:
Денисова Тамара Степанівна