Постанова від 22.10.2025 по справі 484/5835/25

Справа № 484/5835/25

Провадження №3/484/2516/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.10.2025 м. Первомайськ

Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Медведєва Н.А. розглянувши адміністративну справу, яка надійшла до суду 21.10.2025 з Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Первомайська Миколаївської області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , обіймає посаду командира відділення евакуаційно-транспортного відділення ремонтно-технічної роти військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.172-15 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА :

ОСОБА_1 проходить військову службу у Збройних Силах України та з 19.10.2018 обіймає посаду командира евакуаційно-транспортного відділення ремонтно-технічної роти військової частини НОМЕР_1 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19.10.2018 № 237.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 «Про організацію метрологічного забезпечення у військовій частині НОМЕР_1 » від 25.12.2024 №1010 молодшого сержанта ОСОБА_1 призначено матеріально відповідальним за зберігання засобів вимірювальної техніки військового призначення обмінного фонду, а також засобів вимірювальної техніки вільної наявності.

Будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. ст. 9, 1 1, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), молодший сержант ОСОБА_1 зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою визначеними статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Крім того, відповідно до приписів ст.ст. 125, 126 Статуту молодший сержант ОСОБА_1 , як командир відділення в мирний і воєнний час відповідає за правильне зберігання, експлуатацію і утримання в належному стані озброєння, техніки та іншого майна відділення та з поміж іншого зобов'язаний забезпечувати правильне зберігання і експлуатацію озброєння, техніки та іншого майна відділення, стежити за їх наявністю та утриманням в належному стані, контролювати наявність озброєння і техніки протягом занять (навчань), виконання завдань за призначенням, доповідати командирові взводу та головному сержантові взводу щодо втрат серед особового складу, втрат та пошкодження озброєння і техніки, потреби в їх евакуації та поповненні (відновленні).

Згідно зі ст.ст. 1-3, 5, 7 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», військове майно - це державне майно, передане в користування органам військового управління, військовим частинам, закладам, установам та організаціям Збройних Сил України (далі - військові частини) на праві у зу фрукта державного майна. До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку, а також акції, частки у статутному капіталі юридичних осіб (далі - корпоративні права) тощо.

У відповідності до п. 6 - 12-1 та п. 13-15-1 постанови Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 № 1225 «Про затвердження Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах», (далі - Постанова №1225) молодший сержант ОСОБА_1 , зобов'язаний забезпечити кількісний, вартісний та якісний (технічний стан) облік ввіреного йому військового майна та забезпечити збереження його належного якісного (технічного) стану, виключати можливість втрати.

Згідно з п. 10-16 розділу 5 наказу Міністра оборони України від 17.08.2017 № 440 «Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за № 1192/31060 (зі змінами) (далі - Наказ №440) молодший сержант ОСОБА_1 , як командир відділення евакуаційно-транспортного відділення, зобов'язаний організувати у підрозділі облік наявності, руху і якісного (технічного) стану військового майна підрозділу відповідно до переліку облікових документів, що ведуться в підрозділі.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №714 від 04.08.2025 призначена комісія по прийому-передачі справ та посади начальника служби метрології та стандартизації штабу військової частини НОМЕР_1 . Під час роботи вказаної комісії у період з 05.08.2025 по 18.08.2025, встановлене наступне: облік та наявність засобів вимірювальної техніки відповідає обліковим даним згідно книги обліку № 761Т2 2025 та №761ГЗ 2025 за винятком приладів вказаних в відомості наявності та якісного стану техніки та майна служби метрології та стандартизації озброєння логістики військової частини НОМЕР_1 ; факти незадовільного зберігання майна, яке призвело до псування засобів вимірювальної техніки, невідповідність до конкретної категорії майна в результаті незадовільного зберігання, розукомплектування засобів вимірювальної техніки та відсутність пломб (тавр), відсутність ЗІІІ до приладів, а також формулярів (паспортів) на прилади, що не уможливлює виявити відповідність категорії засобів вимірювальної техніки, відсутні документи, що засвідчують списання майна, яке обліковується за службою метрології та стандартизації штабу; виїзними метрологічними групами метрологічних частин на ЗВТ номенклатури служби метрології та стандартизації штабу частини було виписано сповіщення про непридатність приладів, які є підставою для переведення приладів в 1V-V категорію та подальшого списання. Але з 2005 року по теперішній час на підставі сповіщень про непридатність засобів вимірювальної техніки жоден з приладів в нижчу категорію не переведений та не списаний; дублікати формулярів та паспортів на прилади не погоджені в Центральному управлінні метрології і стандартизації командування сил логістики Збройних Сил України: відсутність засобів вимірювальної техніки, що рахуються на обліку наявності та руху майна військової частини НОМЕР_1 , які були здані на ремонт до військової частини НОМЕР_3 у період з 1983 по 1989 рік, у зв'язку з чим унеможливлює встановити їх наявність та стан, а саме: прилад Л2- 12 №7313 (наряд №5/306 від 16.06.1984, АДРЕСА_2 ), осцилограф С1-19Б № НОМЕР_4 (наряд №5/169 від 14.04.1983 м. Вознесенськ), осцилограф С1-19Б № 100561 (наряд №5/586 від 27.12.1989 м. Вознесенськ); відсутність радіоелементів, чарунок (блоків), які містять дорогоцінні метали внаслідок викушування, в приладах а саме: частотомір 43-34 №08204, частотомір 43-38 №708207, частотомір 43-34 №1408277, прилад для дослідження амплітудно- частотних характеристик XI-47 №16189, прилад для дослідження амплітудно- частотних характеристик XI-47 №8897.

За вказаним фактом, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 18.08.2025 № 766 призначене службове розслідування з метою встановлення ступеня вини посадових осіб, чиї дії або бездіяльність призвели до вчинення правопорушення.

Під час службового розслідування встановлено, що молодший сержант ОСОБА_1 , призначений відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 «Про організацію метрологічного забезпечення у військовій частині НОМЕР_1 » від 25.12.2024 року №1010 матеріально відповідальним за зберігання засобів вимірювальної техніки військового призначення обмінного фонду, а також засобів вимірювальної техніки вільної наявності, безвідповідально віднісся до збереження військового майна служби метрології та стандартизації військової частини НОМЕР_1 , що привело їх в непридатний стан.

Вказані вище неправомірні дії молодшого сержанта ОСОБА_1 призвели до порушення ним покладених на нього обов'язків щодо збереження закріпленого за ним військового майна.

В результаті розслідування встановлено, що відповідно до довідки- розрахунок №1/1 від 30.09.2025 року, загальна сума шкоди завдана державі в наслідок псування приладів вимірювальної техніки складає 33 211 гривень 34 копійки (тридцять три тисячі двісті одинадцять гривень тридцять чотири копійки), а саме: частотомір 43-38 №708207 - 15 454 гривень 48 копійок (п'ятнадцять тисяч чотириста п'ятдесят чотири гривень сорок вісім копійок), частотомір 43-34 №1408204 - 3 115 гривень 03 копійки (три тисячі сто п'ятнадцять гривень три копійки), частотомір 43-34 №1108277 - 3 115 гривень 03 копійки (три тисячі сто п'ятнадцять гривень три копійки), прилад для дослідження амплітудно-частотних характеристик XI-47 №161809 - 5 761 гривня 90 копійок (п'ять тисяч сімсот шістдесят одна гривня дев'яносто копійок), прилад для дослідження амплітудно-частотних характеристик XI-47 №8897 - 5 761 гривня 90 копійок (п'ять тисяч сімсот шістдесят одна гривня дев'яносто копійок), про що свідчать відомості (розрахунки) №1 від 22 вересня 2025 року, №2 від 22 вересня 2025 року, №3 від 22 вересня 2025 року, №4 від 22 вересня 2025 року. №5 від 22 вересня 2025 року щодо визначення залишкової вартості.

Тим самим, молодший сержант ОСОБА_1 , чітко знаючи та розуміючи зміст покладених на нього обов'язків з військової служби, не доклав достатньо зусиль, для їх чіткого виконання, відповідно до визначених вимог статутів Збройних Сил України, всупереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 4 серпня 2000 р. № 1225 «Про затвердження Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах» та наказу Міністра оборони України від 17.08.2017 № 440 «Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за № 1192/31060, в умовах воєнного стану, через особисту недисциплінованість та несумлінне ставлення до своїх обов'язків не вжив належних заходів щодо забезпечення кількісного, вартісного та якісного (технічний стан) обліку засобів вимірюваної техніки служби метрології та стандартизації військової частини НОМЕР_1 та не забезпечив збереження його належного якісного (технічного) стану, виключаючи можливість втрати, що призвело до їх непридатного стану та виникнення нестачі.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» надається визначення терміну воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України. її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

З моменту видання Президентом України Указу «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 на території України почав діяти воєнний стан, який триває дотепер.

Отже, молодший сержант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - військовослужбовцем військової служби за контрактом на посаді командира евакуаційно-транспортного відділення ремонтно-технічної роги військової частини НОМЕР_1 , діючи із злочинною недбалістю, легковажно ставлячись до виконання покладених на нього обов'язків, всупереч інтересам служби, в умовах особливого періоду, на порушення вимог ст. ст. 9, 11, 16, 125, 126 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п.п. 2, 4, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктів п.п. 6 - 12-1 та п.п. 13 - 15-1 постанови Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 № 1225 «Про затвердження Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах», п. 10-16 розділу 5 наказу Міністра оборони України від № 440 «Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за № 1192/31060 (зі змінами), вимог функціональних обов'язків, у період з грудня 2024 року по серпень 2025 року, не вживав належних заходів щодо забезпечення кількісного, вартісного та якісного (технічний стан) обліку засобів вимірюваної техніки служби метрології та стандартизації військової частини НОМЕР_1 та не забезпечив збереження його належного якісного (технічного) стану, виключаючи можливість втрати, що призвело до їх непридатного стану та виникнення нестачі, на загальну суму 33 211 грн. 34 коп. чим вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, в умовах особливого періоду.

ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, надав заяву, в якій свою вину визнав та просив розглянути справу у його відсутність.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як зазначено в ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Положеннями ст.251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частина 1 статті 172-15 КУпАП передбачає відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби . Частина 2 вказаної статті передбачає відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.

Обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, підтверджуються актом службового розслідування, призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_1 №766 від 18.08.2025, та доказами, доданими до нього.

У заяві ОСОБА_1 вказав, що з результатами проведеного службового розслідування згодний та не має наміру його оскаржувати.

Отже, вказане вище свідчить про те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-15 КУпАП.

При накладенні стягнення за адміністративне правопорушення у відповідності до вимога статті 33 КУпАП, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, є визнання своє вини.

Обставини, що обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, не встановлені.

Враховуючи вищевикладене, вважаю за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді штрафу, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП у мінімальному розмірі, роз'яснивши строки та порядок виконання постанови про накладення штрафу, та порядок примусового виконання постанови про стягнення штрафу, передбачені ст.ст.307, 308 КУпАП.

Крім того, відповідно до вимога ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 грн 60 ко.

Керуючись ст.ст.33,184 КУпАП,

ПОСТАНОВИЛА:

визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, та призначити йому стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп. на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Відповідно до ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно із ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Суддя: Н.А.Медведєва